Зміст[Сховати]

Коли ви починаєте будь-який комерційний проект або здійснюєте на практиці вподобану бізнес-ідею, основна мета у вас одна – це розвиток справи і отримання прибутку.

На шляху до цієї мети часто виникають локальні і глобальні проблеми, обійти які не завжди вдається самостійно, тут на допомогу може прийти консалтингова компанія. Причинами невдач можуть бути некомпетентність персоналу, розбалансована структура управління, недосконалість податкової системи і так далі. В українських реаліях взагалі можливо все, але фахівці допоможуть вам розібратися, в чому ж справа.

Консалтингові компанії

Визначення поняття

Насамперед варто розібратися з самим поняттям "консалтинг".

Консалтинг (від англ consulting - консультація) – консультація керівників і управлінців з розвитку компанії та оптимізації бізнес-процесів.

Консалтингові фірми надають звернувшимся до них бізнесменам готові рішення по оптимізації кадрової та управлінської політики у сфері фінансів і бухгалтерського обліку, а також розробляють довгострокові стратегії розвитку.

Консалтинг

Працюють в консалтингових агентствах радники-консультанти, що володіють досвідом і навичками в різних ділових сферах. Іншими словами, консалтингова компанія - це майданчик, де сконцентровані видатні уми та ідеї.

За родом діяльності консалтингові компанії бувають:

 • універсальні, тобто надають допомогу по всіляких питань;
 • вузького профілю, наприклад, надають фінансовий, юридичний консалтинг або інвестиційний консалтинг.

Ситуації, в яких керівництво компаній звертається до послуг професійних радників, можуть бути наступні:

 • розвиток перспективних, принципово нових напрямків;
 • реорганізація компанії;
 • спад ділової активності;
 • для незалежної аудиторської перевірки;
 • відкриття дочірніх підприємств;
 • оптимізація кадрової політики;
 • пошук шляхів виходу з кризи.

Всі ці завдання ставляться перед незалежними консультантами, якщо відсутні можливості використовувати внутрішні резерви організації.

Консалтингові компанії

Сфера діяльності

Давайте детально розглянемо, чим займаються консалтингові компанії.

1) Аналітичні послуги

За запитом фірми-замовника консультанти проводять всебічний аналіз: персоналу, виробничого процесу, схеми розрахунків з постачальниками і підрядниками, ринків збуту. Так само розглядаються облікова та фінансова політика.

За результатами перевірки замовнику видається бізнес-план, спрямований на поліпшення роботи організації та оптимізацію основних процесів. Примітно, що після такого всебічного аудиту організація починає працювати ідеально, як годинник.

2) Зовнішня ревізія

Внутрішні ревізії не завжди дозволяють виявити причину збитків на підприємстві. Для цього і залучають фахівців з боку, щоб ті оцінили обстановку на підприємстві.

Крім технологічних "дірок" , коли нераціонально використовується сировина та інші ресурси, консультанти можуть виявити і розкрадання. Після виявлення причин і їх усунення робота налагоджується.

3) Економічне прогнозування

Точний прогноз розвитку тієї чи іншої галузі дозволяє скорегувати довгострокову стратегію підприємства й усунути можливу проблему ще до її появи.

При правильно спрогнозованої ситуації можна прорахувати можливий прибуток від запуску нової продуктової лінійки або від відкриття філії. У таких випадках досвідчені консультанти незамінні.

4) Навчання персоналу

«Кадри вирішують все» – ці слова актуальні досі. Підготовлена компетентна команда — запорука успіху і якісного виконання поставлених завдань. Можна, звичайно, тримати штатного тренера, але де гарантія, що він буде встигати за всіма бізнес-тенденціями.

Для організації групових тренінгів краще залучити незалежних консультантів, які і теорію розкажуть, і на практиці продемонструють.

5) Консультації для керівників

Бувають ситуації, коли думки в раді директорів або між засновниками компанії поділяються. Наприклад, половина виступає за відкриття дочірньої фірми, а друга половина — проти. Ось тоді і залучають консалтингову фірму для незалежної оцінки ситуації. За підсумками звіту приймається рішення.

Як вибрати агентство

Коли вибір стоїть в сфері нематеріальних активів, зробити його складно. Адже ви не можете помацати і подивитися результати, як якщо б ви вибирали певний товар.

Ми підготували для вас керівництво по вибору консалтингового агентства, користуючись якими, ви легко зорієнтуєтеся серед багатьох пропозицій.

1) Формулювання мети обігу

Ви повинні точно знати, яке завдання поставити перед консультантами. Для цього вам необхідно чітко розуміти проблеми вашого бізнесу.

Якщо не буде суворого формулювання замовлення, недобросовісні виконавці нав'яжуть непотрібні супутні послуги і виставлять величезний рахунок. Чим точніше поставлено завдання, тим простіше оцінити результат і рекомендації.

Приклад: ви хочете оптимізувати штатний розклад. Для консультантів ви ставите завдання: скоротити 4 одиниці і фонд оплати праці на 10% без скорочення штату. Замість «оптимізувати штат».

Крім усього іншого, конкретно поставлене завдання дозволить залучити професіоналів своєї справи. Ті компанії, які мають недостатньо підготовлених фахівців, не візьмуть на себе відповідальність.

2) Планування бюджету і термінів виконання поставлених завдань

Чітко обумовлені дати виконання замовлення і планування суми, яку ви можете витратити на консультацію, покажуть вас як серйозного замовника. Крім того, заздалегідь обумовлені рамки дисциплінують виконавців.

Якщо у вас середній або малий бізнес, не варто звертатися у великі фірми. Рахунок за послуги там буде значний. Є багато невеликих консалтингових компаній, що володіють необхідною компетенцією. Їх середній чек цілком буде вам по кишені.

3) Формування списку кандидатів

Ця рада вже стала класикою наших статей: виберіть в інтернеті ТОП-5 компаній з пошукової видачі, зберіть про них інформацію.

При виборі компанії важливо звертати увагу на наступні критерії:

 • розцінки за виконання робіт;
 • умови надання послуг;
 • відгуки партнерів і клієнтів;
 • кількість закритих угод і їх результат;
 • термін роботи в сфері консалтингу;
 • рівень підготовки фахівців компанії.

Якщо вам потрібні послуги вузькоспеціалізованої фірми, то тут критерії відбору грають ще більшу роль.

4) Запит на надання послуг

Вибравши кілька відповідних консалтингових агентств, ви повинні відправити запит на послуги всім. Як ми вже писали вище, це має бути конкретно сформульоване завдання.

Крім цього повинні заздалегідь обумовлюватися терміни виконання і сума гонорару. На чіткий запит повинна послідувати така ж відповідь.

5) Вибір компанії

Ознайомившись з відповідями на ваш запит, вибирайте фірму, з якою будете співпрацювати.

Основним критерієм повинен бути комплекс пропонованих заходів. Чим він глибше охоплює сферу дослідження, тим краще. Це як вибирати між миттєвою таблеткою від болю і всебічним обстеженням. Хороший консультант ніколи не видасть рішення без ретельної підготовки.

Варто враховувати! Щоб не нарватися на дилетантів або новачків, необхідно серйозно підходити до вибору консалтингової компанії.

Існує кілька критеріїв вибору відповідного агентства:

 1. Вік фірми, термін її роботи на ринку. Звертайте увагу на ті компанії, які змогли втриматися на ринку з 90-х років. Це говорить про конкурентоспроможність і професіоналізм. Також дізнайтеся частку іноземного капіталу, так як його наявність дозволяє таким компаніям користуватися новітніми зарубіжними методиками.
 2. Прайс-лист. Шукайте цінову нішу, де вартість послуг буде для вас комфортною і не вдарить по бюджету.
 3. Терміни виконання замовлення. Перевіряйте відповідність поставленого завдання і термінів її реалізації. Буває, що недобросовісні агенти навмисне тягнуть час, отримуючи додаткову оплату за нібито виконувану роботу. Також плануйте замовлення заздалегідь, так як за терміновість вам також доведеться доплачувати.
 4. Кваліфікація консультантів. Ознайомтеся з дипломами та сертифікатами пропонованих вам експертів. Подивіться їх готові роботи і відгуки про них. Ще один принцип — наявність великої кількості вузьких фахівців. Якщо всі співробітники - універсали, то є ризик неякісного виконання Вашого замовлення через неповні знання і відсутність певних умінь у консультанта.
 5. Зверніть увагу на кількість позаштатних працівників – їх наявність говорить про те, що фірма не в змозі залучити хорошого фахівця на оклад.

Покрокова інструкція співпраці з консалтинговою компанією

Крок 1: Особливості вибору

Звісно, при виборі фахівців потрібно бути вкрай уважними. Ви повинні розуміти, що довіряти їм будете досить значну кількість інформації, а від їх рішень буде багато залежати. Щоб правильно вибрати фахівців, які насправді зможуть раціонально і грамотно оцінити ваші завдання і правильно їх виконати потрібно зробити порівняння, оцінку, проконсультуватися, визначити основні позиції компанії за популярністю та ін.

Крок 2: Консультування

Після того, як ви визначилися з певними компаніями, які зможуть вам підійти, потрібно відвідати деякі з них, щоб отримати максимальні дані про якість обслуговування, професіоналізм фахівців.

По-перше, рекомендується здійснити процес початкового спілкування з урахуванням надання інформації про вашу компанію. По-друге, рекомендується вислухати фахівців, а також звернути увагу на оперативність реагування на надану їм інформацію. Як ви розумієте, якщо людина починає щось шукати в мережі, відповідає неоднозначно, то навряд чи ви зіткнулися з фахівцем. Від таких послуг найкраще відразу ж відмовитися, так як вони не зможуть задовольнити ваших потреб.

Обов'язково потрібно буде після остаточного вибору компанії здійснити процес вивчення обсягу послуг і підписати договір. Сучасні компанії консалтингового типу можуть надати вам договір абонементного формату, тобто на досить тривалий термін. Можна підписати договір діагностичного характеру, який передбачає, що буде сформована консультаційна група, яка здійснить процес оцінки стану компанії і надасть звітність. Є договір впровадження, коли фахівці будуть впроваджені в стандартну роботу компанії. Також можна підписати договір на підготовку проектів, навчання та підвищення рівня кваліфікації, комплексного консультування, разової консультації та ін.

Крок 3: Надання документації

Для нормальної роботи фахівцям будуть потрібні максимальні дані про роботу вашої компанії. Вам потрібно буде надати пакет документації, а також матеріалів, на підставі чого фахівці відразу ж зможуть приступити до виконання взятих на себе зобов'язань.

Крок 4: План змін

На підставі отриманої інформації фахівці здійснюють процес розробки системи впровадження нових планів роботи. Всі плани перед тим, як здійснюється впровадження, обов'язково повинні бути детально оцінені і вивчені керівництвом. Тобто, по суті впровадження можливе виключно після того, як документи будуть підписані керівником.

Крок 5: Використання змін

Якщо в процесі вивчення наданого плану Ви отримуєте впевненість в тому, що він буде ефективним і зможе принести вам бажані пріоритети прибутку, а також зможе вивести вашу компанію на новий рівень можливостей, то вам неодмінно потрібно його підписати.

Після підписання починається процес його впровадження. При цьому, всі дії здійснюються виключно під керівництвом консультантів, що дозволяє повністю виключити ймовірність неправильного застосування тих або ж інших дій по відношенню до тих або ж інших встановленим нормам.

Крок 6: Звіт про роботу

Після закінчення всіх дій з планування і впровадження, фахівці в обов'язковому порядку складають звітну документацію, на підставі якої можна буде здійснити процес аналізу діяльності і перевірити виконання всіх раніше обумовлених умов.

Крок 7: Питання оплати

Питання оплати дозволяється на етапі підписання договору. Сучасні компанії консалтингового формату припускають попередню повну або ж приватну оплату послуг. Деякі встановлюють можливість здійснити оплату виключно після виконаних робіт в ході модернізації компанії.

Як здійснити вибір консалтингової компанії

Структура вибору компанії, якій ви зможете довірити певні елементи роботи вашої компанії буде досить простою:

 • Спочатку потрібно чітко визначити цілі, які ви переслідуєте

Тобто, ви розумієте, що існують консалтингові компанії різної спрямованості. Кожен напрямок має свої певні особливості і нюанси. Відповідно, потрібно чітко поставити перед собою цілі, щоб надалі мати можливість правильно підібрати фахівців, здатних їх реалізувати. Наприклад, ви не знаєте, як правильно здійснювати процес інвестованої діяльності за допомогою використання вільних коштів компанії. В даному випадку, вам будуть потрібні послуги інвестиційних консультантів. На підставі такої співпраці можна буде отримати оптимальні результати раціонального інвестування. Найкраще звертатися у вузькоспеціалізовані компанії, так як вони мають потрібний досвід, високий рівень знань і професіоналізм по чітко визначеному напрямку.

 • Планування основних параметрів проекту

Якщо ви прагнете до того, щоб всі модернізації та видозміни були зроблені протягом мінімальної кількості часу, то вам неодмінно потрібно звернути свою увагу на компанії, які здатні надати послуги швидкої оптимізації. При цьому, найоптимальнішим елементом вибору стане особисте консультування. Ви зможете відвідати фахівців компанії, здійснити процес оцінки особливостей роботи, поставити чітко визначені завдання і почути, протягом якого часу консультанти зможуть їх виконати.

 • Складання списку компаній

Асортимент додатків на поточний момент часу можна назвати просто необмеженим. Саме з цієї причини, щоб зробити раціональний і правильний вибір, починати потрібно саме зі складання чітко визначеного списку. В першу чергу постарайтеся проаналізувати всілякі доступні дані. Після чого, вкажіть всі дані, які мають для вас критичне значення. Визначте параметри ціни, складіть собі певний список, який буде відразу ж містити в собі вказівку на необхідні параметри. Така структуризація дозволить вам досить швидко визначити, яка саме компанія зможе надати найкращі умови співпраці не поточний момент часу.

 • Формулювання комерційної пропозиції

Ви повинні розуміти, що виключно правильно складене питання допоможе отримати чіткий, конкретний звіт. Відповідно, вам потрібно чітко викласти свою пропозицію комерційного типу, що дозволить вам у відповідь отримати певні дані, щодо можливостей реалізації поставлених завдань, термінів, вартості.

 • Порівняння пропозицій

Як Ви вже зрозуміли, потрібно спочатку зібрати про компанію інформацію, після чого постаратися здійснити відвідування тих, які на вашу думку, вважаються найкращими, і з якими реально можна було б співпрацювати. Особисте відвідування дозволяє отримати більш деталізовану інформацію про співробітників, про структуру спілкування з клієнтами, а також дозволяє переглянути всі необхідні документи, які визначають кваліфікацію фахівців, дозвіл на виконання послуг в країні. На підставі такої інформації ваш вибір буде більш простим і швидким.

Як заощадити на послугах консалтингу

Консалтингові послуги розширюють асортимент можливостей підприємця, але вони мають свою вартість. І для багатьох бізнесменів-початківців такі варіанти послуг просто не по кишені. Якщо ви прагнете до розширення можливостей, але не можете собі дозволити таку співпрацю, то ви можете самостійно здійснити дослідження своєї проблематики.

В принципі, в мережі є чимало різних статей, рекомендацій, навіть цілих програм, за допомогою яких можна здійснити процес вивчення стану свого бізнесу. Цілком очевидно, що доведеться на це витратити певну кількість часу і сил, але по суті, Ви отримаєте перспективи істотної економії коштів.

Пошук рішення можна здійснити за допомогою відвідування спеціалізованих форумів. Розкриємо секрет, що багато консалтингових компаній надають послуги безкоштовного консультування саме на таких форумах. Таким чином, виходить, що створюється тематика з проблемою, здійснюється процес дискусії з різними фахівцями, після чого, обов'язково проводиться повноцінний аналіз. На підставі такої інформації у вас виникає ймовірність самостійно прийняти кінцеве рішення і використовувати ті рекомендації, які на вашу думку, є оптимальними в тому чи ж іншому випадку.

Ну, і звичайно ж, слід сказати кілька слів про те, що є онлайн консалтингові послуги, які можна отримати в безкоштовному форматі. Даний вид послуг дозволяє багатьом компаніям з консалтингу здійснювати своєрідну розкрутку своїх пропозицій. Ви ж можете скористатися таким варіантом співпраці з метою отримання консультації безкоштовно.

4 обов'язкові вимоги до консалтингової компанії

 1. Кваліфікований персонал.

  Про якість послуг компанії можна судити по її співробітникам. Серйозні консалтингові фірми уважно ставляться до підбору кадрів. У їх числі випускники MBA, колишні топ-менеджери, які знають бізнес зсередини. І це не універсали, готові взятися за будь-який вид консалтингових послуг. Кожен з них-професіонал у своїй ніші.

 2. Цінова політика.

  Вартість на послуги повинна бути порівнянна з тими бізнес-сегментами, на яких спеціалізується компанія. Якщо це середній сегмент, то цінник не повинен бути захмарним або занадто низьким.

 3. Об'єктивна оцінка.

  Об'єктивна оцінка, яка не залежить від сформованої корпоративної культури і бездоказових переконань консультантів – ще одна ознака серйозної компанії.

 4. Наявність портфоліо.

  Якщо компанія веде практичну діяльність, то успішно виконані проекти - її перевага. При їх відсутності клієнту краще пошукати іншу компанію.

5 етапів консалтингової діяльності

1. Знайомство і укладення контракту:

 • підготовка до зустрічі, вивчення проблеми;
 • аналіз вимог клієнта;
 • початкова фінансова оцінка робіт;
 • терміни проекту і список заходів;
 • юридичні аспекти укладення договору.

У договорі чітко вказується вартість послуг, умови зміни оплати в ході проекту, умови дострокового розірвання, відповідальність і обов'язки кожної зі сторін.

2. Аналіз діяльності компанії:

 • збір технічних даних;
 • аналіз взаємодії структурних підрозділів;
 • визначення причин проблеми.

3. Планування і план рішення:

 • розробка плану рішення;
 • презентація отриманих даних;
 • узгодження з клієнтом.

4. Впровадження та контроль за проектом:

 • впровадження розробленого плану;
 • контроль кожного етапу і аналіз показників;
 • навчання персоналу при необхідності.

5. Завершення проекту:

 • об'єктивна оцінка змін;
 • підведення підсумків;
 • рішення про продовження співпраці.

Консалтинг або коучинг - як зробити правильний вибір

Я витратив 100 000 грн на послуги бізнес-тренера, але так нічому і не навчився.

Поширений сценарій серед керівників бізнесу, які, по суті, хотіли отримати послуги консультанта, а замість цього найняли коуча.

Коучинг і консалтинг – схожі методики з принциповою відмінністю.

Завдання коучингу - довести клієнта до результату. Завдання консалтингу - дати рекомендації як цього результату досягти.

Коуч мотивує клієнта досягти мети, опрацьовує його переконання і страхи, підтримує і направляє. В ході коучингу клієнт сам складає план дій для вирішення проблеми.

Консультанта можна порівняти з експертом або радником, який дасть конкретні рекомендації або створить бізнес-план для клієнта.

Для запуску бізнесу будуть потрібні обидва фахівці. А для вирішення чітко поставленого завдання-доведеться зробити вибір.

Знаючи різницю між коучингом і консалтингом, клієнт прийме вірне рішення.

Статистика в 2024 році

На 1 січня 2024 року на ринку консалтингових послуг склалася наступна картина:

 • 59% ринку складає IT-консультування;
 • 18% - фінансове управління та аудит;
 • 12% - податковий і юридичний консалтинг;
 • 5% - маркетингові стратегії;
 • 4% - виробничий консалтинг;
 • 3% - оптимізація персоналу.

Примітно, що ТОП-3 фірми займаються IT-консалтингом.

Висновок + відео

Не економте на послугах консультантів, якщо ваш бізнес зіткнувся з кризою, збитками або нестачею свіжих ідей. Запрошені фахівці дадуть новий поштовх вашої діяльності і розроблять стратегію на роки вперед.

Робота з консалтинговою фірмою - це грамотна інвестиція в майбутнє підприємства. А якщо ви виконаєте всі рекомендації цієї статті, то і абсолютно безпечна. Удачі в справах!


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити