Ідея криптовалют полягає в децентралізації, наданні кожному користувачеві повністю самостійного контролю над своїми коштами та управління приватними ключами.  Є фраза "не ваші ключі - не ваш біткоїн". Проте сьогодні багато сервісів (криптогаманці та криптобіржі) надають послуги кастодіана, тобто самі займаються зберіганням коштів користувачів. У деяких ситуаціях це навіть зручно.

Редакція BiznesCat.com пропонує розглянути плюси і мінуси кастодіальних і некастодіальних гаманців.

Некастодіальні та кастодіальні гаманці

Що таке некастодіальні та кастодіальні гаманці

Гаманець без зберігання (non-custodial) являє собою тип децентралізованого гаманця, клієнт якого володіє своїми закритими ключами. У момент створення гаманця користувачеві видають файл із приватними ключами, а також мнемонічну фразу, за допомогою якої згодом можна буде відновити доступ до управління коштами.

Кастодіальний гаманець (custodial), навпаки, зберігає особисті ключі клієнта на своєму боці та відповідає за їхнє резервне копіювання і безпеку користувацьких активів. Відповідь на питання, чому багато користувачів згодні на такі умови, полягає в зручності. Гаманці такого типу значно простіші в освоєнні, доступ до них здійснюється просто за логіном і паролем, одним натисканням кнопки.

Переваги та недоліки кожного варіанта

Переваги кастодіальних гаманців:

 • На поточний момент надання зберігання коштів третій стороні - єдиний спосіб торгувати на найпопулярніших криптовалютних біржах, таких як Binance.
 • Немає ризику загубити ключі або сід-фразу, як якщо б ви зберігали їх у себе.
 • Тим, хто не розбирається в мережевій безпеці, можливо, краще довірити зберігання своєї криптовалюти професіоналам.
 • Такі сервіси простіші та зручніші у використанні.

Недоліки кастодіальних гаманців:

 • Кастодіальні гаманці/біржі централізовані і працюють за принципами, дуже схожими на традиційні фінансові системи.
 • Доводиться розраховувати на чесність розробників платформи.
 • Ви також не контролюєте безпеку, вона залежить від чужих дій, знань і вмінь.

Переваги некастодіальних гаманців:

 • Повна конфіденційність під час здійснення угод, не потрібно надавати посереднику інформацію про свої платежі.
 • Повний контроль над своєю криптовалютою, гнучке управління - наприклад, поєднання кількох різних типів гаманців для зберігання.
 • Доступ до різних розширених функцій, не пов'язаних зі зберіганням.

Недоліки некастодіальних гаманців:

 • Менш зручно отримувати доступ до централізованих інструментів.
 • Потрібно розбиратися в питаннях безпеки і приділяти їй велику увагу.
 • Складніший користувацький інтерфейс.

Кастодіальні гаманці

1. Holy Transaction

Holy Transaction

Holy Transaction - кастодіальний гаманець для мобільних пристроїв і ПК, що підтримує також функціонал біржі з обміном крипто-крипто і крипто-фіат. Підтримує тридцять цифрових монет. Можна купувати активи за допомогою банківської карти. За запевненням розробників, у Holy Transaction гроші та інформація користувачів захищені найсучаснішими на поточний момент заходами безпеки.

Основна місія компанії полягає в тому, щоб зробити доступними під одним акаунтом одразу всі основні функції - безпечне зберігання, торгівля, відстеження.

2. Coinpayments.net

Coinpayments.net

Coinpayments - кастодіальний гаманець, що підтримує майже 2000 різних монет і надає також послуги торгової платформи. Найчастіше використовується як дешевий і швидкий шлюз для приймання або надсилання крипто-платежів. Працювати з сервісом можна як з браузера, так і з мобільного пристрою, є додатки для Android та iOS.

Сервіс може інтегруватися як плагін з багатьма популярними платформами інтернет-магазинів. Також через CoinPayments можна купувати подарункові картки сотень ритейлерів (Adidas, Nike, Uber та ін.). Щоб транзакції здійснювалися миттєво, підключено рішення GAP600.

3. Xapo

Xapo

Xapo - кастодіальний мобільний гаманець, який робить наголос на три аспекти - зручність, безпека і доступність. Додаток дає змогу зберігати і швидко обмінювати 150+ криптовалют. Користувацькі ключі зберігаються на надзахищених холодних гаманцях, фізично розташованих у Швейцарії та інших країнах світу.

Запатентована технологія шифрування даних підвищує ефективність захисту коштів. Також сервіс використовує принципи багатофакторної аутентифікації та сегментації закритих ключів. Безпека Xapo була схвалена низкою експертних видань (Bloomberg, Wall Street Journal тощо).

Інші кастодіальні криптогаманці:

4. Централізовані криптовалютні біржі

Ці майданчики також можна вважати кастодіальними сховищами для коштів. Акаунти користувачів не мають особистих приватних ключів, і в блокчейні всі транзакції, що виходять з біржі або надходять на неї, відносяться безпосередньо до адрес майданчика. Криптобіржа відповідає за заощадження користувацьких активів, їх виведення та обмін.

Популярні криптовалютні біржі кастодіального типу: Binance, EXMO, Bybit, Livecoin, Kraken, Coinbase, Gate, KuCoin, Huobi, Bitfinex тощо.

Некастодіальні гаманці

1. Trust Wallet

Trust Wallet

Гаманець Trust Wallet на офіційній основі підтримується біржею Бінанс. Для початку використання користувачеві потрібно завантажити додаток і створити приватні ключі. У результаті ніхто, крім самого клієнта, не може отримати доступ до його коштів.

Додатково Trust Wallet підтримує браузер для децентралізованих додатків і роботу з токенами колекційних об'єктів. Можна купувати криптовалюту безпосередньо з банківської картки. Доступна можливість стейкінгу деяких токенів прямо в гаманці.

2. Metamask

Metamask

Некастодіальний децентралізований гаманець Metamask встановлюється у вигляді розширення в браузер. Приватні ключі зберігаються на пристрої користувача, також клієнт зберігає собі сід-фразу на випадок подальшого відновлення.

Щоб скористатися гаманцем, достатньо натиснути на його значок і вибрати потрібну дію (відправити або прийняти криптовалюту, купити її з картки, додати до списку новий токен). Підтримується Ethereum і всі токени, що працюють на його блокчейні.

3. Edge

Edge

Edge дає змогу в одному додатку зберігати десятки криптовалют, а також торгувати ними. Функціонал дає можливість купівлі монет за фіат з картки. Безпека і простота у використанні зумовлюють популярність сервісу як серед новачків, так і серед експертів.

Безпечний доступ за допомогою PIN-коду або Touch ID, а також резервне копіювання винятково з логіном і паролем полегшують управління гаманцем, однак при цьому ключами володіє тільки сам користувач.

4. Апаратні гаманці

Ledger

Ledger, Trezor, Coolwallet, Keepkey - це фізичні гаманці, що дають змогу користувачеві зберігати приватні ключі повністю ізольовано від інтернету. До інтернету потрібно підключитися тільки на час здійснення вихідної транзакції або інших маніпуляцій. В інших випадках невеликий USB-пристрій повністю автономний.

На сьогодні апаратні гаманці заслужено вважаються найнадійнішим і найбезпечнішим способом заощадження криптовалютних активів.

Інші некастодіальні криптогаманці:

 • Blockchain;
 • Guarda;
 • Freewallet;
 • Electrum;
 • Jaxx;
 • Exodus;
 • Coinomi;
 • Bitcoin Core;
 • BTC.com та інші.

Думки експертів

Незважаючи на новини про зломи централізованих криптовалютних бірж і кастодіальних гаманців, які періодично виникають, багато трейдерів та інвесторів продовжують тримати значні суми на таких платформах. Ось що думають із цього приводу відомі галузеві експерти:

 • Стівен Квінн, менеджер криптовалютних бірж Eosfinex і Bitfinex, вважає, що майбутнє за децентралізованими майданчиками. Він зазначає, що некастодіальні сервіси, які наразі існують, не позбавлені багатьох недоліків (наприклад, низька масштабованість, обмежена технічними можливостями блокчейна), проте саме у відсутності зберігання полягає їхня найголовніша перевага.
 • Кертіс Спенсер, керуючий партнер венчурної компанії Electric Capital, зазначає, що non-custodial сервіси не настільки прозорі та вільні від цензури, як заведено вважати, проте все одно цей варіант "чистіший" і відповідає принципам спільноти, ніж платформи-кастодіани.
 • Алан Кертіс, CEO гаманця Radar Relay, повідомляє, що впровадження некастодіальних функцій це великий стрибок у світ децентралізованих фінансів. Починаючи з 2011 року, було виявлено понад 50 зломів централізованих бірж, унаслідок яких було втрачено приватну призначену для користувача інформацію та мільярди доларів.
 • Ерік Вурхіс, CEO біржі ShapeShift, говорить про необхідність відвести людей подалі від кастодіальних сервісів. Некастодіальні гаманці та біржі забезпечують фундаментально безпечний спосіб зберігання та обміну цифрових активів для приватних осіб.

Висновок + відео

Тенденції криптовалютного ринку показують, що найближчим часом некастодіальні гаманці отримуватимуть перевагу над кастодіальними. Це пов'язано з численними випадками порушень безпеки централізованих сервісів. Користувачі дедалі ревнивіше ставляться до збереження своїх коштів і конфіденційності. Non-custodial сервіси пропонують широкі можливості та мають хороші перспективи, тому освоїти роботу з ними вкрай бажано.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити