Вітаємо читачів "BiznesCat.com"! Сьогодні ми разом спробуємо розібратися, що таке маркетинг, навіщо він потрібен, які види маркетингу бувають. Про це явище чув кожен, проте далеко не всі представляють його суть. Прочитавши цю статтю, ви дізнаєтеся, які завдання ставить перед собою маркетинг, а також навчитеся застосовувати ці знання безпосередньо на практиці.

Що таке маркетинг

Визначення поняття

Отже, давайте почнемо з визначення, що таке маркетинг простими словами.

Слово "маркетинг" походить від англійського market (ринок). Він заснований на вивченні ринку, ринкових умов, попиту та пропозиції.

Маркетингова діяльність – це інструмент продажів, в якому велику роль відіграє реклама.

Таким чином, якісний маркетинг – це прибуток, який можна отримати, виявивши і задовольнивши попит покупця на товар.

Історична довідка

Свій початок маркетинг бере в ХХ столітті в США. Пізніше це поняття стало з'являтися в Європі, Японії, Австралії. До середини ХХ століття маркетинг стає одним з напрямків економічної теорії.

Маркетингове середовище – це самостійна галузь економіки, спрямована на вивчення споживчого попиту і пропозиції на ринку.

Маркетинг не стоїть на місці і постійно вдосконалюється. Дана галузь економіки дуже розвинена в сучасному світі і постійно йде в ногу з часом.

Що таке маркетинг

Цілі і завдання

До основних завдань маркетингу можна віднести:

 • Вивчення споживчого попиту на різні види товарів в умовах ринкової економіки;
 • Детальне вивчення ціни на ринку товарів і послуг;
 • Планування економічної діяльності підприємства, тісна взаємодія з рекламою і менеджментом;
 • Реалізація товарів і послуг для подальшого продажу та експлуатації;
 • Створення грамотної оболонки товарів;
 • Подальша робота з партнерами після продажу товарів;

Однією з найбільш глобальних завдань маркетингу є виявлення потреб кожного споживача на ринку і надання йому найкращих і якісних товарів і послуг. Тобто маркетинг спрямований на задоволення попиту кожного, незалежно від його соціального стану.

Для більшого ефекту компаніям необхідно вивчити ринок "свого" споживача. Чим швидше ви визначитеся з цільовим сегментом, тим швидше ви налагодите товарообіг з потенційними покупцями і закріпитесь на ринку. Відповідно, тим швидше ви почнете отримувати прибуток від свого підприємства.

До найважливіших цілей маркетингу можна віднести наступні:

 • продаж товарів і послуг;
 • вивчення попиту;
 • вивчення ринкової економіки та цінової політики;
 • пошук потенційного споживача;
 • утримання діючих споживачів шляхом додавання нових товарів або послуг, а також якісного сервісного обслуговування.

При грамотно складеному маркетинг-плані підприємство дуже швидко починає отримувати прибуток, а товар та послуги користуються великим попитом на ринку.

Основні принципи маркетингу:

 • теоретичне і практичне вивчення ринку товарів і послуг з головною метою – пошук "свого" споживача;
 • пошук своєї ніші на ринку товарів і послуг;
 • просування свого товару або послуги на ринку;
 • гнучкість по відношенню до попиту і пропозиції, а також зміни ціни на товар або послугу як в більшу, так і в меншу сторону;
 • модернізація товарів і послуг;
 • інновації в рекламі;
 • просування і впровадження товарів і послуг новим клієнтам, в тому числі пошук нового сегмента споживача;
 • прогнозування ринку збуту і його планування.

Маркетинг - це перш за все комплекс, який складається з безлічі процесів. У складі нього обов'язково присутня економічна політика, громадськість, інновація технологій, а також управлінські навички активних продажів. Тільки в сукупності всіх цих факторів підприємство може домогтися успіху і витримати конкуренцію на ринку товарів і послуг.

Про таке явище, як мережевий маркетинг, ви можете прочитати тут.

Функції

Ми розглянули вище, що таке маркетинг і визначили його цілі, завдання і принципи. Далі познайомимося з п'ятьма ключовими функціями маркетингу:

 1. Аналітична. Комплекс заходів з дослідження зовнішніх і внутрішніх факторів, які впливають на компанію, ринок і споживчий попит. Сюди входить аналіз ніші і конкурентів, вивчення потреб ЦА і прогнозування купівельної поведінки. Крім того, аналізу піддається і внутрішня діяльність компанії – наскільки корпоративне середовище відповідає запитам часу, як підприємство виглядає на тлі конкурентів.
 2. Виробнича. Ці функції відповідають за впровадження нових технологій у виробничий процес. Сам процес може поділятися на кілька складових: організація закупівель, реалізація товарів і послуг, складське зберігання та інші. Також виробничі функції вирішують завдання з управління якістю і конкурентоспроможністю товару на ринку, контролюють відповідність продукції стандартам якості.
 3. Управління та контроль. Відповідають за процеси планування маркетингових заходів в компанії. Сюди ж входить інформаційна підтримка клієнтів і партнерів, управління ризиками.
 4. Продаж. Все що відповідає за формування цінової і товарної політики підприємства. У більш широкому розумінні до продажу також відносяться заходи з розширення попиту на товари і послуги, освоєння нових ринків.
 5. Інноваційна. Розробка та впровадження нового продукту на ринок.

Функціонал підтримується наступними методами маркетингу - опитування, аналіз ситуації на ринку, спостереження, вивчення споживчого попиту. У плані просування продукції використовуються рекламні технології в онлайн і офлайн середовищі, PR, особисті продажі, консультації.

Інструменти

Маркетинг - це процес перетворення споживача в покупця. Для реалізації цього завдання використовуються маркетингові інструменти. Умовно їх можна розділити на чотири групи: ціна, продукція, збут, реклама.

Розглянемо докладніше:

 • Ціна - сюди входять витрати на виробництво і продаж товару, асортимент продукції, критерії вибору ЦА, політична і фінансова обстановка в країні. Найчастіше саме вартість товарів визначає рівень попиту.
 • Збут - в цю категорію входять інструменти, що підвищують споживчий попит. Наприклад, яскрава упаковка, по суті, є продавцем товару. Також використовуються знижки, акції та інші заходи стимуляції інтересу покупців. Участь продукції на виставках і ярмарках допомагає просунути новий товар на ринок.
 • Реклама - онлайн і офлайн канали просування товарів і послуг. Для комплексного розвитку бізнесу бажано використовувати два напрямки. Перше - швидше і ефективніше працює зі споживчим попитом, друге - незамінне в брендингу компанії.

Детальніше зупинимося на інструментах інтернет-маркетингу:

 1. Контекстна реклама. Це показ текстових оголошень в пошуковій видачі Гугла. Перевага - швидкість залучення якісного трафіку за рахунок релевантних текстів. Недолік - платний вид просування. У конкурентних нішах вартість кліка може досягати 400 грн (нерухомість, автомобілі).
 2. SEO. Оптимізація сайту під вимоги пошукових систем. За статистикою перша сторінка пошукової видачі за будь-яким запитом користувача генерують 95% трафіку на сайт. З них 60-70% кліків припадає на сайти в ТОП-5. Просування в пошуку вимагає в рази більше часу, ніж контекстна реклама, але результат більш якісний.
 3. СММ. Що таке маркетинг в соцмережах? Це в першу чергу цікаві пости, вірусні публікації. Зазвичай компанія відкриває групу або паблік в соцмережах і розміщує там інформацію про товари, акції та новини, проводить конкурси. Основний принцип маркетингу в СММ - це ненав'язливість, нативність.
 4. Таргетована реклама. Цей інструмент заснований на попередньому відборі цільової аудиторії (аналітична функція маркетингу) і демонстрації їм релевантної реклами. Маркетологи вивчають поведінкові фактори ЦА, демографічні характеристики, геолокацію користувачів, збирають списки ретаргетингу (файли куки браузера). В ефективності таргетинг не поступається контекстній рекламі, а в економії бюджету навіть перевершує її.
 5. Банерна і тизерна реклама. Одні з найбільш маловитратних інструментів просування товарів і послуг з оплатою за кліки за пропозицією. Зазвичай банери розміщуються на сайтах-партнерах Гугла. Завдання банерів не стільки продати, скільки збільшити трафік на сторінку, що продає.
 6. Вірусна реклама. Різновид нативного просування. Вірусний пост в соцмережі або ролик на каналі Ютуб викликає активний відгук аудиторії – публікацію лайкають, розповідають друзям і знайомим, коментують. Все це природним чином підвищує впізнаваність бренду в мережі.
 7. Контент-маркетинг. Часто цей інструмент називають "партизанським маркетингом" тому що він підходить навіть стартапам без бюджету. Для просування компанії, товарів використовують продають Тексти, збирають відгуки покупців, рекомендації. Словом, створюють максимум користі навколо продукції, щоб потенційний покупець зміг оцінити переваги і зробити свій вибір.
 8. Ретаргетинг. Інструмент, який дозволяє працювати з минулими користувачами. За допомогою технології ретаргетингу користувачам, які нещодавно відвідували ресурс, висилається релевантна їхнім інтересам пропозиція. Часто реклама забезпечується знижкою або бонусом.
 9. Просування в агрегаторах товарів і послуг. Маркетплейси - платформи, які збирають безліч торгових пропозицій різних фірм і показують їх потенційним покупцям. На таких ресурсах зазвичай високі показники відвідуваності, тому можна знайти свою аудиторію.
 10. Push-повідомлення. Новий і досить ефективний інструмент маркетингу. Особливість пушей в тому, що користувач «без проблем» погоджується на отримання повідомлень і йому не потрібно для цього заповнювати анкету. Досить просто підписатися на повідомлення в браузері.
 11. Месенджери. За аналогією з соцмережами, месенджери дають тонни якісного трафіку на сайт. Головна перевага - зручність. Акаунти в месенджерах створюються простіше, ніж в соцмережах. Користувачі завжди зі своїми гаджетами, значить, достукатися до ЦА можна швидше.
 12. E-mail маркетинг. Розсилки на електронну пошту - один з "древніх", але не менш ефективних інструментів маркетингу. Головна умова продуктивності розсилки - це наявність бази клієнтів з електронними адресами пошт.
 13. Мобільні додатки. Сьогодні на кожному телефоні встановлено мінімум 5 додатків з Google Play або App Store. Ці зручні програмки, по суті, постачальники даних про клієнтів. Використовуючи їх, маркетологи складають портрет цільової аудиторії, що дозволяє продавати більше.

Маркетингові стратегії та дослідження

Маркетинг існує з тих пір, як людство почало вести торгівлю.

Тому в арсеналі маркетологів є безліч технологій, перевірених часом. До таких належать:

 • аналіз ринку, де належить просувати товар (послугу), тобто проведення маркетингових досліджень ринку збуту. Методи, за допомогою яких реалізується завдання дослідження:
  • спостереження за попитом і пропозицією,
  • опитування потенційних клієнтів;
 • аналіз ціноутворення на конкретному сегменті ринку і визначення власної цінової політики;
 • всебічний аналіз діяльності конкурентів даного сегмента товарів (послуг);
 • створення продукту, що відповідає вимогам цільової аудиторії;
 • просування товару або послуги. Велика роль відводиться інформаційному методу, який включає:
  • рекламу,
  • проведення акцій,
  • пропаганду,
  • консультації.

Моделі маркетингових стратегій засновані на типових алгоритмах, але за допомогою комбінування інструментів маркетингу (маркетинг-мікс) персоналізуються під конкретний продукт, що просувається.

Модель 4Р

А тепер давайте розберемо маркетинг з точки зору 4Р (4 складових успішного маркетингу і маркетолога).

Маркетинг 4Р або маркетинг-мікс це:

 1. Product - товар або послуга, які ми пропонуємо на ринку;
 2. Price - винагорода, яку нам платить наш споживач, або іншими словами - ціна за товар або послугу;
 3. Promotion - реклама, що спонукає до покупки нашого товару або послуги;
 4. Place - комплекс дій підприємства для просування на ринку товару або послуги, з метою його збуту.

Класичний варіант виглядає саме так, але сучасні маркетологи додали ще 3 пункти. Вийшло .

Ось як виглядають додаткові 3Р:

 • People - люди, які будь-яким чином беруть участь у маркетинговому процесі. Це можуть бути як потенційні або діючі клієнти, так і працівники підприємства.
 • Process - це механізм від початку і до кінця. Від теорії до практики. Від початку збуту або просування товару на ринку до його продажу.
 • Physical Evidence - рекламні фішки, які сприяють просуванню товару або послуги на ринку. Наприклад, акції, знижки, подарунки з обмеженим терміном дії і кількістю. Детальніше про те, що таке реклама, читайте тут.

Різновиди маркетингу

Вид 1. Негативний

При негативному маркетингу, відсутній попит на товар або послугу. Наприклад, ви продаєте м'ясо, а основна кількість клієнтів з яких-небудь причин не купує його. В такому випадку маркетолог повинен розробити план, як йому налаштувати покупця на те, що йому необхідний даний товар чи послуга.

У ситуації, що склалася необхідно:

 • задуматися про зниження↓ ціни;
 • замінити упаковку або повністю модернізувати даний продукт;
 • змінити рекламу і модель продажу даного товару або послуги.

При негативному попиті просто необхідні рекламні акції, бонусні програми. При цьому важливо робити акцент на перевагах даного товару або послуги.

Вид 2. Розвиваючий

Головним завданням при цьому буде - представити товар на ринку, як унікальний і неповторний, без аналогів в даній ціновій ніші.

Вид 3. Ремаркетинг

При застарілості товару знижується↓ попит на ринку. Тут необхідно вдихнути нове життя в продукт. Знайти канали збуту або зробити ребрендінг даного товару з новими можливостями.

Вид 4. Сезонний

Наприклад, у вас весільний салон, і в зимовий час він практично не приносить прибутку. Завдання маркетолога: підвищити↑ рівень продажів не в сезон. Цього можна домогтися, розширивши асортимент вечірніми сукнями до нового року або 8 березня.

Вид 5. Перспективний

Товар може бути не цікавий покупцеві з різних причин:

 • Він не актуальний на даному ринку збуту. Наприклад, ви продаєте лижі або снігоходи в південному кліматі або навпаки, водні мотоцикли в лісовій або гористій місцевості.
 • Якщо ринок не готовий до нього. Не була проведена рекламна акція і споживачі просто не обізнані про появу даного товару або послуги.

Залежно від причини дії маркетолога будуть різними, але спрямовані на збільшення↑ споживчого попиту.

Вид 6. Постійний

Ідеальний попит на конкретну пропозицію. Тут головне - не розслаблятися і постійно підтримувати обсяг продажів, стежити за витратами і рекламою, контролювати ринок збуту.

Наприклад, ви забудовник - будуєте багатоповерховий будинок із залученням грошових коштів від продажу ще не добудованих квартир. На першому етапі будівництва попит відмінний і у вас є оборот грошових коштів.

Завдання маркетолога розпродати всі квартири на стадії будівництва будинку. Цього можна домогтися шляхом розстрочення або акредитації через банк даного будинку, а також, використовуючи можливість розрахунку бартером (квартира в обмін на підрядні послуги і т. д.)

Вид 7. Демаркетинг

Демаркетинг – це штучне зниження↓ попиту на товар або послугу на якийсь час.

Наприклад, у вас власне виробництво мармеладу. Попит починає різко зростати↑, і ви не встигаєте в зазначені терміни виконати потрібну кількість мармеладу. Для нових клієнтів ви штучно завищуєте ↑ ціну, таким чином, знижується↓ попит.

Тим часом, ви у встановлені терміни задовольняєте потреби діючих клієнтів. Далі розширюєте виробництво, і знижуєте↓ вартість.

Вид 8. Антимаркетинг

Наприклад, у вас кафе правильного і здорового харчування. Щоб залучити до нього якомога більше народу, потрібна антиреклама тютюну і алкоголю, з метою пропаганди здорового способу життя і правильного харчування.

Вид 9. Багатошаровий

При багатошаровому маркетингу необхідно охопити кілька шарів населення, і для кожного розробити свій маркетинговий план.

Наприклад, у вас бізнес у сфері туризму:

 • Для забезпечених верств населення ви розробляєте тури в європейські країни або готелі з підвищеним комфортом.
 • Для менш забезпечених шарів у вас є тури на Чорне море, в Крим і т. д.

Вид 10. Масовий

При масовому маркетингу немає певного сегмента покупця, а навпаки, товар призначений для широкого користування. Наприклад, ви виробляєте стандартну зубну пасту, яка необхідна всім щодня. Тобто ви не шукаєте певний сегмент для збуту, а використовуєте єдину політику для всіх споживачів.

Вид 11. Індивідуальний

Повністю протилежний масовому маркетингу. Ви, навпаки, працюєте тільки з деякими категоріями громадян або фірм, але не з усіма. Наприклад, ви виробник дорогих автомобілів, які підійдуть тільки для забезпечених клієнтів.

Вид 12. Передаючийся (вірусний)

Люди самі рекомендують один одному даний товар або послугу. Це один з найефективніших способів просування товарів. Позитивні відгуки клієнтів самі собою представляють рекламну компанію.

Висновок + відео

Ми впевнені в тому, що ви отримали багато нових теоретичних знань. І змогли до кінця зрозуміти, що ж таке маркетинг і, як його грамотно використовувати на практиці. З його допомогою ви дуже швидко почнете отримувати прибуток від своєї поточної діяльності або всерйоз розгляньте можливість займатися власним бізнесом.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити