Щоб провести операцію з Bitcoin, від користувача не потрібно складних дій. Однак для здійснення транзакції необхідно розуміти, де взяти адресу біткойн-гаманця, чому вона змінюється, скільки ідентифікаторів можна створювати, які є формати. Важливо розглянути поняття про закриті та відкриті ключі, познайомитися з можливостями найкращих сервісів для зберігання монет.

Що таке адреса біткоїн-гаманця

Це згенерована послідовність із букв і цифр, яка створюється автоматично або за запитом після реєстрації. В одному сервісі користувач може отримати кілька адрес.

Рядок із символами використовується для проведення оплати. Після того як платіж буде завершено, у відправника немає причин зберігати ці дані. У разі злому гаманця власник може втратити свої BTC. Це основна причина, через яку рекомендується використовувати новий ідентифікатор для кожної наступної операції.

Для чого потрібен

Користувачі можуть використовувати адресу гаманця BTC для виведення та отримання монет. Під час проведення транзакції її вставляють у спеціальне поле. При цьому варто враховувати регістр символів. Краще копіювати адресу через буфер обміну, оскільки за наявності помилки переказ не пройде, а монети будуть втрачені.

Отримати адресу Bitcoin гаманця можна під час реєстрації на біржі у своєму обліковому записі, а також під час створення паперового, апаратного або мобільного сховища.

Приклад

Адреса являє собою набір із 26 або 35 цифр і букв (першими йдуть цифри 1, 3 або символи bc), які можна згенерувати в QR-код. Використовуються всі символи латинського алфавіту за винятком 0, літер О, великої I і маленької l. Ідентифікатор не передає інформацію про власника гаманця.

Приклади біткоїн-адрес - 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa або bc1qyv98gzrx768yh6074m0rp69tsng48m97t0ynj2

Приклад адреси біткойн-гаманця

Формати

У ідентифікаторів BTC кілька типів. Найчастіше використовують 3 варіанти:

 • P2PKH (Pay to PubKey Hash) - формат найпершої версії.
 • P2SH (Pay to Script Hash) - складніший за функціональністю, ніж попередній.
 • Bech32 - розширений тип, який використовується в оновленому протоколі SegWit для зменшення розміру ланцюжка блоків і зростання швидкості транзакцій. Оскільки є новим, то використовується не у всіх гаманцях.

Нижче наведено формати ідентифікаторів.

Тип Початкові символи Комісія
P2PKH 1 Висока
P2SH 3 Середня
Bech32 bc1 Низька

Інформація в адресі гаманця

За допомогою сервісів моніторингу за ідентифікатором можна дізнатися:

 • Баланс сховища.
 • Деталі всіх транзакцій.
 • Суму відправленої криптовалюти.
 • Адреса одержувача BTC і відправника.
 • Хеш операції.
 • Комісії.
 • Час здійснення операції.
 • Кількість підтверджень.

Публічні та приватні ключі

Це коди, що використовуються для доступу до облікового запису гаманця. Деякі люди припускають, що адреса і відкритий ключ - одне й те саме. Це не так, але вони математично пов'язані. Ідентифікатор - хешована версія першого.

Кожен відкритий ключ має довжину 256 біт. У хеша цей параметр становить 160 bit. Він використовується, щоб переконатися, що користувач є власником адреси, на яку можна отримувати кошти. Відкритий ключ математично походить із закритого.

Останній - це випадково згенерований рядок для гаманця, який завжди математично пов'язаний з ідентифікатором. Він дозволяє витрачати біткоїни.

Не можна передавати приватні ключі або seed-фразу іншому користувачеві. Це може призвести до втрати всіх монет.

Генерація Bitcoin адрес

З використанням односторонньої криптографічної хеш-функції із закритого ключа створюють відкритий, а з нього формують біткоїн-ідентифікатор.

Генерація адрес не залежить від користувачів і відбувається випадково. Не можна отримати 2 однакових ідентифікатори. Це закладено в алгоритмі технології.Приватні та публічні ключі

Сервіси для генерації хешу:

 • WalletGenerator
 • BitAddress.

Як дізнатися адресу

Більшість сховищ дають змогу легко знаходити і використовувати BTC-ідентифікатор. Щоб його подивитися, потрібно:

 1. Відкрити додаток і увійти в систему.
 2. Натиснути "Wallet".
 3. Вибрати криптовалюту Bitcoin.
 4. Отримати послідовність символів.

В одних сервісах можна знайти біткоїн-адресу в налаштуваннях облікового запису, а в інших потрібно натиснути кнопку "Receive" для її показу на екрані.

Як створити адресу

Є різні способи отримання ідентифікатора. Три найпопулярніші методи:

 • Акаунт на біржі.
 • Мобільний або програмний додаток.
 • Автономне сховище.

Після реєстрації на біржі користувач отримує Bitcoin address. Для доступу до акаунту не потрібно проводити торгові операції.

Щоб отримати ідентифікатор через програмний або мобільний гаманець, потрібно:

 1. Перейти для скачування додатків в App Store (для iOS) або Play Market (для Android).
 2. Знайти і завантажити обраний програмний клієнт.
 3. Відкрити його, записати seed-фразу (список послідовності слів для генерації закритих ключів).
 4. Встановити надійний пароль.
 5. Отримати ідентифікатор.

Автономні сховища - рекомендований спосіб отримання адрес для зберігання біткоїнів. Можна використовувати апаратні гаманці Trezor, Ledger або створити паперовий варіант.

Перший вид сховищ самостійно генерує ідентифікатор. Публічний і приватний ключі для паперового гаманця створюються через спеціальні сервіси, наприклад, BitAddress.

Перевірка транзакції за адресою гаманця

Для відстеження угод із криптовалютою можна використовувати певні програми (оглядачі блокчейн). Необхідно ввести хеш (ID) транзакції в поле пошуку на сайті. Після цього більшість сервісів надають користувачеві сторінку з даними, на якій можна побачити підтверджені та відхилені операції, кількість блоків, іншу корисну інформацію.

Найкращі гаманці для зберігання BTC

Апаратні пристрої вважаються найбезпечнішими для зберігання цифрових активів. Однак кількість сервісів для комп'ютерів і мобільних телефонів значно більша.Сервіси для зберігання, отримання та переказів BTC та інших цифрових активів

Ledger Nano X пропонує великий обсяг сховища і одночасно підтримує понад 1500 монет. Усі дії видно на екрані пристрою, що забезпечує повний контроль над транзакціями, які підписуються з використанням закритого ключа. Ledger має власну складну операційну систему для захисту пристрою від будь-яких атак.

Є два варіанти облікового запису SegWit (P2SH), SegWit Native (bech32). Ціна Ledger Nano X у березні 2024 року становила €129.

Trezor T має схожі функції, як і перший тип. У нього також є вбудований екран, що забезпечує зручність роботи користувачів. Специфікації апаратного гаманця і програмного забезпечення мають відкритий вихідний код. Trezor працює з понад 1000 монетами. Серед функцій безпеки - програма, яка дає змогу створювати і зберігати складні паролі. Ціна Trezor T становить €159.

BitBox02 - апаратне сховище для комп'ютерів. Воно працює через USB-порт ПК, а карта пам'яті служить для швидкого резервного копіювання і відновлення. Є формат SegWit Bech32, робота з Bitcoin, Litecoin, Ethereum. Ціна - €109.

Ellipal Titan (апаратний) - для підпису транзакцій використовується тільки передача QR-кодів. Таким чином він захищений від підключень, таких як USB, Wi-Fi або Bluetooth. Якщо виникає спроба злому, гаманець видаляє закриті ключі, що зберігаються всередині. Сервіс має екран, простий у використанні, дає змогу бачити транзакції (QR-коди). Ціна - €169.

Atomic Wallet - один із найстаріших мультивалютних додатків. Крім біткоїнів, працює з понад 300 інших монет і токенів.

Exodus (програмний, мобільний) - його можна використовувати з апаратним гаманцем Trezor T. Він має вбудований обмін, підтримує понад 100 криптовалют, дає можливість заробляти додаткові монети.

Electrum (програмний, мобільний) - призначений тільки для зберігання біткоїнів. Надає такі можливості:

 • Двофакторна аутентифікація з кількома підписами.
 • Наявність налаштувань, щоб вибрати мову, встановити PIN-код, показувати баланс у фіатній валюті.
 • Встановлення власного розміру комісії за транзакцію.
 • Робота з апаратними сховищами.
 • Створення великого списку ідентифікаторів BTC.

Mycelium (мобільний) працює з новим форматом SegWit. Обліковий запис містить 3 закриті ключі. Під час надсилання біткоїнів встановлюється розмір комісії за транзакцію. Є кілька мов на вибір. Працює з Trezor, KeepKey.

BitPay (програмний, мобільний) підтримує Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Dogecoin та інші монети. Використовує авторизацію з кількома підписами для захисту. Має відкритий вихідний код. Використовує комісію за швидкий автоматичний обмін біткоїнів. У мобільній версії можна сканувати QR-код.

Guarda - доступний у вигляді веб-, програмного та мобільного гаманців. Транзакції виконуються дуже швидко завдяки встановлюваним комісіям. Має вбудований обмін.

BlueWallet (мобільний) є додатком з кількома підписами. Дозволяє використовувати відбитки пальців для здійснення транзакцій, завантаження або видалення програми. Для анонімності можна працювати через TOR.

Trustee Wallet (мобільний) - дуже популярний застосунок з хорошими відгуками. Його можна використовувати для зберігання біткоїнів і ще 15 базових монет (BTC, ETH, LTC, XRP та інших), а також токенів у блокчейнах Ethereum і Tron.

Bitcoin (мобільний) створений тільки для власників монет BTC і біткоїн кеш. У налаштуваннях можна вказати розмір комісії за переказ.

Coinomi (програмний, мобільний) - мультивалютний застосунок, що може зберігати біткоїни та 1770 інших монет. Має підтримку в реальному часі, надає доступ до бази знань.

Для зберігання біткоїнів точно не варто використовувати кастодіальні гаманці - це гаманці, які видаються біржею або обмінником для поповнення рахунку. Є відомий вислів "не ваші ключі, не ваші монети", а при кастодіальному зберіганні приватні ключі від адрес залишаються у платформи.

Для зберігання невеликої кількості біткоїнів, якщо ви часто проводите з ними операції, можна використовувати некастодіальні мобільні гаманці, наприклад Trust wallet. Для більших сум краще використовувати Bitcoin Core у pruned-режимі (щоб не займав багато місця на диску) або Electrum.

Для зберігання великої кількості криптовалюти краще використовувати апаратні гаманці на кшталт Ledger (хоча з урахуванням останніх нововведень це вже під сумнівом) або використовувати створення адрес офлайн (холодні гаманці). Непоганий інструмент для створення офлайн-адрес пропонує Ian Coleman, але, звісно, для його використання потрібні певні технічні навички.

FAQ + відео

Як відправити криптовалюту, відсканувавши QR-код?

Для цього достатньо увійти в обліковий запис сервісу і перейти за вкладкою "Wallet". При натисканні кнопки "Відправити" можна буде знайти QR-код. Після сканування потрібно вказати суму переказу, ідентифікатор одержувача. Далі проходить транзакція.

Чому ідентифікатор постійно змінюється?

Багато сховищ є ієрархічно детермінованими. Вони генерують новий ідентифікатор щоразу, коли користувач отримує цифрові активи. Це підтримує анонімність балансу.

Де купити Bitcoin за вигідною ціною?

Найвигідніша ціна на момент 26 березня 2024 року на біржі Бінанс.

Чи можна відстежити транзакцію за адресою одержувача BTC?

Спеціальні сервіси моніторингу дають змогу це зробити.

Чи можна побачити закриті ключі в ланцюжку блоків?

Вони не зберігаються в блокчейні. Їх потрібно тримати в автономному режимі в надійному сховищі.

Чи безпечна криптовалюта?

Холодні біткойн-гаманці складно зламати, а генерація нового хеша робить транзакції анонімними.

 Що буде якщо, загубити ключі?

Зловмисник може перевести всі біткоїни собі, або власник не зможе увійти в особистий акаунт і отримати монети.

Чому одні номери адрес починаються з 1, а інші з 3?

Це залежить від формату. Їх усього 3: P2PKH має першу цифру в номері 1, P2SH - 3, Bech32 починається з bc1.

Скільки біткоїн-адрес можна мати?

Один користувач може мати будь-яку кількість ідентифікаторів.

Що робить біткоїн-гаманець?

Він створює закриті ключі, зберігає, використовує їх, дає змогу керувати транзакціями.

 Який вигляд має приватний ключ?

Він може бути в різних форматах. Наприклад, WIF виглядає як рядок із 51 символу і починається з 5.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити