На 2024 рік про біткоїн чули практично всі, але більшість понять, пов'язаних із цим словом, залишаються таємницею.

Сьогодні редакція BiznesCat.com детально розповість про майнінг (англ. mining - видобуток) - процес, унаслідок якого з'являються біткоїни.

Що таке майнінг біткоїна

Майнінг біткоїна часто порівнюють із системою торрент-трекерів. Мережа Bitcoin - така ж p2p-мережа. У випадку з торрентами будь-хто охочий може викласти музику або фільм, отримати за це певний рейтинг, а також завантажувати інформацію, яку роздають інші учасники.

А Bitcoin - мережа, де роль тих, хто роздає, відіграють майнери, на них тримається робота всієї системи: за їхньою допомогою здійснюються транзакції, система залишається стабільною. Проте за вкладені ресурси вони отримують не рейтинг, а цілком конкретну криптовалюту.

Процес майнінгу біткоїна

Суть біткойн-майнінгу полягає в наступному: пристрої, розташовані в різних куточках світу, вирішують обчислювальні завдання, результат яких - віртуальні монети Bitcoin. Безпека процесу забезпечується за рахунок розподіленості, немає якогось одного центру, що контролює майнінг.

Усі операції, що здійснюються в мережі, вносять у своєрідний лог і по черзі передають майнерам, чиє завдання - знайти серед мільйонів можливих комбінацій певний "хеш", який підійде до всіх транзакцій, здійснених останнім часом, і особливого секретного ключа. Знаходження такого хешу забезпечує майнеру винагороду (на поточний момент це 6.25 BTC, а після халвінгу у 2024 році винагорода зменшиться до 3.125 BTC). Отримати винагороду не так просто, адже за неї одночасно ведуть боротьбу тисячі людей. Коли хеш відгадано, блок транзакцій закривається, а черга переходить до наступного.

До складу хеша блоку входять:

 • хеш попереднього блоку;
 • сумарний хеш операцій, здійснених користувачами за останні 10 хвилин;
 • випадкове число, що змінюється для того, щоб результат відповідав встановленим системою умовам.

Зміна умов - ключовий фактор у визначенні складності майнінгу; вони коригуються через кожні 2016 знайдених блоків (приблизно раз на 14 днів).

Де продати або обміняти здобуті біткоїни

З добутими монетами BTC можна вчинити на свій розсуд:

 1. Накопичувати і чекати наступного зростання криптовалюти. Інвестиційна стратегія, розрахована на декілька місяців або років.
 2. Одразу продавати і виводити у фіат, фіксуючи дохід, отриманий від майнінгу.
 3. Збільшувати кількість коїнів, торгуючи біткоїном на біржі.

З першим варіантом усе зрозуміло: потрібно накопичувати криптовалюту в гаманці і чекати "туземун". Зберігати намайноване краще на холодних гаманцях, наприклад Ledger або Trezor.

У другому випадку потрібно знайти спосіб, як продати біткоїни. Зробити це можна через:

 1. Криптобіржі. З фіатом і стейблкоїнами працюють наступні майданчики: Binance, Bybit, OKX, Huobi, MEXC Global, EXMO та інші.
 2. Обмінники.
 3. p2p-обмінники. Дають можливість продажу BTC іншим людям, отримуючи оплату у фіаті безпосередньо без посередників.

Хеджувати ризики можна за допомогою ф'ючерсних криптобірж.

Види біткоїн-майнінгу

Конкретно для біткоїна кількість видів майнінгу істотно скоротилася. Якщо інші криптовалюти ще можна добувати за допомогою відеокарт, процесорів, жорстких дисків тощо, то висока складність Bitcoin робить усі ці способи не тільки неефективними, а й навіть збитковими.

Майнінг за допомогою асік-майнерів (ASIC)

У перекладі з англійської ASIC - це інтегральна схема спеціального призначення. По суті це просто мікросхема, розрахована виключно на один вид роботи - розшифровку конкретного алгоритму. Для біткоїна це SHA-256. Завдяки відсутності багатозадачності, пристрої показують значно більшу потужність, ніж ті, які підходять одразу для всіх алгоритмів.Майнінг за допомогою асік-майнерів

Технічно асік являє собою пристрій, усередині якого розташовані:

 • робочі чіпи;
 • пам'ять, де закладена програмна складова;
 • вентилятор для охолодження.

Зовні корпус обладнаний кількома роз'ємами, що допускають підключення сторонніх пристроїв.

ASIC - пристрої дуже енерговитратні. Проте якщо зібрати ферму з відеокарт, яка сумарно даватиме таку саму потужність, то електрики витрачатиметься ще більше, та й початкові вкладення вищі. Тому з цієї точки зору майнінг на асіках вигідніший.

Найперші ASIC були настільки компактними, що їх можна було під'єднати до звичайного комп'ютера через USB-порт. Але зараз вони мають значно більші габарити і розподіляються на дві групи:

 • домашні;
 • професійні (промислові).

Перші відрізняються меншими розмірами і скороченим рівнем шуму, оснащуються менш потужним блоком живлення. Відповідно, другі набагато більш енерговитратні і водночас ефективні для майнінгу біткоїна. Часто використовуються великими корпораціями.

Хмарний майнінг Bitcoin

Чим складнішим стає біткоїн і чим сильніше знижується окупність домашнього майнінгу, тим більше майнерів шукають способи підвищення ефективності процесу. Спочатку це виразилося в появі пулів, а зараз поширені спеціалізовані сайти, що пропонують приватним особам вкладатися у великі майнінг-ферми. Це водночас розв'язує проблеми надмірної витрати електроенергії, охолодження, нестачі потужності, шуму - тобто всього, що турбує людей під час майнінгу у себе вдома.Хмарний майнінг

По-справжньому прибутковий Bitcoin-майнінг в останні декілька років поступово переміщається в data-центри промислового масштабу. Розташовані вони в основному в тих країнах, де електроенергія коштує дешево (Китай), відмінне природне охолодження (Скандинавія, Ісландія), лояльні податкові збори (Естонія).

Здебільшого популярність хмарного майнінгу біткоїнів пов'язана зі зниженим порогом входу. Можна почати заробляти на криптовалюті, маючи в кишені всього $100 - тоді як у реальному майнінгу початкові капітали становлять тисячі доларів. Крім того, це хороша можливість диверсифікувати вкладення, купивши контракти відразу на декілька різних монет. Під час оформлення контракту купується не обладнання, а деяка кількість хешрейту (потужності мережі).

Компанія-власник сайту продає користувачам потужності й автоматично переказує їм дохід з майнінгу, утримуючи комісію. Коли контракт закінчується, потужності повертаються назад компанії. На багатьох подібних сайтах є щось на кшталт біржі, де користувачі можуть перепродавати контракти іншим. Хтось навіть спеціалізується конкретно на цьому для заробітку.

Як почати майнити біткоїни вдома

Покрокова інструкція про те, як новачкові почати добувати біткоїни:

 1. Підібрати обладнання. Для майнінгу біткоїна (алгоритм SHA-256) зараз актуальні асік-майнери (ASIC). Вартість залежить від моделі. Досить імовірно, що для виходу на бажаний дохід доведеться придбати не один, а декілька пристроїв.
 2. Підключити та налаштувати асік відповідно до інструкції. Забезпечити швидкий і безперервний інтернет. Обов'язково перевірити проводку в приміщенні, далеко не вся витримає таку потужність.
 3. Вибрати відповідний майнінг-пул, завантажити з його сайту програму-майнер, належним чином її налаштувати.
 4. Створити гаманець для криптовалюти або рахунок на біржі, куди будуть нараховуватися зароблені біткоїни.
 5. Обрати надійні сервіси (біткоїн-обмінники або біржі криптовалют), через які згодом можна буде обмінювати крипту на фіат, якщо не планується зберігати її як інвестиції.

Докладніше про підготовку ASIC для домашнього майнінгу біткоїнів, оскільки саме з цим у новачка найчастіше виникають складнощі:Підготовка ASIC для домашнього майнінгу

 1. Встановити куплений пристрій на рівну поверхню, підключити БЖ (блок живлення). Частина асіків продається вже з БЖ, для інших доведеться купити цей елемент окремо. Важливо правильно визначити необхідну потужність - якщо цей параметр буде обрано неправильно, є ризик зламати дорогий пристрій. Якщо надалі планується розганяти ASIC, потрібно передбачити підключення додаткового блока.
 2. Увімкнути БЖ у розетку. Підключити асік до інтернету через мережевий Etherenet-кабель. Під час першого ввімкнення пристрій набирає потужність повільно, це пов'язано з необхідністю усунути пил, що накопичився за час перевезення.
 3. Обираючи пул, потрібно орієнтуватися на сумарний хешрейт, методи виплати, простоту налаштування і загальну репутацію в обізнаних колах. Деякі пули також дають змогу працювати і в соло-режимі. Головне - зайти на сайт, зареєструватися і створити так званого воркера.
 4. Перед початком майнінгу визначити IP-адресу приладу. Для цього є спеціальний софт, наприклад Advanced IP Scanner.
 5. Зайти в інтерфейс налаштувань асіка, ввести там логін і пароль від пулу. У багатьох моделях під час першого входу можна просто ввести "root".
 6. Ввести основну інформацію - порти, URL-адресу пулу, налаштування воркера.
 7. Зайти на пул і вписати там ID користувача. Щойно дані збережено, починається безпосередньо майнінг. Орієнтовно через 10 хвилин потужність асіка має досягти максимуму.

Щоб перевірити, що майнінг біткоїна дійсно відбувається, достатньо зайти в статистику (розділ "Статус майнера"). Немає сенсу здійснювати таку перевірку раніше ніж через годину після початку процесу. Важливо не забувати відстежувати температуру пристрою, уникаючи перегріву.Домашній майнінг біткоїна

Обладнання для майнінгу криптовалют

Трохи теорії. Загалом у криптовалютному світі використовують або використовували такі види майнінг-обладнання:

 • Процесор. Зараз популярні криптовалюти майнити так уже нерентабельно - енергії витрачається багато, а прибуток мінімальний, а отже, неминучий вихід у мінус.
 • Відеокарта. Згодом майнінг на процесорах змінився GPU - відеокарта влаштована так, що здатна порахувати за одиницю часу в рази більше чисел, ніж будь-який ЦП. Також з'явилася можливість створювати майнінг-ферми, об'єднуючи в одну конструкцію відразу декілька графічних карт.
 • Майнінг FPGA зараз практично не використовується, хоча він зіграв чималу роль свого часу. Чипи FPGA були потужними, економічними з погляду енерговитрат, проте дуже дорогими у виготовленні - тому поступово від їхнього випуску відмовилися всі виробники.
 • ASIC-майнінг. Про нього ми розповіли вже досить багато і ще раз нагадаємо, що на 2019 рік це єдиний економічно вигідний спосіб видобутку BTC.Обладнання для майнінгу криптовалют

Проте коли йдеться про інші криптовалюти, то частіше користувачі зупиняють вибір на фермах з відеокарт. Не всі вірять у світле майбутнє біткоїна, багато хто вважає більш перспективним напрямком альткоїни, яких зараз безліч.

Ферма для майнінгу

Здебільшого поняття ферм для майнінгу асоціюється з відеокартами, проте комплектуючі можуть бути й іншими - наприклад, набирають обертів ферми з ASIC. У будь-якому разі мається на увазі конструкція з декількох пристроїв, спрямована на розв'язання обчислювальних завдань.Ферма для майнінгу

GPU-ферми стали популярними з появою криптовалюти Ethereum, яка має меншу складність, ніж Bitcoin, але водночас досить вигідна під час продажу. Коли майнінг ефіру на процесорах став не актуальним, виникло питання, на чому його добувати. Тоді згадали, що в 2012-2013 роках успішно копали біткоїн на відеокартах, і застосували цей метод до ефіру.

Основні параметри: складність майнінгу, хешрейт мережі, винагорода за блок, алгоритм

Час, що витрачається на формування нового блоку транзакцій, залежить від двох показників - складності та випадковості. Випадковість полягає в тому, що не можна заздалегідь передбачити, яким вийде хеш. Головне, щоб він задовольняв певним критеріям, заданим мережею. Оскільки кожен набір даних оснащений лише одним виходом для hash-функції, то майнери додають до цих даних параметр nonce, тим самим отримуючи новий хеш. Якщо результат вийшов невідповідним, то майнер спробує те ж саме з іншим nonce і так до успіху.

У біткоїні програмно закладено, що хеш відповідає складності майнінгу. Правильне значення має бути нижчим за задане цільове і час від часу коригуватися згідно з правилами з протоколу. Виходить, що чим значення менше, тим важче майнеру знайти відповідне значення - це називається підвищенням складності.

На питання про те, навіщо потрібна складність майнінгу, є абсолютно певна відповідь у технічній документації біткоїна. Складність необхідна для компенсації збільшення хешрейту мережі, щоб емісія відбувалася приблизно за заданим від початку планом. В іншому разі всі монети будуть здобуті занадто швидко, що негативно позначиться на їхній вартості.Складність Біткоїн майнінгу

А тепер розглянемо докладніше, що таке хешрейт мережі Bitcoin і алгоритм майнінгу.

Параметр Hash Rate відображає, скільки в поточний момент сумарної потужності підключено до мережі для її безперервної роботи. Саме така потужність потрібна, щоб своєчасно (кожні 10 хвилин) генерувати блок транзакцій.

Мережа Bitcoin вимагає витрат великої кількості енергії, адже в ній постійно проводяться складні математичні обчислення. А ускладнює пошук таке поняття, як алгоритм хешування.Хешрейт мережі Біткоїн

Алгоритм бере інформацію довільних розмірів (це можуть бути цифри, букви або навіть файли медіа) і перетворює їх на певний фіксований рядок із букв і цифр. Розмірність його може коливатися залежно від застосовуваної хеш-функції (наприклад, 64, 128 або 256 bit).

Алгоритм хешування - це одностороння функція, що працює строго лінійно - маючи хеш, не можна у зворотному порядку відновити мережу.

Алгоритм хешування

Програми для майнінгу BTC

П'ятірка найпопулярніших на 2024 рік програм для видобутку біткоїна.

NiceHash Miner Legacy

Безкоштовний універсальний додаток із простим інтерфейсом. Підтримує декілька алгоритмів майнінгу, тож дає змогу видобувати не тільки біткоїн. Є функція автоматичного вибору найбільш вигідної монети в поточний момент часу.

Завдяки простоті, програма подобається новачкам, хоча і професіонали вважають її одним із найзручніших варіантів. Примітно, що, яка б валюта не добувалася, виплати завжди здійснюються в BTC.NiceHash Miner Legacy

Claymore’s Dual Miner

Теж універсальна і безкоштовна програма з відкритим вихідним кодом. Націлена на роботу з відеокартами, підтримує більшість алгоритмів альткоїнів. Вважається найефективнішим інструментом для майнінгу ефіру.

Софт підходить більше для досвідчених користувачів, ніж для новачків. Тут багато тонких налаштувань, здатних істотно підвищити ефективність.Claymore’s Dual Miner

EasyMiner

Найпростіша програма з легким зрозумілим інтерфейсом. Дозволяє майнити біткоїн і низку інших монет. Поєднується з консольними програмами Minerd, Cudaminer, Ccminer, Cgminer. Працює з асиками, процесорами, відеокартами.

Доступний режим соло-майнінгу біткоїна із самостійним вибором пулу. Відображається детальна інформація про процес і зароблені кошти.EasyMiner

BFGMiner

Багатофункціональний безкоштовний застосунок, придатний для видобутку BTC і альткоїнів. Працює з GPU, FPGA, ASIC. Відрізняється багатим вибором налаштувань, що дають змогу дуже тонко підігнати все під свої потреби.

Моніторить температуру пристроїв, швидкість роботи кулерів. Дає змогу працювати одночасно відразу в декількох пулах. Є версії під Windows і Linux. Програма підходить насамперед для професіоналів, оскільки досить складна в налаштуванні.BFGMiner

CGMiner

Одна з перших програм, працює з 2011 року і допомогла отримати дохід уже тисячам криптоентузіастів. Від самого початку була заточена тільки під алгоритм біткоїна - SHA-256, але згодом підключила й інші протоколи (Neoscrypt, phornix, Cryptonight та ін.).

Софт консольний, тобто графічної версії у нього немає, робота здійснюється через командний рядок. Якщо комфортніше з графічним інтерфейсом, то додатково можна поставити програму CGWatcher.CGMiner

Пули для видобутку біткоїна

Зовсім скоро після появи біткоїна кмітливі майнери зрозуміли, що процес заробітку можна істотно прискорити, якщо діяти не поодинці, а об'єднуватися в пули. Вигоду такого способу відчули навіть ті, хто володів високопотужним обладнанням. Адже якщо майнити без пулу, доведеться постійно збільшувати хешрейт, купуючи або вдосконалюючи обладнання. А робити це нескінченно неможливо, тоді мова буде йти про захмарні суми.Розподіл кількості перебору хешів

Майнінг-пул являє собою сервер, мета якого полягає в розподілі однієї великої і важкої обчислювальної задачі на безліч більш легких і їхній роздачі всім підключеним до мережі пристроям.

Виходить так, що потужності всіх учасників одночасно працюють над завданням, і шанси на знаходження блоку збільшуються. Кожен майнер у міру своїх можливостей робить внесок у спільну справу, а потім отримує винагороду, теж відповідно до вкладених ресурсів.

Під час вибору майнінг-пулу важливо звертати увагу на його сумарний хешрейт. Чим він більший, тим більша ймовірність закриття блоку. У маленьких пулів шансів на успіх ненабагато більше, ніж у соло-майнерів.

Існує такий підтип пулів, як мультипул. Він дає змогу добувати багато різних монет і автоматично перемикається на найвигіднішу, якщо користувач активує відповідне налаштування.

Переваги та недоліки BTC майнінгу

Переваги:

 • Підтримка біткоїн мережі, без якої її робота неможлива.
 • Участь у сильній криптоспільноті.
 • Можливість більш стабільного заробітку за допомогою пулів.
 • Можливість уникнути клопоту з обладнанням за допомогою хмарного майнінгу.
 • Біткоїн - перспективна монета, яка ще може багаторазово зрости.

Недоліки:

 • Досить складна організація процесу для початківців.
 • Висока вартість обладнання.
 • Окупність сильно залежить від курсу монети.
 • Висока конкуренція.

FAQ

Що таке майнінг біткоїна?

Це ключовий процес для роботи всієї мережі. Майнери відповідають за підтвердження транзакцій, досягнення консенсусу, генерацію блоків, і отримують за це фінансову винагороду у вигляді нових згенерованих монет і комісій за транзакції. Без майнінгу робота біткоїна неможлива.

Що таке калькулятор майнінгу біткоїна?

Спеціальні сайти, де можна вказати параметри свого обладнання і дізнатися, чи вигідно буде добувати на ньому криптовалюту на поточний момент, і за скільки окупляться вкладення.

Читайте все про калькулятори майнінгу криптовалют для розрахунку прибутковості за посиланням.

Які найприбутковіші асики для майнінгу Bitcoin?

Асік - спеціальна інтегральна мікросхема, орієнтована тільки на майнінг. На момент написання серед найприбутковіших - Bitmain Antminer L7, Antminer HS3, iPollo G1, Jasminer X4.

Що таке ферма для майнінгу Bitcoin?

З'єднана в єдине ціле система обладнання (зазвичай під фермою розуміють ферму з відеокарт, але для асіків теж підходить це поняття).

Що таке пул для майнінгу біткоїна?

Об'єднання майнерів з усього світу, щоб їхні потужності працювали спільно і разом добували блоки. За прибутковістю вступ до пулу буде результативнішим, ніж видобуток соло, де занадто маленький шанс успіху.

Які використовуються програми для біткоїн майнінгу?

Прикладами є NiceHash, Claymore's Dual Miner, EasyMiner, CGMiner, BFGMiner.

Чи актуальний біткоїн-майнінг у 2024 році?

Для домашніх майнерів - сумнівно. Біткоїн зараз добувають переважно на промисловому рівні. Так, є асики, які згідно з калькуляторами показують непогану прибутковість, але й коштують вони відповідно. А швидка окупність можлива тільки за високого курсу BTC, чого гарантувати не можна.

Чи можливий хмарний майнінг біткоїнів із виведенням грошей?

Так, є чимало сайтів хмарного майнінгу, де можна купити контракт на обчислювальні потужності і не займатися самому обладнанням.

Де подивитися графік складності майнінгу біткоїна?

Наприклад, на сайті https://bitinfocharts.com. Видно, як сильно за останні роки коливалася складність через приплив нових майнерів в індустрію.

Як майнити BTC на андроїд або iOS?

Майнити біткоїн на телефоні не вийде, занадто низька потужність обладнання.

Чи можна майнити біткоїн без вкладень?

Ні. У будь-якому разі потрібно закуповувати обладнання, оплачувати електроенергію, а у випадку з хмарним майнінгом купувати контракти.

Як отримати біткоїн без майнінгу?

Купити - на біржі, в обмінниках, у телеграм-ботах, на P2P платформах та іншими способами. Ще можна отримати безкоштовно в невеликій кількості за допомогою "кранів".

Перспективи майнінгу біткоїна

Вік біткоїна вже переступив десятирічну позначку. На початку про нього практично ніхто не знав, але за останні декілька років про нього дізнався весь світ. Навіть великі новинні портали активно цікавляться криптовалютою і показують курс BTC на головних сторінках.

За 2017 рік творці асіків, наприклад, Bitmain, отримали гіперприбуток зі своєї продукції. Але скільки зараз працює майнерів, наприклад, S9? Криптовалюти прозорі, і вся інформація знаходиться на виду. У наявності факт, що кількість використовуваних ASIC стабільна, вона не збільшується. Чітко простежується переломна точка. Вартість BTC не дає змоги користувачам закуповуватися новим обладнанням. Витрати на електроенергію зводять нанівець всю окупність.

Ні про який гіперприбуток мова вже не йде, у багатьох країнах індустрія майнінгу повністю зійшла нанівець. Що буде у 2024 - покаже виключно курс біткоїна. Якщо ціна зросте, то майнінг відродиться, і навпаки. Проте навчені гірким досвідом майнери вже будуть значно обережнішими і не кидатимуться у вир з головою. Бізнес повною мірою проявив свої ризики.

Крім того, вважається, що дрібні майнери зовсім підуть з індустрії - занадто великий термін окупності. Якщо раніше йшлося про окупність за півроку, то зараз неможливо відбити витрати на ASIC навіть за рік.

Нові домашні майнери не приходять у сферу, тему вже не можна назвати хайповою. А отже, на ринку залишаться тільки великі гравці, що збільшує ризик контролю і маніпулювання. Що стосується інвесторів, їм залишається притримати свої заощадження в надії на поліпшення становища. Стабільність почасти лякає на тлі такої волатильності, яка спостерігалася раніше. З цим нічого не можна вдіяти, тільки чекати.

Відео

Читайте також - Майнінг на комп'ютері


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити