Фармінгом називають практично будь-які способи заробітку на DeFi-протоколах. Сюди можна віднести такі напрямки:

 • інвестиції в пули ліквідності,
 • надання кредитів та отримання позик,
 • купівля та утримання певних монет.

Фармінг у криптовалюті - це процес заробітку криптовалюти, який полягає у наданні своїх фінансових активів як забезпечення для платформи децентралізованої фінансової (DeFi) екосистеми. В обмін на це, користувачі отримують нагороду в криптовалюті. Зазвичай, чим більше фінансових активів ви надаєте, тим більша нагорода ви можете отримати. Процес фармінгу може бути ризикованим через високу волатильність криптовалют та може потребувати досвіду та знань у сфері децентралізованих фінансів.

За всі ці дії користувачі одержують винагороду в нативних токенах тієї чи іншої децентралізованої біржі, які потім можна продати або використати для подальшого фармінгу. Наприклад, на Compound виплати можуть робитися в COMP, BakerySwap - в BAKE, на PancakeSwap - в CAKE і т.д. Всі угоди захищаються смарт-контрактом, на який не можуть вплинути ні контрагенти, ні самі біржі. Якщо не станеться технічного форс-мажору, то інвестори завжди отримають свій дохід, на відміну від централізованих бірж, де організатори можуть зникнути з грошима.Фармінг у криптовалюті

Спочатку термін "фермерство" пішов з інтернет-мему, де старий відеоролик про сінокіс був обіграний у контексті криптовалют. Працівники в полях сіють одні монети, а за якийсь час збирають прибутковий урожай інших.

Farming vs Staking

На перший погляд, фармінг може здатися аналогом класичного стейкінгу, проте між ними є серйозні відмінності. При звичайному холді монет на гаманці гроші завжди при вас, а нагороду, що заздалегідь прораховується, систематично виплачує блокчейн. Ризики прогоріти практично нульові, але й заробити великі ікси не вийде (зазвичай не більше 10% річних).

При роботі з DeFI-протоколами в угоді з'являється третя сторона - майданчики та люди, які беруть у вас у борг під відсоток за фіксованою чи плаваючою ставкою. Залежно від складності та продуманості схеми можна в рази збільшити свій капітал. 50% річних - далеко не рідкість, а іноді трапляються пропозиції в 150%.

Але тут і вищі ризики, тому що на підсумковий дохід впливає волатильність не однієї монети, що утримується, а відразу кількох. Наприклад, при розміщенні коштів у пулі ліквідності доведеться відстежувати курс одразу двох токенів. Просідання навіть одного з них може зробити інвестицію збитковою в порівнянні з ситуацією звичайного холду.

Фармінг через пули ліквідності

Для того щоб заробляти на ліквідності, потрібно зробити наступне.

 1. Вибрати децентралізовану біржу, на якій є пропозиція, що влаштовує.
 2. Вибрати валютну пару, за якою будуть надані кошти, та обсяг. Наприклад, за еквівалентом $1000 у BNB та ETH.
 3. Підключити свій DeFi-гаманець до майданчика, ознайомитись із цінами та комісією майданчика. Якщо все гаразд, то внести відповідну кількість BNB та ETH. Натомість ви отримаєте токени, які представляють вашу частку у загальному пулі.
 4. Щоразу, коли кошти будуть задіяні в обмінних операціях, на рахунок зараховуватиметься комісія пропорційно частці. Токени можна продати назад майданчику будь-якої миті і забрати свої гроші разом із доходом. Якщо ж цього виду цифрових активів немає на відкритому ринку, то може мати сенс, навпаки, збирати його або інвестувати в інші пули ліквідності. Подібні ланцюжки можуть виявитися довгими (5-10 ланок) і прибутковими, особливо якщо збігаються з висхідним трендом курсу та підвищенням попиту.

Пул

 Є й інші схеми. Наприклад, на майданчику Compaund можна спробувати заробити на тому, що токени COMP видаються не лише за постачання ліквідності, а й за кредитування. Тому треба робити і те, і те. Наприклад, спочатку позичити якнайбільше і за максимально високою ставкою, щоб отримати кешбек у вигляді COMP. Після отримання кредиту під зароблені токени, і повернути залишки назад в пул. Схема дуже ризикована, тому використовувати в ній можна тільки ту суму, яку ви можете дозволити собі втратити.

Вибір валютної пари

Ось на які показники варто звернути увагу.

 • Обсяг коштів у пулі за цим напрямком. Чим він більший, тим меншу частку участі і, отже, прибутку ви отримаєте на свою суму.
 • APY. Розрахований відсоток річної прибутковості за умови реінвестування одержаних грошей. Чим він більший, тим ризикованішим буде вкладення.
 • APR. Річна процентна ставка або іншими словами, доход, отриманий без реінвестування.
 • Стабільність курсів щодо один одного. Що рівніше, то менше ризиків.
 • Волатильність кожної валюти окремо. Затяжне падіння або зростання може призвести до непередбачених втрат за участю в пулі.

Пара

Непостійна втрата

Цим терміном називають ситуацію, коли курс одного з поміщених до пулу ліквідності активів починає сильно зростати щодо іншого. Ціна в пулі починає слідувати за зовнішньоринковою із запізненням. У цьому випадку арбітражні трейдери починають викуповувати зростаючу валюту, доки цінник не зрівняється із зовнішнім. При цьому AMM (автоматичний маркет-мейкер) має зберегти загальну константу в пулі, яка розраховується перемноженням кількості всіх коштів.

Наприклад, 1000 DAI x 10 ETH = 10000.

Припустимо, що ефір зріс у 4 рази щодо DAI. Тоді, щоб зберегти константу, AMM виставить співвідношення 2000 DAI x 5 ETH.

Якщо ефір вкладався за курсу 100 DAI за одиницю, то загальна цінність інвестицій становила $2000. При виведенні за новим курсом інвестор отримає 2000 DAI та 5 ETH, що еквівалентно $4000. Здається, що все чудово, проте якби гроші просто лежали на гаманці, вартість активів склала б $5000 після зростання ефіру.

Різниця між тим, який прибуток міг бути без депонування в пул та реальною сумою на виводі називається непостійна втрата. По суті це ціна, яку ви платите за використання однієї стратегії замість іншої. Зменшити її можна такими способами:

 • підтримувати ліквідність пар із малою волатильністю;
 • вибирати монети, які довго не змінюють позиції одна щодо одної (наприклад стейблкоїни);
 • користуватися спеціальними програмами та інструментами (AMM Balancer, Hummingbot).

Фармінг на стейблкоїнах

Цей вид заробітку більше підходить для довгострокового зберігання коштів і схожий на пасивний дохід від вкладу в банку. Тільки тут відсоток прибутку змінюється на кожному блоці блокчейна, виходячи з ринкової ситуації. На відміну від банку свої гроші можна забрати будь-якої миті, якщо прогнози будуть несприятливими.

Прибутковість здебільшого не виходить за межі 5% річних, але й ризики, пов'язані з волатильністю, мінімальні. На відміну від звичайних криптовалют, курс стейблкоїнів прив'язаний до реальних цінностей – долар, євро, золото, нафту. Він не може за тиждень вирости чи впасти у кілька разів.

Стейблкоіни

Протокол Aave пропонує наступний ROI:

 • Tether - 2.6%,
 • USDC - 2.05%,
 • BUSD – 1,85%.

Якщо помістити стейблкоїни в Yearn Finance, то додаток самостійно перекладатиме їх у більш вигідний пул на даний період. Наприклад, ROI за токеном DAI становить 4.7%.

Найкращі майданчики

 • Compound Finance. Одна з найбільш швидкозростаючих та перспективних платформ у ніші децентралізованих кредитів. Капіталізація - $2 млрд. Протокол працює на блокчейні Ефіріуму, створює та регулює пули за допомогою AMM. Нативні токени отримують як кредитори, а й позичальники.
 • Maker DAO. Ділить першість із Compound. DeFi-майданчик має свій стейблокин, прив'язаний до долара – DAI. Для фармінгу підходять такі валюти як USDC, ETH, WBTC, BAT. Як нагороду можна вибрати нативний токен. Чим більше заблокованих коштів, тим більший відсоток нараховується з часом.
 • Synthetix. Платформа для створення синтетичних цифрових активів та роботи з ними. Будь-який фінансовий актив, який має підтверджену ціну, легко додати на майданчик. Це може бути золото або нафту або ще щось. Для створення нової монети необхідно покласти в ефір стейк або місцевий токен SRX. У майбутньому з'явиться можливість використовувати її для фармінгу.
 • Aave. Ще одна децентралізована платформа для заробітку на кредитуванні. Відсотки нараховуються моментально після блокування коштів та отримання LP-токенів. Існує функція миттєвих кредитів.
 • Uniswap. DeFi-біржа для швидкого, простого та анонімного обміну валют. Стала популярною через мінімалістичний дизайн і зрозумілий інтерфейс.

 Фармінг на Binance

На Binance є такі види фармінгу.

Бінанс

 • Розділ Earn надає можливість заблокувати стейблокоїни із гарантією основного капіталу. APY – від 1 до 7.72%.
 • Розділ Liquid Swap містить високоризиковані варіанти без гарантій. Найвигідніша пропозиція – DUSK/USDT з прибутковістю 58.47%. Комісія – 6.2%, обсяг за добу – 838,889 USD. Тут можна відразу додати/викупити активи, зробити обмін, побачити дані зі свого пакету.

Види фармінгу

При депонуванні ліквідності відразу показується комісія, частка, відсоток прослизання, вартість частки та розрахункова загальна доходність.

Фармінг криптовалюти Chia

Chia цікава тим, що працює за незвичайним алгоритмом Proof of Space and Time (доказ простору та часу). Його розробив автор BitTorrent Брем Коен, який вирішив перемістити видобуток блоків на жорсткі диски комп'ютерів.

Для фармінгу потрібно виділити ділянку, що не використовується, на своєму HDD. Цей простір буде використовуватися для знаходження нових блоків. Чим більше відведено гігабайт під завдання, тим вище можливість отримати винагороду. Усього буде випущено 21 000 000 монет.

Мінімальні системні вимоги:

 • процесор на 4 ядра 1.5 ГГц.
 • від 2 гб оперативної пам'яті,
 • Python версії 3.7 або вище
 • SSD із вільним простором від 360 Гб.

Судячи з відгуків, очікування першого прибутку на звичайному домашньому системному блоці може розтягнутися на два роки, а жорсткий диск ризикує стати непридатним вже через 3-4 місяці такого фармінгу. Єдиний реальний варіант отримати монети – хмарна оренда відповідного обладнання.

Можливий дохід

"Фермерство" дає можливість заробити від 2% до кількох сотень річних залежно від обраної стратегії, майданчика, валюти та наявності удачі. Воно здатне приносити менший дохід, ніж IEO, IDO та аналоги, але при грамотному підході в рази вигідніше звичайного стейкінгу.

Читайте також - Що таке Airdrop криптовалют.

Висновок

У статті про заробіток на фармінгу було розглянуто можливість отримання прибутку від надання своїх фінансових активів у якості забезпечення для DeFi платформ. Було відзначено, що фармінг може бути ризикованою діяльністю, яка вимагає досвіду та знань у сфері криптовалют та децентралізованих фінансів.

Загалом, заробіток на фармінгу може бути вигідним для досвідчених та обізнаних користувачів, які готові ризикувати та вкладати свої фінансові активи. Однак, перед тим, як розпочати фармінг, необхідно ретельно дослідити ринок та ризики, пов'язані з цією діяльністю. В цілому, як і у будь-якій іншій інвестиційній діяльності, розумне планування та управління ризиками можуть допомогти зменшити ризики та забезпечити успішний результат.

Відео


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити