Індекс страху і жадібності біткоїна (FGI, Fear & Greed Index) - один з головних індикаторів стану ринку BTC та інших криптовалют. З його допомогою можна оцінити можливі ринкові тенденції та настрої інвесторів. Інвестори це такі ж люди, як і всі інші. І вони так само схильні до емоцій. Тому було створено спеціальні індекси, які допомагають зрозуміти, коли ситуація вимагає обережності, а коли можна діяти сміливіше. Редакція BiznesCat.com докладно розповість про FGI і те, як він працює.

Актуальний індекс страху і жадібності біткоїна на сьогодні:Актуальний індекс страху і жадібності біткоїна

Графік індексу страху і жадібності біткоїна за весь час (квітень 2018 - січень 2023):Індекс страху та жадібності - історія змін

Американський підприємець Воррен Баффет одного разу сказав: "Будьте обережні, коли інші жадібні, і жадібні, коли інші обережні". На цьому й ґрунтується робота з індикатором, що розглядається.

Що таке індекс страху та жадібності біткоїна

Індикатор дає змогу виміряти те, наскільки ринок у поточний момент налаштований на купівлю або продаж активу. Наприклад, якщо ринок "жадібний", то це означає, що потенційно він готовий до корекції або початку активного продажу. Якщо ринок характеризується "страхом", то слід розглянути зручні можливості для купівлі активу.

Цей індекс добре себе показує і на крипторинку, і на фондових біржах, оскільки емоції інвесторів в обох випадках схожі, і це неодмінно відображається на курсах валют або акцій.

Існує таке поняття як FOMO - побоювання пропустити вдалий момент. Багато хто відчуває FOMO, коли ринок зростає, і стає більш жадібним. Але надлишок покупців не може тривати вічно, і це означає, що на інструмент чекає корекція.

Індекс страху і жадібності біткоїна являє собою цифру від 0 (максимальний страх) до 100 (максимальна жадібність) і формується на основі таких факторів:

 • Швидкість (імпульс) ринку та його об'єм. Сукупність цих значень дає змогу зробити певні висновки - наприклад, явною ознакою бичачого (жадібного) настрою буде щоденна велика кількість покупок активу.
 • Вимірювання поточної волатильності біткоїна і його максимальних просідань, порівняння з аналогічними значеннями в рамках того ж періоду. Якщо волатильність різко зростає, то це вважається ознакою "страху" на ринку.
 • Домінування, тобто частка ринкової капіталізації BTC на крипторинку. Зростання домінування характеризує те, що люди йдуть від спекуляцій з альткоїнами в безпечний притулок біткоїна. Якщо домінування падає, це свідчить про те, що трейдери йдуть до інвестування в більш ризиковані альткоїни. Після цього періоду можна очікувати чергового бичачого ралі і повернення інтересу до BTC.
 • Google Trends. Аналіз пошукових запитів, пов'язаних з біткоїном, зміни їхньої кількості. Це одна з явних ознак зростання або падіння інтересу.
 • Соціальні мережі. Індекс автоматично аналізує ключові слова в Twitter, Reddit та інших соцмережах. Це допомагає швидко відстежити зростання або падіння суспільного інтересу до монети.

Крім цього, на ранніх стадіях розвитку для вимірювання індексу страху і жадібності біткоїна використовували опитування криптоінвесторів, але зараз цим результатам не приділяють багато уваги.

Навіщо вимірювати індекс страху та жадібності

Гадаючи, піде ціна біткоїна вгору або вниз, більшість інвесторів почувається невпевнено і хоче бачити якийсь більш-менш достовірний показник, який підкаже їм правильні дії. Неможливо зі стовідсотковою вірогідністю визначити, якими будуть цінові рухи в найближчій перспективі, але індекс страху і жадібності - один з тих інструментів, які допомагають приймати більш обґрунтовані рішення.

Ринок цифрових активів великою мірою керується емоціями (звідси і вираз "настрій ринку"). Багато що залежить від звичайної психології, тому бути трейдером складно.

У відношенні до криптовалют індекс страху і жадібності переважно використовується саме для біткоїна, тому що найчастіше всі інші цифрові інструменти корелюють саме з ним. Коли курс BTC зростає, багато альткоїнів також показують тенденцію до збільшення ціни, і навпаки.

Читайте також - Біржі для торгівлі ф'ючерсами на криптовалюті.

Приклади роботи. Чи завжди індекс точний?

Розглянемо декілька прикладів того, як працює індекс страху і жадібності по відношенню до Bitcoin:

 • 26 червня 2019 року - максимальна жадібність (а саме, 95 балів). Це було рекордне значення. У той момент обставини справді були дуже вдалими для продажу монети, оскільки того дня BTC сягнув найвищого значення за 2019 рік ($13 000), після чого за пів року втратив майже 50 % своєї ціни.26 червня 2019 року
 • Листопад-грудень 2018 року - максимальний страх (10-20 балів). І дійсно, не можна було знайти кращого моменту для купівлі: BTC відскочив від $3000-4000 і до червня наступного року піднявся до $13 000, про які йшлося в попередньому випадку.
 • Серпень - вересень 2018 року - максимальний страх (15-25 балів). Це трохи краще, ніж у 2018 році, але все ще доволі лякаюче. Стрибок цін, що спостерігався в цей період, виявився короткочасним. Суттєво вартість впала тільки в середині листопада. Таким чином, незважаючи на показники індексу, це була не найкраща можливість для купівлі, оскільки ціна продовжила спускатися ще якийсь час.

Основним недоліком індексу можна назвати те, що в ньому немає точних значень. Він являє собою компіляцію даних, зібраних з різних джерел. Озираючись назад і аналізуючи історичні дані, ми бачимо, що він не завжди відображав найвигідніші моменти для купівлі або продажу.

Зазначається також, що у декого виникають складнощі з розумінням індексу. Наприклад, FOMO часто плутають із жадібністю. Хороша порада - сприймати індикатор саме як шкалу, що відображає співвідношення покупок і продажів на ринку, і не більше того.

Користуючись індексом, інвестор не повинен сприймати його як істину в останній інстанції та керівництво до дії. Це всього лише зручно зібрана інформація, на основі якої можна зробити власні висновки. Крім того, якщо ви ухвалюєте рішення про майбутні інвестиції, то індикатор не зовсім підходить, оскільки він показує тільки поточні ринкові настрої.

Поширене в індустрії поняття DYOR - скорочення від "Проводьте свої власні дослідження" - означає, що трейдер або інвестор повинен уважно вивчати кожну монету і проявляти належну обачність, перш ніж вкладатись у будь-яку криптовалюту. Одного індексу недостатньо для аналізу.

Де подивитися індекс страху і жадібності біткоїна

Актуальний індекс страху і жадібності біткоїна на сьогодні можна подивитися на самому початку цієї статті.

Ще декілька прикладів ресурсів:

 • Найпопулярніший - https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/
 • https://coinstats.app/fear-and-greed/
 • https://www.lookintobitcoin.com/charts/bitcoin-fear-and-greed-index/
 • https://cryptocurrencytracker.info/en/fear-and-greed-index
 • https://btctools.io/stats/crypto-fear-and-greed-index

Ви можете помітити, що значення на різних сайтах різняться. Це пов'язано з різною методологією оцінки. Найчастіше дивляться індекс на Alternative.me, але в будь-якому разі варто оцінити всі думки, щоб у підсумку скласти свою власну.

Моніторинги Crypto Fear & Greed Index надають можливість дізнатися подробиці про показник і ті критерії, які до нього входять, подивитися поточний стан індексу, графік історії попередніх значень, а також вбудувати індикатор на свій сайт. Дані оновлюються зазвичай 1 раз на добу.

Крім того, для відстеження бичачих і ведмежих настроїв ринку можна самостійно аналізувати показники, які збирають різні агрегатори. Наприклад, сайт https://app.intotheblock.com/coin/BTC відображає актуальну і детальну інформацію про ринок біткоїна: відсотки різних категорій власників, частка великих холдерів, обсяги великих транзакцій. На основі кількох десятків критеріїв ресурс визначає, бики чи ведмеді домінують зараз на ринку.Показники для оцінки Bitcoin

Індекс страху та жадібності ефіріума, інших криптовалют

Для інших криптовалют, крім біткоїна, показник працює аналогічним чином. Подивитися його можна на відповідних сайтах, що збирають інформацію, наприклад, https://coinstats.app/fear-and-greed/. У списку, що розкривається, слід вибрати потрібну криптовалюту, є інформація щодо безлічі активів:

 • Ethereum
 • Ripple
 • BNB
 • Cardano
 • Polygon
 • Dogecoin
 • Стейблкоїни USDT, USDC, BUSD тощо.

Ще один моніторинг перегляду індексу страху та жадібності для Bitcoin, Ethereum, Tron, Cardano, Dogecoin, Polygon, Solana, BNB, Zcash, Uniswap та інших: https://cfgi.io/ethereum-fear-greed-index/.

Переваги та недоліки

Переваги:

 • Індекс допомагає досить ефективно шукати потенційні точки розвороту на ринку.
 • Дає змогу загалом оцінити настрій ринку, співвідношення биків і ведмедів.
 • Охоплює досить багато параметрів, що дає велику картину.
 • Працює для всіх популярних криптовалют, а також для фондового ринку.

Недоліки:

 • Не дає 100 % гарантії, все одно потрібне більш докладне дослідження для прийняття інвестиційних рішень.

FAQ

Що таке індекс страху та жадібності криптовалют?

Спеціальний індекс, який на основі певного пулу параметрів визначає, які настрої зараз панують на крипторинку.

Що означає індекс страху і жадібності для інвесторів?

Багато хто використовує його як один із чинників того, чи варто купувати або продавати монети в цей момент.

Що показує індекс страху і жадібності Bitcoin, з чого складається результат?

Серед критеріїв, які входять до розрахунків - обсяг і активність торгів, волатильність, домінування біткоїна на ринку, згадки в соціальних мережах і кількість пошукових запитів у Google.

Навіщо дивитися індекс страху та жадібності?

Щоб визначити вдалий момент для входу в ринок або виходу з нього. Щоправда, це не єдине, на що слід зважати, ухвалюючи фінансові рішення.

Де подивитися актуальний показник індексу страху і жадібності на криптовалютному ринку?

На початку нашої статті є віджет з актуальними даними, також можна подивитися на сайті Alternative.me та інших сайтах. Показання можуть різнитися залежно від того, що саме і як оцінюють творці під час розрахунків.

Чи є графік індексу страху та жадібності на TradingView?

Так, ця соціальна платформа серед іншого дає можливість оцінити динаміку цього індексу.

Висновок + відео

Індекс страху і жадібності Bitcoin допомагає краще розібратися в настроях ринку і визначити, які тенденції на нього чекають. На його основі аналітики і трейдери можуть вибудовувати різні гіпотези.

Індекс страху і жадібності розраховується за допомогою обчислень середніх даних щодо торгових обсягів, активності ринку, розкиду цін, волатильності тощо. Однак його не можна назвати на сто відсотків точним, тому додатково бажано використовувати й інші індикатори, наприклад, середні ковзаючі, лінії Боллінджера, MACD. Об'єднавши різні методи аналізу, можна домогтися досить повної картини ринку.

Корисна інфа - Апаратні гаманці для криптовалют.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити