Зміст[Сховати]

Вітаємо читачів "BiznesCat.com"! У цій статті мова піде про офшор - що це таке, простими словами для чого потрібен офшорний рахунок. Також ви зможете розібратися, кому і за яких обставин слід зв'язуватися з офшорами і, як вибрати найбільш підходящу офшорну зону.

Середньостатистичний українець думає, що офшорні рахунки потрібні для приховування доходів мільйонерів від податкової поліції. Насправді, офшорні зони - це більш глибоке і різнобічне явище.

Офшор

Що таке офшор, офшорна зона, офшорний рахунок простими словами - визначення і терміни

Якщо слова "off shore" перекласти з англійської мови, то дослівно це звучати буде, як "поза берегом".

Офшор (offshore) - це територія (країна) з особливими економічними умовами ведення бізнесу Для іноземних компаній.

Офшорна зона (offshore zone) – держава, що створює пільговий коридор для різного роду бізнесу і подальшого звільнення від оподаткування.

Офшорний рахунок (offshore account) - це банківський рахунок, який відкритий поза країною реєстрації компанії або знаходження фізичної особи.

Установи, що працюють на комерційній основі, можуть брати участь у пільговій схемі для перерахування коштів в інші країни у валюті країни кінцевого пункту.

Цим терміном можуть іменуватися і міжнародні компанії, що виробляють якусь комерційну діяльність на територіях, звільнених від оподаткування.

У економіці різних країн і держав це досить поширена і стійка практика, за допомогою якої комерційні організації отримують шанс маневрувати у вільному економічному просторі.

Теза «відкрити offshore/офшор» означає – перенаправити фінансові потоки або свій бізнес-проект на територію інших зарубіжних країн.

Офшор

Офшор або оффшор - як правильно?

Візьміть на замітку! Слово «офшор» слід правильно писати з однією літерою «ф», а не з двома. Але в деяких наукових статтях зустрічається термін «оффшор» з двома «ф».

Історія виникнення терміна

Корінням подібне явище йде глибоко в історію, коли торгові шляхи були прокладені через багато країн з непомірними податками і зборами.

Наприклад:

 • Заможні купці вели продаж вовни у Фландрії, територія сьогоднішньої Франції. Хоча могли б реалізувати свій товар в Англії. Але великі податки не залишали жодних шансів на отримання прибутку.
 • Перші підприємці з Північної Америки для своїх угод вибирали країни Латинської Америки для того, щоб не потрапляти під фінансову залежність від Британії. На одному з судових розглядів в Англії, було вжито таке поняття, як «офшор» в нашому сучасному розумінні.

У другій половині 20 століття було друге народження даного терміна. В одній з Британських газет «офшором» охрестили комерційну діяльність однієї успішної компанії, яка вивела всі активи в закордонну зону.

Після падіння СРСР в 1991 році українські компанії змогли отримати доступ до офшорних територій зарубіжних країн. В цей час на нашому ринку з'явилася швейцарська фірма, перший офшорний представник. На сьогоднішній день наші підприємці отримали законну можливість не витрачатися на податки в своїй країні.

Робота по офшорній схемі надзвичайно популярна сьогодні, хоча наша держава до подібної діяльності відноситься вкрай насторожено. Але іноді, щоб зберегти налагоджений бізнес і не втратити його в своїй країні через непомірні податки, підприємцям доводиться виводити свої активи за кордон.

Плюси і мінуси відкриття офшорного рахунку для юридичних і фізичних осіб

Одна з головних достоїнств реєстрації свого бізнесу в "офшорі": комерційні організації отримують можливість багаторазового збільшення прибутку за рахунок низьких↓ ставок в оподаткуванні тієї держави, в якій у компанії є юридична адреса. Інакше дана схема не була б такою популярною.

До інших переваг офшорів відносяться:

 1. Знижені і іноді нульові податки. Часом законодавство вашої країни, в якій ви знаходитеся і ведете бізнес, душить великого і малого підприємця податками.
 2. Шанс розширити горизонти свого бізнесу. Робота на території іноземних держав дає можливість прискорити зростання компанії.
 3. Накопичення фінансів на зарубіжних територіях. Можливість тримати свої активи і капітал на зарубіжних рахунках.
 4. Управління своєю справою за допомогою довіреної особи. Для того, щоб успішно працювати в офшорній зоні, власнику фірми не обов'язково перебувати на території даної країни. Ведення всіх фінансових і юридичних справ можна перекласти на людину, якій ви можете довіряти.
 5. Можливість знизити юридичні ризики. Організації, що працюють в офшорі, зобов'язані підкорятися законодавству тієї країни, в якій ваш бізнес має реєстрацію.
 6. Миттєва реєстрація вашого бізнесу. Зареєструвати фірму і отримати статутні документи на організацію в офшорній зоні можна дуже швидко. На збори потрібних документів йде мало часу.
 7. Види ведення бізнес-проекту. Підприємець, що володіє своєю фірмою, сам вибирає яка форма комерційної діяльності підходить його бізнесу.
 8. Простота функціонування і легкість у відкритті фірми. Зазвичай відкриття фірми в офшорі не вимагає великого вкладення коштів, а подекуди вимоги до аудиту дорівнюють нулю.
 9. Захист інформації про вашу офшорну компанію / організацію. Тільки при відповідній постанові суду можна отримати інформацію про ваш офшор. В інших випадках ніхто не має право отримати дані про ваш бізнес.

Таким чином, зберігати кошти на офшорних рахунках - це вигідно, надійно і безпечно.

Недоліки ведення вашого бізнесу при роботі з офшорами:

 1. Посилений інтерес до офшорів з боку міжнародного права. Міжнародні правові підрозділи відносяться до подібних компаній з великою увагою і чималою підозрою. Коли будете шукати саме ту державу, в якій хочете обґрунтувати свій офшор-бізнес, будьте обережні і дуже уважні до деталей, щоб не втратити свою справу.
 2. Імідж з відтінком негативу. Не всі великі підприємства готові співпрацювати з компаніями, які отримали реєстрацію в офшорі.
 3. Проблеми залучення позикових грошових коштів. Підприємства, у яких рахунки знаходяться в офшорі, не завжди мають можливість взяти кредит. Кредитори з підозрілістю ставляться до їх діяльності.

Чималу частину недоліків можна з легкістю нейтралізувати. Для цього ведіть свої справи тільки з перевіреними фірмами, що займаються оформленням офшорних компаній. Знання міжнародного права і якийсь досвід в юриспруденції завжди прийдуть вам на допомогу.

Основні схеми використання офшорних зон

Переходимо до важливого питання – як вивести капітал в офшор? Спочатку визначте потрібність такого рішення.

 • Якщо ви впевнені, що у Вашого бізнесу є шанс вижити тільки в офшорі, сміливо дотримуйтесь обраного плану.
 • Якщо вас мучать хоч найменші сумніви, пошукайте інший вихід з ситуації, що склалася.

Окрема тема - ліквідація підприємства за допомогою виведення його в офшор: дана процедура застосовується тільки у разі величезних боргів і потребою без особливих витрат і клопоту ліквідувати ваше дітище.

Масове виведення фірм в офшор за останні роки різко скоротилося⇓. Посилилися заходи валютного контролю. Але, тим не менш, офшори залишаються одним з найнадійніших способів виведення капіталу за кордон.

Схем реалізації даного способу досить багато:

 1. Застосування офшорних підприємств для організації експорту та імпорту. Офіційно підприємство не працює на своїй території. Але фактично присутній на ринку, займаючись експортуванням та імпортуванням продукції. На сьогоднішній день подібна схема – найбільш популярна всіх інших. Але є один мінус (−): на законодавчому рівні відбувається боротьба з цінами на трансфер, що може перешкодити експортно-імпортних відносин.
 2. Відкриття компанії-холдингу, яка може врегулювати грошово-виробничі питання. При такій схемі конфіденційність буде дотримана, а податкові пільги залишаться.
 3. Офшорне підприємство є власником нерухомості, що дає можливість конфіденційного володіння з податковими послабленнями.
 4. Застосування існуючих офшорних інструментів, які допомагають інвестувати грошові кошти в свій власний бізнес без будь-яких податків і додаткових зборів.
 5. Офшор – один з інструментів на ринку активів і акцій. Біржові брокери і приватні інвестори використовують офшор для того, щоб мінімізувати податки.
 6. Офшор за допомогою всесвітньої павутини. Визначити, де знаходиться даний об'єкт досить важко, завдяки чому неможливо піддати його оподаткуванню.
 7. Відкриття страхової компанії, фінансової організації або банку. Міжнародна грошова система займається податковим плануванням. Підприємства, які отримують великий прибуток зацікавлені в мінімальних податках.

Крім того, деякі мільйонери переводять свої фінанси на офшорні рахунки, щоб убезпечити себе від посягань на фінанси з боку спадкоємців.

Власники яхт або суден, які бажають зменшити↓ своє оподаткування, теж можуть відкрити офшор. Відмінний варіант для збільшення прибутку і для зменшення↓ податків і зборів. Власник судна, що має певний прапор, може одержати ряд переваг, як фінансових, так і політичних.

Офшорна фірма може бути власником як авторської власності, так і інтелектуальної.

Оферта в офшорі

Перед тим як відкрити рахунок в офшорі, потрібно не тільки вивчити схеми, описані вище, але і ознайомитися з так званою офертою.

Оферта - деяка пропозиція від підприємства, яке зацікавлене у відкритті офшору з-за кордону.

Подібні пропозиції мають масу найрізноманітніших варіантів:

 • Якщо у вас немає можливості самому зайнятися офшором, то на допомогу вам прийде всесвітня мережа, у якій ви знайдете багато пропозицій від професійних компаній, які в цій сфері мають великий досвід.
 • Якщо з якоїсь причини ви не будете відкривати самостійно таку компанію, то завжди є можливість придбати готові офшори. Зараз у всесвітній павутині існує багато пропозицій від фірм, які пропонують подібні послуги.

Найпопулярніші офшорні зони в світі + таблиця порівняння

Країни-офшори знаходяться в самих різних частинах світу. Нижче представлені одні з найвідоміших:

 • карибський басейн;
 • острови європейської зони – Джерсі, Мен та інші;
 • Кіпр І Гібралтар;
 • Швейцарія і Люксембург;
 • країни Південно-Східної Азії.

У кожного регіону є свої переваги і недоліки:

 • Карибський басейн повністю звільнений і від звітності аудиту. Підприємцю сподобається, що цьому регіону притаманна повна конфіденційність.
 • Кіпр і Гібралтар схильний до оподаткування і обов'язкового аудиту, що в свою чергу престижно для офшорних компаній, але і затратно.
 • У Швейцарії та Люксембурзі існує оподаткування на офшори, але не завжди воно застосовується.
 • В Азіатських країнах також існує оподаткування, але ставка досить низька.

У цій таблиці наочно наведено ціни та % податку на подання офшорів у різних країнах.

Таблиця: "Країни-офшори, особливості реєстрації та ведення бізнесу в них"

Країна/держава Ціна реєстрації, дол. США Прибутковий податок, % Особливості
1 Кіпр 2 500 12,5 Обов'язковий аудит
2 Шотландія 2 200 20 Обов'язкові перевірки
3 Канада 2 600 4,5 Звітність не потрібна
4 Гонконг 2 500 16 Потрібен фінансовий звіт
5 Британські Віргінські острови (BVI) 1 900 не має Аудит і звіти не потрібні
6 Люксембург 23 200 29 Обов'язкова звітність
7 ОАЕ 18 900 не має Звітність не потрібна
8 Швейцарія 18 900 12 Обов'язкова звітність
9 Кайманові острови 7 500 не має Звітність потрібна
10 Мальта 5 000 5 Обов'язковий аудит

Як бачите, ідеальних варіантів не існує. Однак, порівнявши різні способи, ви зможете знайти найбільш прийнятний для себе.

Обмеження при роботі з офшорами

Про негативні сторони офшорного бізнесу вже було згадано вище.

До головних перешкод в роботі з офшорами відносяться:

 1. занадто велике приділення уваги з боку інтернаціональних організацій;
 2. відсутність кредитних надходжень.

Однак офшорним зонам не треба ховатися і якось приховувати свою діяльність. Схема офіційна і досить прозора.

Офшорні зони можна поділити на 2 групи:

 1. Не підлягають ніякому контролю;
 2. Зони з низькими податковими зборами.

Те, що не існує жодного єдиного списку офшорних країн, держав, міст і регіонів, показує на не дуже хороше ставлення до подібного явища з боку світової спільноти.

Є так звані «чорні списки» офшорних територій, мета яких контролювати потоки валюти.

Під сильним тиском державних органів поступово посилюються податкові послаблення в Європі. Ліхтенштейн, Люксембург і Швейцарія стають все менш привабливі для відкриття офшорів.

3 головні ознаки офшорів

Традиційно виділяються наступні ознаки офшорів:

 • безподатковий або надльготний податковий режим,
 • максимально закритий характер корпоративної інформації,
 • мінімальні вимоги до адміністрування та звітності.

Перша ознака офшорної юрисдикції - це спеціальний режим для компаній, зареєстрованих в даній юрисдикції, але не мають права вести діяльність на її території. Він виражається в повному звільненні від місцевих податків (виняток становить фіксоване щорічне мито за продовження компанії) або максимально пільговому оподаткуванні, а також (хоча і не завжди) в наявності спеціального статусу "міжнародних комерційних компаній" ("international business companies", IBC).

Друга ознака офшорів полягає в традиційній закритості корпоративних реєстрів, конфіденційності інформації про бенефіціарів і скрутності Міжнародного інформаційного обміну. Однак дана ознака починає поступово (а в деяких країнах – стрімко) втрачати свою актуальність. Наприклад, на Сейшелах і Британських Віргінських островах введена обов'язкова подача в регістр компаній даних про директорів. На БВО також створюється закрита система пошуку даних про бенефіціарних власників, інформація з якої буде доступна компетентним органам не тільки БВО, але і Великобританії. Очікується, що офшорні юрисдикції будуть і далі посилювати вимоги своїх законів в області корпоративної прозорості.

Також практично повсюдно вводиться обов'язок компаній вести реєстри своїх бенефіціарів-поки не публічні. Однак з розвитком механізмів міжнародного обміну інформацією така закритість вже не є непереборною. Більш того, поряд з офіційними (законними) каналами обміну інформацією, відомі факти розкриття для загального відома цілих масивів колись конфіденційних даних про офшорні компанії та їх власників. Тому не можна виключати, що в найближчі роки в світі практично не залишиться країн, що забезпечують абсолютну конфіденційність корпоративної та фінансової інформації.

Третя ознака офшору - це відсутність обов'язку здавати фінансову звітність в державні органи. Проте, в більшості офшорних юрисдикцій від компаній потрібно обов'язкове ведення обліку своїх фінансових операцій і зберігання фінансової документації (бухгалтерських записів, первинних документів), що дозволяє встановити зміст всіх транзакцій компанії. Місцевий регулятор в будь-який момент може запросити таку документацію через реєстраційного агента. Порушення правил зберігання фінансової документації може спричинити серйозні штрафи.

Часті питання по темі (FAQ)

Підприємців-початківців часто розбурхують питання, відповіді на які будуть наведені нижче.

Питання 1. З чого почати при рішенні піти в офшор?

Безліч українських компаній при бажанні відкрити офшори можуть звернутися до фірм-посередників. Дуже зручний варіант, який дозволить вам заощадити час і укласти договір з урахуванням дотримання всіх юридичних понять. Однак послуга ця досить витратна.

Якщо зацікавлений суб'єкт вирішує самостійно створити офшорне підприємство, то кожна юрисдикція запропонує бажаючому повний список потрібних документів і перелік всіх запропонованих умов договору-оферти.

Питання 2. Як купити вже існуючий бізнес?

Існує багато компаній, що займаються продажем готових офшорів. Наприклад, на ресурсі Worldwide Incorporation Services можна завжди підібрати відповідний вам варіант.

Питання 3. Що це таке деофшоризація?

Деофшоризація – зниження впливу фактора офшор на українському ринку.

На сьогоднішній день велика частина великого і малого бізнесу використовує в своїй роботі активи з-за кордону. Українські державні органи зацікавлені у високих податках, тому намагаються знизити кількість офшорів на нашому ринку.

Питання 4. Ліквідація компанії за допомогою офшору?

Ліквідація ТОВ за допомогою офшору – вигідний спосіб обнулити або знизити борги перед кредитними організаціями. Якщо підійти до такого способу з юридичного боку, то це цілком законно.

Позитивні сторони даного способу:

 • швидкість;
 • легальність;
 • повна відсутність аудиторської перевірки.

Питання 5. Що таке бенефіціар?

Бенефіціар – юридичний (іноді фізичний) суб'єкт, який вважається власником фірми, переведена під юрисдикцію за кордоном.

Передача юридичних прав відбувається тільки в тому випадку, коли потрібно приховати реального власника підприємства.

Від того, наскільки надійний бенефіціар, залежить доля капіталу власника компанії. Бенефіціар отримує якусь винагороду за свої послуги посередника. Це може бути як відсоток від прибутку, так і фіксована ставка.

Питання 6. Що таке офшорна компанія?

офшорна компанія

Це юридична особа, зареєстрована в одній з офшорних зон.

Найпривабливішою рисою офшорних компаній є те, що вони не платять корпоративний податок на прибуток або платять його за дуже низькою ставкою. На них зазвичай не поширюються і інші місцеві податки: ПДВ, податок з продажів, податок на капітал і т. д.

У більшості офшорних юрисдикцій від компаній не потрібно проходити аудит і здавати фінансову звітність.

Як правило, офшорним компаніям забороняється здійснювати комерційну діяльність на території країни реєстрації або з її резидентами. Нерідко таким компаніям не дозволено володіти місцевою нерухомістю або переводити прибуток в місцеві банки.

Питання 7. Як відкрити рахунок в офшорному банку юрособі?

Процедура відкриття рахунку складається з декількох етапів:

 1. підготовчий, що включає визначення виду рахунку (ощадний, розрахунковий і т. д.) і вибір банку;
 2. документальний - збір та оформлення документів для відкриття рахунку (за переліком, що визначається банком);
 3. організаційний - надання пакету документів в банк;
 4. заключний - перевірка банком отриманих від потенційного клієнта відомостей, прийняття рішення про відкриття рахунку або відмову в його відкритті.

Банки вкрай педантично підходять до кожного свого потенційного клієнта, і при вирішенні питання про відкриття рахунку їх цікавить в першу чергу наступне:

 • мета відкриття рахунку в іноземному банку;
 • вид діяльності фірми (окремі банки не працюють з фінансовими посередниками, компаніями, що працюють на ринку Foreх і т. д., тобто з представниками тих видів діяльності, які, на їхню думку, потрапляють в групу ризику);
 • оборот грошових коштів фірми;
 • відомості про партнерів особи, яка відкриває закордонний рахунок;
 • повна інформація про бенефіціара;
 • інші відомості (кожен банк встановлює сам вимоги до їх обсягу і видів).

Серед основних запитуваних банком паперів можна назвати:

 • засновницький документ;
 • статут фірми;
 • відомості про керівників і власників фірми;
 • підтвердження джерела походження грошових коштів.

Крім зазначених відомостей і документів банк може провести і інші перевірочно-засвідчувальні процедури, наприклад:

 • співбесіда з власником рахунку;
 • аналіз фінансової звітності фірми;
 • запит доказів досвіду керівника;
 • рекомендації від інших клієнтів, які вже мають подібні рахунки;
 • вивчення бізнес-планів тощо.

Однак і відкриваючому рахунок потенційному клієнту банку слід навести довідки про банківську установу, в якій він планує відкрити рахунок. При виборі банку для відкриття офшорного рахунку важливо не випустити з уваги такі важливі моменти, як:

 • дані фінзвітності банку (вона публікується на його офіційному сайті) і такі важливі показники, як ліквідність і капіталізація банку (рівень ліквідності встановлюється державою і показує розмір покриття банком своїх кредитних зобов'язань у разі виникнення труднощів; рівень капіталізації показує співвідношення спрямовується в резерви і на збільшення власного капіталу прибутку до її розподіляється частини);
 • склад акціонерів банку - Найкращий банк, співвласником якого є держава або в складі акціонерів є іноземці;
 • інші аспекти (прозорість роботи банку, його репутація та ін.).

Питання 8. Як відкрити офшорний рахунок фізичній особі?

Як і в разі відкриття офшорного рахунку фірмою, фізособі потрібно ретельно підійти до процедури вибору банку для відкриття рахунку. Необхідно врахувати не тільки репутацію банку, його надійність і прозорість, а й спеціалізацію (наприклад, в силу специфіки роботи інвестиційні банки можуть не працювати з фізособами взагалі).

У фізособи є два способи відкриття рахунку:

 1. звернутися в банк особисто;
 2. скористатися послугами спеціалізованої фірми.

Для відкриття фізособою офшорного рахунку потрібно зібрати і представити в банк комплект документів за списком, встановленим банком. Як правило, до таких документів відносяться (мінімальний набір):

 • документ, що засвідчує особу (закордонний та внутрішній паспорт);
 • заповнена анкета (або інший папір за встановленою банком формою) з описом мети відкриття рахунку, планованих операцій і річного обороту грошових коштів за рахунком;
 • папери, що підтверджують джерело походження грошей;
 • контактні дані фізособи.

Подані документи повинні мати нотаріально завірений переклад на мову країни, в якій відкривається рахунок. Крім того, потенційний клієнт банку — фізособа повинен бути готовий до ретельної перевірки фахівцями банку всієї представленої ним інформації.

Висновок + відео

Офшори тема складна і неоднозначна. Сподіваємося, в цій статті вам вдалося розібратися, як працювати за схемою офшору.

Якщо узагальнити все вищесказане, то можна з упевненістю сказати, що переклад своєї справи в офшорну зону має ряд переваг.

Команда сайту "BiznesCat.com" бажаємо вам успіхів у будь-якому починанні! Діліться статтею в соцмережах, а також своїми думками або зауваженнями по темі публікації в коментарях нижче.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити