Вітаємо читачів "BiznesCat.com"! У цій статті поговоримо про торговий еквайринг: що це таке, як послуга підключається.

З цієї статті ви також дізнаєтеся:

 • Що таке ставка торгового еквайрингу;
 • Як проходить транзакція в торговому еквайрингу.

торговий еквайринг

Що таке торговий еквайринг - визначення поняття + механізм роботи 📃

Торговий еквайринг - це можливість проводити оплату безготівково за допомогою банківської карти за покупки в магазинах, фуд-кортах, салонах краси і т. д. для цього потрібне спеціальне обладнання - еквайринговий термінал.

Безготівковий розрахунок зручний як клієнтам, так і власникам торгових точок.

Клієнту необов'язково стояти в черзі до банкомату і потім носити пачку купюр в кишені. Не потрібно потім проводити підрахунки в розумі - про всі витрачені кошти приходять смс-звіти. Також багато банків надають кешбек (повернення частини витрачених коштів на карту) і беруть участь в бонусних програмах.

Для продавця при використанні торгового еквайрингу зменшується ризик отримати фальшиву купюру, вони економлять на послугах інкасаторів. Також за допомогою такого способу розрахунків можна збільшити продажі і залучити ще більше покупців.

Третьою стороною тут виступає банк, і він теж не втрачає своїх вигод — здача обладнання в оренду, комісія за обслуговування приносить їм непоганий прибуток.

Торговий еквайринг

Що таке ставка торгового еквайрингу

Ставка еквайрингу - це певний відсоток від суми операції по банківській карті. Розмір ставки торгового еквайрингу розраховується еквайєром в індивідуальному порядку і залежить від наступних факторів: 1) середнього показника торгового обороту за 1 місяць; 2) сфери діяльності компанії; 3) мережеве приладдя; 4) репутації підприємства і т.п.

Як працює торговий еквайринг ⚙

Транзакція в торговому еквайрингу відбувається наступним чином:

 1. Клієнт пред'являє карту;
 2. В процесинговий центр приходить запит на списання коштів;
 3. Клієнт вводить пін-код і авторизується в системі;
 4. Процесинговий центр дозволяє операцію;
 5. Кошти списуються;
 6. Клієнт і продавець отримують свої екземпляри платіжного документа.

Всі учасники угоди мають свої зобов'язання один перед одним.

Наприклад, банк-еквайєр повинен своєчасно зараховувати кошти на рахунок підприємця, обслуговувати та ремонтувати обладнання, оновлювати, проводити навчання для касирів.

Власник торгової точки повинен своєчасно оплачувати комісію банку, надати місце для установки обладнання, не змінювати самостійно комплектацію обладнання.

Права і обов'язки сторін прописуються в договорі еквайрингу і повинні неухильно дотримуватися.

Як підключити торговий еквайринг - покрокова інструкція 📝

Як встановити на підприємстві торговий еквайринг:

 • Крок 1. Вибір банку-постачальника шляхом порівняння тарифів і послуг;
 • Крок 2. Сформувати заявку на сайті банку;
 • Крок 3. Зібрати пакет документів (установчі документи, свідоцтво ЄДРПОУ або ІП, дані про відкриті рахунки);
 • Крок 4. Заповнити анкету за формою банку;
 • Крок 5. Укласти договір з банком;
 • Крок 6. Підібрати обладнання для торгової точки (це може бути стаціонарний або переносний термінал, або поєднаний з касовим апаратом). Зазвичай сам банк пропонує варіанти і надає обладнання на оплатній основі.
 • Крок 7. Вибрати тип зв'язку (інтернет, GPRS, телефонна лінія);
 • Крок 8. Запросити програміста банку для встановлення обладнання та ПЗ;
 • Крок 9. Протестувати і запустити систему. Якщо все працює, торгова точка може приступати до обслуговування клієнтів.

Примітка: існує ще один спосіб безготівкової оплати при еквайрингу - безконтактний платіж з використанням смартфона (кільця, годинника та ін.), на якому встановлено один з додатків: Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay. Для проведення транзакції обидва пристрої - POS-термінал і телефон-повинні мати NFC-модуль. Смартфон підноситься до терміналу, відбувається передача інформації в банківську систему, виконується платіж.

Торгові термінали для еквайрингу: 5 видів

Прийом грошових коштів з банківських карт реалізується через спеціальні POS-термінали.

Дані термінали розрізняються за типами завдань і набору функцій:

 1. POS-термінали. Повноцінне обладнання для касира, яке, як правило, включає в себе сканер штрихкодів, дисплей, фіскальний апарат, клавіатуру і т. д.
 2. Стаціонарні системи. Обладнання для компаній, у яких вже є каса і налаштована система прийому готівкової оплати, але потрібно розширити функціональність шляхом підключення оплати по картах. Системи мають свій інтерфейс, можливість друкувати окремі чеки. Як правило, подібні термінали працюють від мережі 220 вольт (не від акумулятора) і підключаються до мережі інтернету через кабель.
 3. Переносні термінали. Таке обладнання більш мобільно, працює від акумулятора, а для передачі даних використовується мобільна мережа. Застосовувати переносні (мобільні) термінали можна без інтеграції з касовим модулем.
 4. PIN-пади. Допоміжне обладнання для введення, яке підключається до POS-терміналів або систем.
 5. SMART-термінали. Сучасна система, яка складається з планшета, фіскального апарату і мобільного терміналу. До стандартної комплектації можна підключити додаткове обладнання, наприклад, сканер, і встановити додаткове ПЗ (аналітику, облік робочого часу і т. д.).

Якщо у банку є кілька варіантів обладнання, то працівник може допомогти з вибором терміналу, який краще підійде для певного бізнесу.

Торговий еквайринг для ІП і компаній - його переваги

Підключення еквайрингу вигідно для ІП і компаній, оскільки позитивно впливає на їх імідж, сприяє зростанню лояльності клієнтів і збільшення прибутку. Переваги торгового еквайрингу:

 1. Виключається ризик прийому фальшивих купюр.
 2. Робота касира спрощується: не потрібно перераховувати отримані купюри, відраховувати здачу, немає ризику помилитися при цьому. В результаті обслуговування покупців прискорюється.
 3. Скорочуються витрати на проведення інкасації.
 4. Зростання виручки. Практика показує, що, розплачуючись банківськими картами, люди схильні витрачати в середньому на 10-30% більше, ніж при розрахунку готівкою.
 5. Приплив нових покупців. Кількість громадян, які віддають перевагу безготівковій оплаті, постійно зростає, і підключення еквайрингу сприяє тому, щоб вони стали постійними клієнтами магазину. Якщо карти до оплати не приймаються, втрачається частина покупців - вони йдуть до конкурентів, у яких така можливість є.

Підключивши еквайринг, можна зробити торгівлю прибутковішою, збільшити продуктивність касирів, позбутися багатьох ризиків, неминучих при операціях з готівкою.

Торговий еквайринг без відкриття розрахункового рахунку

Щоб використовувати торговий еквайринг, потрібно відкрити розрахунковий рахунок (р/р) в банку. Без нього підключення цієї послуги для ІП і компаній неможливо, тому що саме на р/р перераховуються кошти, що надходять від покупців.

Законом прямо не заборонено перерахування виручки на індивідуальний рахунок фізичної особи, але більшість банків не підключає торговий еквайринг без відкриття розрахункового рахунку. Ті кредитні організації, які все-таки погоджуються перераховувати кошти на особистий рахунок фізособи, беруть високі комісії (можуть досягати 5-7 %).

Стандартна умова банків при підключенні еквайрингу — відкриття рахунку саме у них. Якщо він відкритий в іншому банку, може стягуватися підвищена комісія. Деякі можуть взагалі відмовитися надавати послугу, якщо ІП або організація не мають у них р/р.

Тарифи банків на торговий еквайринг 🏦

У зв'язку з конкуренцією на ринку даної послуги все індивідуально. Банки можуть встановлює тарифи за обслуговування та оренду обладнання, виходячи з наступних моментів:

 • обороти по транзакціях (чим їх більше, тим менше комісія);
 • вартість обладнання;
 • рід діяльності торгової точки.

Середня величина комісії коливається від 0,5 до 2,7 %. При цьому підключення зазвичай безкоштовно, зарахування коштів день в день.

Великі банки з метою залучення більшої кількості клієнтів можуть запропонувати обладнання безкоштовно. Завдяки конкурентній боротьбі поліпшується ПЗ, модернізуються термінали. Все в ім'я швидкості розрахунків і зручності покупців.

Впровадження торгового еквайрингу дозволяє збільшити торговий оборот магазинам, отримати якісну послугу покупцям. В цілому знижується ризик шахрайських схем.

Висновок

Еквайринг незалежно від типу (будь це мобільний еквайринг, торговий або інтернет-еквайринг) — відмінний помічник у підприємницькій діяльності, полегшує фінансові розрахунки. Процедура доступна миттєво, зв'язок з банком можливий практично скрізь.

Безготівковий прийом оплати зростає ударними темпами, так що для тих, хто ще не освоїв даний спосіб розрахунків — наша стаття керівництво до дії!

Команда журналу "BiznesCat.com" бажає удачі в справах!

Залишилися питання? Задавайте їх в коментарях нижче. Ваші питання не залишаться без відповіді!

Якщо вам сподобалася стаття - не забудьте поділитися нею в соціальних мережах зі своїми друзями. До нових зустрічей на сторінках нашого онлайн-журналу! 👏


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Додати коментар


Захисний код
Оновити