Вибухова зростання цінника на токени Bitcoin і Ethereum зумовило найближче майбутнє блокчейн-технологій. Зараз у самому розпалі крипто-лихоманка, коли кожен хоче урвати свою копійчину з цього тренду. Перетікання грошей із реального сектора в крипту та NFT, поява Play-to-Earn та Move-to-Earn ― все це не створює нової вартості та не приносить користі крім спекулятивного прибутку. Механіка Learn-to-Earn може здатися явищем того ж порядку, проте тут є важлива відмінність. Ось сьогодні і розберемося, що це взагалі за механіка і чим вона так відрізняється від попередників.

Словосполучення "Learn-to-Earn" дослівно перекладається як "вчись заробляючи". Тобто такий підхід пропонує отримувати певний пасивний дохід від процесу навчання.

У цьому нюансі і полягає головна відмінність від Move- та Play-to-earn. Тут першому місці стоїть саме навчання, тоді як грошові винагороди виступають як додаткового мотиватора успішно завершити курс. Відповідно, замість грошей із порожнечі користувач отримує конкретну послугу. Більше того, цю послугу можна монетизувати ― знайти місце, де можна застосувати отримані знання.

Що таке Learn-to-Earn

Але, на відміну від інших "-to-Earn", Learn-to-Earn вимагає вкладення не тільки часу та грошей, а й зусиль. Поєднання цих параметрів вже на вході відсіває більшість шукачів легких грошей, що зможе захистити подібні проекти від різких падінь у майбутньому.

Проте, треба розуміти, що ті, хто запускає проекти з механікою Learn-to-Earn, теж мають свої інтереси. Тут зазвичай переслідуються дві задачі.

 1. Підняти медійність та відвідуваність власної платформи, що призведе до підвищення доходів власника цієї платформи.
 2. Отримати безкоштовні гроші з тих, хто не закінчуватиме навчання. Адже вхід, як і в інших проектах такого напрямку, потребує фінансових вкладень. А якщо користувач покине навчання, то елементарно не відіб'є вкладені кошти.

Тим не менш, до середини 2022-го Learn-to-Earn ― це той рідкісний приклад реалізації блокчейн-технологій, який приносить реальну користь, а не просто роздмухує фінансову бульбашку.

Механізм заробітку

В економічному плані Learn-to-Earn працює так само, як аналогічні крипто-механіки, ― за принципом фінансової піраміди. Відповідно, користувачі отримують дохід за рахунок новоприбулих користувачів та їх вкладень. Але й тут є кілька нюансів.

По-перше, навіть якщо нагородні токени різко впадуть у ціні, людина не залишиться біля розбитого корита. Користувач отримує послугу – навчання і, як наслідок, конкретні навички. Знання англійської, наприклад. А вкладення у власні навички – це завжди найкращі інвестиції, які можуть приносити стабільні довгострокові доходи.

По-друге, той же проект Let Me Speak, про який йтиметься у відповідному розділі, готовий викупити нагородні токени за фіксованою ціною незалежно від його біржової вартості. У цьому випадку ризики інвестора знижуються ще сильніше. Але нулю ризики однаково не рівні, як і в будь-якому іншому крипто-проекте.

Проекти на Learn-to-Earn

Концепція «вчися заробляючи» - одна з наймолодших у блокчейн-сфері. І, як уже говорилося, тут для заробітку доводиться докладати зусиль. Тож попит на проекти Learn-to-Earn поки не надто високий. Та й навряд чи ця механіка викличе такий хворий хайп, як ті ж Axie Infinity або StepN. Але нічого поганого в цьому немає, адже нормальний розвиток здорового проекту завжди відбувається поступово, а не експонентом.

Можна виділити два ключові напрями, в яких розвивається концепція – навчання поводженню з криптою та викладання сторонніх навичок.

Let Me Speak: вчимо англійську за крипту

Флагманом Learn-to-Earn серед навчальних проектів, що не стосуються блокчейну, є додаток Let Me Speak. Справа в тому, що зараз це єдина працююча платформа подібного напрямку.

Отже, проект пропонує послуги з навчання англійської мови у живій ігровій формі. І це досить доброзичливий для учня підхід, що дозволяє спростити вивчення мови. Але нещодавно додаток розширився за рахунок механіки Learn-to-Earn. Тепер у нових користувачів на вибір є два варіанти.

 1. Безкоштовний вхід. Але, відповідно, не буде і жодних криптовалютних нагород – лише здобуття знань.
 2. Інвестиція в проект через купівлю NFT-персонажу. Процес навчання повністю аналогічний попередньому варіанту, але вже приносить додатковий дохід у вигляді місцевої крипти.

Перший варіант тут розглядати не станемо, а на другому зупинимося докладніше.

Персонаж: вартість та заробіток
Отже, за аналогією з проектами Move-to-Earn, тут користувач набуває NFT-персонажу і розвиває його. Збігається і принцип нарахування нагороди - її розмір насамперед залежить від характеристик цього персонажа.Персонаж

Всі NFT тут розсортовані на чотири класи з наступною стартовою ціною:

 1. Uncommon ― 70-75 доларів.
 2. Rare ― 215-220 доларів.
 3. Epic - 540-550 доларів;
 4. Legendary ― 1'800-1'900 доларів.

Кожен персонаж характеризується п'ятьма параметрами, чотири з яких впливають на прибутковість NFT. Відповідно, всі чотири параметри залежать від класу:

 • талант, фіксована ознака, відповідає за швидкість прокачування персонажа;
 • розмір винагороди, фіксована ознака, має 4 рівні, що відповідають класам;
 • швидкість навчання, фіксована ознака, відображає кількість досвіду;
 • життєвий цикл, фіксована максимальна позначка, зменшується на одиницю кожної доби.

Коли життєвий цикл NFT добігає кінця, потрібно або продовжити його життя за місцеві токени, або купити новий. П'ятий параметр – це рівень персонажа. У процесі навчання він не використовується, і зроблений на майбутнє – розробники обіцяють додати битви між гравцями.

У картці персонажа можна знайти й орієнтовний щоденний дохід. Для найпростішого NFT він становить близько 80-100 місцевих токенів. За курсом на сьогодні це 2-2,5 долара. У результаті таке вкладення відбивається протягом місяця активного навчання. Максимальний термін життя базового NFT - 120 днів, відповідно персонаж не згорить відразу після того, як окупиться. Аватарки ж вищих рівнів заробляють у 2, 4 та 10 разів більше залежно від класу відповідно.

Мінт

Ще один метод заробітку на цій навчальній платформі – мінт персонажів. Працює він аналогічно до того ж StepN і має такі ключові моменти:

 • для створення нового персонажа необхідні два «батьки» з не менше ніж половиною життєвого терміну;
 • схрещування NFT не знищує «батьківські» токени;
 • для кожного персонажа є 6 схрещувань;
 • комісія за кожен новий мінт не змінюється, але падає талант створюваних NFT.

Характеристики нового персонажа генеруються випадково. Головне, що параметр "талант" залежить від рівня "батьків". Але точної кореляції розробники не оприлюднюють.

Біржові навчальні курси

Другий і найпоширеніший тип реалізації Learn-to-Earn - навчальні курси про блокчейн-технології на топових криптовалютних біржах. І тут можна виділити два підтипи пропозицій ― безпосередньо від біржі та від окремих проектів.

У першому випадку платформа дає базові знання про блокчейн і торгівлю криптовалютою. Мета тут проста – залучити якнайбільше користувачів у свою мережу. Адже що більше торгів, то більше комісійних відрахувань.

Другий випадок загалом подібний до першого і теж де-факто є рекламою. Черговий криптовалютний проект розповідає про себе за допомогою відео чи презентації, після якої потрібно відповісти на низку питань. За успішне проходження завдання і нараховується нагорода. Зазвичай це токени самого проекту. Але оскільки ці платформи часто лише починають свій шлях, їх монети особливим попитом не користуються і коштують недорого. Втім, будь-який з нових проектів може раптово вистрілити та багаторазово наростити як капіталізацію, так і вартість власних токенів.

Відповідно, тут уже не потрібно жодних вкладень, окрім часу та уваги. Але й доходи тут часто не перевищують кількох доларів. Втім, іноді трапляються вигідні пропозиції.

Подібні курси пропонують практично всі хоч трохи великі біржі криптовалют. Два найбільш помітні приклади - Coinbase і CoinMarketCap. Вони працюють за схожим принципом - пропонують набір завдань, щоб приступити до яких достатньо натиснути відповідну кнопку. Отримані після успішного проходження тестів монети вирушать на біржовий рахунок користувача. Звідти їх можна обміняти на іншу крипту або ж вивести будь-яким доступним способом.

Rabbithole

Це проект, який стоїть на перетині всіх напрямків, про які йшлося вище. Тут пропонують дуже складні завдання на тему програмування в середовищі Web3. Тобто насамперед платформа орієнтована на викладання конкретних практичних навичок, а не заробіток ― як і додаток Let Me Speak. Хоча тут немає обов'язкових вкладень у плані купівлі NFT, але отримання завдань та видача нагород у Rabbithole оформлено у вигляді транзакцій. Тож потрібно буде запастися деякою кількістю крипт ETH або MATIC для оплати комісій. Крім того, обов'язково знадобиться гаманець MetaMask.Rabbithole

Але винагороди тут не звичайні. Замість конкретної суми цифрових монет на свій рахунок користувач отримує право на участь у різних дропах. Тож стабільний заробіток ― це не про Rabbithole.

 Перспективи концепції

Поки що механіка Learn-to-Earn знаходиться на ранній стадії розвитку, тому важко хоч щось припускати про її майбутнє. Однак, ідея сама по собі досить приваблива і може вирости у щось більше, ніж просто рекламний механізм. Приклад Let Me Speak і Rabbithole показує, що пристосувати Learn-to-Earn до корисних проектів цілком реально. Адже, як говорилося, ключова особливість цієї концепції ― це надання послуг навчання. На відміну від тих же Move-to-Earn і Play-to-Earn, які являють собою майже класичні фінансові бульбашки.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити