Суть біткоіна, яку в нього заклав творець — це альтернативне фінансове рішення, позбавлене головних недоліків фіатних грошей. З тих пір з'явилося багато інших криптовалют, деякі з них дуже схожі на біткоіни, інші значно відрізняються, але все ж основний напрямок вже задано – це децентралізація і анонімність фінансових операцій.

Роком створення Bitcoin вважається 2008 (коли була вперше розміщена в мережі його технічна документація) або 2009 (коли був створений перший блок в ланцюзі). Так чи інакше, за 12 з гаком років криптовалюта міцно закріпилася в світі, хоча стати заміною звичайним грошам їй поки не вдалося.

Редакція BiznesCat.com розповість про те, в чому полягає суть біткоіни і чому це технологічне рішення привертає до себе таку увагу.

Суть біткоіна

Як влаштований біткоін

Bitcoin працює на технології, званої блокчейн. Спочатку, до появи інших криптовалюта, ці слова були практично синонімами. Однак зараз блокчейн являє собою окрему потужну концепцію, на базі якої працюють далеко не тільки цифрові валюти.

Влаштований блокчейн досить просто. Його назва перекладається як "ланцюжок блоків", що цілком відображає суть. Дискретні блоки інформації розташовуються в хронологічному порядку. Якщо говорити саме про Bitcoin, то інформація в блоках являє собою всього лише список транзакцій. Користувач А відправив монети користувачеві В, а користувач В відправив монети користувачеві С, і так далі. Тому блокчейн по-іншому називають "розподіленої бухгалтерською книгою" або книгою обліку.

Система - абсолютно публічна і загальнодоступна. Інформацію про кожному блоці і кожної транзакції з моменту створення мережі можна переглянути в блокчейн-оглядачі, наприклад:

 • https://blockchain.info/search
 • https://blockchair.com/ru/bitcoin
 • https://explorer.bitcoin.com/btc
 • https://blockchain.coinmarketcap.com/chain/bitcoin

Якщо вам не хочеться, щоб хтось бачив ваші операції і міг асоціювати їх з вами, використовуйте біткоін-міксери при відправці коштів.

Крім того, немає центрального органу, який стежить за всіма транзакціями, учасники займаються цим самі, створюючи і перевіряючи блоки даних. Детальніше - в розділі про майнінг.

Примітно, що крім транзакцій, в блокчейн можуть записуватися вчинені будь-які дані, засновані на взаємних договорах між користувачами. Вони так і називаються, контракти. Це відкриває цілий світ можливостей, пов'язаних з розподіленими фінансовими операціями, такими як кредити або депозитні рахунки, які не потребують посередників. Ця універсальність привертає увагу не тільки приватних осіб, а й урядів або корпорацій.

Роль Майнінгу в системі

Блокчейн біткоіна не міг би працювати без Майнінг-процесу, що забезпечує запис транзакцій в "бухгалтерську книгу". Здавалося б, записати рядок з транзакцією дуже просто, впорається будь-який комп'ютер. Але біткоін влаштований так, щоб штучно ускладнити цей процес. Інакше люди могли б підробляти транзакції, щоб додати собі активів або відняти їх у інших користувачів. У поточній же ситуації шахрайство неможливе.

Майнери, вирішуючи математичні завдання і додаючи блоки транзакцій в ланцюг, отримують за це фінансову винагороду – BTC. Кожен 210 000 блоків нагорода скорочується в двоє (відбувається халвінг). Спочатку винагорода становила 50 BTC, а сьогодні – всього 6,25. Така модель ефективно захищає від інфляції. Після кожного халвінга монета стає більш дефіцитною і, відповідно, цінною.

Чим біткоіни краще фіатних грошей

По суті, BTC багато в чому схожий на гривні, долари та інші світові валюти - він може служить мірою вартості, використовувати для оплати товарів/послуг, а також для накопичення. Однак може виділити чотири ключові відмінності, вони ж і переваги:

 • Дефляційна система, що створює дефіцит. Максимальна існуюча кількість монет технічно обмежена цифрою в 21 000 000. На поточний момент випущено понад 18 600 000. Випуск поступово сповільнюється, завдяки регулярному халвінгу (уполовініванію нагороди за Майнінг). Останній біткоін буде видобутий орієнтовно в 2140 році. Фіат, між тим, випускається безперервно і нескінченно, в будь-яких кількостях, що його істотно знецінює.
 • Корисність і універсальність, пов'язана з використанням блокчейна. Розподілена книга обліку гарантує, що всі сторони ринку рівні між собою, а також немає необхідності довіряти комусь свої активи або операції з ними. Кожен-сам за себе, і це дає масу переваг.
 • Дуже хороша подільність. У той час як 1 гривня ділиться на 100 копійок, 1 BTC можна розділити на 100 000 000 маленьких частин, які називаються сатоши, в честь анонімного розробника першої криптовалюти. Це відкриває широкі можливості для глобальної економіки, роблячи використання криптовалюти доступним навіть з мінімальними вкладеннями.
 • Зручність для транскордонних транзакцій. Фіат досить зручний для переказу в рамках однієї країни, однак, коли мова заходить про платежі між банківськими рахунками різних держав, все набагато складніше. Це може зайняти до декількох днів, не кажучи вже про високі комісії. Якщо здійснити транзакцію в біткоінах, місце розташування контрагента Не важливо, платіж займе менше 20 хвилин, і комісії будуть значно нижче.
 • Неможливість підробки. Особливості блокчейна унеможливлюють будь-яке фальшивомонетництво. Спроба відправити біткоіни, якого технічно у вас немає, або ж двічі витратити один і той же BTC, не увінчається успіхом.

Недоліки у криптовалюти теж є. Основний з них – цінність біткоіна прямим чином залежить від його корисності. Монета (втім, як і Фіат) не підкріплена дорогоцінним металом або іншим фізичним об'єктом. За деякими ознаками BTC показував себе бульбашкою, що не забули відзначити прихильники традиційних фінансів. Він вкрай волатильний і сильно залежить від уваги ЗМІ і користувачів. Поступово хвилювання знижується, у міру того як криптовалюта стає мейнстрімом.

На поточний момент часу Bitcoin набагато більш затребуваний як інвестиція, а не як платіжний інструмент. На думку деяких експертів, він взагалі не відбувся як засіб платежів, і навряд чи коли-небудь відбудеться. Це скоріше аналог золота, в якому можна зберігати свої заощадження і при нагоді вигідно продати, якщо вартість зросла. Для платежів же більш підходять інші монети, наприклад, Ripple.

Як зберігати і передавати BTC. Гаманці, адреси та комісії

Говорячи про суть Bitcoin, важливо зауважити, що монета не має фізичних аналогів, існує виключно в мережі і являє собою програмний код. Наприклад, електронні гроші, використовувані в Qiwi або WebMoney, підкріплені фіатними активами, які користувач тим чи іншим способом вніс в систему. Біткоіни ж - всього лише список транзакцій.

Таким чином, зберігати криптовалюти в прямому сенсі цього слова не можна. Можна зберігати ключі (відкритий і закритий), які:

а) дозволяють генерувати адреси для отримання вхідних транзакцій.

б) дозволяють підписувати відправляються транзакції, щоб не було сумнівів, що відправляються кошти належать вам і отримані належним чином.

в) дозволяють розшифровувати одержувані транзакції і давати доступ до використання коштів.

Для зберігання ключів служить програмне забезпечення, яке традиційно називається гаманцями. Гаманці бувають різних видів, все можна умовно розділити на три підвиди:

 1. Програмні. Встановлюються на комп'ютер / телефон або використовуються з браузера. Приклади програмних гаманців: Exodus, Blockchain.com, Trust Wallet.
 2. Апаратні. Купується пристрій, схоже на флешку, і на ньому ключі зберігаються в автономному режимі до тих пір, поки не знадобиться відправити транзакцію. Приклади апаратних гаманців: Trezor, Ledger, SafePal.
 3. Паперові. Теж варіант автономного зберігання-менш зручний, зате безкоштовний. Ключі роздруковуються на папері, яку потім можна заламінувати і зберігати в надійному місці, поки не знадобиться отримати доступ до засобів.

Щоб поповнити гаманець будь-якого типу, знадобиться так званий біткоіни-адреса. Він грає роль реквізитів, на які відправляються гроші. HD-гаманці (ієрархічно детерміновані), до яких зараз відносяться майже всі додатки, дозволяють генерувати для одного і того ж користувача нескінченну кількість нових адрес, і будь-який з них може використовуватися для отримання грошей.

Адреси в мережі Bitcoin поступово вдосконалюються. Чим новіше, тим швидше і дешевше транзакції. Три існуючих типи адрес і приклади їх зовнішнього вигляду:

 • Legacy-адреса (починається з 1): 1burdewstwetqbfn5au6m4jfg2xjakvn4
 • Адреса P2SH (починається з 3): 3h28n5wurez92cnmhwcrcrnykwrmqkhfywn
 • Адреса SegWit або Bech32 (починається з bc1): bc1uf5tdn87k3uz7r2kl5zrfww362ch3746lq5vse7

При відправці коштів з одного гаманця на інший стягується комісія. На відміну від традиційних фінансових систем, тут вона залежить не від переданої суми, а від того, наскільки в даний момент завантажена мережа, адже Майнер обробляють транзакції в порядку черги.

При цьому в початок черги стають ті транзакції, де комісія вище всього, оскільки це вигідно Майнер з економічної точки зору – вони отримують частку від цих комісій.

Багато гаманців дозволяють регулювати комісійні збори самостійно, наприклад, вручну підвищити їх, якщо потрібно, щоб платіж пройшов якомога швидше. Якщо гаманець не дозволяє встановлювати комісію самостійно, то значить, він за замовчуванням ставить ту, яка в даний момент оптимальна.

Також можна скористатися сервісами, які в реальному часі рахують комісію в біткоін-мережі:

 • https://bitcoinfees.earn.com/
 • https://privacypros.io/tools/bitcoin-fee-estimator/

Як можна купити Bitcoin

Якщо ви вже зрозуміли суть криптовалюти біткоін і вирішили, що хочете придбати цей актив, то можете зробити це декількома способами:

 • Криптовалютні біржі. Це масштабні багатофункціональні торгові майданчики, за допомогою яких можна швидко купити або продати криптовалюту. Деякі з них працюють тільки з цифровими активами, а деякі також і з фіатними.
 • Обмінники. Працюють за аналогією з обмінниками звичайних фіатних валют-необхідно відправити кошти на видані реквізити і отримати зворотних платіж вже на зазначені вами реквізити. Не забудьте заздалегідь створити гаманець і отримати в ньому біткоін-адреса.
 • p2p-біржі. Майданчики, де користувачі купують і продають біткоіни один одному без участі посередників. Ліквідність тут нижче, ніж на звичайних біржах, але є і свої плюси: низькі комісії або їх відсутність, великий вибір варіантів оплати.
 • Гаманець. В рамках цих і багатьох інших гаманців можна купити біткоіни з банківської карти, після чого криптовалюта відразу виявиться у вашому розпорядженні. Це зручно, але є і мінус – високі комісії.
 • Боти в Telegram. Месенджер дозволяє створювати ботів для комфортного обслуговування клієнтів, і творці обмінників/p2p-бірж цим активно користуються. Для тих, хто багато часу проводить в Телеграм, такий варіант може бути зручніше, ніж перехід на сайт і здійснення операцій там. Деякі боти автоматично підбирають найкращі пропозиції.
 • Електронні платіжні системи: AdvCash, Capitalist, Payeer. Ці ЕПС працюють одночасно і з Фіатом, і з криптовалюта, тому з їх допомогою можна легко купувати цифрові активи.
 • Криптомати. Якщо ви живете в Києві або іншому великому місті, то можливо, що у Вашому населеному пункті є спеціальні Bitcoin-кріптомати, де можна придбати BTC за готівку.

Біткоіни як інвестиція. Перспектива.

Bitcoin сьогодні дуже сильний і має потужний потенціал, тому деякі прогнози його вартості просто астрономічні – від 100 000 доларів до 1 мільйона. Думки деяких експертів виглядають так:

Макс Кейзер, інвестор і ведучий аналітичної програми Keiser Report, чекає від біткоіна 100 000 доларів в короткостроковій перспективі і 400 000 доларів в довгостроковій. Примітно, що про 100 000 доларів Кейзер говорив ще тоді, коли актив коштував всього 1 долар. Таким чином, це один з найбільш затятих біткоін-євангелістів.

Роберт Кійосакі, автор бестселера "Багатий тато, бідний тато", рекомендує своїм послідовникам купувати золото і біткоіни. На його думку, протягом найближчих трьох років BTC досягне $ 75 000.

Адам Бек, людина, причетна до створення Bitcoin і генеральний директор Blockstream, очікує, що монета зросте до $300 000 протягом наступних кількох років. При цьому, на його думку, для цього навіть не обов'язкове зростання інституційного прийняття. Приватні інвестори і звичайні люди теж все більше замислюються про варіанти зберігання капіталу і його порятунку від інфляції.

Bitcoin і законодавство

Всі країни по-різному сприймають криптовалюта і по-різному намагаються їх регулювати.

 • В Україні криптовалюта легалізована на тому ж рівні, що і в РФ – користуватися їй можна, проте потрібно платити податки з цієї діяльності, якщо вона приносить дохід.
 • У Білорусі спеціальний податково-правовий режим "Парк високих технологій" надає лояльні умови для компаній і заохочує створення регульованих кріптобірж і обмінників. Першою регульованою біржею стала Currency.com, а всього їх вже 4. Що стосується податків для звичайних користувачів, то діє звільнення від них до 2023 року.

У США і країнах Євросоюзу діють суворі норми, що стосуються захисту від відмивання грошей і фінансування тероризму. Прямої заборони криптовалюти немає, але вводяться заходи, спрямовані на мінімізацію анонімності операцій з нею. Більшість кріптобірж збирає інформацію про користувачів, аж до паспортних даних і адрес проживання, а також перевіряє кожну операцію на предмет підозрілості.

Висновок + відео

Можна зробити висновок, що суть біткоіни дещо змінилася з моменту його створення – від швидкого і дешевого платіжного інструменту до серйозного інвестиційного активу, порівнянного з золотом. Що буде з біткоіни найближчим часом-побачимо, проте у більшості експертів позитивні думки з цього приводу. З точки зору фінансових вкладень це дійсно один з найпопулярніших варіантів як серед приватних інвесторів, так і серед інституціоналів. Якщо біткоін дійсно буде коштувати $100 000 або більше, це принесе прибуток тисячам людей.

Для поглибленого вивчення рекомендуємо ознайомитися з White Paper біткоіна від його творця Сатоши Накамото.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити