Коли ви починаєте будь-який комерційний проект або здійснюєте на практиці вподобану бізнес-ідею, основна мета у вас одна – це розвиток справи і отримання прибутку.

На шляху до цієї мети часто виникають локальні і глобальні проблеми, обійти які не завжди вдається самостійно, тут на допомогу може прийти консалтингова компанія. Причинами невдач можуть бути некомпетентність персоналу, розбалансована структура управління, недосконалість податкової системи і так далі. В українських реаліях взагалі можливо все, але фахівці допоможуть вам розібратися, в чому ж справа.

Консалтингові компанії

Визначення поняття

Насамперед варто розібратися з самим поняттям "консалтинг".

Консалтинг (від англ consulting - консультація) – консультація керівників і управлінців з розвитку компанії та оптимізації бізнес-процесів.

Консалтингові фірми надають звернувшимся до них бізнесменам готові рішення по оптимізації кадрової та управлінської політики у сфері фінансів і бухгалтерського обліку, а також розробляють довгострокові стратегії розвитку.

Працюють в консалтингових агентствах радники-консультанти, що володіють досвідом і навичками в різних ділових сферах. Іншими словами, консалтингова компанія - це майданчик, де сконцентровані видатні уми та ідеї.

За родом діяльності консалтингові компанії бувають:

 • універсальні, тобто надають допомогу по всіляких питань;
 • вузького профілю, наприклад, надають фінансовий, юридичний консалтинг або інвестиційний консалтинг.

Ситуації, в яких керівництво компаній звертається до послуг професійних радників, можуть бути наступні:

 • розвиток перспективних, принципово нових напрямків;
 • реорганізація компанії;
 • спад ділової активності;
 • для незалежної аудиторської перевірки;
 • відкриття дочірніх підприємств;
 • оптимізація кадрової політики;
 • пошук шляхів виходу з кризи.

Всі ці завдання ставляться перед незалежними консультантами, якщо відсутні можливості використовувати внутрішні резерви організації.

Сфера діяльності

Давайте детально розглянемо, чим займаються консалтингові компанії.

1) Аналітичні послуги

За запитом фірми-замовника консультанти проводять всебічний аналіз: персоналу, виробничого процесу, схеми розрахунків з постачальниками і підрядниками, ринків збуту. Так само розглядаються облікова та фінансова політика.

За результатами перевірки замовнику видається бізнес-план, спрямований на поліпшення роботи організації та оптимізацію основних процесів. Примітно, що після такого всебічного аудиту організація починає працювати ідеально, як годинник.

2) Зовнішня ревізія

Внутрішні ревізії не завжди дозволяють виявити причину збитків на підприємстві. Для цього і залучають фахівців з боку, щоб ті оцінили обстановку на підприємстві.

Крім технологічних "дірок" , коли нераціонально використовується сировина та інші ресурси, консультанти можуть виявити і розкрадання. Після виявлення причин і їх усунення робота налагоджується.

3) Економічне прогнозування

Точний прогноз розвитку тієї чи іншої галузі дозволяє скорегувати довгострокову стратегію підприємства й усунути можливу проблему ще до її появи.

При правильно спрогнозованої ситуації можна прорахувати можливий прибуток від запуску нової продуктової лінійки або від відкриття філії. У таких випадках досвідчені консультанти незамінні.

4) Навчання персоналу

«Кадри вирішують все» – ці слова актуальні досі. Підготовлена компетентна команда — запорука успіху і якісного виконання поставлених завдань. Можна, звичайно, тримати штатного тренера, але де гарантія, що він буде встигати за всіма бізнес-тенденціями.

Для організації групових тренінгів краще залучити незалежних консультантів, які і теорію розкажуть, і на практиці продемонструють.

5) Консультації для керівників

Бувають ситуації, коли думки в раді директорів або між засновниками компанії поділяються. Наприклад, половина виступає за відкриття дочірньої фірми, а друга половина — проти. Ось тоді і залучають консалтингову фірму для незалежної оцінки ситуації. За підсумками звіту приймається рішення.

Як вибрати агентство

Коли вибір стоїть в сфері нематеріальних активів, зробити його складно. Адже ви не можете помацати і подивитися результати, як якщо б ви вибирали певний товар.

Ми підготували для вас керівництво по вибору консалтингового агентства, користуючись якими, ви легко зорієнтуєтеся серед багатьох пропозицій.

1) Формулювання мети обігу

Ви повинні точно знати, яке завдання поставити перед консультантами. Для цього вам необхідно чітко розуміти проблеми вашого бізнесу.

Якщо не буде суворого формулювання замовлення, недобросовісні виконавці нав'яжуть непотрібні супутні послуги і виставлять величезний рахунок. Чим точніше поставлено завдання, тим простіше оцінити результат і рекомендації.

Приклад: ви хочете оптимізувати штатний розклад. Для консультантів ви ставите завдання: скоротити 4 одиниці і фонд оплати праці на 10% без скорочення штату. Замість «оптимізувати штат».

Крім усього іншого, конкретно поставлене завдання дозволить залучити професіоналів своєї справи. Ті компанії, які мають недостатньо підготовлених фахівців, не візьмуть на себе відповідальність.

2) Планування бюджету і термінів виконання поставлених завдань

Чітко обумовлені дати виконання замовлення і планування суми, яку ви можете витратити на консультацію, покажуть вас як серйозного замовника. Крім того, заздалегідь обумовлені рамки дисциплінують виконавців.

Якщо у вас середній або малий бізнес, не варто звертатися у великі фірми. Рахунок за послуги там буде значний. Є багато невеликих консалтингових компаній, що володіють необхідною компетенцією. Їх середній чек цілком буде вам по кишені.

3) Формування списку кандидатів

Ця рада вже стала класикою наших статей: виберіть в інтернеті ТОП-5 компаній з пошукової видачі, зберіть про них інформацію.

При виборі компанії важливо звертати увагу на наступні критерії:

 • розцінки за виконання робіт;
 • умови надання послуг;
 • відгуки партнерів і клієнтів;
 • кількість закритих угод і їх результат;
 • термін роботи в сфері консалтингу;
 • рівень підготовки фахівців компанії.

Якщо вам потрібні послуги вузькоспеціалізованої фірми, то тут критерії відбору грають ще більшу роль.

4) Запит на надання послуг

Вибравши кілька відповідних консалтингових агентств, ви повинні відправити запит на послуги всім. Як ми вже писали вище, це має бути конкретно сформульоване завдання.

Крім цього повинні заздалегідь обумовлюватися терміни виконання і сума гонорару. На чіткий запит повинна послідувати така ж відповідь.

5) Вибір компанії

Ознайомившись з відповідями на ваш запит, вибирайте фірму, з якою будете співпрацювати.

Основним критерієм повинен бути комплекс пропонованих заходів. Чим він глибше охоплює сферу дослідження, тим краще. Це як вибирати між миттєвою таблеткою від болю і всебічним обстеженням. Хороший консультант ніколи не видасть рішення без ретельної підготовки.

Варто враховувати! Щоб не нарватися на дилетантів або новачків, необхідно серйозно підходити до вибору консалтингової компанії.

Існує кілька критеріїв вибору відповідного агентства:

 1. Вік фірми, термін її роботи на ринку. Звертайте увагу на ті компанії, які змогли втриматися на ринку з 90-х років. Це говорить про конкурентоспроможність і професіоналізм. Також дізнайтеся частку іноземного капіталу, так як його наявність дозволяє таким компаніям користуватися новітніми зарубіжними методиками.
 2. Прайс-лист. Шукайте цінову нішу, де вартість послуг буде для вас комфортною і не вдарить по бюджету.
 3. Терміни виконання замовлення. Перевіряйте відповідність поставленого завдання і термінів її реалізації. Буває, що недобросовісні агенти навмисне тягнуть час, отримуючи додаткову оплату за нібито виконувану роботу. Також плануйте замовлення заздалегідь, так як за терміновість вам також доведеться доплачувати.
 4. Кваліфікація консультантів. Ознайомтеся з дипломами та сертифікатами пропонованих вам експертів. Подивіться їх готові роботи і відгуки про них. Ще один принцип — наявність великої кількості вузьких фахівців. Якщо всі співробітники - універсали, то є ризик неякісного виконання Вашого замовлення через неповні знання і відсутність певних умінь у консультанта.
 5. Зверніть увагу на кількість позаштатних працівників – їх наявність говорить про те, що фірма не в змозі залучити хорошого фахівця на оклад.

Статистика в 2020 році

На 1 січня 2020 року на ринку консалтингових послуг склалася наступна картина:

 • 59% ринку складає IT-консультування;
 • 18% - фінансове управління та аудит;
 • 12% - податковий і юридичний консалтинг;
 • 5% - маркетингові стратегії;
 • 4% - виробничий консалтинг;
 • 3% - оптимізація персоналу.

Примітно, що ТОП-3 фірми займаються IT-консалтингом.

Висновок

Не економте на послугах консультантів, якщо ваш бізнес зіткнувся з кризою, збитками або нестачею свіжих ідей. Запрошені фахівці дадуть новий поштовх вашої діяльності і розроблять стратегію на роки вперед.

Робота з консалтинговою фірмою - це грамотна інвестиція в майбутнє підприємства. А якщо ви виконаєте всі рекомендації цієї статті, то і абсолютно безпечна. Удачі в справах!


📌 Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коучер, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Додати коментар


Захисний код
Оновити