Зміст[Сховати]

Вітаємо читачів "BiznesCat.com"! Мова в цій статті піде про мережевий маркетинг (МЛМ), а саме, що таке мережевий бізнес, як відрізнити мережевий маркетинг від фінансової піраміди, наведемо також список найнадійніших мережевих MLM-компаній.

У статті ви знайдете докладну інформацію, як заробляти в мережевому маркетингу, з чого почати і на що звертати увагу новачкові в цій сфері.

мережевий маркетинг

Що таке мережевий маркетинг (МЛМ бізнес) - визначення + суть МЛМ компаній ?

Мережевий маркетинг (MLM - multilevel marketing - багаторівневий маркетинг) – це система продажів, заснована на діяльності мережі незалежних представників, або рефералів.

Кожен реферал (учасник партнерської програми або мережевого маркетингу) має право залучати нових співробітників. Його дохід складається з комісійних за реалізацію продукції і відсотка від продажів залучених рефералів.

Користувачі соціальних мереж можуть спостерігати акаунти людей, які успішно розвиваються в сфері мережевого маркетингу. Однак суспільство все одно ставиться до такого виду заробітку недовірливо. З серії "а ось моя тітка теж торгувала гербалайфом".

На практиці схема реалізації будь-якого товару виглядає так:

 1. собівартість продукції + націнка виробника = відпускна ціна;
 2. відпускна ціна + націнка великого реалізатора = оптова ціна;
 3. оптова ціна + націнка дрібних торговців = роздрібна ціна.

Дивіться, на кожному етапі сторона, яка реалізує товар, повинна запрацювати. Тому товар до кінцевого споживача доходить за ціною, в сто-двісті разів перевищуючи його собівартість.

Не слід забувати, що на рекламу витрачається кожним посередником до 50% кінцевої вартості товару. А це означає, що в роздрібну ціну закладаються і ці витрати.

Для того, щоб довести товар до споживача за адекватною ціною, минаючи ланцюжок перекупників, і придуманий мережевий маркетинг. Завдяки агентській мережі зі схеми просування прибираються посередники і витрати на традиційну рекламу. Реалізація товарів і послуг стає дешевше і швидше, а кінцева ціна - нижче.

Дохід дистриб'юторів складається з відсотка від реалізації продукції. Можливо мати стабільний дохід, який буде давати своя власна структура. Тобто, чим більше людей ти залучиш в компанію в якості агентів, тим більше буде пасивний дохід від їх товарообігу. Пасивний дохід агента не залежить від щоденної роботи. Його приносить розгалужена мережа дистриб'юторів.

А тепер резюмуємо суть мережевого маркетингу:

 • компанія має власні виробничі потужності, продукція виробляється на власних фабриках;
 • продаж здійснюється через розгалужену агентську мережу, минаючи магазини і посередників;
 • агенти самі користуються продукцією і здійснюють її реалізацію на основі власних рекомендацій;
 • з розвитком інтернет-технологій одна гілка агентської мережі може володіти величезною зоною покриття. При цьому паперові каталоги стали пережитком минулого, наприклад мережевий маркетинг Оріфлейм давно і успішно вести в інтернеті.
 • будь-який клієнт, який користується продукцією, може стати дистриб'ютором. Почати можна з друзів і знайомих, порекомендувавши сподобавшіся продукти. Кілька людей, які купують за його порадою, можуть покласти початок великої мережі.
 • швидка доставка здійснюється завдяки наявності складів у великих містах. Будь-який агент може відкрити свій офіс і тримати там запас популярного товару.

мережевий маркетинг

Історія виникнення мережевого маркетингу ?

«Татами» багаторівневого маркетингу стали американці Lee S. Mytinger і William S. Casselberry в 1945 році. Їх компанія називалася «Nutrilite Products».

З 1950 року галузь почала бурхливо розвиватися. Мережеві компанії пропонували товари, що охоплюють практично всі сторони життя людей: від предметів дозвілля до автомобілів.

Компанії мережевого маркетингу в Україні з'явилися в 1990 роках, в розпал ринкових реформ. В основному, це були біологічно активні добавки до їжі. Так-так, той самий «Гербалайф».

Зараз Україна поряд з США і Китаєм є величезним ринком збуту для мережевих компаній. З кінця 1990 років з'явилися вітчизняні компанії, що працюють за принципами мережевого маркетингу.

З середини нульових з розвитком всесвітньої мережі цей бізнес вийшов на якісно новий рівень. Тепер стало не потрібно стукати в двері або призначати зустріч в офісі. Інтернет-простір - величезне необроблене поле, де скайп, вотсап і пошта замінили особисті зустрічі.

Учасники MLM-бізнесу ?

Виробник

Для компанії-виробника така схема дозволяє знизити собівартість продукції за рахунок виключення витрат на рекламу. Звільнені кошти спрямовуються на навчання нових агентів і створення системи наставництва.

Клієнт

Споживача продукції влаштовує стовідсоткова гарантія якості і виключення підробки товару. Доставка додому, можливість скористатися безкоштовними пробниками і гнучка система знижок також радують. Є можливість придбати товар, якого немає у вільному продажу в роздрібних магазинах.

Розповсюджувач

Для дистриб'ютора відкриваються необмежені можливості. Бізнес без вкладень — реальність. Все вже освоєно, бренд пізнаваний і розкручений, ринок збуту налагоджений. Володіючи певним складом характеру і користуючись підтримкою наставників, можна досягти вражаючих результатів.

дистриб'ютор

Мережевий маркетинг (MLM-бізнес) - обман чи ні? ?

Незважаючи на те що в Україні діє асоціація прямих продажів, яка регламентує і направляє діяльність мережевиків, Інтернет став ідеальним середовищем для всіляких пірамід і шахрайських схем.

Запам'ятайте, що, в мережевому маркетингу ви просуваєте продукт, якщо у вас хоч мільйон рефералів, але якщо вони нічого не купують, ви відповідно нічого не заробляєте.

Піраміда нічого не виробляє і не реалізовує. Основа — гроші. Кожен учасник повинен зробити обов'язковий внесок. У мережевиків цього немає.

Давайте у вигляді таблиці зробимо для наочності, чим відрізняється піраміда від MLM.

ПІРАМІДА МЕРЕЖЕВИЙ МАРКЕТИНГ
Заборонена, існує нелегально. Немає інформації, що допомагає довше залишатися в тіні Офіційна реєстрація бізнесу, багато інформації та відгуків у відкритому доступі
В основі лежить обов'язковий грошовий внесок від кожного залученого учасника В основі лежить продукт
Заробити може тільки той, хто вклав гроші в початку Заробити можна тільки на реалізації товарів/послуг. Розмір винагороди залежить від товарообігу
Існує документ «про нерозголошення інформації про діяльність фірми», який повинен підписати кожен новачок Можливе кар'єрне зростання

На перший погляд піраміда і мережева компанія дуже схожі. Але пам'ятайте, мережевики ніколи не пообіцяють легкий дохід, доведеться попрацювати. Тоді як піраміди побудовані на вірі людей в казку «По щучому велінню».

Чи можна заробляти в МЛМ (мережевому маркетингу) ?

Однозначно відповісти на це питання можна, тільки ретельно проаналізувати свій темперамент і властивості особистості. Якщо ви відкриті до спілкування, готові навчатися нон-стоп, володієте емпатією — то однозначно «так», треба спробувати.

Плюси роботи в MLM-бізнесі:

 • відсутність вкладень;
 • можливість створення пасивного заробітку;
 • пошук потенційних клієнтів через соціальні мережі та форуми;
 • можливість користуватися оригінальною продукцією за привабливою ціною;
 • розвиток комунікабельності та лідерських навичок;
 • можливість вибрати колектив самому

Підводні камені (мінуси) мережевих компаній:

 • часті відмови від потенційних клієнтів знижують оптимізм;
 • труднощі в роботі з «холодними» клієнтами;
 • навчання, семінари та лекції, в тому числі виїзні, проводяться дуже часто, що може втомлювати;
 • робота в офісі з щомісячним перерахуванням заробітної плати здається набагато надійніше;
 • не дуже гарне реноме мережевого маркетингу в суспільстві, багато людей просто не захочуть вислухати пропозицію.

У будь-якому випадку, щоб спробувати себе в цій справі, можна не кидати основну роботу. Досить приділяти 2-3 години на день для початку.

Як почати заробляти в мережевому маркетингу: заповнити анкету, отримати рекомендацію 1 учасника компанії, пройти пару тренінгів.

Кращі МЛМ-компанії для старту в Україні: рейтинг + список ?

Список кращих компаній мережевого маркетингу в Україні за підсумками 2024 року:

 1. ASEA;
 2. DEBORAH;
 3. TianDe;
 4. Орифлейм;
 5. Mary Kay;
 6. L'ambre.

Практично всі вони займаються косметикою, спортивним харчуванням і товарами для дому і ділять між собою ринок збуту в Україні.

У багатьох існує система бонусів і заохочень за проходження чергового рівня. У NL, це мерседес, в MARY KAY — діамантова брошка і рожевий форд.

Так чи інакше, про ці фірми багато чули і користувалися їх продукцією. Це надійні організації, в яких новачок може отримати хороший шанс.

При виборі компанії необхідно врахувати наступні критерії:

 • наявність системи навчання і наставництва;
 • термін роботи на ринку;
 • якість продукції та впізнаваність бренду;
 • наявність офіційного сайту;
 • наявність системи заохочень.

Плюси і мінуси мережевого маркетингу

Мережевий маркетинг плюси і мінуси – це те, що бізнесмен-початківець розглядає в першу чергу, адже у всьому повинна бути вигода. Які ж хороші і погані сторони має мережевий маркетинг в 21 столітті?

Переваги мережевого маркетингу

Завжди варто починати з хорошого, тому для початку потрібно розібратися з приємними сторонами. Для будь – якого підприємця прибуток-це важіль, який постійно прищеплює до нього почуття працювати і домагатися свого. Монотонна система вбиває будь-яке бажання працювати, тому першим і найголовнішою перевагою мережевого маркетингу є…

Свобода

Тільки вільний бізнес має успіх. Якщо людину обмежувати в його бажаннях, то він стане нещасним і депресивним. У мережевому маркетингу немає поняття "обмеження". Навпаки, якщо бізнесмен любить свободу і робить все, що він хоче в рамках дозволу, то його бізнес злетить з великою швидкістю. МЛМ-грунт для свободи людини.

Наявність стартового капіталу

Як і в будь-якому іншому бізнесі, МЛМ має свій стартовий капітал. Перевага в тому, що він мінімальний. У будь-якому іншому бізнесі потрібно спочатку вкласти дуже велику кількість грошей, тому багато починаючі підприємці просто не витримують напору. У МЛМ такого немає. Наявності мінімального стартового капіталу достатньо, щоб відкрити свою справу і почати заробляти, отримуючи непоганий прибуток.

Ні рутині!

Підприємець не буде тонути в рутинних справах і роботі, тому що за нього все це зробить компанія! Всі обов'язки вторинного сегмента йде в руки компанії. Підприємець займається тільки найголовнішим. Завдання, які вимагають неординарний підхід і приносять великі доходи – ті завдання, якими займається бізнесмен.

При звичайному бізнесі підприємець займається такими речами, як:

 • Самостійний набір персоналу;
 • Розрахунок бюджету;
 • Постійні зустрічі та договори;
 • Сертифікація продукції і т. д.

Все це обтяжує підприємця, тому МЛМ – це відмінна можливість займатися тільки найважливішим і потрібним.

Це тільки частина переваг! До основних також можна віднести:

 • Гнучкість графіка;
 • Вільний стиль життя;
 • Мінімальні ризики;
 • Висока якість продукції без націнки;
 • Зацікавленість компанії в успіх підприємця.

Недоліки мережевого маркетингу

Як і будь-який інший бізнес, МЛМ має свої недоліки. Їх набагато менше, ніж переваг.

Негативна реакція оточуючих

Більшість людей не розуміє МЛМ, для них це щось дике і незрозуміле. Якщо оточення не підтримує підприємця, то воно його засуджує. Постійний контакт з людьми-це пласт, на якому тримається мережевий маркетинг. Цей пласт потрібно підтримувати постійно.

Погані спонсори

Ніхто не застрахований від недобросовісних постачальників або спонсорів. Найчастіше цього можна уникнути, якщо підходити до вибору більш ретельно і виважено. Також варто спиратися на свої відчуття, які приносить та чи інша людина.

Складний перехід

Так як більшість людей приходить в МЛМ зі старої роботи, де вони працювали по годинах і постійно будувалися під начальника, то вони просто не можуть перебудувати себе на інший режим. Варто зрозуміти, що в МЛМ людина сама собі господар. Він повинен повністю віддавати собі звіт в тому, що головне – це не кількість відпрацьованих годин, а якість виконання тієї чи іншої справи. Багато, не зрозумівши цю просту істину, пропадають в безодні постійної роботи і починають вважати, що МЛМ – це дуже складно. Насправді, все набагато простіше, якщо знати правильний підхід.

FAQ - відповіді на поширені запитання

Питання 1. Чи варто новачкові починати свій бізнес з мережевого маркетингу?

Однозначно - не те, що варто, а просто необхідно. Зрозумійте правильно, навіть в тому випадку, якщо ж ви не зумієте заробити великих грошей в МЛМ-напрямку, то гарантовано отримаєте навички і зумієте розвинути дуже важливі особисті якості. У мережевому бізнесі можна здорово розвинути навички продажника і лідера, що веде за собою людей. Це дуже важливо буде надалі, тому як ні в одному іншому бізнесі ви не досягнете успіху, якщо не будете володіти цими якостями.

Тим більше мережевий маркетинг стане в нагоді починаючому підприємцю з тієї причини, що він не вимагає особливих капіталовкладень – принаймні, на першому етапі. До того ж, людина сама визначає, скільки часу йому варто приділяти в день цієї діяльності. Тому навіть в студентські роки багато хлопців і дівчат (переважно) займаються мережевим маркетингом (згадайте лекції в інституті і переміщаються по аудиторії каталоги з продукцією Ейвон).

Питання 2. Як заробити перші гроші в мережевому маркетингу?

Найпростіше почати продавати товари мережевих компаній серед своїх друзів, родичів, сусідів, знайомих і одногрупників. Тобто, використовуйте в якості цільової аудиторії людей, яких ви знаєте особисто – це здорово полегшить вам сам процес продажу. І ще один важливий момент-вибирайте товари, які були б затребувані серед тих людей, з якими ви спілкуєтеся найбільше. Наприклад, 18-річній студентці краще брати на реалізацію продукцію Ейвон – косметику мас-маркет можна буде легко продавати серед аудиторії з низькою платіжною здатністю. А ось продукція Амвей в даному випадку буде далеко не так затребувана. Не тому, що вона гірше – просто студентам вона буде не по кишені.

Ну і звичайно ж, не лінуватися. Спочатку-обдзвоните всіх своїх знайомих, а ще краще – проведіть презентацію товару по інтернету. Створіть свій сайт-зараз це можна зробити, навіть не маючи навичок програмування. На підтримку сайту повинні бути сторінки і спільноти в соціальних мережах – люди повинні бачити, що Ви їм продаєте, тому як покупку можна зробити тільки в тому випадку, якщо буде надана вся необхідна інформація про товар. До тих пір, поки у вас не буде вистачати оборотних коштів для замовлення контекстної реклами та інших способів автоматизації, немає сенсу навіть і замислюватися про відпочинок. Нарощуйте клієнтську базу, комунікуйте, створюйте канали продажів.

Питання 3. Чим і як сьогодні можна залучити людей в мережевий маркетинг?

З метою переконати людину не тільки придбати рекомендований товар, а й продавати продукцію мережевої компанії, слід наводити наступні аргументи:

 • Можливість працювати у зручний для себе час. Завдяки цьому можна залучити студентів і матерів, які перебувають у декретній відпустці. Та й просто-людей, у яких вже є одна основна робота, а потрібен приробіток.
 • Відсутність необхідності вкладати в запуск бізнесу стартовий капітал. Маючи під рукою комп'ютер і доступ в інтернет вже можна починати заробляти. Потім-розкручуватися, у міру нарощування капіталу.
 • Через деякий час, коли вже буде зібрана своя структура, можна буде вийти на пасивний дохід.
 • Завжди першими будете дізнаватися новинки цікавого Вам бренду.

Для успіху в мережевому бізнесі дуже важливо не помилитися з вибором компанії, Товари якої Ви будете продавати. Адже ефективно просувати можна тільки ті речі, які особисто вам будуть цікаві. Так ви зможете із задоволенням від і до зануритися в цей бізнес, дізнатися всі його тонкощі і швидко зібрати навколо себе команду однодумців.

Питання 4. Як відрізнити мережевий маркетинг від фінансової піраміди?

Не секрет, що зараз шахраї охоче маскуються під добропорядних мережевиків і обманюють довірливих людей.

Дотримуючись перерахованих вище рекомендацій, ви запросто зможете відокремити «зерна від плевел» і легко визначте ймовірного шахрая:

 • Необхідність внесення великого внеску в момент вступу. Зазвичай шахраї вимагають у знову присвяченого порядку 100-200 у.о. і при цьому, найголовніше, нічого не пропонують натомість. Тобто, ви просто поповнюєте бюджет піраміди, яка в будь-якому випадку рано чи пізно лопне і розориться.
 • Товар не пропонується взагалі. Або він не має фактичної ринкової цінності за межами цієї компанії. Заробіток забезпечується за рахунок залучення нових людей, які роблять певні внески. Все це-типові ознаки фінансової піраміди, причому побудованої «наспіх».
 • Немає юридичного підтвердження факту прийому грошей, а також всієї іншої документації, яка повинна бути у фірми, що здійснює комерційну діяльність (накладна, договір, чеки і т. д.);
 • Вам заявляють, що матеріальні винагороди Ви будете отримувати в залежності від кількості залучених учасників, а не від товарообігу структури.
 • Основним моментом в роботі організації є виражений акцент на швидкому заробітку, а товар (якщо він і є) потрібен тільки в якості прикриття незаконної діяльності піраміди.

Але самим перевіреним способом уникнути шахраїв буде співпраця тільки в перевіреними мережевими компаніями - Емвей, Фаберлік або Ейвон вас точно не обдурять. Та й товари їх продавати набагато легше-бренди вже впізнавані, люди знають їх якість, тому особливих перешкод і заперечень з боку потенційних покупців чекати не доведеться.

Питання 5. Як правильно вибрати компанію для старту в MLM-бізнесі?

Для цього варто звернути увагу на наступні критерії:

 • Тривалість існування на ринку. Не варто починати працювати з компаніями, які на ринку у вашій країні представлені менше 5 років.
 • Затребуваність продукції. БАДи - далеко не найкращий варіант для продажу.
 • Сайт компанії. Оцініть його не тільки візуально - зверніть увагу на функціонал.
 • Навчання та підтримка. Правильно організована система навчання - наріжний камінь будь-якої мережевої компанії.
 • Маркетинг-план. Оцініть, наскільки він справедливий по відношенню до Партнерів. Виділяють кілька його видів-ступінчастий з відділенням, матричний, лінійний (однорівневий) і бінарний. Ідеальний варіант-ступінчастий маркетинг-план з подальшим відділенням. Такий МП реалізує більшість реально надійних компаній, наприклад Oriflame. З його допомогою ви швидко вийдете на бажаний дохід.

Висновок + відео

Ми сподіваємося, що допомогли вам розібратися в суті мережевого маркетингу і прийняти рішення, чи варто вам займатися даним видом діяльності.

Можна з упевненістю сказати одне, якщо ви людина дії — мережевий бізнес для вас. Це хороша можливість зробити якісний стартап без вкладень, самому регулювати тривалість робочого дня і заробляти пропорційно своїм вмінням.

Ми бажаємо всім читачам "BiznesCat.com" успіхів у підвищенні рівня фінансової грамотності.

Якщо у вас залишилися питання по темі публікації, то задавайте їх в коментарях нижче.

P. S. Не забудьте поділитися статтею в соц мережах зі своїми друзями. До нових зустрічей! ? ?


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити