Майнінг ліквідності – різновид прибуткового фермерства, який інвестори використовують для отримання пасивного доходу, інвестуючи гроші в пули децентралізованих фінансів. При грамотному виборі протоколів і проектів заробітку можна отримувати постійний потік доходу. Редакція BiznesCat.com розглянула, які платформи дають можливість брати участь у майнінгу ліквідності, які є переваги та ризики такого виду заробітку.

Що таке майнінг ліквідності в DeFi

Під майнінгом ліквідності розуміють надання токенів децентралізованій біржі, щоб користувачі могли здійснювати угоди (це називається постачати ліквідність протоколу). За свою діяльність постачальники одержують фінансову винагороду. Така стратегія активно застосовується на біржах з пулами AMM (автоматизованого маркет-мейкера).

Майнінг ліквідності на біржах

Постачання ліквідності необхідні пулу, щоб користувачі могли торгувати різними парами токенів. При цьому часто можна вносити один вид токенів, так і два, але заохочується саме внесення відразу пари активів.

Винагороди між постачальниками ліквідності розподіляються на основі їх частки у конкретному пулі та кількості транзакцій у ньому.

Пули ліквідності, а відповідно, і Liquidity Mining, це важлива частина індустрії децентралізованих фінансів, вона є основою практично всіх DeFi проектів.

Отже, як працює майнінг ліквідності (по кроках):

 • Постачальники ліквідності, які прийнято називати LP, повинні внести свої криптоактиви в пул ліквідності.
 • Натомість протокол надає постачальнику токен ліквідності (LP-токен).
 • LP-токени є доказом частки інвестора у пулі. Крім цього, LP-токени часто служать для будь-яких ще функцій у протоколі.
 • На додаток, користувачі зазвичай винагороджуються службовими токенами або токенами управління платформи. Їх можна продавати, зберігати або використовувати на власний розсуд.
 • Коли учасник хоче вивести гроші з пулу, він обмінює LP-токени на базові активи 1:1 та перестає отримувати дохід.

До того, як з'явилася концепція AMM та пулів ліквідності, децентралізовані біржі користувалися значно меншою популярністю – були повільними та складними, а також мали крайню низьку ліквідність через невелику кількість користувачів.

Що таке непостійні втрати

Непостійні втрати

Отримання прибутку від майнінгу ліквідності утруднюється таким явищем, як непостійні втрати (Impermanent Loss, IL). Прорахувати та спрогнозувати їх досить складно, але загальне розуміння варто мати.

Непостійні втрати - це витрати, які отримує інвестор, що вкладається в пули ліквідності, порівняно з тим, якби він просто утримував ці монети.

Якщо токен у пулі ліквідності після внесення депозиту сильно втрачає в ціні або навпаки виростає, то користувач може як збільшити свій капітал, так і втратити гроші. Криптоактиви дуже волатильні, тому непостійних втрат не уникнути. Однак поки кошти перебувають у пулі, збитки не йдуть у рахунок – втрата грошей матиме місце, якщо вивести ліквідність.

Можна просто перечекати несприятливий ринковий період, доки ціна не повернеться до допустимих рівнів. Однак, якщо цього не відбувається, і ситуація лише погіршується, інвестори змушені виводити гроші та зазнавати втрат.

Платформи для майнінгу ліквідності

Розглянемо кілька платформ, де можна заробляти на майнінгу ліквідності. Серед них є і централізовані платформи, оснащені пулом ліквідності, та найпопулярніші з децентралізованих. Загалом же всі DEX з AMM підтримують таку концепцію.

Binance

Binance

Сторінка продукту: https://www.binance.com/uk-UA/swap/liquidity

Майнінг, або фармінг ліквідності на Binance, здійснюється у власному пулі ліквідності біржі. Будь-який верифікований користувач може стати LP, додаючи ліквідність у пули та отримуючи нагороди у BNB та комісії з транзакцій. У розділі є зручний калькулятор непостійних втрат.

Як додати та видалити ліквідність:

 • Перейти у розділ Earn -> Фармінг ліквідності.
 • Вказати пул ліквідності та його тип (для одного або двох токенів). Внесення одразу двох токенів вигідніше, оскільки при внесенні лише одного пул отримує другий шляхом свопу, що несе фінансові витрати у розмірі 0,15% від суми конвертації.
 • Прийняти умови використання платформи. Натиснути «Додати ліквідність».
 • Надалі, натиснувши «Показати мою частку», ви зможете переглянути стан своїх вкладених токенів.

Для виведення токенів просто натисніть «Видалити ліквідність», перейшовши до того ж розділу «Фармінг ліквідності» на вкладку «Видалити». Binance в автоматичному режимі розрахує вартість, вашу частку в пулі, загальний обсяг пулу та інші показники. Зверніть увагу, що якщо видаляти токени одного виду, то, як і у разі внесення, буде взята комісія за конвертацію.

Bybit

Сторінка продукту: https://www.bybit.com/uk-UA/earn/liquidity

Аналогічний інструмент є на біржі Bybit. Можна стати LP, додавши ліквідність до пулу, і отримувати прибуток від комісій за свопи в даному пулі. Будь-якої миті дозволяється додати ліквідність, щоб збільшити свою частку і, відповідно, дохід. Примітно, що доступний майнінг ліквідності з кредитним плечем (до 3x). Цей варіант пов'язаний із ризиками ліквідації, як будь-які маржинальні позиції на ринку.

Як додати ліквідність на Байбіт:

 • Пройти верифікацію 1 рівня (паспорт, лицьова перевірка) та поповнити рахунок.
 • Перевести засоби зі спотового гаманця в розділ Earn. Це робиться через гаманець у власному кабінеті.
 • Earn -> Майнінг ліквідності. За промовчанням відкриється вкладка «Всі пули», можна вибрати вкладку «Майнінг ліквідності».Bybit - сторінка майнінгу ліквідності
 • Вибрати пул ліквідності, що підходить. У кожного з них вказано потенційну прибутковість, але це не гарантований рівень прибутку.Bybit - вибір пулу
 • Ввести суму – можна додати лише один токен або відразу обидва.Bybit - додавання токена
 • Встановити кредитне плече, якщо потрібно (повзунок унизу).
 • Натиснути «Додати ліквідність» та підтвердити дію.

Ордер на додавання ліквідності буде виконано протягом п'яти хвилин. На вкладці "Моя ліквідність" можна додавати ще токени, видаляти позиції, здійснювати обмін (комісія 0,3%), коригувати кредитне плече.

Є також калькулятор розрахунку доходності.

Дохід, доступний для отримання, можна вивести на свій баланс, проте можна його реінвестувати назад у пул ліквідності. Для цього сума повинна дорівнювати і більше 1 USDT.

OKX

Сторінка продукту: https://www.okx.cab/ua/earn/defi

На OKX немає власного пулу ліквідності, але біржа працює з найпопулярнішими DEX та кредитними протоколами, переміщуючи кошти туди та повертаючи прибуток. Зручно, що все зібрано в одному місці і не потрібно переходити по багатьох сайтах, щоб використовувати більше одного протоколу. Звичайно, біржа попереджає, що не несе відповідальності за стан активів у тих чи інших протоколах, оскільки є в цьому випадку лише посередником.

Liquidity Mining на OKX

Приклади доступних на даний момент протоколів:

 • Compound
 • Aave
 • Sushiswap
 • OpenDAO
 • Tokenlon
 • Sushibar
 • LOOKS Staking

Інструмент знаходиться в розділі "Наростити капітал" -> "DeFi". Прибуток, як правило, розраховується щодня близько 6:00 (Київ), складається з бонусів і відсотків.

Gate.io

Gate.io

Сторінка продукту: https://www.gate.io/uk/liquidity

На біржі Gate.io майнінг ліквідності працює за таким же принципом, як на Binance та Bybit, проте один токен вносити не можна, лише пару. Комісія за внесення та виведення коштів з пулу відсутня.

Додати в пул можна щонайменше 100 USDT в еквіваленті. Вивести - не раніше ніж через годину після внесення. Після виведення активи надходять на спотовий рахунок користувача.

Як і у випадку з іншими децентралізованими біржами, при майнінгу ліквідності та прибутковості на Gate користувачі зазнають ризиків непостійних збитків, проте захищені від потенційно небезпечних децентралізованих протоколів.

Uniswap

Uniswap

Uniswap – це найпопулярніша децентралізована біржа з AMM. Працює на базі блокчейну Ethereum, тобто підтримує роботу з ETH та будь-якими токенами стандарту ERC-20. Призначена як легкого обміну таких активів один на одного, так заробітку на поставках ліквідності. Основний смарт-контракт написаний мовою Vyper і забезпечує високий рівень децентралізації, стійкості до цензури, безпеки.

У програмі Uniswap є розділ Pool, де можна:

 • Додати ліквідність.
 • Видалити ліквідність.
 • Створити нову валютну пару (іншими словами створити новий пул, якого ще немає на платформі).

Верифікація не потрібна, достатньо підключитися до додатку за допомогою Coinbase Wallet або іншого гаманця, що працює з ланцюжком Ethereum. У винагороду постачальники, окрім LP токенів, отримують нагороди у вигляді токенів UNI.

PancakeSwap

PancakeSwap

По суті, аналог Uniswap, але працює на Binance Smart Chain (BNB Chain), а отже, може запропонувати нижчі комісії та підвищену швидкість транзакцій порівняно з блокчейним ефіром. Постачальники ліквідності PancakeSwap можуть розраховувати на прибутковість у токенах CAKE.

Можна скільки завгодно додавати ліквідність в один або кілька пулів, а також будь-якої миті вивести її (повністю або частково). Зрозуміло, всі дії підписуються за допомогою підключеного гаманця, наприклад Trust Wallet, який нещодавно запустив браузерну версію, і тепер стало зручніше працювати з DeFi додатками з комп'ютера.

Майнінг ліквідності vs Прибуткове фермерство vs Стейкінг

Всі ці три варіанти відносяться до пасивних видів заробітку, що нагадують банківський депозит, але є нюанси, що відрізняють їх один від одного:

 • Майнінг ліквідності, як ми вже розібралися, це концепція отримання прибутку за допомогою постачання ліквідності до пулів децентралізованих фінансів.
 • Прибуткове фермерство – ширше поняття, куди входить і liquidity mining, крім того інші напрями, наприклад, вкладення коштів у кредитні протоколи, щоб з них видавалися криптокредити іншим користувачам.
 • Стейкінг – найстаріший із цих напрямків. Має на увазі підтримку блокчейн-мережі шляхом валідації транзакцій (альтернатива майнінгу – стейкінг). Щоб стати валідатором, слід утримувати на балансі певну суму.

Як правило, при стейкінгу суворо регламентовано не лише мінімальну суму, а й терміни – активи заморожуються на деякий час і лише потім можна буде їх вивести. В інших варіантах передбачена значно вища гнучкість.

Переваги і недоліки

Переваги:

 • Можливість одержання високого пасивного доходу.
 • Великий вибір протоколів та пулів для вкладень.
 • Додатково розподіляються токени управління проектами, що дає можливість брати участь у їхньому розвитку. Крім того, такі токени часто зростають у ціні.
 • Низький бар'єр входу.

Недоліки:

 • Ризики непостійних втрат.
 • Ризики злому протоколу та крадіжки коштів.
 • Ризики скама проекту.

FAQ

Що таке майнінг ліквідності на біржі?

Можливість отримувати пасивний прибуток, інвестуючи в DeFi пули за допомогою децентралізованих або централізованих платформ.

Чи можливий майнінг ліквідності на Bybit?

Так, мінімальна сума інвестицій еквівалентна 50 USDT, інструмент знаходиться в розділі Earn -> Майнінг ліквідності.

На яких біржах можливий майнінг ліквідності DeFi?

Binance, Gate.io, усі децентралізовані біржі з AMM. А на платформі OKX можна отримати доступ до кількох популярних пулів ліквідності.

Як генерується прибуток?

Постачальники ліквідності отримують прибуток із кожної транзакції, здійсненої іншими трейдерами в пулі, куди він вклався.

Що таке непостійні втрати?

Збитки, пов'язані з коливаннями цін криптовалют, вкладених у пул ліквідності.

Які є ризики майнінгу ліквідності, окрім непостійних втрат?

Наприклад, небезпека хакерських атак чи шахрайства з боку розробників протоколів.

Висновок + відео

Майнінг ліквідності - це один із безлічі способів отримання пасивного доходу з криптовалюти. Дозволяє влаштувати у справу кошти, які зараз не використовуються, і змусити їх працювати. Сам процес трохи нагадує звичайний банківський депозит – внесення грошей під відсотки – але потенційна прибутковість суттєво вища. Однак, як і до будь-яких інвестицій, відноситься до таких вкладень потрібно акуратно, ретельно дослідити кожен проект, в який планується вкладати гроші, і не ризикувати коштами, які критично було б втратити.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити