Минуло вже 15 років з моменту появи біткоїна, і навіть ті, хто спочатку ставився до нього як до несерйозного проекту, змушені визнати: криптовалюта поступово дедалі щільніше входить у наше життя. Редакція BiznesCat.com вирішила скласти невеликий гайд по роботі з криптою для тих, хто тільки прийшов у цю сферу.

У цій статті розглянемо такі актуальні питання, як те, чим криптовалюта відрізняється від звичайних грошей і чому вони заслуговують на увагу, як отримати криптоактиви із вкладеннями та без вкладень, як її відправляти й отримувати, продавати за фіатні гроші.

Що таке криптовалюта і чим вона відрізняється від фіатних грошей

Криптовалюта і фіат

Криптовалюта - це електронний платіжний засіб. Вона являє собою програмний код і не має фізичного аналога в реальному житті. Криптовалюта нічим не забезпечена, як і фіатні гроші, але в іншому значно відрізняється від них:

 • Емісія. Традиційні грошові знаки випускаються центральними банками держав. При цьому випуск не обмежений, що з часом неминуче призводить до інфляції. Криптовалюта (більшість видів) має обмежену емісію, завдяки чому не знецінюється, а навпаки, зростає в ціні з часом. І випускається вона не єдиним центром, а всіма охочими.
 • Форма випуску. Фіат може бути представлений у паперовому, металевому, пластиковому, електронному вигляді. Криптовалюти існують тільки в інтернеті. Це не є великою втратою, якщо врахувати, що сьогодні майже всі платежі можна провести онлайн, і дедалі більше сервісів і магазинів підключають можливість криптовалютних платежів.
 • Управління. Фіат повністю контролюється державною владою. Його випуск і поширення регулюються законодавчо, проста людина не може вплинути на цей процес. А цифрові блокчейн-системи зазвичай управляються спільнотою, всі зміни в неї вносяться тільки після голосування учасників мережі. Немає жодного певного центру, в руках якого перебуває система.
 • Комісії та швидкість. Витрати на переказ коштів за кордон набагато менші, ніж банківські. Крім того, платежі здійснюються швидше.
 • Анонімність. Той фактор, який особливо турбує держави і водночас приваблює користувачів до криптовалют. Тут складно визначити приналежність будь-якої транзакції або гаманця до конкретної особи, хоча не можна сказати, що це неможливо.

Звичайно, не обійшлося і без недоліків. У криптовалют дуже висока волатильність, тобто нестабільність курсу. І поки що дуже мало місць, де можна вільно розплачуватися криптою - це пов'язано з державним регулюванням, адже мало які країни готові повністю визнати цифрові гроші офіційним платіжним засобом. Першою такою країною став Сальвадор.

Перспективні криптовалюти: рейтинг ТОП-10

На червень 2023 року найпопулярніші криптовалюти за ринковою капіталізацією:

 • Bitcoin, $ 538 102 805 743
 • Ethereum, $ 228 564 119 304
 • Tether, $ 83 153 626 540
 • USD Coin, $ 29 001 293 331
 • BNB, $ 49 323 466 621
 • Ripple, $ 26 077 555 647
 • Cardano, $ 13 344 293 473
 • LIDO STAKED ETHER, $ 13 044 523 456
 • DOGECOIN, $ 10 134 449 645
 • POLYGON, $ 8 406 649 148

Ринкова капіталізація - показник, що відображає загальну вартість монет, які перебувають зараз у володінні користувачів. Поряд з курсом, вважається головним параметром, з якого можна зробити висновки про ступінь визнання тієї чи іншої валюти.

Існують й інші перспективні криптовалюти, які цікаві для інвестування: Tron, Avalanche, Litecoin, Chainlink, Stellar, Algorand та інші.

Де зберігати криптовалюту. Інструкція з вибору гаманця

Сама по собі криптовалюта ніде не зберігається, потрібно сприймати цей вислів у переносному сенсі. Для доступу до коштів і управління ними використовується пара зашифрованих ключів: приватний і публічний. Зберігання криптовалюти - по суті, забезпечення безпеки цих ключів, а баланс гаманця - це різниця між сумами прийнятих і відправлених транзакцій.

Для забезпечення цих цілей існують різні програми і методи:

 • Веб-сайти (приклад - Blockchain.com, Guarda). Спосіб не належить до найбезпечніших через високу ймовірність фішингу та хакерських атак. Проте ним дуже зручно користуватися - він вважається максимально функціональним.Guarda
 • Десктопний гаманець (приклад - Bitcoin Core, Exodus, Jaxx, Electrum). Приватний ключ зберігається на пристрої користувача, тому скористатися своїми грошима можна тільки з цього пристрою. Якщо злетіла система або зламалося залізо, то доступ відновлюється за допомогою спеціальної кодової сід-фрази або резервної копії.Exodus
 • Мобільний гаманець (приклад - Trust Wallet, Token Pocket, Trustee). Зручний для швидкого переказу коштів за допомогою смартфона або планшета. Безпека ключів настільки ж висока, як і у десктопних гаманців, оскільки вони зберігаються на пристрої, а не на сервері.Trust Wallet
 • Браузерні розширення (наприклад - Metamask, Binance Chain Wallet, Coinbase Wallet). Оптимальний варіант для роботи з децентралізованими фінансами, DeFi. Дозволяють легко підключатися до сайтів, що підтримують децентралізовані протоколи - DEX бірж, криптокредитних платформ, блокчейн-ігор.Metamask
 • Апаратний гаманець. Це фізичний пристрій у вигляді флешки, що підключається до комп'ютера. Поки "флешка" відключена, вона жодним чином не з'єднується з інтернетом, і кошти перебувають у цілковитій безпеці. Приклади: Ledger, Trezor, Keepkey.Ledger
 • Паперовий гаманець. Просто пара ключів, роздрукованих на папері. Найзахищеніший від хакерських атак спосіб, підходить для довгострокового інвестування, коли ви не збираєтеся часто користуватися грошима. Мінус у тому, що папір може пошкодитися, наприклад, згоріти, і тоді доступ до коштів не відновити. Сайти для генерації приватних ключів: walletgenerator.net; bitaddress.org, xrppaperwallet.com тощо. Деякі програмні криптогаманці теж надають можливість створювати та роздруковувати паперовий гаманець.bitaddress.org

Тип гаманців, які не зберігають ключі на своїх серверах, називається некастодіальним. Це найкращий варіант, оскільки кожен користувач в ідеалі повинен сам нести відповідальність за свої кошти, а не перекладати її на централізоване сховище. Але є нюанс: атаки на пристрій не виключені, тому потрібно забезпечити його максимальну безпеку, встановити антивірус, не завантажувати підозрілі програми тощо.

Що таке приватний ключ та адреса

Private Key (укр. приватний, закритий, приватний ключ) - це значення з літер і цифр, що слугує для підтвердження права користувача розпоряджатися монетами. Ключі зберігаються в спеціальних файлах на пристрої, де встановлений гаманець, або на сервері компанії, що надає функціонал гаманця. Приватні ключі тісно пов'язані з публічними, званими також адресами.

Приватний ключ - конфіденційна інформація, яка повинна зберігатися подалі від можливого втручання третіх осіб. Слугує для входу в гаманець і отримання можливості керувати коштами. Публічний ключ - відкрита інформація, яку можна порівняти з поштовою адресою або номером картки; його потрібно знати тому, хто бажає перерахувати вам гроші.

Public key ( укр. публічний, відкритий ключ) генерується на основі приватного. Проте криптографічно влаштовано так, що, знаючи публічний ключ, не можна відновити значення Private Key (така технологія належить до одностороннього шифрування).

Приклади:

 • Приватний (у нижній частині картинки) і публічний (у верхній частині) ключ криптовалюти Bitcoin у різних форматах:Приватний і публічний ключ
 • Приватний ключ і публічна адреса криптовалюти Ethereum:Приватний ключ і публічна адреса криптовалюти Ethereum
 • Litecoin:Litecoin
 • Dogecoin:Dogecoin

Як і де купити криптовалюту

Від теорії переходимо до проблем нагальних - інструкцій по роботі з цифровими грошима. Є декілька способів придбати криптовалюту:

Біржі

Криптовалютна біржа являє собою майданчик, де можна створити акаунт і продавати або купувати цифрові гроші. Багато майданчиків працюють із фіатом, а також надають додатковий функціонал - платформи для проведення IEO продажів, численні графіки та інструменти для трейдингу, засоби отримання пасивного доходу тощо.

Майже всі біржі вимагають верифікації особистості користувачів, які бажають оперувати щодня великими сумами. Для малих сума верифікація часто не обов'язкова.

Популярні сервіси:

Назва біржі Посилання на сайт

Кількість криптовалют

у лістингу

Обов'язкова

верифікація

Демо-рахунок Proof-of-Reserves Торгові комісії
Binance binance.com 354 так так так Спот: до 0,1 %. Ф'ючерси: до 0,05 %.
Bybit bybit.com 279 ні так так Спот: від 0 до 0,1 %. Ф'ючерси: від 0 до 0,06 %.
OKX okx.com 358 ні так так Спот: від -0,05 до 0,1 %. Ф'ючерси: від 0,005 до 0,05 %.
MEXC mexc.com 1514 ні так ні Спот: від 0 до 0,2 %. Ф'ючерси: від 0,014 до 0,06 %.
Huobi huobi.com 603 ні ні так Спот: від 0,0097 до 0,2 %. Ф'ючерси: від 0,005 до 0,05 %.
Cryptorg cryptorg.net 354 ні ні ні Спот: до 0,2 %. Ф'ючерси: до 0,05 %.
EXMO exmo.me 56 так ні ні Спот: до 0,1 %
Bynex bynex.by 25 так ні ні Спот: 0,25 %.
KuCoin kucoin.com 720 ні ні так Спот: від -0,005 до 0,1 %. Ф'ючерси: від 0,014 до 0,06 %.
Gate.io gate.io 1545 ні ні так Спот: від 0 до 0,2 %. Ф'ючерси: від 0 до 0,05 %.
Bitget bitget.com 391 ні так так Спот: 0 %. Ф'ючерси: до 0,05 %.
Phemex phemex.com 209 ні ні так Спот: до 0,1 %. Ф'ючерси: до 0,06 %.
Payeer Exchange payeer.com/ua/trade/ 9 ні ні ні Спот: 0,095 %.
Yobit yobit.net 365 ні ні ні Спот: 0,2 %.
Currency.com currency.com 51 так так ні

0,2 % при торгівлі без позикових коштів.

Збір за торгівлю з плечем 0,06 %

Binance

Криптовалютні обмінники

Обмінних сервісів, що працюють із криптою, зараз дуже багато. Їхня суть нічим не відрізняється від обмінників, орієнтованих на фіат - користувач обирає напрямок обміну, вводить реквізити і підтверджує операцію.

Вибрати обмінник з найвигіднішими курсами і комісіями допоможе відомий сервіс BestChange. Його перевага ще й у тому, що туди потрапляють перевірені ресурси, тому мінімальний ризик нарватися на шахраїв.

Приклади:

 • 100btc
 • USDinBTC.com
 • coin24
 • changeit
 • Bitcoin24
 • Buybank
 • AnyExchange
 • E-money
 • 24PayBank
 • 365cash.co
 • 7money
 • Enter-Change

Гаманець

Багато гаманців, крім функції зберігання, надають можливість обміну валют. Це досить швидко і зручно, не потрібно окремо реєструватися на будь-яких ресурсах. Але курс тут часто завищений.

Приклади:

P2P-майданчики

Тут люди безпосередньо торгують з людьми. Одна людина викладає оголошення про купівлю/продаж, інші на нього відгукуються. Своєрідний Олх для криптовалют, але тут майданчик виступає гарантом здійснення угоди - гроші з обох сторін блокуються доти, доки обидва користувачі не підтвердять факт перерахування.

Приклади:

p2p-платформи Сайт Доступні криптовалюти Верифікація (KYC)
Binance P2P binance.com BTC, USDT, BNB, ETH, BUSD, DOGE, DAI Потрібно
Bybit P2P bybit.com BTC, USDT, ETH

При використанні деяких валют не потрібно до 1000 USD

(сумарний об'єм угод)

ОКХ okx.com BTC, USDT, ETH Потрібно
Huobi P2P huobi.com USDT, BTC, ETH, HT, EOS, HUSD, XRP, LTC Потрібно
Kucoin P2P kucoin.com USDT, BTC, ETH, USDC Потрібно
MEXC P2P mexc.com USDT, BTC, ETH, EOS, XRP, TRX, TUSD, USDC Потрібно
Gate P2P gate.io USDT, BTC, ETH, EOS, DOGE Потрібно
Bitget P2P bitget.com BTC, ETH, USDT, USDC, BGB Потрібно
PaxFul paxful.com BTC, USDT Потрібно. Є декілька рівнів
HodlHodl hodlhodl.com ВТС Не обов'язкова
Phemex P2P phemex.com BTC, ETH, USDT Потрібно
BitPapa bitpapa.com BTC, ETH, USDT Не обов'язкова
Pexpay pexpay.co BTC, ETH, BNB, BUSD, USDT Потрібно
Sky Crypto skycrypto.net BTC, ETH, USDT Не обов'язкова

Читайте також - Найкращі P2P біржі криптовалют

Телеграм-боти

Спеціальні боти в месенджері Telegram для обміну валют часто запускаються обмінниками і p2p-біржами і являють собою альтернативний спосіб купівлі або продажу цифрових монет. Важливо ретельно вибирати ботів, оскільки трапляється чимало шахраїв.

Приклади перевірених телеграм-ботів із криптовалютами:

 • @Baksman_wallet_bot
 • @btc_change_bot
 • @BitpapaExpressBot
 • @Bot_60cek_bot

Платіжні системи

В інтернеті працює чимало електронних платіжних систем, що дають змогу керувати фіатом, але з часом деякі з них обзавелися також функціоналом для роботи з криптою. Тож з їхньою допомогою можна дуже легко і швидко обмінювати цифрові активи. Але потрібно врахувати, що зберігання криптовалюти в платіжній системі належить до кастодіального способу, ви не контролюєте свої ключі.

Приклади:

 • Payeer
 • AdvCash
 • Perfect MoneyAdvCash

Це основні методи. Існують і більш екзотичні, такі як придбання крипти за готівку через криптомати.

Як отримати або передати криптовалюту

Розглянемо процес отримання та передачі коштів на прикладі гаманця Atomic Wallet.

Покрокова інструкція як отримати криптовалюту:

 • Скачайте гаманець з офіційного сайту і встановіть його. Сервіс доступний у вигляді додатка як на ПК, так і на телефон.
 • Виберіть потрібну криптовалюту з підтримуваних.
 • Натисніть кнопку Receive (отримати).Отримання криптовалюти на гаманець
 • Ви побачите свою поточну крипто-адресу і відповідний до неї QR-код. Тепер для поповнення можна скопіювати цю адресу і вставити туди, звідки здійснюється переказ, а якщо переказуєте з мобільного пристрою, то зручніше буде відсканувати QR.Адреса для отримання криптовалюти

Адресу щоразу генерують заново з метою підвищення конфіденційності.

А тепер покрокова інструкція з передачі криптовалюти.

 • Цього разу замість Receive натисніть Send.
 • Вставте адресу, на яку потрібно переказати гроші, у відповідне поле.Відправлення криптовалюти
 • Введіть суму.
 • Зверніть увагу на можливість налаштування комісії (Set Fee). Пересуваючи повзунок, можна підвищити комісію, яку ви готові заплатити за транзакцію. У цьому випадку переказ пройде значно швидше.Налаштування комісії за транзакцію
 • Натисніть Send і підтвердіть введені параметри.

Відразу після створення транзакцію поки що не підтверджено (втім, сучасні блокчейни здатні обробляти платіж всього за декілька секунд, чого не скажеш про BTC або ETH. Далі ми розглянемо, як відстежувати статус транзакції.

Як перевірити статус криптовалютної транзакції

Зайдіть на сайт https://www.blockchain.com/en/explorer або ж в інший блокчейн-оглядач, який підтримує потрібну криптовалюту.

У поле пошуку вставте публічну адресу, відкриється сторінка з даними про транзакції на цю адресу.Оглядач блоків

Потрібно декілька підтверджень від майнерів, щоб гроші надійшли на рахунок, хоча багато гаманців відображають поповнення балансу відразу ж. Але користуватися ними поки що не можна.

Якщо хочете дізнатися приблизний час, який займе транзакція, зайдіть на сайт https://bitcoinfees.earn.com.

 • Переконайтеся, що в полі (1) обрано показник Satoshi per byte.
 • У стовпчику (2) знайдіть значення встановленої вами при переказі комісії.
 • У стовпчику (3) вказано приблизну кількість блоків, що залишилися для підтвердження.
 • У стовпчику (4) вказано приблизний діапазон часу в хвилинах, за які буде повністю підтверджено транзакцію.Перевірка статусу транзакції

Як заробити криптовалюту

Наступний гайд - для тих, хто бажає отримувати додатковий дохід у криптовалюті.

Інвестиції

Вкласти гроші в крипту, а через деякий час з лишком окупити вкладення - мета інвесторів. Звісно, інвестування справа серйозна, потрібно знати багато різних нюансів, розуміти перспективність тієї чи іншої валюти, вміти аналізувати новинне тло і бути повністю впевненим, що обраний актив рано чи пізно зросте в ціні.

З урахуванням високої волатильності цифрових валют, інвестування завжди ризиковане заняття, але часто ризик повністю окупається.Приклад криптовалютного портфеля

Майнінг

Майнінг - заробіток криптовалюти в нагороду за підтримку мережі потужностями свого обладнання. Устаткування майнерів безперервно виконує обчислення, формуючи блоки транзакцій, і за кожен блок мережа видає винагороду.

Сьогодні ефективність майнінгу перебуває під питанням - складність топових криптовалют висока, багато фінансів іде на оплату електрики, забезпечення охолодження, шумоізоляції, оновлення апаратури.

Але є також варіант хмарного майнінгу: це оренда потужностей у великих корпорацій, тоді перераховані вище проблеми відпадають, але доведеться віддавати компанії певний відсоток за послуги. Приклади: IQMining та інші сайти хмарного майнінгу.IQMining

Торгівля на біржі

Трейдинг або торгівля криптовалютою - заробіток на коливаннях курсів криптовалют, який зазвичай будується на принципі "купити дешевше, продати дорожче". Професійні трейдери вміють грамотно аналізувати навіть найдрібніші зміни в становищі крипторинку і майже завжди торгують тільки в плюс.

Новачкам же рекомендується починати з малих сум, уважно вивчати керівництва і слухати поради експертів, але навіть це не страхує від початкових провалів. Список якісних бірж ми вже наводили вище в статті.Binance

Крани

Той випадок, коли не потрібно вкладати грошей, але доведеться витратити чимало часу. Криптовалютний кран - це сайт, який кожні декілька хвилин видає безкоштовну крипту за вчинення простих дій на кшталт введення капчі. Заробіток з одного крана становить буквально копійки (тисячні частки біткоїна/ефіру або іншої криптовалюти).

Тому охочим відчутно заробити потрібно використовувати паралельно декілька кранів і присвячувати цьому багато часу. Приклади: FreeBitcoin, SatoshiHero, FireFaucet.FreeBitcoin

Airdrop

Еірдроп - безкоштовна роздача токенів нових (а іноді й старих) криптовалют з метою реклами та підвищення лояльності аудиторії. Наприклад, власники гаманців Ethereum можуть іноді виявити у себе поповнення з невідомого джерела - так розробники періодично створюють інфоприводи.

FAQ

Що таке криптовалюта?

Електронна валюта, яка випускається децентралізовано та існує тільки в інтернеті. Може слугувати як для торгівлі, купівлі товарів/послуг, так і для інвестування, оскільки характеризується сильними коливаннями курсу щодо фіатних валют.

Як розібратися в криптовалюті новачкові з нуля?

Читати і дивитися відповідні матеріали і паралельно практикуватися в роботі з гаманцями тощо. Купуючи криптовалюту, починати з невеликих сум. Можна також заробити трохи криптовалюти на кранах, щоб без жодних вкладень навчитися користуватися нею. Перед початком торгівлі на біржах, тренуватися за допомогою демо-рахунку.

Як працює блокчейн?

Початківцю бажано розібратися в тому, як працює блокчейн, на якому функціонує більшість криптовалют. Якщо коротко, то блокчейн - це розподілена база даних, яка зберігає інформацію про транзакції між учасниками мережі. Кожна транзакція записується в блок, який потім додається в ланцюжок блоків і містить хеш попереднього блоку, що забезпечує цілісність ланцюжка. Деякі криптовалюти (їх небагато) працюють без блокчейна, наприклад, на алгоритмі DAG.

У чому перевага криптовалют перед фіатними грошима?

Вони більш анонімні та менше контролюються урядом, також більшість монет має обмежену емісію, і це не дає їм знецінюватися.

Де зберігають криптовалюту?

У спеціальних цифрових криптогаманцях, які дають змогу керувати ключами, забезпечують їхню безпеку, дають змогу надсилати й отримувати транзакції.

Що таке приватний, публічний ключ, адреса?

Приватний ключ - основа всього гаманця, його необхідно тримати в таємниці. На основі приватного формується публічний ключ, який використовується для роботи з транзакціями. Адреса - аналог реквізитів для отримання коштів, адрес можна створювати необмежену кількість для одного гаманця.

Де купити цифрові валюти?

Найзручніше - через біржі або обмінники. Інші варіанти - платіжні системи, гаманці, p2p-біржі, телеграм-боти, криптомати.

Які біржі криптовалют підходять для новачків?

Найзручніше і найпростіше у використанні централізовані біржі. Вони орієнтовані на новачка і дають змогу легко розібратися в інтерфейсі. Однак потім потрібно рухатися далі, розуміючи, що зберігати активи на таких біржах довгий час небезпечно.

Як заробити криптовалюту?

Можна інвестувати з розрахунком на зростання курсу, можна торгувати, отримуючи прибуток зі щоденних коливань курсу. Також можливий заробіток за допомогою майнінгу, хмарного майнінгу, крипто-кранів.

З чого почати роботу з криптою у 2023 році?

Будь-яка покрокова інструкція з криптовалюти починається зі створення гаманця, тому що без нього неможливість отримувати, надсилати і зберігати цифрові монети.

Як новачкові купити криптовалюту за гривні?

Найпростіше створити гаманець, а потім використовувати криптообмінник для купівлі потрібної монети. Список діючих обмінників за різними напрямками є на BestChange та інших схожих моніторингах.

Як продати криптовалюту новачкові?

Продавати можна тими ж способами, що й купувати - через біржі, обмінники, платіжні системи тощо.

Чи існує інструкція, як заробити на криптовалюті?

Є дуже багато варіантів заробітку на цій сфері, практично всі вони описані на нашому сайті і забезпечені докладними гайдами. Однак остаточні інвестиційні та торгові рішення повинні приймати виключно ви самі.

Як дізнатися курс криптовалюти?

На допомогу початківцям і досвідченим користувачам такі сайти, як Coingecko, Coinmarketcap. Там представлено детальну інформацію щодо більшості наявних криптовалют, включно з курсом, його графіками, ринковою капіталізацією, біржами для торгівлі активами та багато іншого.

Які види криптовалют існують?

Монети класифікуються за різними параметрами. Так, їх поділяють на монети і токени. Монети мають свій власний блокчейн, токени ж запускаються на чужому блокчейні, якщо він дає таку можливість. Ще криптовалюти бувають приватними, з підвищеним рівнем конфіденційності транзакцій.

Якою криптовалютою торгувати новачкові?

Точно не варто вкладатися в ризиковані, нові, високоволатильні активи, мем-коіни. Оптимально обирати монети з топ-15 за ринковою капіталізацією, що мають сильну ідею та команду.

Чи варто купувати курси навчання криптовалюти для новачків?

На ваш розсуд. Більшість інформації можна знайти безплатно, зокрема, в навчальних розділах криптовалютних бірж. Але якщо ви віддаєте перевагу систематизованому навчанню з викладачем і завданнями, то можна і купити курс. Але спочатку вивчіть відгуки. Не всі курси дають якісні знання.

Чи можна використовувати криптовалюту для оплати товарів і послуг?

Це заборонено в багатьох країнах. Інвестувати в крипту і торгувати нею - дозволено, але приймати як оплату за товари/послуги згідно із законом не можна, для цього має використовуватися національна валюта країни.

Які переваги та недоліки криптовалют для інвесторів-початківців?

В основному новачків приваблює можливість високого прибутку. Але потрібно враховувати і всі ризики, яких не менше. Інвестору-початківцю потрібно вкладатися в крипту з великою обережністю. До плюсів можна віднести і хорошу ліквідність, принаймні у популярних валют. Їх легко купити і продати, навіть за фіатні гроші.

Як регулюється криптовалюта в різних країнах?

У більшості країн вона належить до "напівлегальних" інструментів, тобто нею можна користуватися, але з обмеженнями - наприклад, не оплачувати товари та послуги. Країна Сальвадор легалізувала біткоїн як другу офіційну валюту в країні і домоглася непоганих економічних результатів. Також є країни, де крипта заборонена повністю (Алжир, Марокко тощо).

Які перспективи у ринку криптовалют у майбутньому?

Поки що немає підстав припускати, що цей ринок згорнеться. Навпаки, йде активний розвиток, поширення криптоактивів на різні сфери життя, економіки, технології, науки, політики.

Висновок + відео

Сподіваємося, наведений посібник вам допоміг - решту тонкощів роботи з криптовалютами ви згодом освоїте самостійно, якщо тема вас дійсно цікавить. Ще раз виділимо основні нюанси.

По-перше, обзаведіться надійним криптогаманцем, бажано некастодіальним, тобто таким, що дає змогу вам самостійно нести відповідальність за збереження криптографічних ключів.

По-друге, також обирайте тільки якісні сервіси для купівлі або продажу активів. Тут ми навели досить багато варіантів і дали посилання на статті, де ці питання розглянуто ще детальніше.

По-третє, інвестуйте і торгуйте з розумом, використовуючи для цього тільки вільні гроші, у жодному разі не беріть кредити на ці цілі. Крипторинок непередбачуваний, гарантій ніхто не дає.

Це цікаво - Калькулятори майнінгу криптовалют.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити