Криптовалюта асоціюється насамперед з біткоіном, і найцікавіше в цьому те, що його творець (Сатоши Накамото) взагалі не збирався створювати валюту – швидше, його цікавило створення якоїсь «однорангової електронної грошової системи». Але саме це рішення стало відсутньою деталлю для формування цифрових грошей, яке назрівало давним-давно.

Види криптовалют

Що таке криптовалюта

Якщо прибрати купу галасливих домислів навколо криптовалют, то залишається сухе визначення: це просто записи в базі даних, які не можуть бути змінені без виконання певних умов.

Уявіть гроші на своєму банківському рахунку – їм можна дати точно таке ж визначення. Більш того, це може бути застосовано навіть до фізичних грошей. У широкому сенсі, будь-які гроші - це перевірена і підтверджена запис в певній базі, пов'язаної з балансом і транзакціями, і змінити стан цих грошей може тільки той, хто ними володіє.

У разі криптовалют, існує особливий механізм управління базами даних. Мережа того ж Bitcoin складається з великого числа вузлів одного рангу. Кожен вузол зберігає у себе повну історію всіх транзакцій і, як наслідок, стан всіх балансів. Транзакція - це файл, де говориться, що «X дає N біткоіни Y», і цей файл підписаний приватним ключем X – звичайна криптографія. Після підписання транзакція виявляється в мережі і поширюється по всіх її вузлах.

Це базові поняття технології P2P.

Основні види криптовалют

У світі вже створено не менше 3000 криптовалют, і сама собою утворилася їх класифікація, що дозволяє розібратися в цьому різноманітті. Переважна більшість монет заснована на базі Bitcoin або Ethereum (явище називається «форк»). Форк бере базовий код криптовалюта і оновлює його, додаючи функції, які вважають необхідними учасники мережі.

Одна з найбільш популярних класифікацій пропонує наступні види криптовалют:

Currencies Coin

Найбільша частка всіх криптовалют припадає саме на цей вид – грошові системи, що дозволяють обмінюватися сумами грошей. Саме їх найчастіше називають "монетами". Їх можна використовуватися для покупки товарів і послуг, як звичайні гроші, однак при цьому присутня децентралізація, анонімність і простота використання.

Два приклади надзвичайно популярних блокчейн-монет:

Bitcoin:

 • найперша і найпопулярніша криптовалюта;
 • може використовуватися для покупки чого завгодно у віртуальному просторі;
 • використовує незмінну технологію блокчейн для запобігання "подвійних витрат" і шахрайських транзакцій;
 • обмежена емісія ефективно запобігає інфляції.

Litecoin:

 • з'явився в якості першого форку біткоіна;
 • дозволяє здійснювати швидкі транзакції з низькими комісійними зборами;
 • використовує алгоритм майнінгу Scrypt, більш стійкий до ASIC;
 • вважається одним з найбільш зручних варіантів на ринку.

Platforms Coins

Цитата одного блокчейн-інвестора: «Під час золотої лихоманки більше всіх заробили виробники лопат».

Ідея полягає в тому, що, можливо, найкраща стратегія – інвестувати в інструменти, без яких не можуть обійтися користувачі криптовалют. В даному випадку "виробниками лопат" вважаються криптовалютні біржі, обмінники і платформи для розробників. Зупинимося поки на останніх.

Під час кризи ринку ми сумно дивимося на уламки розвалюються кораблів, але на їх тлі саме платформи виглядають найбільш надійно і впевнено. Крипто-платформа - це мережа на базі технології Блокчейн, що дозволяє розробникам програмного забезпечення писати розумні контракти. Смарт-контракти являють собою програми, в автоматичному режимі контролюючі передачу коштів між двома або більше сторонами на основі заданих умов.

Платформи стоять найближче до такого типу систем. Найвідоміша платформна монета - Ефіріум. За останні роки курси багатьох подібних валют відчутно злетіли. Чому ж людям так подобається вкладати в них гроші?

Головна відповідь - універсальність, багатоцільова спрямованість. Люди можуть створювати на базі цих платформ різні сервіси і додатки, тим самим досягаючи майже необмеженої кількості варіантів використання. Інвестуючи в інфраструктуру, людина впевнена, що інвестує не в маркетингову пастку, а в реальні інновації.

Cryptocurrency Exchanges

Останнім часом велика кількість криптовалютних бірж випускає свої власні монети, щоб збільшити ліквідність інших монет в рамках майданчику і допомогти менш затребуваним монетам краще торгуватися. Адже якщо не можна продати якусь монету за будь-яку іншу, але інвестори не схильні ризикувати, купуючи її. А ось якщо біржа гарантує, що ви завжди зможете продати цю монету за біржовий токен, то ризик значно знижується.

Хоча основна мета виникнення таких токенів - полегшення торгівлі на біржі (в тому числі, економія на комісіях), то з часом, і це не дивно, монетки стали самостійними об'єктами інвестування. Справа в тому, що вони мають гарантовану ліквідність і підтримку великих і надійних організацій – бірж.

Є у таких монет і недолік: навряд чи їх вартість коли-небудь істотно виросте. Сумнівно, що ви побачите їх в якості затребуваного засобу оплати в якихось магазинах. Крім того, прив'язка до конкретного майданчика означає тісну залежність від положення цього майданчика. Біржа звалилася під хакерською атакою? У той же момент зваляться її токени.

В цілому курси біржових токенів, найімовірніше, будуть відповідати загальному напрямку ринку. Досить багато людей, що входять в криптовалютний світ, а значить, все більше людей користуються біржами, отримуючи можливість використовувати токени в процесі перекидання коштів з однієї монети в іншу.

На сьогоднішній день особливо відомі токени бірж KuCoin, Binance, Huobi.

Utility Tokens

По-іншому такі токсини називаються AppCoins, тому що тісно пов'язані з корисністю того чи іншого децентралізованого додатка, під якого команда відкриває ICO. Майже всі такі «корисні» токени мають обмежену емісію, і після ICO команда намагається далі просувати його як інвестиційний варіант, оскільки курс токена, звичайно ж, зросте, якщо додаток стане популярним.

Але така тактика зараз під пильним оком комісії з цінних паперів і бірж США, тому потрібно непогано розбиратися в економіці, щоб з нею працювати.

Security Tokens 

"Токени безпеки" випускаються для інвесторів під час ICO. На їх основі виплачуються дивіденди, ділиться прибуток; також їх можна інвестувати в інші активи. У ряді країн (наприклад, США) такі валюти заборонені.

Втім, про це не всі знали – деякі компанії на хвилі ейфорії від блокчейн-стартапів випустили такі токени, в результаті чого піддалися розправі від SEC США.

Щоб не потрапити в таку ж ситуацію, розробникам слід пам'ятати про так званому «тесті Хоуі», розробленому ще в першій половині минулого століття. Отже, токен вважається цінним папером, якщо має на увазі:

 • вкладення грошей
 • ... в загальне підприємство
 • ... з очікуванням прибутку
 • ...за участю зусиль сторонніх людей.

Повинні дотримуватися всі чотири умови одночасно. SEC в цілому не проти ICO, але ця комісія уважно стежити за їх регульованістю.

Crypto Commodities

Crypto Commodities - загальний термін, який використовується для опису торгованого або взаємозамінного активу, який може представляти товар, функцію або контракт в реальному або віртуальному світі з використанням спеціальних монет.

Наприклад, розробник програми може використовувати токени для оплати за хостинг, або користувач може за плату дивитися онлайн-контент на блокчейн-платформі. Трейдер може використовувати їх для здійснення угод, а також токени можуть застосовуватися для віртуальної підтримки реальних контрактів.

Одним з недавніх і дуже популярних додатків для таких крипто-товарів була гра CryptoKitties в мережі Ethereum, яка дозволяла людям використовувати Ethereum для торгівлі і розведення віртуальних кішечок за допомогою смарт-контрактів. Чим унікальніше народжувалася кішка, чим більше була її вартість.

По суті, будь-яка платформа, яка пропонує торгуємий або взаємозамінний актив, що дає доступ до цінностей, послуг або функцій в мережі blockchain за допомогою використання унікальних токенов, являє собою крипто-товарну екосистему. Механізм саморегулювання і справедливих транзакцій в Crypto Commodities забезпечується шляхом зв'язування правил оцінки токенів і роботи контрактів через програмований код у вигляді смарт-контрактів децентралізованих додатків.

Stable Coins

"Стабільні коіни" являють собою криптовалюту, волатильність яких зведена до мінімуму завдяки прив'язці до того чи іншого стабільного активу, наприклад, долара або золота. Найбільш відома криптовалюта такого плану - Tether, хоча з часом їх з'являється все більше і більше.

Топові криптовалюти з описом

 • Bitcoin (BTC). Перша повністю децентралізована пірінгова платіжна система з відкритим вихідним кодом. Курс на сьогодні (03.03.2024) становить $62000, а в  2022 він опускався до $15 550. До недоліків відносять низьку, в порівнянні з новим аналогами, швидкість транзакцій.
 • Ethereum (ETH). Винахід вихідця Віталіка Бутеріна. Головне нововведення, яке світ побачив з Ефіріумом - повноцінні смарт-контракти, а не їх урізана версія, як в біткоіни. Курс - $1300.
 • Ripple (XRP). Позиціонується в першу чергу як ефективний механізм для проведення швидких і дешевих угод; в цій якості монетою цікавляться банки і великі корпорації. Курс- $ 0,42.
 • EOS. Заснована на Ефіріум і теж виступає в ролі майданчика для розробки додатків. Основною метою розробники ставлять безпеку операцій, вважаючи, що в інших системах з цим питанням проблеми. Курс - $2,8.
 • Litecoin (LTC). Перша "альтернатива" біткоіни. Працює на алгоритмі Script, володіє більш високою швидкістю транзакцій і більшою пропускною здатністю в порівнянні зі своїм прабатьком. Курс- $ 130.
 • Bitcoin Cash (BCH). Ще один форк біткоіни, що відрізняється в першу чергу розміром блоку. Таким чином вдалося підвищити швидкість транзакцій, при цьому не підвищуючи комісії. Не так давно Bitcoin Cash теж розділився на дві гілки. Курс основної монети становить $398.
 • Binance Coin (BNB). Варіант біржових токенів, які були детально описані вище. На сьогодні курс Бінанс Коін - $43.
 • Stellar (XLM). Майданчик орієнтований на прямі транзакції між компаніями та фізичними особами. Значно зменшені операційні витрати. Курс- $ 0,3.
 • Cardano (ADA). Платформа для розробки додатків, примітна найбільше тим, що під час майнінгу тут використовується алгоритм Ouroboros замість звичайного Proof-of-Work. Він витрачає менше електрики. Курс Кардано на сьогодні - $0,34.
 • Tron (TRX). Майданчик, орієнтований виключно на розважальний контент – його завантаження, поширення, просування і вихід на монетизацію. Нещодавно компанія інтегрувалася з платформою BitTorrent – результатом стало виникнення однойменного токена. Курс Tron - $ 0,03.
 • Tether (USDT). Курс цієї монети завжди дорівнює $1, оскільки вона відноситься до описаних вище стейбл-Коін. Токен USDT позиціонує як "оцифрована " версія долара США. Це значно полегшує для користувачів конвертацію і використання.

При всіх перевагах і недоліках криптовалют, абсолютно ясно - вони прийшли, щоб залишитися. І змінити світ. Це вже відбувається. У всьому світі люди купують біткоіни, щоб захистити себе від девальвації своєї національної валюти. Банки і уряд розуміють небезпеку для себе, тому намагаються зупинити процес, але зробити це вже неможливо – тільки відстрочити.

Відео


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити