DeFi (децентралізовані фінанси) - сфера, що привертає сьогодні максимум уваги. Вона охоплює велику кількість сервісів, що працюють на блокчейні та смарт-контрактах (автоматизованих виконуваних угодах). Робота з такими проектами не вимагає участі посередників - банків, уряду, юристів.

DeFi-токени - це цифрові активи, що належать до таких платформ. Зазвичай вони виконують будь-яку функціональну роль або відразу кілька ролей, виступають у ролі винагороди, а також є перспективними торговими інструментами.

DeFi-токени

Defi-токени можна купити на багатьох криптобіржах, зокрема, на біржах Binance, Bybit, OKX, Currency.com, Huobi, MEXC Global, EXMO. Також вони доступні майже у всіх криптообмінниках: Prostocash, 60cek, Matbea, Baksman, 24paybank, Kassa.

Редакція Biznescat.com зібрала інформацію про затребувані на сьогодні дефі-токени, що мають найбільшу корисність у своїй сфері.

Особливості та переваги роботи з децентралізованими фінансами

Велика частина DeFi побудована на блокчейн-мережі Ethereum і являє собою так звані dApps (децентралізовані застосунки). Це наступний крок еволюції фінансових технологій. Перший було зроблено 11 років тому, з появою Bitcoin.

Це цікаво - Майнінг ліквідності на біржах – огляд DeFi інструментів та протоколів для заробітку.

Умовно можна розділити всю сферу на декілька областей:

 • Децентралізовані біржі. Найпопулярніший напрямок дефі. Повністю однорангові майданчики, де користувачі торгують між собою без посередників і цензурування.
 • Кредитні платформи. Дозволяють брати кредит під заставу криптовалюти або навпаки, позичати свої активи під відсотки.
 • Синтетичні активи. Створення та використання токенізованих аналогів фіатних валют, реальних товарів, криптовалют.
 • Стейблкоїни. Розробка крипто-токенів, вартість яких завжди прирівняна до вартості пов'язаної фіатної валюти.
 • Незалежні ставки на результат політичних, спортивних та інших подій.
 • Безпрограшні лотереї, де кожен учасник після розіграшу отримує вкладені кошти назад, а один щасливчик виграє сумарні відсотки, що накопичилися в загальному банку.
 • Страхування і токенізовані цінні папери.

Це далеко не остаточний перелік. Інструменти DeFi іноді порівнюють з LEGO - можна збирати з їхніх компонентів нові цікаві проекти для максимізації прибутку або забезпечення безпеки фінансових активів. Багато хто із сучасних dApps - суворо нішеві, тобто актуальні для якоїсь однієї групи користувачів/компаній, але прогрес не стоїть на місці і в майбутньому додатки можуть мати великий вплив на повсякденне життя.

Чому зростає затребуваність DeFi

Дефі токени набули активного поширення головним чином завдяки відсутності впливу регуляторів. Наприклад, у класичному кредитуванні впроваджено законодавчу вимогу, щоб постачальники ліквідності та позичальники підтверджували свою особистість, а саме - щоб кредитор міг оцінити, чи здатний позичальник погасити борг. У децентралізованих фінансах немає подібних вимог, що забезпечує збереження особистої конфіденційності.

Існує й інша причина різкого сплеску популярності DeFi токенів - це підвищена увага з боку великих гравців, традиційних фінансових установ. Так, нещодавно видання Financial Times повідомило, що 72 банки, включно з Santander і Société Générale, приєднуються до міжбанківської інформаційної мережі (IIN), яку ще минулого літа випробували JPMorgan, ANZ і Royal Bank of Canada. Мета - прискорити проведення транзакцій, затриманих помилками, перевірками або відсутніми даними за допомогою єдиного реєстру інформації.

Основні напрямки DeFi проектів і приклади токенів

Розглянемо актуальні на 2024 рік DeFi платформи та їхні токени.

Лендінг (кредити та депозити)

DeFi-токен DFI.Money (YFII)

DeFi-токен DFI.Money (YFII)

DFI.Money - інфраструктура, в якій учасники можуть отримувати прибутковість за рахунок агрегованої ліквідності та маржинальної торгівлі. Токен цієї системи YFII є форком токена YFI і службовим інструментом, за допомогою якого виплачується винагорода постачальникам ліквідності, а також здійснюється голосування за зміни в протоколі.

DeFi-токен Wing (WING)

DeFi-токен Wing (WING)

Wing - ринок кредитування цифрових активів, який підтримує кросчейн взаємодію (операції між різними блокчейнами). Позичальники та кредитори можуть організовувати взаємовигідне співробітництво завдяки децентралізованим механізмам контролю ризиків та управління.

Токен WING використовується для стимулювання постачальників ліквідності та власників депозитів, а також для управління протоколом за допомогою спільноти. WING присутній на платформі Binance Launchpool.

DeFi-токен Aave (LEND)

DeFi-токен Aave (LEND)

Aave - це платформа для кредитів і лендингу, яка не вимагає від користувача надання особистих даних і не зберігає ключі від гаманця. Має відкритий вихідний код, як і практично всі інші дефі-проекти. Робота ґрунтується на кредитному пулі, який акумулює в собі кошти всіх користувачів і призначає відсотки на кредити і депозити алгоритмічно, виходячи з ринкової ситуації. Під час використання учасник має право вибрати змінну або більш стабільну процентну ставку.

Токен LEND використовується для виконання керівних функцій - з його допомогою користувачі можуть голосувати за зміни в протоколі, причому цінність голосу учасника визначається обсягом його капіталу.

DeFi-токен Compound (COMP)

DeFi-токен Compound (COMP)

Compound працює фактично за тим самим принципом, що й Aave. Це кредитний протокол, заснований на пулі ліквідності, де процентні ставки змінюються кожні 15 секунд (після кожного нового блоку в блокчейні Ethereum). Протокол вирізняється високим LTV - 100%, тобто доступне співвідношення між кредитом і заставою 1:1.

COMP - токен DeFi платформи Compound, що надає можливість участі в управлінні протоколом. Зміни можуть стосуватися таких моментів, як лістинг або делістинг валют, особливості управління системою, методи розрахунку процентної ставки.

Трейдинг, обмін активами

DeFi-токен Uniswap (UNI)

DeFi-токен Uniswap (UNI)

Децентралізована біржа Uniswap - найбільш затребуваний на сьогоднішній день DeFi додаток. Дозволяє з мінімальними витратами обмінювати між собою Ethereum і токени ERC-20; обмін ґрунтується на використанні пулів ліквідності. При цьому ті, хто вносить ліквідність у протокол, отримують винагороду.

Новий токен UNI відкриває власникам масу можливостей для управління, голосування за зміни в проекті. Основна його мета, це зробити платформу повністю автономною і самодостатньою. Токен одразу після випуску додали на низку великих бірж, включно з Binance.

DeFi-токен SushiSwap (SUSHI)

DeFi-токен SushiSwap (SUSHI)

SushiSwap - децентралізований торговельний майданчик, заснований на пулі ліквідності. Користувачі, які додають ліквідність у пул, отримують винагороду в токенах SUSHI, а крім того, продовжують її отримувати навіть тоді, коли вже вивели кошти. Це своєрідний бонус для тих, хто підтримав платформу на початкових етапах розвитку. Спочатку ліквідність буде перенесено з Uniswap (попереднього проекту тих самих розробників).

DeFi-токен Curve DAO (CRV)

DeFi-токен Curve DAO (CRV)

Curve - DeFi плафторма для торгівлі, яка, замість того, щоб з'єднувати між собою двох конкретних користувачів для обміну, створює загальний пул з автоматизованою торгівлею за допомогою спеціальних алгоритмів. У роботі використовується підключення до інших зовнішніх протоколів, таких як Compound. Токен CRV служить для управління шляхом голосування, а також виконує низку технічних функцій, таких як спалювання комісій.

DeFi-токен Bella Protocol (BEL)

DeFi-токен Bella Protocol (BEL)

Протокол Bella буде запущено найближчими місяцями, але токен BEL уже доступний для торгівлі на деяких біржах (а також є першим проектом, запущеним у рамках Binance Launchpool).

Суть проекту полягає в максимально полегшеній взаємодії користувачів з DeFi інфраструктурою. Система "1-Click" дає змогу ефективно розподілити вкладення за різними кредитними протоколами, щоб отримувати максимально можливий дохід. Є роботизований радник. На перших порах плата за комісії буде нульова.

DeFi-токен Synthetix (SNX)

DeFi-токен Synthetix (SNX)

Synthetix - платформа на Ethereum для створення синтів - синтетичних активів, цінність яких ґрунтується на цінності активів реального світу або інших криптовалют. Об'єднана модель забезпечення допомагає учасникам виконувати обміни між синтами безпосередньо за допомогою смарт-контракту, уникаючи необхідності пошуку контрагента. Механізм вирішує проблеми ліквідності та прослизання, з якими часто стикаються децентралізовані біржі.

Синтетичні активи забезпечуються мережевим токеном Synthetix (SNX). Власники SNX отримують стимул утримувати токени заблокованими, оскільки їм виплачується пропорційна частина торгових комісій, отриманих у результаті операцій користувачів на Synthetix. Самі операції не вимагають наявності SNX.

DeFi-токен UMA

DeFi-токен UMA

UMA - DeFi протокол для створення та управління фінансовими контрактами й активами. Надає можливість будь-яким двом контрагентам взаємодіяти за допомогою самостійно створених інструментів, при цьому підтримуючи загальнодоступність і незалежність контрактів.

Токен UMA належить до розряду керуючих, тобто дає власникам право впливати на коригування протоколу.

DeFi-токен yearn.finance (YFII)

DeFi-токен yearn.finance (YFII)

yearn.finance - багатофункціональний майданчик, що дає змогу децентралізовано обмінювати токени, заробляти відсотковий дохід, брати кошти в кредит, страхувати активи тощо. Протокол зараз перебуває в стадії активного розвитку і додавання нових функцій, а його токен YFI, а також форк YFII впевнено почуваються на ринку. Екосистема працює у зв'язці з кількома популярними кредитними протоколами.

DeFi-токен 0x (ZRX)

DeFi-токен 0x (ZRX)

Протокол 0x являє собою інфраструктуру з відкритим вихідним кодом, використовувану розробниками і компаніями для створення продуктів, що полегшують торгівлю крипто-токенами. Полегшує децентралізований обмін будь-якими токенами на базі Ethereum, включно зі стандартами ERC-20 і ERC-721. Модульна система дає змогу легко додавати торговельну функціональність будь-якому продукту.

Токени цього дефі проекту називаються ZRX і можуть використовуватися для заробітку шляхом стейкінгу.

Оракули

DeFi-токен Augur (REP)

DeFi-токен Augur (REP)

Augur - децентралізований оракул і пірингова платформа, що являє собою ринок передбачень на базі Ethereum. Дозволяє будь-кому створювати ринки, що стосуються різноманітних подій реального світу. Інакше кажучи, це безкоштовний протокол обміну ставками з відкритим вихідним кодом, яким керують користувачі на одноранговій основі; водночас використовують смарт-контракти Ethereum, які регулюють правила взаємодії.

REP - нативний токен De-Fi додатка Augur. Використовується під час створення ринків, а також для оформлення звітів і вирішення спірних ситуацій. Користувач може поставити REP, щоб заробити гонорар за звітність або оскаржити результат конфлікту.

DeFi-токен Chainlink (LINK)

DeFi-токен Chainlink (LINK)

Chainlink - один із перших децентралізованих оракулів. Забезпечує зв'язок із зовнішніми подіями (платежами, даними) за допомогою комплексних смарт-контрактів. Контракт може підключатися до API і в реальному часі отримувати інформацію за межами власного блокчейна.

DeFi токен LINK - це токен ERC677, функціональність якого успадкована від стандарту ERC20 і розширена за рахунок можливості передавати активи, які містять корисне навантаження у вигляді даних. Використовується для нагороди операторів вузлів за те, що вони витягують дані для смарт-контрактів, і для інших цілей.

Стейблкоїни

DeFi-токен Maker (MKR)

DeFi-токен Maker (MKR)

Maker - це децентралізована платформа на Ethereum, яка підтримує стейблкоїн DAI, прив'язаний до вартості USD. Нативний додаток Oasis дає змогу використовувати цей токен для торгівлі, кредитів або депозитів. Інші підтримувані монети і токени - ETH, USDC, BAT, USDT, COMP та ін., загалом наразі 13. Екосистема MakerDAO лежить в основі 400+ децентралізованих проектів і сервісів.

DeFi-токен Wrapped Bitcoin (WBTC)

DeFi-токен Wrapped Bitcoin (WBTC)

Wrapped Bitcoin (WBTC) - за заявою розробників, поєднання потужності біткоїна та гнучкості токенів ERC-20. Токенізований біткоїн. По суті, стейблкоїн, прирівняний до курсу BTC, абсолютно прозорий і перевіряється.

WBTC приносить екосистемі Ethereum додаткову ліквідність, зокрема під час торгівлі на децентралізованих біржах або здійсненні операцій у різних dApps. Це допомагає перенести ліквідність біткоїна в дефі-середовище, відтягнувши її від централізованих майданчиків. Також з використанням цього інструменту зручно створювати смарт-контракти, що включають у себе BTC-перекази.

Як заробити на децентралізованих активах

Найбільш популярним і надійним способом заробітку на DeFi-токенах сьогодні вважається депозит коштів під відсотки в кредитних пулах. Це зручно, тому що, на відміну від банків або централізованих кредитних майданчиків:

 • Поріг входу мінімальний. Заробляти можна з будь-якої суми.
 • Немає заморозки депозитів. У будь-який момент дозволяється зняти свої кошти і відсотки без будь-яких штрафних санкцій.
 • Зручність. Жодних перевірок особистості, просто підключаєтеся до пулу за допомогою децентралізованого гаманця і керуєте фінансами.

Прибутковість у кредитних пулах не фіксована, а залежить від попиту і пропозиції на конкретні токени в рамках пулу. Іноді відсотки можуть бути мінімальними, іноді дуже хорошими.

Існують агрегатори прибутковості DeFi пулів, які допоможуть оцінити ситуацію і зрозуміти, де зараз найвигідніше. Приклади таких агрегаторів:

 • https://defiyield.info/
 • https://www.coingecko.com/uk/defi

Defi Yield

Висновок + відео

Багато з описаних токенів уже додано на великі критобіржі, зокрема Binance, яка загалом активно сприяє розвитку сфери DeFi. Усі токени відіграють важливу роль у своїх екосистемах, є їхньою підтримкою і рушійною силою. Окремі активи також придатні для ринкових спекуляцій через вкрай високу волатильність. У статті ми перерахували дефі токени, які мають високу капіталізацію, а отже, є найбільш перспективними на поточний момент часу.

Читайте також - Децентралізовані криптовалютні гаманці.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити