На відміну від традиційних грошей, криптомонети не мають фізичної форми. Цифровий гаманець зберігає не сам актив (він перебуває в блокчейні), а коди для взаємодії з децентралізованим реєстром. Для надійного захисту коштів використовуються криптографічні методи. Коли створюється цифрова адреса, генерується код - він знадобиться для ідентифікації власника і проведення операцій. У статті експерти сайту BiznesСat.com розкажуть, що таке приватний ключ у криптогаманці та чому потрібно відповідально ставитися до його зберігання. Доступ до нього має тільки власник, у разі втрати активи буде втрачено.

Що таке приватний ключ у криптогаманці

Цифрові монети зберігаються в блокчейні у вигляді реєстру невитраченого балансу. Перевести їх може тільки власник рахунку. Гроші захищені криптографічно. Для доступу до гаманця використовуються два види ключів - приватний і публічний. Перший генерується під час відкриття рахунку програмою. На його основі створюється публічна адреса. Цей код потрібно повідомити контрагенту для надсилання токенів. Далі процес переказу цифрових грошей виглядає так:

 1. Відправник підтверджує відсилання коштів. Для цього необхідно підписати транзакцію власним приватним ключем.
 2. Одержувач заходить у криптогаманець, щоб переконатися в надходженні коштів. Для цього потрібно ввести закритий ключ.
 3. Отриману криптовалюту можна відправити на будь-яку адресу, обміняти на інші активи або утримувати на рахунку.

Розробники некастодіальних гаманців передають секретні відомості клієнтам. Якщо інвестор їх втратить, гроші буде втрачено.

На серверах централізованих бірж дані акаунтів зберігаються в зашифрованому вигляді. За необхідності загублений пароль можна скинути.

Як виглядає

Секретний код має вигляд комбінації цифр і символів. Кількість знаків і обсяг коду залежать від алгоритму шифрування. Наприклад, для біткоїна генеруються 256-бітові значення. Є кілька типів запису приватного ключа Bitcoin. Подробиці - у таблиці.

ФОРМАТ КОМЕНТАР
WIF 51 символ, рядок починається з 5
HEX Шифр складається з 64 цифр і літер A-F
Стиснутий WIF 52 символи, починається з K або L
Вase64

44 літери та цифри (можна використовувати 58 знаків).

Деякі символи були виключені, щоб уникнути помилок.

Найпоширенішим є запис виду WIF. Щоб зламати його методом перебору, потрібно провести 2256 операцій. За поточної обчислювальної потужності сучасних ПК це займе від 1 тис. років.

Для чого використовується

У криптопросторі популярний вислів "не твої ключі - не твої гроші". Доступ до закритих кодів повинен бути тільки у власника. Це гарантує, що інвестор у будь-якій ситуації зможе розпоряджатися рахунком. Зрозуміти, що таке приватний ключ, дають змогу його функції:

 • Створення операції. Майнери (валідатори) обробляють тільки перекази, підписані в електронному вигляді. Це підтверджує, що витрата ініційована власником рахунку.
 • Зберігання активів. Криптогаманці анонімні. Для підтвердження володіння потрібно ввести закритий код.

Принцип роботи

Збереження коштів гарантує застосування криптографічних методів захисту. Це працює так:

 1. Коли створюється рахунок, визначається випадкове число (фактор ентропії). На його основі генерується закритий ключ.
 2. Код шифрується і зберігається на пристрої в папці програми.
 3. На основі публічного ключа алгоритм розраховує публічну адресу гаманця. Її можна подивитися в меню Wallet. Для отримання грошей потрібно передати адресу відправнику.
 4. Користувач вводить отриману адресу у форму і створює транзакцію.
 5. Майнер (валідатор) перевіряє автентичність адреси відправника та його електронного підпису. Якщо немає помилки, операція підтверджується.
 6. Щоб отримати доступ до коштів, адресат має ввести вірний приватний ключ від гаманця.

Завдяки використанню випадкового числа на першому кроці генерацію кодів неможливо розрахувати. Метод перебору неефективний через високу трудомісткість. Тому зламати шифр практично неможливо. Випадки крадіжки коштів найчастіше пов'язані з передачею шахраям паролів і секретних фраз.

Імпорт ключа

Криптовалютний гаманець являє собою функціональний інтерфейс для взаємодії з блокчейном. Власник сховища може змінювати пристрої, оновлювати додатки - переводити монети на іншу адресу не потрібно. Коли створюється новий рахунок, немає необхідності генерувати кодову пару, достатньо імпортувати її зі старого.

Важливо, щоб новий інтерфейс підтримував монети з ненульовим балансом з колишнього. Інакше активи будуть приховані.

Наприклад, можна імпортувати біткойн-гаманець у мультисховище. Зворотну операцію теж вийде виконати, але на балансі відображатиметься тільки BTC.

Пояснення відкритих ключів

Це адреси криптогаманців, які користувачі передають контрагентам для отримання переказів. Дані можна надіслати в особистих повідомленнях або опублікувати на форумі для збору коштів. Знаючи відкритий ключ, не можна отримати доступ до криптогаманця. Однак можна дізнатися баланс і подивитися історію угод за допомогою оглядача блоків.

Щоб підвищити анонімність, рекомендується для кожного поповнення використовувати нову адресу. Це ускладнює ідентифікацію власника рахунку за непрямими даними. Адреса гаманця в мережі Біткоїн може мати різний формат:

 • Стандартний - містить 130 символів, найменш поширений через складність.
 • Короткий - складається з 34 літер і цифр, починається з 1 або 3.

Різниця між приватними та публічними ключами

У 2024 році для захисту даних під час проведення транзакцій використовується асиметричне шифрування. Алгоритм генерує різні комбінації символів для кодування і відновлення вихідного повідомлення. Перша є у відправника, друга - в одержувача. Комбінація для розшифровки даних не передається інтернетом, тому не потрібно вживати заходів для захисту каналу. Користувачі відправляють тільки публічні адреси. Їх недостатньо, щоб здійснювати транзакції.

Рівень доступу

Публічний код можна передавати незахищеними каналами. Він знадобиться відправнику для формування транзакції. Власник гаманця може створити на основі закритої комбінації необмежену кількість публічних. Секретний код не можна повідомляти стороннім. Маючи цю інформацію, користувач може переказати гроші.

Злом цифрових комбінацій - трудомістке завдання. Тому хакери вигадують шахрайські схеми, в яких власник рахунку сам повідомляє пароль або вводить Seed-фразу.

Процес шифрування

Відкрита і приватна комбінації символів діють спільно. Першу використовують для створення нової транзакції та кодування інформації. Друга потрібна для отримання доступу до балансу (дешифрування даних). Пара комбінацій гарантує високий рівень безпеки коштів.

Що таке seed-фраза

У 2024 році найбільш популярними є гаманці, що використовують стандарт BIP39. Його перевага - у можливості імпорту рахунку в будь-який інтерфейс, що працює в цьому протоколі. Коли створюється гаманець, відбувається автоматичне генерування пари криптоключів за допомогою випадкових чисел. Для повторного входу в сховище дані потрібно зберегти. Щоб спростити запам'ятовування, алгоритм генерує Seed-фразу (мнемонічний код) з 12, 18 або 24 слів.Відновлення сховища Kaspa Wallet за допомогою Seed

Імовірність створення двох однакових комбінацій практично дорівнює нулю. При введенні Seed гаманець повторить генерування приватного і публічного кодів. Втрата сід аналогічна компрометуванню закритого ключа, тому його потрібно зберігати в безпеці. Найпростіший спосіб - зашифрований файл на ПК, а найнадійніший - запис на фізичному носії або апаратний гаманець.

Одні інтерфейси генерують 12 слів, інші - 18 або 24. Імпортувати гаманець вийде, тільки якщо це число збігається (алгоритм однаковий).

Як створити приватний ключ

Секретна комбінація генерується програмою (криптогаманцем) автоматично під час відкриття рахунку. Для цього потрібно запустити інтерфейс і вибрати пункт меню New Wallet. Приватний ключ має складну для запам'ятовування структуру, але вводити його доведеться рідко. Він потрібен, щоб створити пароль (ПІН), і для підписання транзакцій.

Приватний ключ гаманця зберігається в папці в зашифрованому вигляді. Однак багато інтерфейсів не дають його завантажити. Для відновлення доступу пропонується скопіювати Seed-фразу. Це простіший і зрозуміліший спосіб. Мнемонічна фраза дає змогу генерувати приватні ключі для всіх активів. При імпорті закритого коду потрібно відновлювати баланс кожної монети окремо.

Це цікаво - Біржі криптовалют із демо-рахунком.

Різновиди гаманців для криптовалюти

Інтерфейси для взаємодії з блокчейном відрізняються функціоналом, рівнем безпеки. Найнадійнішими вважаються товсті програмні гаманці. Вони підключаються до блокчейну безпосередньо без залучення сторонніх сервісів. Однак такий гаманець можна завантажити тільки на ПК - для роботи потрібно завантажити повний ланцюжок даних.

У товстих програмних інтерфейсах можна зберігати тільки одну монету. Тонкі займають мало місця, але для взаємодії з мережею використовують сторонні сервери. У 2024 році вони популярні завдяки мультивалютності, підтримці різних платформ і функціональності.

Паперові гаманці

Це приватні ключі, записані на аркушах паперу або металевих пластинах. Спосіб зберігання підходить для довгострокових інвесторів. Для безпеки після кожної операції потрібно змінювати сховище. Інструкція зі створення паперового гаманця:

 1. Відкрити рахунок у будь-якому інтерфейсі або використовувати генератор приватних ключів.
 2. Роздрукувати Seed або закритий код на папері.
 3. Отримати публічну адресу і перевести на неї активи.
 4. Видалити програму з пристрою.

Коли користувачеві потрібно здійснити транзакцію, потрібно імпортувати рахунок у будь-який інтерфейс. Після переказу монети, що залишилися, відправляються у новостворений паперовий гаманець. Цей метод надійний, але не підходить більшості користувачів через низьку функціональність.

Десктопні

Це додатки для ПК. Розробники пропонують версії для Windows, Linux, macOS. Десктопні гаманці безпечні - інвестори можуть вмикати комп'ютери тільки для виконання операцій. Користувачам доступні перекази, обмін активів, стейкінг. Однак десктопні сховища не підтримують підключення до dApps. Найбезпечніші у 2024 році Atomic Wallet, OKX Wallet, Coinomi.

Мобільні

Такі сховища популярні через зручність, функціональність і високу безпеку. Для додаткового захисту можна підключити біометрію.

Мобільні криптогаманці підтримують отримання, переказ, обмін монет, дають змогу підключатися до dApps з будь-якого місця. У 2024 році популярні мультивалютні застосунки Trust Wallet, Exodus, MetaMask.Гаманець Trust Wallet

Онлайн-гаманці

Це найбільш зручні сервіси - доступ до грошей можна отримати з будь-якого браузера. Користувачам надається управління портфелем активів незалежно від локації без скачування додаткових програм.

Серед онлайн-гаманців розрізняють централізовані (реєстрація за e-mail) і некастодіальні (приватні ключі знаходяться у клієнтів). Деякі сховища випускають у вигляді плагінів. З їхньою допомогою можна підключатися до dApps. Популярні інтерфейси - Guarda Wallet, MetaMask, Atomic Wallet.Гаманець MetaMask

Апаратні

Зберігання активів на фізичних пристроях найбільш безпечне. Секретні коди перебувають у відокремленому середовищі, підключення до інтернету відбувається тільки під час здійснення транзакції. Будь-яку дію потрібно підтвердити натисканням на кнопку. Тому для доступу до рахунку потрібно отримати девайс.

Популярні апаратні гаманці підтримують понад 5 тис. монет. Клієнти можуть міняти криптовалюти за допомогою внутрішніх сервісів, купувати з карт, підключатися до dApps. Основний мінус - порівняно з онлайн- і мобільними інтерфейсами на переказ монет йде більше часу.

Brain Wallet

Один із простих способів відновлення рахунку - використання мнемонічної фрази. Однак нескладний набір слів складно запам'ятати. Щоб спростити завдання інвесторам, розробники біткоїна запропонували метод резервного копіювання Brain Wallet ("мозковий гаманець").

Користувачеві пропонують придумати від 4 до 24 слів, що мають сенс. Таку фразу легко запам'ятати. Комбінацію потрібно ввести на будь-якому сайті-генераторі. Алгоритм створить біткоїн-адресу і приватний ключ гаманця. Дані можна імпортувати в будь-який інтерфейс. За необхідності доступ легко відновити. Парольну фразу не потрібно записувати, оскільки вона швидко запам'ятовується. Важливо вибирати не надто прості поєднання, які потім можна знайти методом перебору.

Що означає детермінований гаманець

Багато біткоїн-адрес підтримують функцію зміни адреси після кожної операції. Це можливо завдяки використанню секретного майстер-ключа. Алгоритм на його базі здатний створити необмежену кількість комбінацій, прив'язаних до основного балансу. Це працює так:

 1. Коли створюється гаманець, генерується Seed-фраза.
 2. На її основі формується майстер-ключ.
 3. За запитом користувач може отримати відкритий і секретний коди. Після надходження грошей на адресу алгоритм генерує пару повторно. Для наступного переказу потрібно вказати іншу адресу.

Функція забезпечує конфіденційність і безпеку рахунку. Блокчейн - прозора система. Будь-який користувач може ввести в оглядачі блоків криптовалютну адресу і подивитися історію транзакцій. Якщо відомий звичайний публічний код, буде видно тільки пов'язані з ним операції. Загальний баланс можна подивитися за допомогою майстер-ключа.Seed (англ. "зерно") - універсальний код для створення приватних ключів

Шифрування в криптовалюті

Криптографія - наука про інформаційну безпеку та методи збереження конфіденційності - почала бурхливо розвиватися в 1970-х рр. після винаходу ПК. Співробітники Стенфордського університету Вітфілд Діффі, Мартін Геллман і Ральф Меркл запропонували математичне вирішення проблеми обміну ключами між контрагентами (симетричне шифрування). У цій схемі сторони повідомляють деякі дані про вихідний код, але зберігають у таємниці основну інформацію.

Алгоритм представили на Національній комп'ютерній конференції в 1976 році. Спочатку криптошифрування використовувалося для військових цілей, але пізніше схвалили і цивільне застосування.

Симетричне

Це найпростіший метод шифрування інформації. Користувач кодує дані і передає одержувачу криптоключ. З його допомогою можна відновити вихідний файл, тому потрібно використовувати захищені канали.

Одержувач і відправник виконують однакові дії. Простий приклад - заміна в повідомленні букв числами. У сторін є одна й та сама таблиця відповідності, за допомогою якої можна кодувати дані й отримати вихідний документ. Такі шифри легко зламати. Тому надійний метод симетричного кодування має відповідати кільком критеріям:

 • Не використовувати прості закономірності, які легко визначити, взявши за основу кілька розшифрованих документів.
 • Не використовувати закони статистики. Наприклад, найчастіші слова вихідного тексту не повинні відповідати таким самим знакам шифру.

Симетричне кодування потребує менше ресурсів і виконується швидше порівняно з іншими способами захисту даних. Недолік алгоритму - необхідність передачі криптоключа. Під час використання незахищених каналів зв'язку його можуть перехопити. Тому зазвичай задіюється комбінація: інформація кодується симетричним методом, а ключ - асиметричним. Ці шифри застосовують для захисту листування, аудіо- та відеоповідомлень у месенджерах. Популярні у 2024 році алгоритми, побудовані на технології симетричного кодування даних:

 • AES
 • ДСТУ 28147-89
 • RC5
 • Blowfish
 • Twofish
 • RC4
 • Salsa20
 • HC-256
 • WAKE

Асиметричне

У 2024 році це найбільш популярний метод шифрування. Для кодування і відновлення даних використовують різні ключі - відкритий і приватний. Перший можна передавати незахищеними каналами або публікувати в загальному доступі (у блозі, на форумі). Другий використовують для розшифрування даних.

Коди пов'язані між собою математичною функцією. Публічну адресу можна обчислити, якщо знати приватну. Однак зворотну функцію виконати не вийде (на підбір пішло б понад 1 тис. років). Приватний код є тільки у власника. Тому підписані ним операції вважаються справжніми.

Хешування

Цей метод кодування інформації застосовується в криптовалюті та інших сферах (зберігання баз даних на серверах, протоколах TCP/IP/SSL, контроль даних). За допомогою алгоритмів хешування будь-яке повідомлення можна перетворити на унікальну комбінацію символів.

Ідентифікатор повністю перераховується при найменшій зміні вихідних даних. Тому можна підтвердити справжність файлу, не розкриваючи змісту. База паролів користувачів на серверах зберігається в зашифрованому вигляді. Програма може перевірити правильність коду, але точна комбінація відома тільки власнику. Це гарантує, що розробники платформи не отримають доступ до особистих кабінетів користувачів. За необхідності пароль можна скинути.

Що таке свіпінг

Sweeping ("підмітання") означає перенесення цінностей з одного сховища в інше. Термін спочатку застосовувався під час переміщення ювелірних прикрас зі старого сейфа в новий. При зміні криптогаманця операція ідентична:

 1. Користувач створює рахунок і генерує приватну комбінацію символів.
 2. Для отримання адреси потрібно відкрити меню Wallet і натиснути на кнопку Receive.
 3. Монети переводяться однією або кількома транзакціями на новий рахунок.
 4. Приватну комбінацію від старого гаманця можна видалити, вона більше не знадобиться.

Свіпінг використовують у разі ризику втрати закритого ключа (наприклад, у разі виявлення вірусу на ПК, втрати копії аркуша з Seed-фразою) або переходу на зручніший інтерфейс.

Також варто перевести кошти на інший рахунок, якщо код доступу отримано від сторонньої людини.

Способи зберігання закритих ключів

Той, хто правильно вкаже приватний код, може отримати доступ до балансу криптогаманця. Варто відповідально ставитися до зберігання закритого ключа. Загальне правило - залишати якомога менше можливостей для перехоплення даних. Тому найбільш безпечним вважається холодне зберігання (без доступу до інтернету). У цьому разі хакер не зможе зламати пристрій віддалено.

На металі

Можна записати секретну комбінацію на фізичному носії. Тоді єдиним способом перехоплення Seed-фрази залишається крадіжка. Можна записати комбінацію на аркуші паперу, але з часом чорнило вицвітає. Якщо інвестор зберігає значні суми, є сенс зробити гравіювання на металевій пластині.

В апаратному гаманці

Пристрій має вигляд флешки і працює на власній операційній системі. Приватні ключі зберігаються без доступу до мережі і не залишають апарат. Для транзакцій такий гаманець потрібно підключити до ПК. Користувач підписує операцію (потрібно натиснути на кнопку на флешці). Далі відключає пристрій.Апаратні гаманці

Сучасні апаратні гаманці сконструйовані так, що їх неможливо заразити шкідливим ПЗ. Зловмисники не можуть зламати пристрій віддалено.

На папері

Простий, дешевий і безпечний спосіб зберігання Seed-фрази - роздрукувати ключ. Аркуш можна заламінувати, утримувати в обкладинці або зробити копії, щоб не втратити доступ до активів.Створення кодової пари в BitAddress

У зашифрованому файлі або на USB-носії

Секретну комбінацію можна скопіювати і вставити в текстовий файл або таблицю Excel. Цей варіант менш надійний, але зручний. Часто у криптолюбителів багато гаманців: окремі для довгострокових інвестицій, трейдингу, стейкінгу, лендінгу та аірдропів. Користувачі, які заробляють на мультиакаунтах, можуть відкривати 100-200 рахунків. Для безпеки рекомендується зашифрувати файл (наприклад, архівувати з паролем) і розмістити на окремій USB-флешці.

Можливі проблеми шифрування

У криптографії алгоритм вважається надійним, якщо неможливо (або дуже складно) розшифрувати дані без ключа. Хакери постійно придумують нові способи злому гаманців. Розробка протиборчих технологій сприяє розвитку галузі. Відповідно, збільшується складність алгоритмів. Тому хакери намагаються вивідати в інвесторів коди доступу. Популярні способи:

 • Фішингові сайти або підроблені сервіси. Шахраї моделюють ситуації, в яких користувачі самі повідомляють Seed.
 • Витік інформації від розробників. Якщо відомо, які конкретно математичні функції використовувалися, хакер може значно звузити кількість значень для перебору.
 • Підміна публічної адреси. Щоб змусити користувачів переказувати гроші на підставні рахунки, використовуються шкідливі програми, які змінюють символи в комбінації.

FAQ

Як дізнатися секретний код криптогаманця?

Дані зберігаються у файлі wallet.dat. Його можна знайти в папці додатка. Деякі інтерфейси (Atomic Wallet, Trust Wallet) мають функції копіювання даних. Потрібно перейти в налаштування і вибрати пункт "Показати private key".

Чим відрізняються кастодіальні гаманці?

Зазвичай сервіс управляється командою розробників. На серверах зберігається інформація про акаунти (Seed-фрази і криптоключі). Ці дані не передають клієнтам. Якщо компанія перестане підтримувати платформу, користувачі не зможуть відновити доступ в інших інтерфейсах.

Чим відрізняється імпорт Private key від Seed-фрази?

Окремі інтерфейси надають користувачам вибір для створення резервної копії - мнемонічний код або закритий ключ у зашифрованому вигляді. Перший варіант простіший. Seed дає змогу генерувати коди для всіх підтримуваних монет. При імпорті приватних ключів операцію потрібно повторити для кожної криптовалюти з ненульовим балансом.

Який спосіб зберігання мнемонічної фрази найнадійніший?

Жоден метод не дасть повної гарантії. Зловмисники постійно придумують нові схеми обману. У прагненні до перестраховки головне - не перестаратися. Відомі випадки, коли власники не могли обійти захист, який самі встановили. Доступ до значних капіталів було втрачено назавжди.

Як перенести активи в нове сховище, якщо в інтерфейсах різна кількість Seed-слів?

Якщо користувач пам'ятає пароль, можна відправити монети на нову адресу. Якщо доступ втрачено, для перенесення застосовують приватні ключі. Баланс кожної монети потрібно відновлювати окремо.

Читайте також - ТОП-15 криптовалют метавсесвітів: рейтинг найпопулярніших монет.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити