NFT (non-fungible token, незамінний токен) – спеціальний блокчейн-актив, який використовується для зв'язку з іншим цифровим активом. Ключова відмінність - його незамінність. Наприклад, криптовалюта Bitcoin або Ethereum замінні – будь 1 BTC рівнозначний будь-якому іншому 1 BTC. У свою чергу, кожен NFT-токен унікальний.

Незамінні токени активно використовуються в самих різних галузях, проте глибше всього ця технологія проникла в сфери ігор і цифрового Колекціонування. Найбільш поширені такі стандарти NFT, як ERC-721 і BEP-721 (на блокчейнах Ethereum і Binance Smart Chain відповідно). Редакція BiznesCat.com підготувала огляд особливостей незамінних токенов (NFT).

Що таке NFT-токени

Найбільшою децентралізованою платформою для купівлі, продажу, створення, торгівлі NFT токенами в 2021 році є Opensea.io. Рейтинг кращих незамінних токенів тут: opensea.io/rankings.

Що таке NFT-токени і в чому їх особливості

Взаємозамінні активи, такі як біткоін, ефір, гривня або долар, відрізняються тим, що кожна одиниця повністю аналогічна іншій одиниці і може бути їй замінена. Між ними немає ніяких відмінностей. Така особливість - характерна риса всіх активів, які використовуються в якості платіжних інструментів.

Незамінні токени (NFT) - унікальні і неподільні. Вони також працюють на смарт-контрактах, як інші криптовалюти, однак ці контракти містять додаткову інформацію, яка різниться для кожного конкретного NFT. Таким чином, один токен не може бути замінений іншим. Це доказово дефіцитні активи з певною цифровою ідентифікацією. Існує маса можливостей використання таких токенов, про які ми і поговоримо.

Причина популярності серед користувачів

NFT токени стали дуже популярними і серед користувачів, і серед компаній-розробників, завдяки своєму революційному впливу в сфері ігор і віртуального колекціонування. За даними сайту NonFungible.com, з 2017 року на такі активи користувачам було витрачено понад 280 мільйонів доларів, з яких 117 мільйонів – тільки за останній місяць.

Блокчейн-технології дозволили геймерам і колекціонерам забезпечити собі надійне право на володіння певними унікальними активами, а також продавати їх, заробляючи реальні гроші. Деякі проекти, такі як The Sandbox і Decentraland, дають користувачам можливість створювати і монетизувати власні структури або ж продавати наявні унікальні предмети на вторинному ринку.

Приклади використання

Кілька прикладів, коли NFT-токени відіграють важливу роль:

  • Ігрова індустрія, в тому числі гемблінг. Функції продажу, купівлі та перенесення рідкісних ігрових предметів або умінь значно допомагають в удосконаленні ігрової економіки.
  • Децентралізовані активи. Ці активи можуть бути не тільки фінансовими, але і будь – якими іншими-в тих же самих Іграх, наприклад, можна купувати віртуальні земельні ділянки. У неігровому середовищі – NFT токени застосовуються в ENS (Ethereum Name Service) для полегшення купівлі/продажу доменів.
  • Художники та інші творчі особистості можуть продавати твори мистецтва колекціонерам в цифровому вигляді, не вдаючись до допомоги акційних будинків або картинних галерей, що дозволяє їм залишати собі більшу частину прибутку. Існує можливість так запрограмувати NFT, щоб кожен раз при перепродажі предмета мистецтва створити отримував авторські відрахування. Наприклад, актор Вільям Шатнер з серіалу Star Trek в 2020 році випустив 90 000 цифрових карт зі своїми фотографіями на блокчейні WAX. Спочатку карти продавалися по долару. Тепер Шатнер отримує пасивний дохід з кожної перепродажу колекційних карт.
  • Боротьба з крадіжкою особистих даних. Можна оцифрувати в токени інформацію про зовнішність, медичних записах, освіту і т.д. Таким чином, повністю виключається можливість підробки особистих даних зловмисниками.

Загальна ринкова вартість NFT-токенів зростає щодня приблизно на 7-9 мільйонів доларів, і це говорить про те, що колекційні активи вже перейшли від фази простого хобі до фази серйозних фінансових (і не тільки фінансових) інструментів.

Що таке токени ERC-721 / BEP-721

Сьогодні найпоширеніший блокчейн для створення NFT - Ethereum, оскільки такі токени зазвичай відповідають стандарту ERC-721. Цей стандарт описує набір обов'язкових функцій, які повинен включати в себе кожен незамінний токен, але при цьому не накладає обмежень на додаткові атрибути, які можуть бути додані розробником.

Кожен токен ERC-721 унікальний і відрізняється від інших токенів з того ж смарт-контракту. Відмінності можуть бути самими різними-вік, рідкість, або навіть зовнішній вигляд. Справа в тому, що всі NFT мають змінну tokenId, тому для будь-якого контракту ERC-721 існує пара contract address + uint256 tokenId, що і робить його унікальним. Далі dApp дозволяє закласти в якості tokenId якесь зображення, будь то зброя, значок навички або ж кошеня.

Аналогічним чином будуються і токени BEP-721, з тією лише різницею, що вони розташовуються на блокчейне Binance Smart Chain – він вже наздоганяє за популярністю Ефіріум в сфері розробки децентралізованих проектів і активів.

Проекти з NFT токенами

Наведемо кілька конкретних прикладів використання незамінних токенов в додатках. Ми вже згадували про Decentraland і The Sandbox, а ось ще кілька додатків:

Aavegotchi

Aavegotchi - онлайн-гра з підтримкою колекційних DeFi предметів, яка заснована на роботі з аватарами (в даному випадку це і є NFT), генеруванні aTokens і взаємодії із Всесвітом Aavegotchi.

Aavegotchis - це піксельні привиди, які «живуть» на блокчейне Ethereum і відповідають стандарту ERC-721. Цінність кожного привида обумовлюється його рідкістю, а та, в свою чергу, залежить від різних нюансів (базові риси, кількість закладених в нього aTokens, надіті предмети). Щоб підвищити свій рівень Aavegotchi, гравець може брати участь в різних заходах і міні-іграх, а також купувати додаткові предмети. Рідкісні екземпляри добре стоять на вторинному ринку, крім того, їх власники винагороджуються токенами GHOST.

З 20 по 23 лютого на біржі Binance в рамках освітньої промо кампанії Binance NFT будуть розподілені нагороди між тими, хто заповнить гугл-форму, підпишеться на Binance Новини/Binance Новини і Aavegotchi, а також зробить покупки/продажу не менше ніж на 100 доларів в парах GHST/ETH або GHST/ETH. Нагороди розподіляються рандомно: це $1000 в токенах GHST і три NFT високої рідкості.

Крім того, будуть проведені ama сесії з Aavegotchi: 22 лютого в чаті Binance Russian, а 23 лютого в чаті Binance Ukrainian. Передбачено призовий фонд на $1000 в токенах GHST, який буде розподілений між переможцями вікторини та авторами кращих питань.

Crypto Kitties

CryptoKitties - це популярна гра на децентралізованому протоколі Ethereum, що дає можливість купувати, продавати і розводити віртуальних кішок. Запущена і широко розрекламована ще в 2017 році, але до сих пір являє собою культовий проект з NFT.

CryptoKitties став першим значним кейсом, зосередженим саме на розвагах і розміщеним на другому за величиною блокчейне. Навколо нього піднявся великий ажіотаж, проект звинувачували в засміченні мережі, через який транзакції в той період стали дорогими і повільними. На поточний момент CryptoKitties - не просто розважальний проект, але і осередок серйозних грошових вкладень, в тому числі з боку великих інвесторів.

Enjin

У 2009 році компанія Enjin запустила Enjin Network, платформу ігрового співтовариства. Сьогодні число користувачів перевищує 20 мільйонів. У 2017 році Enjin інтегрувала блокчейн і різні продукти на його основі, які полегшили і вдосконалили економіку гри для користувачів.

Замість загальноприйнятого стандарту ERC-721 для NFT, був розроблений новий стандарт ERC-1155. Він призначений не тільки для ігор, але і для широкого спектру галузей, від розваг і фінансів до промислового дизайну, штучного інтелекту, нерухомості та мн.основна концепція ERC-1155 полягає в тому, що один смарт-контракт здатний управляти нескінченною кількістю токенів. Контракт може містити будь-які предмети, від зброї та одягу До зілля відновлення здоров'я, магічних заклинань, скілів та ін.

Де купити і зберігати токени NFT

Активи торгуються на відкритих ринках, таких як OpenSea. Багато токени NFT проектів додані в лістинг біржі Binance. Особливість цих ринків в децентралізованому з'єднанні покупців і продавців. Вартість токенов формується виходячи з пропозиції і попиту. Всі активи розподілені за категоріями-наприклад, колекції, спорт, мистецтво, доменні імена і т. д.

Для зберігання NFT стандартів ERC-721 і ERC-1155 відмінно підходить гаманець Trust Wallet. У кожної одиниці активу є власний блокчейн-адреса. Як ми пам'ятаємо, NFT не може реплікуватися (іншими словами, Синхронізація вмісту декількох копій об'єкта неможлива). Також переміщати токен з гаманця не може навіть сам емітент, якщо у нього немає на це дозволу власника.

Переваги та недоліки

Плюси:

  • Можливість покупки / продажу на спеціальних майданчиках, причому чим унікальніше екземпляр, тим він цінніший.
  • Збереження авторського права навічно.
  • У справжності NFT немає ніяких сумнівів, оскільки їх неможливо підробити.
  • Розширення економічних можливостей в іграх та інших системах.

Мінуси:

  • Потрібно хоча б базове розуміння блокчейн-технологій, щоб користуватися активами. Тим часом, найчастіше люди зацікавлені саме в самій цінності токена, а не в базовій технології.
  • Зручність управління повністю залежить від якості масштабованості блокчейна, на якому розміщений токен.

Читайте також: Торгові боти для криптовалюти | Топ-27 криптоботів для автоматичного трейдингу

Висновок + відео

У порівнянні з 2017 роком, індустрія NFT значно зросла. Активи стали випускатися в тому числі багатьма великими компаніями, включаючи Національну баскетбольну асоціацію США або розробника комп'ютерних ігор Ubisoft. Потенціал незамінних токенов активно розширюється і за межі ігор. Фактично, їх можна використовувати скрізь, де потрібні чіткі докази володіння і безпрецедентна відстежуваність. Хоча у NFT ще є ряд невирішених проблем в області сумісності і масштабованості, це тимчасові труднощі. Експерти переконані, що це великий сектор зростання блокчейн-індустрії.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити