Будь-який домашній комп'ютер можна використовувати для майнінгу криптовалюти - питання тільки в тому, що саме майнити і чи буде це прибутково. Можна добувати монети за допомогою процесора, відеокарти або жорсткого диска, а також поєднуючи всі три пристрої. Добувати в такий спосіб біткоїни не вийде, але у 2024 році є перспективні альткоїни, творці яких приділяють багато уваги захисту від впливу ASIC-майнерів, віддаючи пріоритети саме власникам звичайних ПК.

Редакція BiznesCat.com вирішила розібратися, що потрібно для початку майнінгу на персональному комп'ютері та які альткоїни буде вигідно добувати.

Особливості майнінгу на домашньому ПК

У персональному комп'ютері є три основні компоненти, придатні для майнінгу криптовалюти:

 • Процесор.
 • Відеокарта.
 • Жорсткий диск.

Розглянемо нюанси для кожного з них.

Майнінг на процесорі

Має порівняно невелику обчислювальну потужність, але підходить для майнінгу спеціально оптимізованих монет, наприклад, Monero. Оптимальним вважається використання процесорів середньої вартості, оскільки дорогий буде занадто довго окупатися, незважаючи на високий хешрейт. Приклади моделей процесорів, які можуть принести прибуток станом на 2024 рік:

 • Intel Core i7-9700K
 • Intel Core i5-7600K
 • AMD Ryzen 5 1600X
 • AMD Ryzen Threadripper 1920X
 • AMD Ryzen Threadripper 1950X

Майнінг на відеокарті

Завдяки високій швидкості опрацювання операцій дуже часто для майнінгу використовують саме відеокарти, причому відразу по кілька пристроїв. Але в разі домашнього майнінгу на комп'ютері найчастіше мається на увазі використання тільки однієї відеокарти, яка також буде використовуватися для ігор або роботи з графікою. Моделі відеокарт, які сьогодні відповідають таким вимогам:

 • NVIDIA GeForce RTX 2070.
 • NVIDIA GeForce RTX 2080.
 • AMD Radeon RX 5700 XT.
 • NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti.
 • AMD Radeon RX Vega 64.

Майнінг на жорсткому диску

Майнінг на жорсткому диску принципово відрізняється від інших варіантів, оскільки тут використовується спеціальний алгоритм консенсусу Proof-of-Capacity (PoC). Його суть полягає в генерації об'ємів даних, цей процес називається плотингом.

Ефективність майнінгу в цьому випадку залежить від кількості записаних "плоттів", тобто по суті від кількості місця на жорсткому диску. Також на ефективність впливає швидкість передачі даних внутрішнього буфера пам'яті. Майнити можна як на HDD, так і на SSD. Приклади моделей ЖД, придатних для майнінгу:

 • Toshiba HDWD130EZSTA
 • Seagate ST 10000 VN0004
 • Seagate ST 8000 AS0002
 • Western Digital WD Red

Для досягнення максимальної ефективності можна використовувати відразу три види пристроїв під час майнінгу на домашньому комп'ютері. Варіант CPU + GPU часто використовується і підтримується програмами-майнерами, такими як MinerGate. З його допомогою можна досить ефективно добувати Monero (XMR).

Корисна інфа - Пули для майнінгу криптовалют.

Програми для GPU/CPU майнінгу на звичайному ПК

Найлегший спосіб почати майнити на комп'ютері - завантажити програми від MinerGate або NiceHash. Їхня перевага в тому, що вони поєднують в одному місці одразу все потрібне для майнінгу, тобто вам не потрібно окремо шукати пул і налаштовувати ПЗ, а також ці додатки мають зручний графічний інтерфейс (на відміну від тих, з якими можна працювати тільки через консоль). Розглянемо по черзі обидва варіанти на прикладі криптовалюти Монеро.

MinerGate

Для початку потрібно створити обліковий запис, якщо його ще немає. Це стандартна процедура, труднощів викликати не повинна. Досить підтвердити адресу електронної пошти.Minergate

Далі необхідно завантажити програму-майнер. Є як графічні, так і консольні варіанти під усі популярні операційні системи.Minergate

Встановіть завантажений майнер і залогіньтеся з обліковими даними, створеними на сайті. На головній сторінці майнера автоматично визначається найприбутковіша на поточний момент монета. На наступній вкладці можна знайти перелік усіх доступних криптовалют. Ті, які наразі збиткові, за замовчуванням приховані, якщо не натиснути спеціальну кнопку для їх відображення.

Тепер залишається натиснути кнопку "Почати майнінг" у стовпчиках CPU і GPU, або в якомусь одному з них. Процес почнеться негайно.

Якщо віддаєте перевагу роботі з консольним інтерфейсом, то пул MinerGate підтримує такі популярні майнери, як xmrig і xmr-stak. Налаштування для них наведено на сайті:Налаштування для xmrig і xmr-stak

NiceHash

Особливість NiceHash у тому, що це своєрідний ринок потужностей. Продавці надають свої обчислювальні потужності в оренду, а покупці платять за їхнє використання. Таким чином з боку продавців це виглядає як майнінг з отриманням доходу, а з боку покупців як хмарний майнінг. Весь процес здійснюється автоматично і з мінімальним втручанням користувача.

NiceHash Miner - програмне забезпечення для майнінгу, що містить низку сторонніх майнерів, які не належать NiceHash.

Щоб почати, зареєструйтеся на сайті та натисніть "Завантажити майнер" в особистому кабінеті.NiceHash

Виберіть перший варіант і натисніть "Завантажити".NiceHash

Скачайте інсталятор із GitHub.Інсталятор з GitHub

Антивірусний захист на цей час краще вимкнути. Майже всі антивіруси розпізнають майнер як вірус.

Встановіть програму й авторизуйтеся з тими ж обліковими даними, що на сайті. Дочекайтеся завантаження виконавчих файлів майнера.

Залишається тільки натиснути на кнопку "Почати майнінг" і дочекатися, поки пройде бенчмарк (оцінка можливостей комп'ютера). Коли майнінг запуститься, то буде автоматично обрано найвигіднішу на поточний момент монету, однак увесь прибуток конвертуватиметься в BTC і автоматично перераховуватиметься на біткойн-гаманець на сайті. Втім, можна вказати в налаштуваннях і будь-яку зовнішню адресу гаманця.Встановлення NiceHash

Інше програмне забезпечення

Програмне забезпечення для майнінгу на домашньому ПК дає змогу керувати процесом - запускати або зупиняти майнінг, налаштовувати його на певний пул, обирати обладнання, що використовується, і багато іншого.CG Miner

Однією з найпопулярніших програм вважається CGMiner. Її недолік тільки у відсутності графічного інтерфейсу, але з іншого боку, там все гранично просто, потрібно лише вводити потрібні клавіатурні команди зі списку доступних. Завантажується тут https://github.com/ckolivas/cgminer.

Інший варіант - встановити програму EasyMiner, яка є, по суті, графічним інтерфейсом CGMiner і відмінно показує себе під час майнінгу одночасно на CPU і GPU.

Практично всі подібні програми конфліктують з антивірусом, тому необхідно додавати їх у винятки.

Майнінг на HDD домашнього комп'ютера

Майнінг на HDD домашнього комп'ютера

У той час, коли відбувається майнінг на процесорі та відеокарті, можна одночасно запустити і майнінг на жорсткому диску, оскільки вони задіюють різні ресурси. Але важливо правильно виставити пріоритети (це можна зробити через диспетчер завдань). Основний пріоритет має бути у відеокарти.

Для майнінгу на жорсткому диску (т. зв. плотингу) підходять криптовалюти Burst, Sia. Найчастіше зупиняються на Burst. Такий спосіб видобутку криптовалюти досить економічний і ефективний, оскільки жорсткі диски споживають мало енергії.

Як майнити криптовалюту BURST у соло:

 • Завантажити програмне забезпечення з офіційного сайту https://www.burst-coin.org/wallet/. Також переконатися, що на комп'ютері встановлено останню версію JAVA.
 • Створити обліковий запис гаманця, зберегти в надійне місце секретну фразу.
 • У нижній частині екрана натиснути Write Plots, а потім Plot this Drive.
 • Обрати той об'єм дискового простору і кількість ядер, який вважаєте оптимальним використовувати для майнінгу на персональному комп'ютері.
 • Ввести свій ID і натиснути Start Plotting.
 • Коли процес завершиться, то можна закрити всі вікна командного рядка.
 • Поруч із кнопкою Write Plots з'явиться кнопка Start Mining. Натиснувши на неї, виберіть пул для майнінгу.
 • У вікні, що з'явилося, натисніть Change, щоб підключити до пулу свій обліковий запис.
 • Натисніть "Ок", щоб скопіювати адресу пулу. Вставте її в другий рядок Recipient. У першому вкажіть свою секретну фразу. Якщо з'явилося повідомлення про помилку, то знову натисніть Change і повторіть наступні кроки.
 • Коли побачите хеш-підпис, натисніть кнопку Start Mining (CPU/AVX), і почнеться майнінг Burstcoin.

Зауважимо, що такий вид майнінгу можна використовувати лише як додатковий варіант. Немає жодного сенсу збирати повноцінну ферму з жорстких дисків для майнінгу Burstcoin, оскільки за ціни монети в 0,003$ окупність такої ферми триватиме понад 80 років.

Це цікаво - Калькулятори майнінгу криптовалют для розрахунку прибутковості.

Пули для майнінгу на домашньому комп'ютері

Якщо вам не підходить використання MinerGate і NiceHash, то розглянемо, які бувають пули і як вибрати оптимальний для майнінгу на домашньому комп'ютері.

Процес видобутку криптовалюти облаштований так, що зі збільшенням кількості обчислювальної потужності в мережі зростає і складність обчислень. А з урахуванням вартості електрики і значних витрат на обладнання це далеко не завжди вигідне підприємство.

Тому став домінувати майнінг криптовалют у пулах. Пул являє собою групу майнерів, які об'єднують свої ресурси в єдину мережу і спільно видобувають криптовалюту. Пул має вищі шанси отримати винагороду за блок, ніж соло-майнер, хоча потім вона і ділиться за обумовленими умовами між усіма учасниками пулу.

Основні критерії вибору пулу для майнінгу вдома на персональному комп'ютері:

 • Сумісність пристроїв, які ви плануєте використовувати, з вимогами пулу. Крім того, пул має бути сумісний із програмним забезпеченням. Деякі пули окремо виставляють вимоги до швидкості інтернету.
 • Механізм розподілу завдань. У складі пулу можуть бути як величезні групи потужностей, так і дрібні. Важливо, щоб алгоритм ефективно і рівномірно розподіляв обчислювальні завдання даних між цими підгрупами. Наприклад, призначав сильній групі складніші завдання.
 • Прозорість операції. Повинен надаватися доступ до панелі моніторингу, що оновлюється в режимі реального часу і дає уявлення про всі виплати і тарифи.
 • Надійність і стабільність. Пул повинен забезпечувати захищене з'єднання, мати захист від DDoS-атак і зломів.
 • Частота і ліміти виплат. Якщо ви майните на домашньому ПК, то цей показник особливо важливий - за малих потужностей досягнення мінімального порогу виплати займе більше часу, а це може призвести до того, що виплати будуть більш рідкісними.
 • Структура комісій. Кожен пул стягує з учасників певну плату, хоча в деяких вона є добровільною і являє собою скоріше пожертвування. Є також такий варіант, що пул не стягує комісію за певних умов - наприклад, встановлення його програмного забезпечення.
 • Розмір. Великі пули мають вищу ймовірність знаходження блоків, але й виплати за блок будуть меншими. І навпаки. Тут усе залежить від ваших пріоритетів - що важливіше, отримувати гроші регулярно, але потроху, чи рідше, але більшими сумами.

Популярні майнінг-пули для видобутку альткоїнів - 2Miners, AltPool, Multipool, SoloPool тощо.Популярні майнінг-пули

Щоб приєднатися до пулу, потрібно перейти на його сайт і зареєструватися. Там можна зробити первинні налаштування, дати ім'я воркерам (воркер - це ваш робочий пристрій, комп'ютер, ферма тощо). Також прописати адресу гаманця для виплат. В особистому кабінеті можна відстежувати ефективність своєї роботи.2miners.com

Майнінг-калькулятори для розрахунку прибутковості майнінгу на ПК

Звичайно, майнінг на звичайному комп'ютері не вимагає фінансових витрат, тому можна почати займатися ним у будь-який момент і на практиці побачити, наскільки це прибутково. Проте рекомендується провести попередні розрахунки - можливо, ваше обладнання занадто слабке і не принесе жодного доходу, у такому разі можна оновити один або кілька компонентів.

Для розрахунку прибутковості майнінгу використовують калькулятори: WhatToMine, NiceHash, CryptoCompare, Coinwarz тощо. Щоб порахувати прибутковість під час використання домашнього ПК, підійде такий калькулятор, де можна вказати одразу кілька різних пристроїв або ж просто загальний хешрейт.

Для прикладу використовуємо калькулятор CryptoCalc. Спочатку в ньому потрібно вибрати криптовалюту, яку планується майнити. У цьому випадку це XMR (Monero).Калькулятор CryptoCalc

Далі потрібно розрахувати хешрейт наявних у вас CPU і GPU (продуктивність жорсткого диска рахується окремо, зовсім інакше). Отримане значення підставити в поле "Hash-потужність". Потім аналогічно скласти енергоспоживання двох пристроїв і вказати тариф на електрику, який діє у вашому регіоні. Також вказується комісія пулу, щоб результат був найбільш чистим. Праворуч відображається приблизний прибуток. Він змінюється в реальному часі, коли ви налаштовуєте параметри праворуч.

Що стосується жорсткого диска, то, якщо ви будете майнити на ньому Burst, то для розрахунків рекомендується використовувати цей калькулятор: http://burstcoincalculator.com/. Якщо вказати в ньому обсяг жорсткого диска, наприклад, 1 Тб, то відобразиться прибуток на день, тиждень і місяць. Як видно, на 2024 рік прибуток складе 3 Burst на тиждень. При ціні в 0,003$ за 1 Burst, звичайно, цей прибуток практично нульовий.Burstcoincalculator

При використанні 10 Тб ситуація трохи краща, але все одно питання з доцільністю такого майнінгу залишається відкритим.Burstcoincalculator

Приклад розрахунку окупності

Спробуємо розрахувати окупність майнінгу на домашньому комп'ютері, якщо уявити, що ви спеціально для нього купили основні компоненти. Будемо брати не найдорожчі варіанти.

Початкові витрати 28 800 гривень:

 • Відеокарта AMD Radeon RX 5700 XT - 14 000 гривень
 • Процесор AMD Ryzen Threadripper 1920X - 8 000 гривень
 • Жорсткий диск Toshiba HDWR11AUZSVA HDD 10 Тб - 6 800 гривень

Приклад розрахунку окупності при майнінгу на ПК

На алгоритмі RandomX, який використовує Монеро, процесор показує приблизно 1,4 kH/s, відеокарта - 1,5 kH/s. Сумарно - 2,9 kH/s. Сумарне електроспоживання - 225 + 180 = 405 Вт.

Отже, ми бачимо, що на поточний момент такий варіант буде збитковим. Потрібно або підвищувати хешрейт, або зменшувати енергоспоживання, або вибирати момент, коли вартість монети на ринку буде вищою. Зараз крипторинок переживає не найкращий період, але це, найімовірніше, тимчасове явище. Коли курси валют знову підуть вгору, то майнінг знову стане актуальним, навіть на домашньому ПК.

Які монети добувають за допомогою звичайних комп'ютерів

Розробники деяких проектів цілеспрямовано протистоять тому, щоб їхню криптовалюту добували за допомогою ASIC-ів. Тому вони розробляють такі алгоритми майнінгу, які важко відтворити в асіках, але які ідеально підходять для майнінгу в домашніх умовах. Приклади таких валют:

 • Monero (XMR). Одна з найкращих анонімних криптовалют, яку швидко і легко добувати вдома. Спочатку працювала на алгоритмі CryptoNight, який пізніше змінився на RandomX - ще більш стійкий до асиків. Таким чином, великі майнінгові організації ще довго не зможуть захопити екосистему, як сталося з Bitcoin.
 • Vertcoin (VTC). Монета, також стійка до розвитку спеціалізованих асіків. Для неї є зручне офіційне ПЗ, яке підтримує майнінг як на відеокарті, так і на процесорі. Слід зазначити, що для майнінгу Vertcoin можна використовувати лише відеокарти від Nvidia та AMD.
 • Dogecoin (DOGE). Альткоїн, створений практично як жарт, зміг виділитися активним співтовариством і вже має одним із найбільших обсягів транзакцій на ринку криптоактивів. Працює на алгоритмі Scrypt, який потребує під час майнінгу менше електроенергії. А час створення блоку становить лише 1 хвилину.

У будь-якому з випадків рекомендується приєднатися до пулу, це принесе прибуток набагато більший, ніж майнити соло.

Де обміняти намайнену криптовалюту

Після того, як майнінг на персональному комп'ютері приніс свої результати, можна продати криптовалюту, отримавши за неї реальні гроші. Основні способи це зробити:

 1. Онлайн-обмінники. Підтримують безліч напрямків обміну, зокрема відразу на картку або на будь-який зручний електронний гаманець. Обмін відбувається дуже швидко і легко.
 2. Платіжні системи. Деякі сервіси дають змогу завести окремі рахунки під різні валюти і криптовалюти, і швидко переказувати кошти з одного в інший. Наприклад, Advcash, Payeer та інші.
 3. Криптовалютні біржі. Можна вибрати біржу класичного типу з підтримкою фіатних валют. Або зупинитися на p2p біржі, де вибір платіжних напрямків значно більший і часто не потрібна верифікація акаунта.

Рекомендації

Декілька порад перед початком майнінгу на комп'ютері:

 • Вибираючи монету для видобутку, необхідно ретельно вивчити плюси і мінуси її екосистеми, оцінити перспективи. Навряд чи є сенс майнити валюту, у якої немає жодних шансів на підвищення вартості.
 • Також потрібно провести розрахунки на калькуляторі майнінгу, щоб переконатися в прибутковості задуму і побачити варіанти для вдосконалення процесу.
 • Важливо забезпечити хороше охолодження для свого комп'ютера. У процесі він буде сильно нагріватися. Є сенс придбати додаткові вентилятори - їх теж врахуйте при розрахунку окупності.
 • У регіонах з дорогою електроенергією прибуток з майнінгу значно знижується. Врятувати ситуацію в цьому сенсі може тільки хороший ринковий курс криптовалюти, інакше результати будуть збитковими.

Переваги та недоліки

Переваги:

 • Не потрібно купувати дороге обладнання.
 • Максимально швидкий початок майнінгу в декілька кліків.
 • Не потрібні особливі технічні знання.
 • Відносно низьке споживання енергії.

Недоліки:

 • Підвищений знос обладнання (особливо для жорстких дисків, ресурс яких обмежений кількома десятками тисяч годин).
 • Низький прибуток.

Читайте також - Майнінг на ноутбуці

FAQ

Як майнити криптовалюту біткоїн на звичайному комп'ютері?

Часи майнінгу біткоїнів на домашньому ПК давно минули і, найімовірніше, не повернуться. Тепер для видобутку найголовнішої криптовалюти потрібні величезні потужності, які може забезпечити тільки асік-майнер. Інший варіант - хмарний майнінг.

Що потрібно для домашнього майнінгу і як почати?

Скористайтеся платформами MinerGate або NiceHash. Вони поєднують у собі все необхідне для початку майнінгу з будь-якого пристрою, а також докладні інструкції зі скачування та налаштування ПЗ.

Чи вигідно майнити з домашнього комп'ютера?

Не можна очікувати, що такий варіант принесе космічний прибуток. Помітний дохід можливий у разі високого курсу криптовалюти на ринку і наявності відповідного обладнання.

Як порахувати прибуток, прибутковість, окупність при майнінгу на комп'ютері?

Скористайтеся для цієї мети калькуляторами майнінгу. У мережі їх досить багато. Наприклад, CryptoCalc, WhatToMine, NicaHash та інші.

Чи обов'язково вступати до майнінг-пулу?

Для деяких валют можливий і соло майнінг, але на практиці легко переконатися, що перебувати в пулі значно вигідніше.

Що можна майнити на звичайному комп'ютері?

Ті монетки, чиї алгоритми вирізняються стійкістю до розробки ASIC. Наприклад, Monero, VertCoin.

Чи буде обладнання сильніше зношуватися?

Так, звичайно, домашній майнінг змушує пристрої безперервно працювати на максимальних можливостях і нагріватися. Один зі способів трохи знизити знос - забезпечити якісне охолодження.

Чи можна майнити на домашньому ПК?

Так, але прибуток буде тільки в тому разі, якщо технічні характеристики ПК відповідають певному рівню - розрахувати, чи вистачить його потужності для отримання доходу, можна за допомогою калькуляторів.

Як почати майнити на домашньому ПК?

Щоб майнити на комп'ютері вдома з нуля, потрібно завантажити програму-майнер і приєднатися до майнінгового пулу. Новачки можуть скористатися послугами платформи MinerGate або NiceHash і приступити до процесу вже в кілька кліків. Якщо антивірус блокує завантаження або роботу програми, то слід додати програму до винятків.

Як майнити на слабкому ПК, чи варто це робити?

Зараз, коли становище крипторинку перебуває не на вищому рівні, навіть на потужному комп'ютері майнінг у домашніх умовах не завжди рентабельний, не кажучи вже про слабкий. Ви ризикуєте піти в мінус, віддаючи більше за електроенергію.

Чи варто майнити на домашньому ПК?

Спробувати можна, для ознайомлення з індустрією криптовалют і майнінгу. Але розраховувати на високий дохід не доводиться.

Які є програми для домашнього майнінгу?

Простим і зручним варіантом вважається Minergate, вона добре підходить для видобутку криптовалюти з невеликою потужністю, оптимізуючи процес.

Чи можливий майнінг біткоїнів на домашньому комп'ютері?

Ні. Як альтернативу можна розглянути хмарний майнінг.

Основні поняття

 • Майнінг - процес перевірки криптовалютних транзакцій і їхнього додавання в блокчейн. Здійснюється за допомогою математичних обчислень на тому чи іншому обладнанні (відеокарта, процесор, жорсткий диск, інтегральна схема ASIC).
 • Алгоритм майнінгу - набір інструкцій і механізмів, за допомогою якого зашифровано хеш криптовалюти.
 • Програмне забезпечення для майнінгу - застосунок із графічним або консольним інтерфейсом, через який відбувається налаштування та управління видобутком криптовалюти.
 • Пул - об'єднання майнерів для спільного пошуку блоку і справедливого розподілу винагороди за нього.
 • Криптовалютний обмінник - майданчик, де можна обміняти зароблену криптовалюту на фіатні гроші.
 • Криптовалютні біржі - майданчики, де можна обмінювати одну криптовалюту на іншу або на фіатні гроші.

Висновок + відео

Маючи лише домашній комп'ютер, рекомендується розглянути хмарний майнінг, де не потрібні потужності, а потрібен лише доступ до інтернету для купівлі контракту. Звичайний же майнінг на ПК - справа невдячна По-перше, з точки зору зношування і швидкої поломки обладнання, а по-друге, якщо поглянути з боку прибутковості. Такий варіант буде швидше збитковим. Утім, для зовсім нових криптовалют він може і підійти, ось тільки переважна більшість нових монет використовують алгоритм Proof-of-Stake, а не Proof-of-Work.

Читайте також - ТрейдингВ'ю (TradingView): графіки для аналізу ринку


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити