Паперовий гаманець для криптовалют - один зі способів зберігання цифрових монет в автономному режимі, без з'єднання з інтернетом. Такий вид сховищ був вкрай популярний одразу після появи біткоїна, але зараз його популярність знизилася у зв'язку з удосконаленням програмних і апаратних гаманців - тепер папір не єдиний безпечний метод.

Редакція BiznesCat.com розповість про особливості, переваги та ризики паперових криптогаманців.

Що являє собою паперовий гаманець

Паперовий гаманець

Це ключі та QR-коди для доступу до гаманця, роздруковані на аркуші паперу у фізичному вигляді. Служать для проведення криптовалютних транзакцій. Досить безпечні за рахунок своєї відірваності від інтернету, однак і ризиків теж досить багато.

Щоб створити паперовий гаманець для криптовалюти біткоїн, зайдіть на сайт одного зі спеціальних генераторів, який випадковим чином буде створювати ключі та QR-коди. Рекомендується на час генерації ключів відключати доступ до інтернету, а після закінчення процедури стирати історію відвідувань у браузері. В ідеалі - створювати гаманець на абсолютно новому пристрої, де гарантовано немає ніякого шпигунського ПЗ.

Потім створені ключі відправляються на друк. Надалі, щоб отримати доступ до коштів, потрібно відсканувати QR-коди за допомогою "гарячого" гаманця - підключеного до інтернету.

Паперовий гаманець допомагає захистити BTC від цифрових атак, шкідливих програм тощо. При правильному використанні ймовірність доступу зловмисника до коштів практично виключена. Інше питання - безпека безпосередньо фізичного документа. Розглянемо ризики використання паперових сховищ детальніше.

Ризики використання паперових криптовалютних гаманців

Ризики використання паперових криптовалютних гаманців

Хоча хакер не має доступу до роздрукованих паперових ключів, є й інші способи їх дістати. Ось основні проблеми безпеки такого роду гаманців:

 • Принтери, підключені до великих мереж, часто зберігають інформацію, яку на них роздруковують. Відповідно, будь-хто може потім її подивитися. Загальні принтери (в інтернет-кафе, школах тощо) зазвичай управляються централізовано, а також дають змогу підключатися до них через Wi-Fi.
 • Під час генерації ключа шкідливе ПЗ може його перехопити.
 • Не передбачено можливості використовувати для кожної вхідної транзакції нову адресу.
 • Потрібне програмне забезпечення, яке розуміє саме той формат закритого ключа, який використовується в паперовому криптовалютному гаманці. На Reddit був як мінімум один пост, згідно з яким оновлення форматів закритих ключів призвело до того, що кошти користувача просто застрягли.
 • Не можна перевірити надходження коштів, не підключившись до інтернету, тобто безпека частково знижується.
 • Низькоякісне чорнило з часом блідне, роблячи текст нечитабельним. QR-коди взагалі від початку не призначені для безпечного зберігання криптографічних даних - навіть просте згинання аркуша може призвести до нечитабельності коду.
 • Папір може порватися, промокнути, згоріти або іншим чином пошкодитися.
 • Недостатнє розуміння користувачами принципу роботи. Так, було багато випадків, коли новачки створювали паперовий гаманець, потім витрачали кошти за допомогою програмного гаманця, вважаючи, що на паперовому гаманці криптовалюта так само залишилася. І маса інших прикладів.
 • Паперові криптогаманці створюються веб-сайтами. Таким чином, є ризик крадіжки ключів або розробниками, або хакерами, які зламають сайт.

З цих причин багато криптоентузіастів вважають, що паперовий спосіб зберігання себе вже зжив, і краще зосередитися на зберіганні не ключів, а seed-фрази.

Поради щодо зберігання криптовалюти на паперових носіях

Якщо ви все-таки вважаєте за доцільне використовувати паперовий гаманець для криптовалют, то прийміть належні заходи щодо його збереження.

Заламінуйте папір, щоб він не рвався і не вицвітав. Зберігайте гаманець у місці, доступному тільки вам. Якщо йдеться про великі суми, розумно було б придбати сейф із кодом. Як варіант, можна використати механічний пристрій Cryptosteel або аналог - вони допомагають безпечно зберігати ключі, паролі та мнемонічні SEED фрази.

Можна створити кілька копій, кожна з яких містить лише частину ключа або ж seed-фрази. Навіть якщо одну копію хтось знайде, то не зможе отримати доступ до коштів. Виглядає це приблизно так:Сід-фраза

Як створити паперовий біткоін гаманець

Можна виділити два способи згенерувати такий тип сховища.

Легкий, але менш надійний

 1. Зайдіть на bitaddress.org - це програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом спеціально для створення паперових гаманців для криптовалюти Bitcoin. Для інших криптовалют - https://key.tokenpocket.pro/
 2. Проведіть курсором по полю з символами або введіть випадковий текст у призначене для цього поле. Ці дії допоможуть згенерувати рандомний приватний ключ.
 3. Виберіть варіант Paper Wallet і натисніть Print, щоб роздрукувати результат. Можна також додати пароль для додаткового шифрування гаманця.Bitaddress

Процес займає не більше хвилини і дає змогу за раз сформувати скільки завгодно адрес, усі будуть різними та унікальними.

Складний, але більш надійний

Якщо ви маєте намір зберігати в паперовому гаманці дійсно великі суми BTC, то подбайте про додатковий захист - це варте витрачених зусиль.

Для початку потрібно придбати наступні інструменти:

 • Операційна система Ubuntu https://www.ubuntu.com/download/desktop.
 • Програмне забезпечення для встановлення Ubuntu на флешку http://www.linuxliveusb.com/en/download.
 • Повністю нова, відформатована флешка.
 • Програмне забезпечення BitAddress для створення паперового гаманця https://github.com/pointbiz/bitaddress.org/archive/master.zip.

Потім виконати декілька кроків:

 1. Встановити на флешку Ubuntu за допомогою програми LiLi.
 2. Розпакувати завантажений файл BitAdrress і скопіювати його на флеш-накопичувач.
 3. Відключити комп'ютер від інтернету, повністю усунувши можливість віддаленого підключення до нього.
 4. Завантажитися за допомогою встановленої на флешці Ubuntu.
 5. Налаштувати принтер в операційній системі (додати його в налаштуваннях, роздрукувати тестову сторінку).
 6. Відкрити BitAddress, локально створити новий паперовий гаманець і роздрукувати його. Це робиться в приватному вікні браузера, перейшовши за адресою file://cdrom/bitaddress.org-master/. Сам процес створення нічим не відрізняється від звичайного, використовуваного в легкому варіанті.

Цей спосіб набагато безпечніший, тому що в процесі ви не під'єднані до інтернету, використовуєте автономну версію BitAddress, яку неможливо зламати ззовні, а також операційну систему, яка вважається максимально захищеною від проникнення шкідливих програм.

Переваги та недоліки паперових криптогаманців

Переваги:

 • Захист від шкідливих програм, клавіатурних шпигунів, троянів і вірусів.
 • Захист від хакерських атак.
 • Безпека щодо втручання податкових або правоохоронних органів.
 • Відсутність плати за відкриття, зберігання.

Недоліки:

 • Можливість крадіжки ключів у момент генерації або друку.
 • Фізичний знос паперу.
 • Можлива невідповідність формату закритого ключа.
 • Не можна використовувати для кожної вхідної транзакції нову адресу.
 • Паперовий гаманець не практичний для частого здійснення транзакцій.

FAQ

Що таке паперовий гаманець для криптовалюти?

Це роздрукований на папері набір закритих ключів, необхідних для доступу до цифрових активів.

Як створити паперовий криптогаманець?

Для генерації ключів використовується спеціальне програмне забезпечення. Безумовно, найпопулярніше з них - BitAddress, воно має відкритий вихідний код, що дуже важливо - так будь-хто зможе перевірити, як працює програма, і переконатися в її чесності.

Як користуватися паперовим гаманцем біткоін?

Щоб поповнити його, достатньо переказати гроші на вказану адресу (публічний ключ). Це можна зробити за допомогою QR-коду або ввівши адресу вручну. Щоб відправити транзакцію, потрібно імпортувати в програмний гаманець закритий ключ або сід-фразу. Залежно від обраного гаманця деталі можуть відрізнятися, але загальний принцип один і той самий - має бути кнопка, що дає змогу імпортувати закритий ключ від наявного гаманця. Якщо використовується мобільний додаток, то найзручніше відсканувати QR-код. Найкраще завантажити для цієї мети новий застосунок, тому що якщо провести процедуру на гаманці, на якому вже є кошти, то поточний закритий ключ може бути перевизначено, а гроші загублено.

Чому гаманець із паперу безпечний?

Поки ключі не взаємодіють з інтернетом, їм не страшні хакерські атаки, віруси або шпигунські програми.

У чому проблеми такого способу?

Дуже поширеними є випадки псування або банальної крадіжки паперових гаманців при неналежному зберіганні. Також існують певні технічні ризики.

Як зберігати біткоїн на папері безпечно?

У разі, коли надійність максимально важлива, доведеться витратити трохи більше часу на створення гаманця. Для цього рекомендується використовувати новий комп'ютер, створювати паперовий гаманець в автономному режимі, не користуватися принтерами із загальним доступом, проводити всі маніпуляції під операційною системою на базі Лінукс. А готову роздруківку заламінувати і зберігати в сейфі.

Висновок + відео

Паперовий криптогаманець може стати гарним варіантом для тих, хто віддає перевагу холодному зберіганню монет, проте не хоче або не має можливості придбати апаратний гаманець. Варіант надійно захищає активи від атак з інтернету. Значний мінус, однак, у тому, що якщо хтось знайде листок, він зможе ним скористатися, тоді як апаратні сховища додатково захищені пін-кодом.

Читайте також - Десктопні (настільні, комп'ютерні) гаманці для криптовалют.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити