Технічний бік роботи з криптовалютою не менш важливий, ніж економічний - насамперед тому що від цього залежить безпека коштів. Сьогодні редакція BiznesCat.com розгляне поняття "приватний ключ біткоіна" - для чого він потрібен, як отримати і як правильно зберігати.

Тоді як публічний ключ, або адреса, є засобом ідентифікації гаманця, на кшталт логіна, приватний ключ - суворо конфіденційна інформація. Зовні виглядає як набір символів, ввівши які, користувач отримує доступ до управління рахунком. Приватні (їх ще називають приватними або закритими) ключі зберігаються в спеціальному файлі, публічні - формуються криптографічним методом саме на основі приватних.

Приватний ключ біткоіна

Як зовні виглядають публічний і приватний ключі гаманця біткоїна

Закритий ключ

Технічно "private key" - це 256-бітове число, що випадково генерується при створенні акаунта в гаманці. Діапазон дуже великий, тому методом підбору вгадати ключ неможливо, це може бути будь-яке число від одиниці до 10 у ступені 77.

Приватний ключ біткоїна кодується в таких форматах: Base64, MINI, Hex, WIF, стислий WIF. Усі вони взаємопов'язані і перетворюються один в інший:

 • Формат WIF (51 символ, 5 на початку): 5JPeWYZx922hXi49Lg2RJPwLfqcmDGS9YegMNgANvx8cJa6kNK8.
 • Більшість криптовалютних гаманців використовують для зберігання приватних ключів WIF-стисливий формат (52 символи, починається з L або K): KykxZQLSNPYVtYCsoqFGFnEqpRar997zihJgvfrPo8LapFrAtaea.
 • Формат Hex (64 символи): 4BBFF74CA25A2A00409DCB24EC0418E9A41F9B3B56216A183E0E9731F4589DC6.
 • Формат Base64 (44 символи): S7/3TKJaKgBAncsk7AQY6aQfmztWIWoYPg6XMfRYncY=.

На зображенні один приватний ключ біткоіна в різних форматах:Приватний ключ біткоіна в різних форматах

Публічний ключ (адреса)

Зовнішній вигляд публічного біткоін-ключа в різних форматах:Публічний ключ

 • Найбільш використовувана в гаманцях - коротка адреса. Вона має вигляд 1BSUkuwtdM7gkdy6W4Q954gNKWBgy4A19Q і починається з одиниці, трійки (segwit address) або bc1 (формат Bech32).

Публічні ключі (public key) видно всім охочим і використовуються як адреса для надсилання або отримання біткоїнів. В одному гаманці можна згенерувати необмежену кількість публічних ключів. Кожному відповідатиме свій приватний ключ.

Простими словами, будь-який криптовалютний гаманець - це приватний ключ, з якого генерується публічний.

Як створити приватний ключ Bitcoin

Під час створення будь-якого гаманця для біткоїна автоматично генерується приватний ключ. В залежності від виду гаманця, можна мати контроль над ключами або ж ні. Останній випадок стосується кастодіальних сервісів, на яких можна пройти просту реєстрацію, отримати адресу біткоїна, але приватні ключі не доступні. Контроль над ними мають розробники даних онлайн-гаманців. Тому рекомендуємо вибирати криптогаманці з можливістю вивантаження приватних ключів або збереженням seed-фрази (про яку докладніше розповімо нижче).

Види гаманців для криптовалют

Локальні

Встановлюються на десктопні або мобільні пристрої. До них належать Jaxx, Atomic Wallet, Electrum, Coinomi, Exodus та інші. Діляться на "тонкі" і "товсті", залежно від способу звернення до блокчейн-мережі. Тонкі завантажуються і встановлюються швидко, з ними можна відразу ж починати працювати. Товсті вимагають також завантажити на комп'ютер увесь блокчейн біткоїна - процес тривалий, але зате такий варіант вважається безпечнішим, оскільки в процесі роботи мінімізується звернення до сторонніх серверів.

Atomic Wallet

Онлайн-гаманці

Для їх створення зазвичай потрібно вказати email і пароль. Такі сервіси можуть надавати можливість перегляду приватних ключів, але можуть і не мати такої функції. Популярні сайти для некастодіального зберігання криптомонет: Blockchain.com, Guarda. Крім того, можна віднести сюди браузерні розширення, наприклад, Metamask і Coinbase Wallet.Guarda

Мобільні

Серед таких гаманців найбільш відомі Trust Wallet, imToken, Token Pocket. Являють собою мобільні додатки для Android або iOS, здебільшого некастодіальні. У момент створення гаманця генерується seed-фраза, яку користувач повинен записати і підтвердити до початку роботи. Мобільні гаманці дуже популярні завдяки своїй зручності. Багато оснащені вбудованими dApps-браузерами для роботи з децентралізованими додатками.

Апаратні гаманці

Найбезпечніший варіант зберегти криптоактиви в безпеці. Власник має повний контроль над усіма приватними ключами, а їх крадіжка неможлива. Випускають апаратні пристрої Ledger, Trezor, Keepkey, Safepal та інші.Ledger

Паперові

Це може бути просто записаний приватний ключ на папері або сервіси, які його генерують і надають можливість роздрукувати та зберегти. Спосіб належить до "холодного" зберігання криптовалют - як апаратний гаманець, тільки абсолютно безкоштовно. На жаль, папір вразливий для води, вогню та інших факторів.

Деякі користувачі вважають за краще зберігати свої криптоактиви на біржах криптовалют. Після створення рахунку доступні гаманці для всіх криптовалют, які є в лістингу майданчика. Такий варіант ми не рекомендуємо. Біржі не надають приватні ключі, і самі відповідають за їхнє зберігання.

Популярні торгові платформи: Binance, OKX, Bybit, Currency, MEXC, Huobi, EXMO, KuCoin, Phemex, Bitget.

Як отримати (експортувати) приватний ключ біткоїна

Бувають ситуації, коли необхідно отримати свій приватний ключ з гаманця для тих чи інших цілей. Розберемо, як це зробити.

Це цікаво - Біржі криптовалют із демо-рахунком.

Вилучення (експорт) приватних ключів із криптогаманців

Як приклад використовується "тонкий" десктопний гаманець Exodus. У ньому потрібно здійснити операцію експорту приватного біткоін-ключа. Неправильні дії загрожують втратою коштів з гаманця. Будьте максимально уважні та переконайтеся, що ніхто не може отримати доступу до цих цінних даних.

Інструкція з експорту:

Де знайти приватні ключі в гаманці Exodus

 • Відкрити гаманець і перейти в розділ Wallet.
 • Натиснути на три крапки в кутку на сторінці обраної криптовалюти.
 • Натиснути View Private Keys.
 • Підтвердити, що ви впевнені у своїй дії, натиснувши "Yes, I'm sure".

Перед вами - вікно з приватними ключами, які можна скопіювати і зберегти куди вам зручно.Вікно з приватними ключами в Exodus

Отримання приватного ключа з онлайн-гаманця Blockchain

Розглянемо, як отримати приватний ключ у популярному онлайн-гаманці Блокчейн. У налаштуваннях функції експорту ключів немає. Потрібно скористатися seed-фразою, яка знаходиться за адресою "Безпека" - "Фраза для відновлення секретного закритого ключа". Скопіювати всі слова і перейти в генератор iancoleman.io. Вказати кількість слів (12) і вставити їх у форму "BIP39 Mnemonic".Форма "BIP39 Mnemonic"

Опуститися вниз сторінки в розділ "Derived Addresses". У ньому буде адреса, публічний і приватний ключ.Розділ "Derived Addresses"

Отримання ключа у паперовому гаманці

Паперові гаманці генерують приватні ключі локально за допомогою виконання скрипта в браузері.Отримання ключа у паперовому гаманці

Після збору випадкової ентропії висвітиться стисла адреса біткоїна і приватний ключ у стислому WIF-форматі. Що з ними робити, зрозуміло з картинки:Стисла адреса біткоїна і приватний ключ

Сервіс для створення паперових гаманців: bitaddress.org.

Що таке детермінований гаманець (HD wallet), seed фраза

У 2011 році для вирішення низки проблем з анонімністю розробники Bitcoin Core випустили таку розробку, як HD Wallet. HD розшифровується "hierarchical deterministic", тобто "ієрархічно детермінований". Звучить незрозуміло, але по факту все не так складно.

У контексті криптовалют словом "ієрархія" позначають зв'язок між елементами. У цьому разі з'являється можливість використовувати одну адресу для з'ясування другої, а також застосовувати секретну seed-фразу для генерації відразу багатьох пов'язаних між собою адрес.

Приклад seed (backup phase) у гаманці Blockchain (всього 12 слів):Приклад seed (backup phase) у гаманці Blockchain

"Детермінована" система - та, де неприпустимі жодні випадковості в процесі формування майбутніх станів. Тобто конкретні ввідні дані завжди видаватимуть конкретний результат.

Переваги технології HD wallet:

 • Посилення анонімності. Власник HD wallet володіє однією копією програмного гаманця з одним таємним ключем (званим також "насіння" або "master key"). При об'єднанні насіння з хеш-функціями утворюється нескінченна кількість пов'язаних між собою адрес. Зв'язок невидимий зі сторони. Ці адреси називають "дочірніми".
 • Легкість запам'ятовування сід-фрази. Записати або вивчити код із 12 слів набагато легше, ніж зберігати приватні ключі для кожної окремої адреси біткоїна.
 • Комфортне резервне копіювання. Багато користувачів стикаються з проблемами резервного копіювання мобільних гаманців на iOS або Android - виникає необхідність використовувати один і той самий ключ, а це пряма загроза для безпеки. HD гаманець взагалі не потребує створення резервних копій, достатньо роздрукувати або зберегти в надійному місці сід-фразу.

Технологія реалізована в надбудові Armory для Bitcoin Core, гаманцях Electrum, BitGo, CarbonWallet, The Hive, Mycelium Bitcoin Wallet, Green Address, Trezor та інших.

Як безпечно зберігати приватні ключі

Використовуючи кастодіальні гаманці, слід розуміти, що ключі зберігаються на серверах компанії-розробника. Користувач особисто володіє private key лише в разі використання некастодіальних десктопних, мобільних, апаратних або паперових гаманців.

Варіанти зберігання коду:

 • На папері.
 • На флешці у вигляді скріншота або фотографії, pdf-файлу.
 • На жорсткому диску, в тому числі знімному.
 • У власній голові.

Жоден з перерахованих способів не дає 100%-ву гарантію збереження ключа, в кожному випадку є ймовірність фізичного пошкодження, злому або крадіжки. Тож вибір кожен робить, виходячи зі своїх міркувань.

FAQ

Що таке приватний ключ у криптовалюті?

Секретний код, що забезпечує можливість отримувати доступ до криптовалюти і підписувати транзакції, які надсилаються.

Що таке публічний ключ, адреса?

Код, який генерується на основі приватного ключа. Не є секретною інформацією, його можна передавати, коли потрібно, щоб хтось переказав вам кошти.

Де взяти приватний ключ біткоїна?

Ключ генерується в момент створення гаманця. Знайти його можна зазвичай у налаштуваннях безпеки. Деякі гаманці не дають змоги витягти сам ключ, а тільки сід-фразу, але на її основі можна отримати private key за допомогою сторонніх сервісів.

Що таке сід-фраза?

Фраза відновлення гаманця, яку можна використовувати нарівні з приватним ключем, тільки вона зручніша, оскільки являє собою не просто набір символів, а звичайні слова, які можна вивчити і тримати в голові.

У чому різниця між кастодіальним і некастодіальним гаманцями?

Перші не дають користувачеві можливість витягти private keys або seed, а зберігають їх у себе. Другі не зберігають ці дані на своїх серверах, а розміщують на пристрої клієнта (телефоні, комп'ютері).

Як убезпечити ключі від крадіжки та злому?

Не можна зберігати коди десь в інтернеті, у соцмережах тощо. Не можна нікому їх надсилати, навіть нібито співробітникам гаманця/біржі. Також важливо убезпечити пристрій, на якому встановлено гаманець, від несанкціонованого доступу.

Висновок + відео

У мережі зараз багато зловмисників, які мріють вкрасти приватний ключ біткоїна. Вони можуть спокушати безкоштовними токенами, пропонувати отримати нові монети, а натомість просять завантажити в мережу або створену ними програму приватний ключ. Робити цього в жодному разі не можна. Шахраї можуть видавати себе за розробників гаманця або біржі, але пам'ятайте, що реальні співробітники ніколи не будуть запитувати інформацію про ключі або сід-фрази, немає жодної ситуації, за якої їм могло б це знадобитися. Ставтеся серйозно до збереження конфіденційних даних.

Читайте також - ТОП-15 криптовалют метавсесвітів: рейтинг найпопулярніших монет.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити