Тімбілдінг для співробітників - відносно новий і ефективний метод для вирішення конфліктних ситуацій, правильного розподілу робочої сили і формування доброзичливої атмосфери всередині компанії.

Використані способи допомагають знайти кілька альтернатив, швидко реагувати на зміни. Тому методам тімбілдінга приділяється належна увага. Так само існує методика дитячого тімбілдінга про неї ми теж поговоримо.

Тімбілдінг

Історія появи

Людина розумна з часом втрачала агресивність, озлобленість і бажання самоізоляції. Це посприяло появі співпраці, взаємовиручки в самому примітивному розумінні. Люди кооперувалися на одній території або в рамках сімейства, щоб полювати і виживати стало простіше.

Тімбілдінг також знайшов своєрідне втілення в античній культурі. У Стародавньому Римі воєначальники підняли бойовий дух воїнів через грамотне використання:

 • удосконалюючих ігор
 • змагань
 • змагань на прояв сили волі, сміливості і творчості (вміння оригінально вийти з обставин, що склалися)

У Греції підхід до досліджуваного поняття був іншим. Мистецтвом корпоративного менеджменту користувалися для організації Олімпійських ігор, масових розваг і театральних вистав прямо на вулиці.

Наукове пояснення терміна з'явилося в Англії в двадцятому столітті. "Родоначальником" став професор психології – Елтон Мейо.

Перші командоутворюючі змагання пройшли у вигляді футбольного матчу, дві компанії билися один з одним. Керівники пізніше помітили, що будь-який результат позитивно впливав на наступні колективні відносини: перемога об'єднувала всіх святкуванням тріумфу, поразка-бажанням знову заявити про себе.

Пізніше досвід командних "битв" перейшов до інших підприємств. З часом збільшувалася кількість ігор, урізноманітнився спектр і саме явище охоплювало все більше території.

Що це таке?

В результаті багатьох експериментів, соціологічних досліджень вчені пропонують розрізняються пояснення терміна "тімбілдінг". Різноманіття трактувань об'єднали дві точки зору:

 1. Тімбілдінг - процес побудови команди, що заснований на чотирьох елементах: організаційний розвиток, організаційна динаміка, психологія групи і групова динаміка
 2. Тімбілдінг - альтернативний напрямок в освітньому процесі і саморозвитку. Навчання проходить на природі (в парку, біля озера, на місцевому майданчику), де студенти або учні отримують знання шляхом активної взаємодії.

Тімбілдінг

У робочій обстановці більш підходящий перший варіант. Термін, поширений у підприємницькому середовищі, являє собою комплекс заходів, що спрямовані на згуртування працюючих на фірму людей. В основі лежить спільне проведення часу.

⚠ Активний відпочинок на живій природі підходить не для всіх. Планування заходів повинно включати переваги всіх співробітників

Основні завдання:

 • створення та підтримка дружніх відносин в колективі
 • налагодження взаємодії між відділами, локальними, регіональними та центральними офісами
 • знайомство всіх співробітників в неформальній обстановці
 • формування сучасної корпоративної культури
 • вирішення конфліктних ситуацій
 • підвищення рівня довіри та забезпечення взаємодопомоги

Відповідно, правильно побудований тімбілдінг приносить плоди:

 • ефективне спілкування без негативних настроїв і «паразитування»
 • вірний розподіл ролей між колегами: хто відповідає за ідею, хто - за її реалізацію
 • зменшення плинності кадрів

Тімбілдінг

Незважаючи на настільки позитивний початок, у командоутворення в сьогоднішньому вигляді є і недоліки.

Переваги та недоліки

Як таких недоліків саме явище не має. Але говорячи про активний відпочинок і змагання, де присутня "здорова" конкуренція, відзначається наступне:

 • ризик отримання фізичних травм, внаслідок непродуманих ігрових "небезпечних" моментів
 • обговорення поганих або спірних події, що супроводжуються сварками
 • зниження самооцінки через пережиті невдачі

Краще в такому випадку продумати втішні призи і звернути увагу на реакцію всіх хто беруть участь.

Перевагами, одночасно і результатами тімбілдінга є:

 • нормалізація робочої обстановки
 • збільшення мотивації працівників та їх лояльності до компанії
 • відкрите обговорення виникнувших проблем, докладний аналіз минулого досвіду – облік помилок-раціональне використання ресурсної бази
 • ефективна командна взаємодія
 • прояв ініціативи, генерація нових прибуткових ідей

Важливо пам'ятати, що команда-система, що складається з окремих елементів-людей. Кожна людина відрізняється темпераментом, цінностями, світоглядом, а також можливостями і потенціалом – що цікавіше для керівників. Друге не можна відкрити, без ретельного підходу до вимог співробітника, його особливостей. Тут на допомогу приходить описуване в статті поняття.

Команда та група

У всіх підручниках і наукових публікаціях разом з teambuilding розглядається «команда». Багато замінюють це слово на "групу", навіть не підозрюючи про глобальність помилки.

Взяти тільки трактування. Команда - спільність людей, що пов'язані єдиною метою і правилами взаємодії, що володіють взаємовиключними навичками і зібрані для вирішення ряду питань. Група - сукупність людей, що об'єднані однією метою, тільки-не спільною.

Взяти лише студентську групу: всі приходять вчитися, але один бажає просто забрати диплом, другий – виїхати закордон за рекомендацією, третій – отримувати одні п'ятірки.

Основні відмінності між двома поняттями:

Критерій Команда Група
Кількість учасників Обмежено Необмежено
Інтереси Пересічні Особисті
Відповідальність Кожен відповідає за результат роботи Кожен відповідає тільки за частину результату
Взаємовиручка Можна покластися на інших учасників Ні
Автономність Висока Відсутня
Потреба в комунікації Є Немає
Зобов'язання Загальна відповідальність за виконання поставлених завдань Почуття приналежності до групи

З еволюційної точки зору: група - перший етап, команда - другий, згуртований колектив – третій.

Види тімбілдінга

В Україні тімбілдінг прийшов з далекого зарубіжжя - Америки. Тут маються на увазі різні тематичні вечірки, ігри та конкурси, спрямовані на згуртованість.

Завдяки тренінгам колеги починають спілкування в неформальній обстановці, напружена атмосфера на робочому місці спадає. Проведення тімбілдінга враховує різноманітність всіх застосовуваних методів.

За предметом використання

Існують:

 • спортивні. Характерна риса-активна діяльність і фізичне навантаження. Поширений варіант: естафета або веселі старти. Можна урізноманітнити всілякими складнощами: мотузковий парк для альпіністів, волейбол, пейнтбол, спортивне орієнтування або стрільба в тирі
 • інтелектуальні. Упор робиться на ерудицію, усвідомленість і начитаність беруть участь. Наприклад, конкурс у стилі відомої телевізійної програми «Що? Де? Коли?»
 • творчі. Акцент ставиться на творчий потенціал. Наприклад, конкурс на кращий логотип для фірми, місію-девіз. Змагання з найбільш барвистого дизайну інтер'єру і т. д.

З інтелектуальним і творчим тімбілдінгом вітається використання мозкового штурму, морфологічного ящика, інверсії і шести капелюхів.

Можливий варіант з міксом всіх раніше перерахованих методів. Один захід включить швидкісний забіг, рішення головоломки і оригінальне творіння. Подібний підхід розкриє всі сторони співробітників.

Залежно від кількості учасників

Не одними тематичними конкурсами, а ще масштабами.

Масові заходи проводяться для всього колективу. Присутні всі відділи, офіси і навіть віддалені співробітники. Команда формується випадковим чином за жеребом. Такий вид спрямований на налагодження відносин ззовні. Керівники поступаються в чомусь робітникам, менеджери допомагають творчо мислити фінансистам. Будь-який поділ на "тих і тих" відсутній.

Групові припускають створення угруповань в залежності від сфери впливу і діяльності. Наприклад, директори та управлінці відправляються на бізнес-конференції.

Індивідуальні, або змагальні. З такими прийомами потрібно бути обережніше. Неправильні кроки можуть послужити причиною переходу конкуренції в конфлікти і гнітючу атмосферу.

Інші

Історичні (рольові заходи) за стилем нагадують комік-кін. Історичні ігри, продумані костюми, декорації, сценарій породжують глибокий інтерес і залучення. Жіночий колектив відмінно прийме ідею з костюмованим балом в стилістиці романтизму, чоловікам-гравцям сподобаються розробки на основі книг Толкіна або Мартіна.

Психологічне командоутворення допомагає визначити лідера, навчити колег довірі і полегшити спілкування. Організатори продумують форс-мажорні ситуації, з яких можна вийти тільки спільно. Можна запросити психолога, що буде ставити каверзні питання, спостерігати за поведінкою присутніх.

Для проведення психологічного тімбілдінга не потрібно виїжджати з міста. Все проходить в конференц-залі.

Екстремальна тактика підходить ризиковим, заповзятливим людям. Сюди відносяться: рафтинг, стрибки з парашутом, підкорення гірських вершин, велосипедні заїзди, забіги, катання на гірських лижах або сноубордах.

Додаткові стимули

Призи, за які йде боротьба, розрізняються:

 1. Сувенірні. Відмінний варіант для змагальних або спортивних заходів. Включає заохочення переможців і переможених
 2. Фірмові. Краща команда отримує елітну продукцію, вироблену в компанії. Наприклад, корпорація Nike нагороджує "відмінників" речами з лімітованих колекцій
 3. Мотиваційні. Характеризується великими витратами з одного боку, високим ступенем мотивування – з іншого. Йдеться про нові гаджети, путівки, навіть квартири. Самому призу має відповідати поставлене завдання. У фірмах-посередниках-залучити якомога більше постачальників і покупців

Кількість, вартість нагород змінюється. Підприємства з налагодженою національною або міжнародною мережею можуть дозволити дорогі заохочення. Так, Миронова Анастасія у власному фітнес-курсі онлайн визначає щомісяця переможниць і висилає новий айфон, макбук або продукцію своїх магазинів.

Маленькі домашні кафетерії або кондитерські можуть обійтися преміальними виплатами або безкоштовними виробами для кращих співробітників.

Основні цілі тімбілдінга

 • формування почуття єдності і почуття співпраці серед членів колективу;
 • навчання людей ефективній взаємодії між собою;
 • згуртування команди, зміцнення «командного духу»;
 • подолання працівниками почуття конкуренції;
 • розвиток у всіх фахівців довіри і розуміння один до одного;
 • психологічне розвантаження співробітників;
 • зміцнення авторитету керівництва за допомогою неофіційних заходів.

Умови хорошого тімбілдінга

Менеджери пам'ятають:

 • Командоутворення - не одиничний виїзд. Це складний процес, в якому беруть участь роботодавці, співробітники та організатори

Організовувати тімбілдінг можуть відповідальні співробітники або фахівці з івент-агентств.

 • Активний захід ефективний тільки для порівняно невеликої компанії (до 50 осіб). В іншому випадку всі будуть спілкуватися тільки з хорошими знайомими і колегами
 • Звернення до зовнішніх організаторських фірм вимагає чесного викладу всіх внутрішньофірмових проблем
 • Тімбілдінг потребує системності і регулярності
 • Акценти ставляться на ідею, а не на реквізити і ефектність
 • Будь-яка гра пізніше аналізується, результат переносяться в реальний час

Головне правило: «ні у кого не повинно виникати питання «навіщо?»». Якщо хтось запитує: «навіщо ми тут зібралися?», або « Навіщо мені підніматися на гору?»- значить, тімбілдінг влаштований неправильно.

Поетапний розбір

У більшості випадків тімбілдінг складається з етапів:

 1. Розігрів. Ігрові розминки, що допомагають учасникам відкритися і познайомитися один з одним. На це йде пару годин або весь день – залежить від часу, відведеного для всього процесу
 2. Формування окремих команд, їх слоганів і найменувань. Відбувається вибір лідерів
 3. Тренінг безпосередньо
 4. Підведення підсумків. Привітання переможців

Всі учасники пізніше збираються в неформальній обстановці (десь в кафе або ресторані) за обговоренням робочих моментів, аналізом проведеного заходу. Хороша організація викликає у працівників позитивні емоції, очікування нових заходів і бажання працювати краще.

9 порад з організації тімбілдінга

Щоб самостійно організувати тімбілдінг для свого персоналу і домогтися результату, візьміть на озброєння 9 порад:

1. Визначення цілей і бюджету.

Дайте відповідь на кілька важливих питань:

 • Яку мету ви переслідуєте, впроваджуючи заходи з командоутворення?
 • З якою сумою ви можете розлучитися заради цього?
 • Чи прагнете ви підвищити ефективність спільної роботи або переслідуєте іншу мету-щоб члени колективу фірми краще пізнали один одного?
 • Чи хочете ви заохотити співробітників після завершення великого проекту?

Визначившись з цілями, вартістю тімбілдінга і прикладами ігор, ви можете приступати до подальших дій.

2. Вибір зручного часу.

Щоб співробітники фірми позитивно сприйняли нововведення, слід проводити заходи по тімбілдінгу в робочі години, не зачіпаючи особистий час працівників.

Плануючи графік занять, візьміть до уваги обсяги поточного навантаження, особливості графіка роботи колективу, а також особисті зобов'язання фахівців. Командоутворення не виявиться ефективним, якщо через нього працівники будуть змушені працювати після закінчення робочого дня або у вихідні.

3. Консультація з професіоналом.

Щоб ваші зусилля, спрямовані на згуртування колективу, принесли максимальний ефект, заручіться підтримкою досвідченого наставника, який спеціалізується на розвитку персоналу за технологією тімбілдінга. Ігри в приміщенні, приклади яких відмінно відомі такому фахівцеві, допоможуть налаштувати команду фірми на потрібний лад.

4. Облік тимчасових витрат.

Плануючи провести виїзний захід, потурбуйтеся завчасно про організацію транспорту для колективу. І пам'ятайте, ніхто не любить затримуватися на роботі, тому правильно плануйте час, щоб тренінг закінчився вчасно.

5. Емоційне залучення співробітників.

Уявіть, що ви працюєте з дітьми, намагаючись в легкій ігровій формі чимось навчити їх, і ваш діловий авторитет прямо залежить від того, вдасться вам це чи ні. Ви просто даремно витратите час, вдавшись до нудних презентацій і похмурим лекціям про те, що доля фірми залежить від згуртованості та ефективності її кадрів. Пам'ятайте, що ключовим фактором у досягненні успіху є захоплюючий тімбілдінг.

6. Частування для персоналу.

І це абсолютно серйозно. Всі ми любимо поласувати чимось смачненьким, та й нові знання складно засвоїти на голодний шлунок. Врахуйте, що заходи з командоутворення часто досить тривалі, тому подбати про частування просто необхідно. Різноманітність в їжі і експерименти зі смаками сприяють розвитку гнучкого мислення, тому вам можуть дуже стати в нагоді рецепти екзотичної кухні.

7. Рівність серед учасників.

Незалежно від позиції в службовій ієрархії і посади, кожен учасник тренінгу повинен відчувати себе на одному рівні з іншими. Завдяки цьому співробітникам стає простіше налагодити дружні відносини, а Корпоративний тімбілдінг приносить більш відчутні результати.

8. Виклик.

Поставте перед членами колективу таке завдання, яке розбудить в них пекуче бажання продемонструвати всі свої навички і знання. Адже не секрет, що саме загальна ідея, проблема і мета здатні згуртувати колектив. Для групи переможених підготуйте покарання в жартівливій формі, для групи переможців якийсь оригінальний приз.

9. Отримайте зворотний зв'язок.

На наступний день після заходу проведіть серед співробітників анонімне опитування про тімбілдінг. Проаналізувавши зауваження, Ви зможете спланувати в майбутньому більш ефективний тренінг.

Після деякого часу (одного або двох місяців) постарайтеся визначити, чи змінилася моральна атмосфера в колективі.

Особливості дитячого тімбілдінга

Як відомо, діти дуже сприйнятливі, а робота в команді – нестерпна. Кожен бажає виділитися, показати власну перевагу. "Лідери думок" опиняються на перших позиціях, трохи сором'язливі – позбавляються загальної уваги. Так народжуються комплекси і нездатність працювати спільно.

Тоді на допомогу приходять конкурси, в яких у кожного є своя роль. Дітлахи вчаться:

 • взаємодіяти з публікою, партнерами
 • адекватно реагувати на програш
 • знаходити нові способи для вирішення поставлених завдань

Для проведення не потрібні шикарні декорації, тільки продуманий сценарій. Все повинно підноситься в розважальному дусі з яскравими музичними і фізичними вставками.

Ігри для дітей

Крім стандартних варіантів (естафета, вікторина, крокодил), варто взяти озброєння ще не зовсім популярні ігри.

Хто швидше «пришиє»

 1. Діти діляться на дві команди
 2. Учасники отримують по ложці з прив'язаною мотузкою
 3. Мета - пришити до себе всіх учасників

Перемагає та команда, що швидше впоралася із завданням.

Майбутні журналісти

 1. Для початку організатори вирізають з непотрібних журналів і газет слова, фрази
 2. Вирізки дістаються всім командам
 3. Завдання - створити зв'язний розповідь в будь-якому жанрі (комедія, мелодрама або детектив)

Переможців визначає публіка.

Зіпсований телефон в мистецтві

 1. Учасник малює щось просте схематично. Будинок, природу, звірів і т. д
 2. Показує іншому сокоманднику намальоване. Час на перегляд-10 секунд
 3. Далі інша дитина розповідає наступному, що той побачив. І так по черзі, поки не дійде до останнього
 4. Крайній чоловічок малює почуте

Виграш стоїть за тими, у кого більше збігів в зображеному.

Перераховані активності допомагають розвинути уяву, пам'ять (візуальну, зорову, слухову) і спритність.

Читайте статтю: Як відкрити свою фірму.

Вправи для командоутворення: ТОП-5

33-гра на увагу

 1. Учасники стають в коло, в центрі-ведучий
 2. Оголошуються правила. Тренер вказує на людину і тому потрібно назвати цифру: перший учасник-один, другий - та й ін
 3. Перед тим, як сказати число 3, або кратне йому, співробітник повинен мовчки підняти руку або підстрибнути. Якщо людина відволікся і забув зробити дію, команда зобов'язана повторити все заново

При цьому тренер задає швидкість гри і раптово вибирає учасників. Найчастіше люди просто губляться, не виконуючи одне з правил.

Тому кілька порад новачкам:

 • завжди вважати про себе, щоб не збиватися з ритму
 • ніколи не піддавати критиці інших беруть участь

Заняття допомагає зрозуміти:

 • провал одного дорівнює загальному
 • слабкі потребують допомоги
 • загальна мета і поставлені обмеження-єдині для всіх

Східний базар

 1. Беручі участь вказують назви тварин на шести листочках
 2. Всі папірці однаково складаються і замішуються в капелюшку
 3. Після кожен співробітник отримує по шість листків зі словами

Мета: якомога швидше знайти свої папірці.

Команди повинні продумати спосіб для некрикливого і систематизованого спілкування, що допоможе швидше впорається із завданням.

Джанга з підручних предметів

 1. Присутні отримують певну кількість предметів (ручки, шпажки, олівці, пластилін і т. д.)
 2. Ведучий оголошує завдання: побудувати палац з трьома вежами і квітками (це може бути, що завгодно)

Учасникам дається 15 хвилин на обговорення, 20 – на саму будову. Гра розвиває:

 • навички спілкування
 • здатність знаходити компроміс
 • зосередженість на своїй частині в загальному процесі

Квест на швидку руку

 1. Колектив ділиться на кілька команд по 4-6 чоловік
 2. Всі отримують завдання - розкрити таємницю, і першу підказку

Та "група" людей, що швидше розгадає всі "локальні" загадки, добереться до головного призу першої. В даному випадку акценти зосереджені на:

 • комунікації
 • альтернативності
 • всебічного розвитку

Після квесту співробітники можуть надихнутися на вирішення давно забутих завдань компанії. Також колеги починають більш злагоджено працювати і по-іншому сприймати інформацію.

10 способів поховати ідею

 1. Всі складають свій список слів і фраз, що вбивають бажання висловлювати прийшедші ідеї
 2. Написане переноситься на загальну дошку і пам'ятку для кожного співробітника
 3. Кожен, хто вимовляє "вбивче" слово-вносить щось в казну "штрафників"

Самі менеджери і робітники визначають, який штраф убитих ідей.

Так, тімбілдінг - поняття, що давно чекає реального втілення в українських фірмах. На задвірки забутих йдуть звичайні корпоративи, а їх місце займають нові способи для заохочення ініціативності, відкриття особистості і прихованого потенціалу. Тільки зі згуртованою командою можливий результат. Хаос-бездоріжжя, порядок і система – результат.

Відео


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити