Вітаємо читачів "BiznesCat.com"! У цій статті поговоримо про торговий еквайринг: що це таке, як послуга підключається.

З цієї статті ви також дізнаєтеся:

 • Що таке ставка торгового еквайрингу;
 • Як проходить транзакція в торговому еквайрингу.

торговий еквайринг

Що таке торговий еквайринг - визначення поняття + механізм роботи ?

Торговий еквайринг - це можливість проводити оплату безготівково за допомогою банківської карти за покупки в магазинах, фуд-кортах, салонах краси і т. д. для цього потрібне спеціальне обладнання - еквайринговий термінал.

Безготівковий розрахунок зручний як клієнтам, так і власникам торгових точок.

Клієнту необов'язково стояти в черзі до банкомату і потім носити пачку купюр в кишені. Не потрібно потім проводити підрахунки в розумі - про всі витрачені кошти приходять смс-звіти. Також багато банків надають кешбек (повернення частини витрачених коштів на карту) і беруть участь в бонусних програмах.

Для продавця при використанні торгового еквайрингу зменшується ризик отримати фальшиву купюру, вони економлять на послугах інкасаторів. Також за допомогою такого способу розрахунків можна збільшити продажі і залучити ще більше покупців.

Третьою стороною тут виступає банк, і він теж не втрачає своїх вигод — здача обладнання в оренду, комісія за обслуговування приносить їм непоганий прибуток.

Торговий еквайринг

Що таке ставка торгового еквайрингу

Ставка еквайрингу - це певний відсоток від суми операції по банківській карті. Розмір ставки торгового еквайрингу розраховується еквайєром в індивідуальному порядку і залежить від наступних факторів: 1) середнього показника торгового обороту за 1 місяць; 2) сфери діяльності компанії; 3) мережеве приладдя; 4) репутації підприємства і т.п.

Як працює торговий еквайринг ⚙

Транзакція в торговому еквайрингу відбувається наступним чином:

 1. Клієнт пред'являє карту;
 2. В процесинговий центр приходить запит на списання коштів;
 3. Клієнт вводить пін-код і авторизується в системі;
 4. Процесинговий центр дозволяє операцію;
 5. Кошти списуються;
 6. Клієнт і продавець отримують свої екземпляри платіжного документа.

Всі учасники угоди мають свої зобов'язання один перед одним.

Наприклад, банк-еквайєр повинен своєчасно зараховувати кошти на рахунок підприємця, обслуговувати та ремонтувати обладнання, оновлювати, проводити навчання для касирів.

Власник торгової точки повинен своєчасно оплачувати комісію банку, надати місце для установки обладнання, не змінювати самостійно комплектацію обладнання.

Права і обов'язки сторін прописуються в договорі еквайрингу і повинні неухильно дотримуватися.

Як підключити торговий еквайринг - покрокова інструкція ?

Як встановити на підприємстві торговий еквайринг:

 • Крок 1. Вибір банку-постачальника шляхом порівняння тарифів і послуг;
 • Крок 2. Сформувати заявку на сайті банку;
 • Крок 3. Зібрати пакет документів (установчі документи, свідоцтво ЄДРПОУ або ФОП, дані про відкриті рахунки);
 • Крок 4. Заповнити анкету за формою банку;
 • Крок 5. Укласти договір з банком;
 • Крок 6. Підібрати обладнання для торгової точки (це може бути стаціонарний або переносний термінал, або поєднаний з касовим апаратом). Зазвичай сам банк пропонує варіанти і надає обладнання на оплатній основі.
 • Крок 7. Вибрати тип зв'язку (інтернет, GPRS, телефонна лінія);
 • Крок 8. Запросити програміста банку для встановлення обладнання та ПЗ;
 • Крок 9. Протестувати і запустити систему. Якщо все працює, торгова точка може приступати до обслуговування клієнтів.

Примітка: існує ще один спосіб безготівкової оплати при еквайрингу - безконтактний платіж з використанням смартфона (кільця, годинника та ін.), на якому встановлено один з додатків: Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay. Для проведення транзакції обидва пристрої - POS-термінал і телефон-повинні мати NFC-модуль. Смартфон підноситься до терміналу, відбувається передача інформації в банківську систему, виконується платіж.

Торгові термінали для еквайрингу: 5 видів

Прийом грошових коштів з банківських карт реалізується через спеціальні POS-термінали.

Дані термінали розрізняються за типами завдань і набору функцій:

 1. POS-термінали. Повноцінне обладнання для касира, яке, як правило, включає в себе сканер штрихкодів, дисплей, фіскальний апарат, клавіатуру і т. д.
 2. Стаціонарні системи. Обладнання для компаній, у яких вже є каса і налаштована система прийому готівкової оплати, але потрібно розширити функціональність шляхом підключення оплати по картах. Системи мають свій інтерфейс, можливість друкувати окремі чеки. Як правило, подібні термінали працюють від мережі 220 вольт (не від акумулятора) і підключаються до мережі інтернету через кабель.
 3. Переносні термінали. Таке обладнання більш мобільно, працює від акумулятора, а для передачі даних використовується мобільна мережа. Застосовувати переносні (мобільні) термінали можна без інтеграції з касовим модулем.
 4. PIN-пади. Допоміжне обладнання для введення, яке підключається до POS-терміналів або систем.
 5. SMART-термінали. Сучасна система, яка складається з планшета, фіскального апарату і мобільного терміналу. До стандартної комплектації можна підключити додаткове обладнання, наприклад, сканер, і встановити додаткове ПЗ (аналітику, облік робочого часу і т. д.).

Якщо у банку є кілька варіантів обладнання, то працівник може допомогти з вибором терміналу, який краще підійде для певного бізнесу.

Що краще-купити або орендувати обладнання

Зазвичай за умовами договору еквайрингу можна як придбати торгове обладнання, так і обійтися без покупки терміналу (взяти його в оренду). У обох способів є свої переваги і недоліки. Все індивідуально, тому вам потрібно вибрати найбільш вигідний, орієнтуючись на потреби свого бізнесу.

Ціни на торгові термінали сильно відрізняються, але завжди знайдеться відносно недорогий варіант з більш скромним функціоналом. Можливо, доведеться сплатити вартість терміналу одноразово, що може бути накладно для починаючого підприємця. Особливо якщо ви плануєте встановити відразу кілька терміналів або термінальних систем.

Орендувати термінал в деяких банках можна безкоштовно. Це найдешевший спосіб роботи з еквайрингом. Однак в цьому випадку висока ймовірність отримати б/в пристрій. Крім того, безоплатна оренда часто передбачає більш високі комісії на платежі. А часом банки встановлюють обмеження на розмір щомісячного обороту. Наприклад, вони мають право розірвати договір при низьких оборотах на 1 термінал або підняти відсоток при великому обсязі безготівкової виручки.

На що звернути увагу при виборі банку

У різних банках умови еквайрингу можуть істотно відрізнятися. Щоб вибрати банк для укладення угоди, ФОП (ТОВ) потрібно звернути увагу на цілий комплекс факторів. Пропонуємо використовувати наш чек-лист, завдяки якому ви зможете проаналізувати всі пропозиції і уникнути підводних каменів:

 • Яку комісію банк бере за оплату карткою.
 • Які пристрої пропонує банк.
 • Скільки часу займає їх установка.
 • Чи можна орендувати термінал і скільки це коштує.
 • Чи надає банк рекламну поліграфію.
 • Чи є обмеження по оборотах.
 • Чи потрібен рахунок в цьому ж банку.
 • Скільки коштує РКО (якщо рахунок потрібен).
 • Як швидко зараховується виручка.
 • З якими платіжними системами (Віза, Мастеркард та ін.) працює банк.
 • Чи проводить банк навчання з використання обладнання для співробітників.
 • На яких умовах проводиться техобслуговування.

Скільки коштує еквайринг

Тарифи на цей сервіс для малого бізнесу в різних банках вимагають окремого порівняння. Зазвичай у вартість включається комісія (у вигляді процентної ставки) за кожну покупку. Деякі банки встановлюють для магазину абонентську плату за обслуговування, якщо щомісячний оборот по одному терміналу не відповідає вимогам.

В цілому вартість еквайрингу буде залежати від:

 • вашого виду діяльності;
 • щомісячних оборотів;
 • видів терміналів;
 • орендуєте ви термінали або працюєте з власними.

У пошуках майбутнього Банку з мінімальною комісією важливо врахувати:

 1. Чи може банк працювати без підвищення комісії після укладення договору (незалежно від оборотів)?
 2. Чи можна укласти договір без абонентської плати при мінімальному обороті?
 3. Який банк пропонує найнижчий відсоток?
 4. Чи є акції або пропозиції щодо комплексного обслуговування, наприклад, при одночасному відкритті розрахункового рахунку?
 5. Чи можна зменшити плату, підключивши еквайринг зі своїм терміналом?

Торговий еквайринг для ФОП і компаній - його переваги

Підключення еквайрингу вигідно для ФОП і компаній, оскільки позитивно впливає на їх імідж, сприяє зростанню лояльності клієнтів і збільшення прибутку. Переваги торгового еквайрингу:

 1. Виключається ризик прийому фальшивих купюр.
 2. Робота касира спрощується: не потрібно перераховувати отримані купюри, відраховувати здачу, немає ризику помилитися при цьому. В результаті обслуговування покупців прискорюється.
 3. Скорочуються витрати на проведення інкасації.
 4. Зростання виручки. Практика показує, що, розплачуючись банківськими картами, люди схильні витрачати в середньому на 10-30% більше, ніж при розрахунку готівкою.
 5. Приплив нових покупців. Кількість громадян, які віддають перевагу безготівковій оплаті, постійно зростає, і підключення еквайрингу сприяє тому, щоб вони стали постійними клієнтами магазину. Якщо карти до оплати не приймаються, втрачається частина покупців - вони йдуть до конкурентів, у яких така можливість є.

Підключивши еквайринг, можна зробити торгівлю прибутковішою, збільшити продуктивність касирів, позбутися багатьох ризиків, неминучих при операціях з готівкою.

Торговий еквайринг без відкриття розрахункового рахунку

Щоб використовувати торговий еквайринг, потрібно відкрити розрахунковий рахунок (р/р) в банку. Без нього підключення цієї послуги для ФОП і компаній неможливо, тому що саме на р/р перераховуються кошти, що надходять від покупців.

Законом прямо не заборонено перерахування виручки на індивідуальний рахунок фізичної особи, але більшість банків не підключає торговий еквайринг без відкриття розрахункового рахунку. Ті кредитні організації, які все-таки погоджуються перераховувати кошти на особистий рахунок фізособи, беруть високі комісії (можуть досягати 5-7 %).

Стандартна умова банків при підключенні еквайрингу — відкриття рахунку саме у них. Якщо він відкритий в іншому банку, може стягуватися підвищена комісія. Деякі можуть взагалі відмовитися надавати послугу, якщо ФОП або організація не мають у них р/р.

Тарифи банків на торговий еквайринг ?

У зв'язку з конкуренцією на ринку даної послуги все індивідуально. Банки можуть встановлює тарифи за обслуговування та оренду обладнання, виходячи з наступних моментів:

 • обороти по транзакціях (чим їх більше, тим менше комісія);
 • вартість обладнання;
 • рід діяльності торгової точки.

Середня величина комісії коливається від 0,5 до 2,7 %. При цьому підключення зазвичай безкоштовно, зарахування коштів день в день.

Великі банки з метою залучення більшої кількості клієнтів можуть запропонувати обладнання безкоштовно. Завдяки конкурентній боротьбі поліпшується ПЗ, модернізуються термінали. Все в ім'я швидкості розрахунків і зручності покупців.

Впровадження торгового еквайрингу дозволяє збільшити торговий оборот магазинам, отримати якісну послугу покупцям. В цілому знижується ризик шахрайських схем.

Чи можна підключити еквайринг в одному банку, а розрахунковий рахунок - в іншому

Підключати еквайринг в тому ж банку, де вже відкрито рахунок, зручно з точки зору термінів оформлення. Але не завжди вигідні тарифи на РКО для ФОП (ТОВ) збігаються з цікавими пропозиціями по еквайрингу.

Вимоги можуть відрізнятися в залежності від умов банку. Десь потрібно обов'язково обзавестися рахунком для зарахування виручки. Десь, навпаки, немає принципової позиції з приводу комплексного обслуговування, і банк без проблем переводить гроші на будь-який р/рах.

У чому різниця між торговими інтернет-еквайрингом

Поряд з оффлайн-бізнесом сьогодні процвітає інтернет-торгівля. У зв'язку з цим з'явилося таке поняття, як інтернет-еквайринг. Від торгового еквайрингу він відрізняється тим, що оплата карткою проводиться не через контакт з терміналом, а за допомогою вказівки її реквізитів на сайті Продавця. У цьому випадку замість паперового чека формується електронне підтвердження покупки. Крім цього, схема розрахунку буде аналогічною.

Висновок + відео

Еквайринг незалежно від типу (будь це мобільний еквайринг, торговий або інтернет-еквайринг) — відмінний помічник у підприємницькій діяльності, полегшує фінансові розрахунки. Процедура доступна миттєво, зв'язок з банком можливий практично скрізь.

Безготівковий прийом оплати зростає ударними темпами, так що для тих, хто ще не освоїв даний спосіб розрахунків — наша стаття керівництво до дії!

Команда журналу "BiznesCat.com" бажає удачі в справах!

Залишилися питання? Задавайте їх в коментарях нижче. Ваші питання не залишаться без відповіді!

Якщо вам сподобалася стаття - не забудьте поділитися нею в соціальних мережах зі своїми друзями. До нових зустрічей на сторінках нашого онлайн-журналу! ?


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити