Процедури авторизації, атестації, верифікації та інших ідентифікацій, що передують повноцінній присутності на біржі криптовалют, здатні відлякати багатьох користувачів. Особливо напружує KYC, коли потрібно викладати скан-копію паспорта та робити з ним фото. Звідки пішли ці вимоги до верифікації і чи варто побоюватися цього, розберемо далі.

KYC є абревіатурою англійського виразу "Know Your Customer", що перекладається українською мовою як "Знай свого клієнта":

  • "know" - дієслово "знати", у тому числі - "випробовувати", "відрізняти";
  • "your" - присвійний займенник "ваш", "твій";
  • "customer" - іменник "клієнт".

Дізнатися клієнта - означає "випробувати". Перш ніж користувач, який прийшов на біржу криптовалют, зможе здійснити будь-які операції, процедура KYC зобов'язує фінансову структуру провести верифікацію (перевірку та встановлення достовірності досвідченим шляхом), включаючи ідентифікацію особи. Вона необхідна для операцій з фіатними засобами та цифровими активами.Що таке KYC

Ще п'ять років тому процедура KYC була добровільною та не всі біржі її застосовували. Сьогодні ж через тиск фінансових регуляторів - це обов'язкова юридична практика.

Яка інформація запитується

Фінансові структури мають право самі встановлювати етапи верифікації. Існує стандартний набір правил ідентифікації особи клієнта, встановлення даних понад ліміт – справа самої біржі. Обов'язковому запиту підлягають:

  • прізвище та ім'я клієнта,
  • дата та рік народження,
  • номер паспорта, – інформація щодо вищевказаних пунктів має бути надана відповідно до паспортних даних;
  • адреса та країна проживання;
  • ідентифікаційний номер;
  • номер телефону;
  • e-mail.

При реєстрації на біржі активація відбувається через одноразовий sms-код, який отримує клієнт на його телефонний номер. Наявність та відповідність паспорта можуть бути підтверджені фотографіями документа та "селфі-фото" з ним. Адреса проживання – фотографіями погашених "платіжок" за комунальні послуги.

Кількість рівнів, обсяг даних та складність верифікації залежать від правил фінансової платформи. Початковий, базовий рівень реєстрації дозволить здійснювати прості операції з незначним обсягом коштів. Чим більше грошей заводиться на біржу, тим складніша верифікація. Існують майданчики, які передбачають до 4-х рівнів перевірок, при цьому останні 2 змушені проходити лише 10% користувачів (до них відносяться так звані "кити" - великі вкладники).

Чому KYC є на більшості криптобірж

Вимога про верифікацію є показником рівня біржі – безпека платформи щодо угод. KYC – первинний, базовий елемент захисту трейдерів та їх коштів. Його завдання – забезпечити відкритість та чистоту транзакцій, не пов'язаних із злочинною діяльністю. Анонімність вкладників, безконтрольність у сфері криптовалют незмінно призвели б до використання інтернет платформ у злочинних цілях, включаючи відмивання коштів, фінансування тероризму.

Разом з тим, маючи дані трейдерів, біржа гарантує захист від шахрайства. У разі проведення сумнівних фінансових операцій або скарги клієнта допомагають оператору чітко та оперативно реагувати на ситуацію. Необхідність надавати особисті дані частково є запобіжником від присутності на біржі осіб із сумнівними намірами. Структури, що користуються процедурою KYC, сьогодні збільшують обсяги транзакцій між фіатними коштами та криптовалютою.

Читайте також - Що таке Learn-to-Earn.

Чи можна замінити особисті дані

Підміна даних під час реєстрації особи на криптобіржі теоретично можлива. Її ймовірність трохи вища, ніж наявність другого або фальшивого паспорта, ідентифікаційного коду, супутніх документів. Безперечно, зробити заміну фотографії документа легше, ніж оригіналу. Але при перевірці та аналізі всіх даних шахрайство виявиться.Дані

Надання недостовірних даних для звичайного трейдингу - дія непрактична, пов'язана з невиправданими ризиками. Додаткові рівні верифікації – під час операцій з великими сумами – ще більше ускладнюють завдання заміни, зменшуючи рівень її ймовірності.

Слід зауважити, що перелік документів для осіб, які потрапили до категорії неблагонадійних, не змінюється – до них може бути застосована щорічна процедура верифікації, включаючи підвищені вимоги щодо засвідчення документів.

Відповідальність за підміну даних при процедурі KYC схожа на відповідальність за підробку документів. Зазвичай така дія пов'язані з такими мотивами – крадіжкою, шахрайством, відмиванням грошей, скоєнням інших, тяжких злочинів. Підсумком може стати ініціація розслідування та кримінальне покарання.

Де процедура KYC не потрібна

Біржі, що мають процедуру верифікації, належать до централізованих майданчиків CEX. Їх структура має орган управління: рішення щодо розвитку проекту приймаються керівництвом, яке одноосібно здійснює контроль за діяльністю біржі та несе відповідальність за збереження всіх даних. Анонімність тут виключається.

Протилежністю є біржі DEX та децентралізовані платформи. Їхня структура знеособлена, не має вираженого органу управління – рішення можуть виходити або від розробників та спільноти (напівавтоматичне управління), або записані у смарт-контрактах (автоматичне управління або комп'ютерний алгоритм, що застосовується у технології блокчейн). Робота тут здійснюється за принципом P2P - рівний до рівного (від англійської peer to peer).

Торгівля всередині такої системи здійснюється безпосередньо – без посередників, комісія стягується лише за транзакцію. Присутність на платформі вимагає реєстрації – особистих даних біржа не запитує і зберігає. Для початку взаємодії достатньо підключити криптовалютний гаманець. Іншими словами, відповідальність про чистоту угод та збереження коштів покладено на самого користувача.

Читайте - Що таке GameFi.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити