Зміст[Сховати]

Здрастуйте, шановні читачі "BiznesCat.com"! У цій статті мова піде про франшизу (франчайзинг) - що це таке, які документи отримує франчайзі, які види франшиз бувають і які переваги та недоліки даного виду ділової активності.

Адже це хороший спосіб почати свою справу і заробляти, не маючи досвіду в бізнесі. Представлену публікацію корисно вивчити абсолютно всім (включаючи початківців і успішних підприємців). Читайте статтю, як заробляти в інтернеті.

Франчайзинг

Що таке франшиза і франчайзинг простими словами - визначення та значення термінів

В першу чергу давайте розберемо, що таке франшиза простими словами.

Франшиза (від фр. Franchise-прерогатива, перевага) - це об'єкт договору по франчайзинговій угоді, передача бренду і бізнес-моделі партнеру на пільгових умовах.

Франчайзинг (franchising) — це бізнес-модель, при якій одна компанія передає фізичній особі або іншій компанії право вести ідентичний бізнес під своїм товарним знаком за відповідну винагороду.

Таким чином, франшиза — це предмет угоди, а франчайзинг — сама угода. Не плутайте ці визначення!

Сторони франчайзингової угоди називаються франчайзер і франчайзі. Франчайзор - компанія надає франшизу, франчайзі, відповідно, - сторона, що її придбаває.

Відмінним прикладом може служити ресторан KFC. У всіх містах є цей фастфуд, а організаторами є місцеві підприємці, які відкрили бізнес по франшизі і отримують прибуток.

франшиза

Що таке роялті у франшизі + інші терміни франчайзингу

Крім франшизи, франчайзера і франчайзі є інші специфічні поняття, про які необхідно знати. Наведемо їх нижче:

 • Ноу-хау — відомості, що допомагають вести бізнес, і відомі тільки в даній організації. Передаються франчайзі разом з ліцензією.
 • Ліцензія — документально зафіксоване право на ведення будь-якого бізнесу. Виступає об'єктом франчайзингу нарівні з брендом і ноу-хау.
 • Договір франчайзингу може називатися ліцензійною угодою ( у разі передачі інтелектуальної власності) або договором концесії. Суть від цього не змінюється.
 • Основним пунктом такого договору є паушальний внесок - платіж за купівлю товарного знака або певного запасу товару. Паушальний внесок сплачується щоразу при поновленні договору.
 • Крім цієї виплати франчайзер також отримує роялті. Роялті у франшизі - це регулярний періодичний внесок за користування франшизою. Може виплачуватися як фіксованою сумою, так і у вигляді відсотка від прибутку. Все це обмовляється в договорі і є основним інтересом франчайзора разом з паушальним внеском.

Пакет документів, який отримує франчайзі

Стартовий комплект, який отримує франчайзі, називається франчайзинговим пакетом.

В даний комплект документів входять:

 • нормативно-правові документи, що регулюють цей вид діяльності (ліцензії, дозволи тощо.);
 • брендбук, згідно з яким оформляється торгове приміщення;
 • політика управління персоналом;
 • керівництво для керуючого.

Крім цього у франчайзинговий пакет можуть входити різні тренінги для найманих працівників, софт, посібники з ведення бізнесу та багато іншого. Всі ці документи спрямовані на те, щоб франчайзі якомога швидше зрозумів корпоративний дух фірми і почав працювати відповідно до стандартів.

Візьміть на замітку! Компанії, що здійснюють роботу по франшизі, пропонують свої послуги в Мережі. Ознайомитися з їх пропозиціями, порівняти умови і залишити заявку можна на спеціальних ресурсах.

Крім основної франшизи є ще майстер-франшиза — купив її бізнесмен залишається єдиним власником на певній території (місті, краї, області). Природно, що паушальний внесок і роялті будуть великі↑, але і дохід підприємця при цьому вище↑.

За своєю суттю франшиза є однією з різновидів партнерської програми.

Франчайзинг і франшиза

Плюси і мінуси бізнесу по франшизі

Як у будь-якої ділової активності, у бізнесу по франшизі є плюси (+) і мінуси (-).

Позитивні сторони при покупці франшизи:

 1. Мінімум ризику. Купуючи франшизу, бізнесмен пропускає етап створення і розкрутки. До нього це вже було зроблено власником. Таким чином, прибутку не потрібно чекати роками. А зробити помилку в управлінні, невірно оцінити ринкову ситуацію практично неможливо, так як бізнес регулюється франчайзером.
 2. Розкручений бренд. Впізнаваність торгової марки вже є, витрачати гроші на рекламу не має сенсу.
 3. Швидке отримання першого прибутку. Так як відсутні витрати, супутні відкриттю нової фірми (такі як реклама, оренда та інше), перший прибуток починає надходити вже в перший місяць роботи.
 4. Зниження витрат на рекламу. Завдяки тому, що товарний знак фірми вже «розкручений» левова частка бюджету економиться. Адже добре відомо, що на рекламні витрати йде більше 40% прибутку в перший час роботи підприємства.
 5. Можливість навчання та консультацій у франчайзора. Інтерес в успіху філії не тільки у франчайзі, але і у власника товарного знака. Тому контроль і своєчасне виправлення помилок присутні на всіх етапах. Підтримка і допомога гарантовано допоможуть вийти на успішний рівень роботи.

Тепер про неминучі негативні сторони концесії:

 1. Відсутність можливості маневру у франчайзі. Приймати самостійні рішення не вдасться, так як весь процес регламентований продавцем бренду. Щоб ввести будь-які нововведення, їх необхідно узгодити з франчайзером.
 2. Наявність обов'язкових платежів. Паушальний внесок і роялті, мінімальна обов'язкова закупівля товарів — на ці обов'язкові платежі необхідно завжди коригувати отриманий прибуток. Тоді як вільний підприємець розпоряджається отриманим доходом на свій розсуд.
 3. Висока вартість угоди. За свій товарний знак і бізнес-модель відомі бренди беруть дорого, особливо за майстер-франшизу.
 4. Тотальний контроль з боку франчайзера. Крім, мабуть, вільної концесії, власник товарного знака буде щільно контролювати весь бізнес-процес. Для досвідчених підприємців це не дуже бажано.
 5. Неможливість зміни діючої моделі. Навіть якщо ваш маркетинг-кіт буде вдаліше, і стратегія роботи краще, впровадити їх вам не вдасться. Всі процеси строго регламентовані.

Таким чином, перш ніж укласти договір франчайзингу, необхідно оцінити всі плюси і мінуси, і вирішити, що переважає. А потім вже починати роботу.

Основні види франшиз - 7 різновидів ведення бізнесу

Франчайзинг - це модель ведення бізнесу настільки популярна в світі, що склалися кілька видів франшиз, що мають певні особливості. Давайте про кожну поговоримо докладніше.

Вид 1. Вільна

Найбільш популярний вид франшизи в Україні відрізняється більшою↑ мірою незалежності франчайзі від франчайзора і відносно невеликий↓ роялті.

Вид 2. Класична

Найпопулярніший вид франшизи, має на увазі отримання паушального внеску і роялті. Франчайзер залишає за собою право контролювати справу, вносити свої поправки і перевіряти франчайзі на предмет ідентичності ведення бізнесу.

Вид 3. Імпортозамінна

Об'єктом імпортозамінної франшизи є купівля імпортної технології, а саме виробництво здійснюється на території країни.

Вид 4. Срібна

Має на увазі під собою покупку готового бізнесу, що не вимагає додаткових вкладень і "розкрутки". Власник бренду сам відкриває підрозділ компанії і віддає її під ключ. В якості роялті тут виступають щомісячні відрахування у вигляді відсотка від прибутку.

Вид 5. Корпоративна

Відрізняється активною участю франчайзора в управлінні філією. Підходить для початківців бізнесменів, так як у них буде можливість навчитися управлінню.

Можливість маневру при такому типі франшизи невелика, але і ризик допустити помилку зводиться до мінімуму.

Вид 6. Бізнес в оренду

Здаючи готовий бізнес в оренду, франчайзор отримує регулярний дохід і витрачає час, що звільнився на більш цікаві проекти. Франчайзі ж користується готовою справою, не витрачаючи час на його відкриття.

У цьому випадку прибуток розподіляється між партнерами у відсотковому співвідношенні, визначеному договором (наприклад, 50/50)

Вид 7. Золота

Викуп монопольного права на ведення бізнесу в будь-якому регіоні (майстер-франшиза). Відрізняється високими ставками, але і швидко окупається і приносить хороший прибуток.


У будь-якому випадку, перш ніж інвестувати, ви повинні реально оцінити свій потенціал, як у грошовому, так і в моральному плані. Чи вистачить вам амбіцій і витримки, чи зможете ви ризикнути певною сумою — вирішувати вам!

Приклади франшиз - 5 найпопулярніших

Крім усім відомих ресторанів швидкого харчування, таких як Макдональдс або Сабвей, є ще привабливі компанії. Давайте зупинимося на кожній з них докладніше.

ТОП-5 пропозицій франшиз в Україні в 2024 році:

 1. Novus – одна з найбільших в Україні мереж супермаркетів. Обсяг інвестицій може скласти від 40 000$ до 1000 000$ в залежності від формату супермаркету. Вступного внеску немає, але доведеться заплатити роялті в розмірі 1% від щомісячного товарообігу і 1% місячної виручки в якості рекламних відрахувань. Термін окупності – від 18 місяців до двох років.
 2. Франс.уа – національна українська мережа торгових точок і булочних кав'ярень з продажу високоякісної традиційної французької випічки. Обсяг необхідних інвестицій – від 20 000$ до 25 000$. Вступний внесок 6000$, роялті відсутній, а період окупності становить 18 місяців.
 3. Tez Tour – одна з найбільших туристичних компаній Східної Європи пропонує можливість співпраці по франшизі. Обсяг інвестицій складає від 50 000 до 75 000 гривень, а вступний внесок від 40 000 60 000 гривень. Розмір доходу залежить від міста, а роялті – 1% від прибутку. Період окупності вкладень – від 12 до 24 місяців.
 4. Джигіт – мережа ресторанів грузинської кухні у форматі Fast-Casual. Обсяг інвестицій становить від 20 000$ до 35 000$. Вступний внесок 5000$. Роялті – 2%, а період окупності від 7 до 12 місяців.
 5. Ін Тайм – одна з найбільших логістичних компаній України зі своєю, розвиненою, мережею відділень і почтоматов по всій території країни. Інвестиції для відкриття відділення: від 150 000 гривень до 300 000 гривень. Вступний внесок: від 5000 гривень до 17 500 гривень. Роялті складуть можуть скласти 50 – 75% від доходу, а термін окупності – від 8 місяців.

Рекомендуємо прочитати статтю "Як заробити гроші - 46 способів заробітку"

Історія франчайзингу

Саме слово прийшло до нас з французької мови. Початкове його значення - «пільга», або «право». Терміном почали користуватися приблизно з 16 століття, але тоді його використовували не для бізнесу в нашому розумінні.

А ось в 1850-х роках франчайзинг фактично врятував одну з найвідоміших компаній. Виробник швейних машин "Singer", щоб не збанкрутувати остаточно, прийняв рішення віддати право на продаж стороннім підприємцям. Як ви розумієте, це був приклад товарного франчайзингу в чистому вигляді. Але на цьому історія не закінчилася. Далі новий франчайзер "Singer" став навчати своїх франчайзі не тільки продавати якісний продукт, але і шити на ньому речі. Таким чином франчайзинг від цієї компанії став ще й сервісним.

Однак цей приклад не можна вважати вдалим, тому що в нинішньому розумінні франчайзинг має на увазі єдині стандарти для всієї мережі. Всі франчайзі дотримуються правил і стиль, за яким покупці несвідомо або усвідомлено відносять будь-яку точку цієї мережі до бренду.

Розвиток франчайзингу в сучасному розумінні почалося тільки в 20 столітті в США. Так, наприклад відомий "General Motors" першими стали продавати свої машини через незалежні фірми. Слідом за ними таким же методом стали користуватися "Ford" і "Chrysler". Далі за автомобільною промисловістю франчайзингові системи стали розвивати автозаправні станції.

А ось починаючи з 50-х років стандартизація для франчайзингу стала головним інструментом. І пов'язано це з розвитком гіганта під відомим всім найменуванням «Mcdonald's».

В цей же час Америка почала активно будувати автомобільні дороги по всій країні, що також вплинуло на індустрію. Величезна кількість фаст-фудних закладів стало з'являтися на шляху проходження машин. І більшість з них розвивалося по увійшовшій в моду моделі франчайзингу.

До цих пір багато франшиз в США пишаються своєю історією, яка почалася кілька десятиліть тому.

Відповіді на часті запитання новачків (FAQ)

Питання 1. Як вибрати франшизу для бізнесу?

Основним критерієм тут є сума, яку ви готові витратити на придбання. Тут можна дати рекомендацію - розраховуйте тільки на ту суму, якою готові ризикнути.

Визначившись з ціновою категорією, виділіть кілька найбільш привабливих для себе проектів. Ознайомтеся з їхньою політикою франчайзингу, часткою участі в управлінні філіями і продуктовою лінійкою. Всю цю інформацію можна легко знайти у відкритому доступі в Мережі.

Найбільш цікавими варіантами вкладення грошей, які швидко окуплять стартові витрати і виведуть на прибуток, є:

 1. сфера медіа-бізнесу;
 2. організація громадського харчування;
 3. торгівля і виробництво будівельних матеріалів.

Вибирайте найбільш близький по духу варіант, щоб бути повністю залученим. Немає сенсу вибирати вид діяльності, який вам не цікавий. Обговорити нюанси і поспілкуватися з консультантами можна прямо на сайті компанії, що цікавить.

Питання 2. Чи підходить бізнес по франшизі новачкам?

Франшизи для малого бізнесу – це один з найнадійніших варіантів ведення підприємницької діяльності.

Ризик провалу практично зведений до нуля, тому що справа вже налагоджено, розкручений бренд, контроль здійснюється франчайзером.

Питання 3. З чого складається вартість на франшизу?

Вартість концесії складається з декількох факторів:

 • впізнаваності бренду;
 • розміру роялті та паушального внеску;
 • від типу франшизи (майстер-франшиза завжди дорожче);
 • від апетитів власника торгової марки.

Важливо! Чим відоміша компанія, чим більше↑ у неї філій , тим дорожче⇑ буде вартість франшизи.

Питання 4. Бувають франшизи з мінімальними вкладеннями і чи можна обійтися взагалі без вкладень?

Незважаючи на те, що бізнес з нульовими витратами і високою дохідністю – це блакитна мрія всіх підприємців, в реальності цього не буває.

Навіть при покупці філії без паушального платежу Вам чекають наступні витрати:

 1. оренда та ремонт приміщення;
 2. виплата заробітної плати;
 3. інші організаційні витрати.

Не варто забувати і про роялті, яка за договором зазвичай становить 10% від прибутку. Звичайно, витрати окупляться вже в перші пару місяців ефективної роботи, що набагато швидше, ніж при побудові власної компанії.

Питання 5. Чим мені допоможе франчайзер при організації бізнесу?

Франчайзинг має на увазі підтримку досвідченою командою починаючого підприємця на всіх етапах створення і функціонування бізнесу. Вирішивши розпочати свою справу за системою франчайзингу, Ви отримаєте консультації щодо організації підприємства: яку організаційно-правову форму юридичної особи та систему оподаткування обрати, які нюанси врахувати та отримати необхідну підтримку. На етапі відкриття Ви отримаєте допомогу і консультації з оформлення торгової точки, формування асортименту, вибору торгового (виробничого) і касового обладнання, навчання і підвищення кваліфікації співробітників. Протягом усього часу функціонування вашого бізнесу ви будете отримувати від франчайзера рекомендації щодо збільшення ефективності роботи, франчайзер допоможе сформувати маркетингову політику, грамотно і своєчасно провести акції, розпродажі та заходи, спрямовані на збільшення продажів.

Питання 6. Чому франчайзинг дуже популярний у всьому світі?

Робота під брендом сильної компанії дає багато переваг: лояльність споживачів, впізнаваність бренду, підтримка франчайзера, економія на масштабі за рахунок роботи в мережі (товар, обладнання), можливість потрапити у великі торгові центри міста.

Питання 7. Витрати з оренди, купівлі меблів або обладнання - це всі витрати франчайзі?

Звичайно, це витрати франчайзі. Ви організуєте свій бізнес, де ви є 100% власником. Франчайзер вам надає право працювати під його брендом і користуватися його ноу-хау. Франчайзер допомагає вам на кожному з етапів функціонування бізнесу, але інвестуєте гроші в проект саме ви.

Питання 8. Що франчайзер має на увазі під словосполученням «інвестиції в проект»?

Найчастіше під «інвестиціями в проект» розуміється загальна сума витрат на запуск вашого бізнесу. Це: інвестиції в обладнання, ремонт приміщення, закупівлю товару для наповнення магазину (якщо це Роздрібна торгівля). Як правило, в "інвестиції в проект" не включається Оренда приміщення і заробітна плата персоналу, так як ця категорія інвестицій кардинально відрізняється в кожному з регіонів нашої країни і спрогнозувати цю суму досить важко. Якщо у франшизи є паушальний внесок, то він також не враховується в понятті «інвестиції в проект» і виноситься в окрему статтю витрат франчайзі.

Питання 9. Чому в одних франшиз є роялті, а в інших – ні?

Справа в тому, що в нашій країні для франшиз сфери роздрібної торгівлі характерна відсутність паушального внеску і роялті. Практично завжди паушальний внесок і роялті використовують франчайзингові системи громадського харчування та сфери послуг. Роялті можуть бути фіксованими або виражатися у відсотку від виручки. Франчайзером в окремих випадках можуть також застосовуватися рекламні відрахування для реклами, або ж обумовлюється сума, яку франчайзі повинен буде самостійно витрачати щомісяця на локальну рекламу.

Питання 10. Що таке роялті і паушальний внесок у франчайзингу?

Роялті у франчайзингу - це по суті своїй абонентська плата за франшизу, за ці платежі франчайзі отримує всебічну підтримку від франчайзора, консультації в процесі управління підприємством, маркетинг і просування бренду мережі. Відрахування роялті, як правило відбуваються щомісяця. Розрізняють фіксовані роялті і відсоток від виручки.

Паушальний внесок - одноразова виплата франчайзеру за право вступити в мережу і отримати необхідний для відкриття обсяг підтримки і знань.

Роялті фрі - це франчайзингові системи, в яких відсутні періодичні платежі у вигляді роялті.

Питання 11. Як заробити на франшизі?

По-перше, необхідно правильно визначити сферу бізнесу, по-друге, проаналізувати існуючі пропозиції в сегменті і вибрати надійного партнера-франчайзера, і далі необхідно чітко слідувати інструкціям франчайзера на стадії відкриття і подальшого функціонування франчайзингового підприємства.

Питання 12. Що вигідніше: купувати франшизу або готовий бізнес?

Купуючи франшизу, Ви отримуєте підтримку від франчайзора не тільки на етапі відкриття бізнесу, але і в процесі функціонування бізнесом. Стратегічний розвиток бізнесу, впровадження інновацій, збільшення знижок постачальників, реклама бренду є прерогативою франчайзора, який ділиться з Вами своїм досвідом і дає можливість уникнути багатьох помилок, заощадити кошти. При покупці діючого бізнесу потрібно бути готовим самостійно вести цей бізнес, приймати стратегічні рішення, постійно оцінюючи зміни конкурентної ситуації на ринку.

Висновок + відео

Як бачите, франчайзинг - це дуже привабливий спосіб вкладення грошей. Новачок зможе навчитися веденню справ у досвідчених партнерів, при цьому отримуючи прибуток. Для бізнес-профі франшиза приваблива швидкою окупністю.

Так що, якщо є вільні кошти – тут є над чим подумати! Команда сайту "BiznesCat.com" бажаємо вам успіхів у будь-якому починанні!

Діліться статтею в соцмережах, а також своїми думками або зауваженнями по темі публікації в коментарях нижче.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити