Згідно зі статистикою сайту CoinMarketCap, в 2024 році існує більше двадцяти тисяч криптовалют. Серед цієї величезної кількості зустрічаються активи різних видів і призначень. Найбільш популярною криптовалютою вважається Bitcoin, проте вона далеко не єдина у своєму роді, хоча і найперша.

Сьогодні редакція BiznesCat.com розгляне, які є криптовалюти і чим вони відрізняються одна від одної. Це допоможе розібратися в різноманітті цифрових активів, загальні риси яких полягають в криптографічної захищеності і відсутності центрального сервера, що підтримує роботу мережі.Які є криптовалюти

Які існують кріптовалюти

Можна розподілити всі криптоактиви виходячи з декількох критеріїв:

За типом

Більшість людей знає, що криптовалюти можуть виступати в якості засобу обміну. Однак, крім передачі вартості, вони служать безлічі інших цілей, і це менш відомий факт. Якщо ви плануєте інвестувати в цифрові активи, то дуже важливо розуміти відмінності між їх типами.

Монети (коіни)

Монети характеризуються наявністю власного блокчейна, на якому вони працюють. Замість блокчейна може бути інша розподілена структура, як, наприклад, у Ripple. Майже всі відомі і усталені криптовалюти функціонують так само, як і звичайні валюти, тобто можуть використовуватися для покупки товарів і послуг. Деякі цифрові активи зосереджені на тому, щоб конкурувати з фіатними грошима, інші фокусуються на платежах тільки для конкретних випадків або в певній галузі. Так чи інакше, вони мають всі функції для визначення, передачі, запису і захисту транзакцій в мережі.

Крім платежів, монети зазвичай відіграють важливу роль в інфраструктурі. Наприклад, Ethereum використовується людьми для того, щоб створювати децентралізовані додатки, що працюють в мережі, і застосовувати їх.

Приклади популярних криптовалют:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Ripple (XRP)
 • Cardano (ADA)
 • Monero (XMR)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Litecoin (LTC)
 • Palkadot (DOT)

Тут варто зупинитися на ще одному понятті - альткоіни. Все дуже просто, так називають всі криптовалюти, крім Bitcoin. "Альтернативні монети" з'явилися пізніше BTC, тому отримали таку назву. Спостерігаючи за кріпторинком, можна помітити, що між біткоіном і альткоінами часто спостерігається протиріччя – коли BTC стабільний, альткоіни ростуть, і навпаки. Це пов'язано з природним перерозподілом інтересу користувачів.

Токени

Ключова відмінність токенов від коінів в тому, що вони зазвичай не мають власного блокчейна. Вони використовуються в децентралізованих додатках, побудованих на інших блокчейнах, наприклад, Ethereum або Binance Smart Chain, відповідаючи їх заданим стандартам. Можуть бути використані для покупки товарів і послуг в dApps, для отримання певних переваг: пільгові комісії, участь в голосуваннях з розвитку проекту і т. д.

Багато токенів, як і монети, мають постійно мінливу цінність, тому трейдери купують їх, щоб продати згодом за вищою ціною. Комісії за перекази в токенах оплачуються активами того блокчейна, на якому вони працюють. Таким чином, для оплати транзакційних зборів, наприклад, при перекладі USDT, у вас повинно бути трохи ETH (якщо мова йде про USDT на блокчейні Ethereum).

Можна умовно розділити токени на:

 • Utility. Необхідні для виконання певних функцій в системі. Службові токени зазвичай поширюються на ICO / IEO, щоб заздалегідь надати цінність продукту або послуги компанії.
 • Security. Являють собою цифрові аналоги цінних паперів, можуть давати держателю право на часткове управління компанією, записане в смарт-контракті.
 • DeFi. У 2020 році цей вид токенів став настільки популярним, що його варто виділити окремо. Токени DeFi проектів дозволяють заробляти на прибутковому фермерстві, брати участь в децентралізованому управлінні, торгувати, створювати синтетичні активи і багато іншого.
 • NFT.

Приклади токенів: Binance (BNB), Uniswap (UNI), Aave (AAVE), Pancakeswap (CAKE), Compound (COMP), Uma (UMA), Trust Wallet Token (TWT), Alien Worlds (TLM), Tokocrypto (TKO), K21 (K21), BakerySwap (BAKE), SafePal (SFP).

Стейблкоіни

Стейблкоіни - це токени, курс яких завжди незмінний по відношенню до того чи іншого зовнішнього активу (зазвичай це фіатная валюта, зокрема, Долар США, але є і стейблкоіни, прив'язані до криптовалюта – наприклад, WBTC, це токен на блокчейні Ethereum, курс якого завжди дорівнює курсу BTC).

Стейблкоіни дуже популярні. Так, Tether USDT займає п'яте місце за ринковою капіталізацією серед усіх існуючих цифрових активів. Причина такої популярності в тому, що стабільні коіни дозволяють повною мірою користуватися перевагами криптовалют (децентралізація, криптографічна захищеність, анонімність), при цьому не страждаючи від зайвої волатильності, яка властива звичайним криптоактивам з ринковим формуванням ціни.

Приклади:

 • Tether
 • Dai
 • Binance USD
 • True USD
 • USD Coin

За способом видобутку

Створення криптовалюти і токенів - децентралізований процес, тобто в ньому може взяти участь абсолютно будь-який користувач. Виділяють три основних способи видобутку криптовалюти з різними технічними особливостями:

 • Майнінг. Приклади монет - Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Siacoin. Криптовалюта, що працюють на механізмі Proof-of-Work (доказ роботи). Це означає, що кожен вузол повинен виконати певну обчислювальну роботу для того, щоб підтвердити правомірність проходить в мережі транзакції, додати її в блок, а блок – в ланцюжок. Так формується блокчейн, а за кожен новий блок Майнер отримують винагороду у вигляді нових випущених монет.
 • Стекінг. Приклади монет - Algorand, KAVA, Tron, Stratis. В основі цих криптовалют лежить механізм Proof-of-Stake (підтвердження ставки). В цьому випадку вузлам потрібно підтверджувати не виконану роботу, а зберігання криптовалюта в заблокованому вигляді, і чим більше обсяг зберігання і довше його тривалість, тим вище шанси, що саме цей вузол система вибере для формування блоку.
 • Минтинг/карбування. Приклади - cETH, xSUSHI, renBTC. Таким способом створюються, наприклад, унікальні NFT-токени або забезпечені DeFi-стейблкоіни. Суть в тому, що нові токени випускаються в обмін на криптовалюта, внесену користувачем в протокол. Згодом учасник може здійснити зворотний обмін (у випадку з DeFi), тоді викарбувані активи зазвичай згоряють.

Сьогодні з'являється все менше PoW-монет, так як Майнінг – витратне, важко окупається і шкідлива для екології справа. Зокрема, Ethereum знаходиться на стадії переходу з PoW на PoS і вже зовсім скоро нас чекає запуск Ethereum 2.0 з повним перенесенням мережі. Таких прецедентів раніше ще не траплялося.

За алгоритмом Майнінгу

Розглянемо, які є криптовалюти, що працюють на PoW і видобуваються за допомогою Майнінгу. Вони відрізняються один від одного алгоритмом хешування, тобто тим, який саме спосіб використовується для криптографічного шифрування мережі. Майнеру потрібно підбирати обладнання з урахуванням цього параметра; в той час як відеокарти можуть Майнити на будь-яких алгоритмах, Асік - тільки на певному, зате з більш високою потужністю.

Криптовалют з різними алгоритмами досить багато. Наприклад:

 • SHA-256 – Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin SV.
 • Ethash – Ethereum, Ethereum Classic.
 • Scrypt – Litecoin.
 • X11 – Dash.
 • Equihash – Zcash, Bitcoin Gold, Beam.

Також поширені монети, що працюють на алгоритмах CryptoNight, Blake, Quark, Decred і т.д. Деякі з них стійкі до ASIC, тому поки можуть видобуватися за допомогою відеокарт або навіть процесорів, інші вже занадто складні для малопотужного обладнання.

За емісією

У числі переваг крипти перед фіатними грошима часто називають обмежену емісію – це стримує інфляцію, не даючи монеті знецінюватися. Однак існують і монети, де випуск не обмежений, Майнити їх можна нескінченно.

До числа криптовалют з обмеженою емісією відноситься більшість відомих активів – від біткоіна до токенів DeFi-протоколів. Ліміт може бути різним, але найчастіше знаходиться в межах від 1 000 000 до 100 000 000 000 одиниць.

Зустрічаються також валюти з одноразовим випуском. Їх не можна Майнити або добувати іншим чином. Розробники випускають відразу весь обсяг токенів / монет, а в подальшому отримати їх можна тільки шляхом покупки в ринкових умовах. Такий принцип використовується блокчейн-платформою Theta, яка спочатку випустила 1 000 000 000 монет і більше не планує.

Нарешті, необмежена емісія. У числі таких криптовалют - Ethereum, Dogecoin. Аналітики вважають, що ці валюти мають шанси в майбутньому знецінитися, проте це не обов'язково, тому що складність Майнінгу з часом зростає, тим самим не даючи монетам випускатися занадто швидко.

Анонімні криптовалюти

На окрему увагу заслуговують анонімні (конфіденційні) криптовалюти. У той час як велика частина монет працює за принципом псевдоанонімності, ці активи здатні забезпечити користувачеві повну конфіденційність і виключити можливість зв'язування транзакцій з його особистістю.

Найбільш популярні конфіденційні монети:

 • Monero
 • Zcash
 • Verge
 • Bytecoin

Криптографічні протоколи цих монет значно ускладнюють відстеження транзакцій і зіставлення адрес з реальними користувачами.

Як купити криптовалюту

Для покупки існує кілька різних способів:

 • Криптовалютні біржі. Найбільш універсальний метод з тієї причини, що на біржах можна знайти абсолютно будь-які активи. Майданчики бувають централізованими і децентралізованими, другі не підтримують фіатні гроші. Детальніше про види бірж. Приклади кріптобірж - Binance, Uniswap, Currency.com, FTX, Huobi, OKEx та інші.
 • Обмінники з підтримкою криптовалют.
 • Електронні платіжні системи. Наприклад - Payeer, Capitalist, AdvCash.
 • p2p-платформи. Наприклад - Cryptolocator, LocalCryptos, Bitpapa, Binance p2p, Paxful.
 • Гаманці. Наприклад-Trust Wallet, Atomic Wallet, Trustee Wallet, Jaxx.
 • Telegram-боти. Наприклад - @BTC_CHANGE_BOT, @BitpapaExpressBot, @NiceChange_bot, @Chatex_bot.
 • Криптомати. Пошук – https://coinatmradar.com/.

Висновок + відео

Розглядаючи, які бувають криптовалюти, найскладніше – це розділити їх на групи, так як більшість активів підходить відразу під кілька категорій. Ми постаралися зробити класифікацію максимально об'єктивною. Купити або продати практично будь-які криптовалюти, крім зовсім нових, Ви можете на кріптобіржах або ж в обмінниках, що дозволяють зробити це різними зручними способами, включаючи оплату за допомогою карти або електронних платіжних систем. Перед покупкою потрібно вибрати для монети відповідний гаманець. Зустрічаються як мультивалютні варіанти, так і призначені строго для конкретного активу.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити