Майнінг (від англ. mining - шахтарська справа, видобуток корисних копалин) - це вид діяльності, що перевіряє криптовалютні транзакції і створює нові блоки в мережі на основі технології блокчейн.

Майнінг - ключове поняття в забезпеченні роботи багатьох криптовалют. Майнери (люди, які віддають обчислювальні потужності своїх пристроїв) отримують грошову винагороду за кожен видобутий блок, а також дохід із внутрішньомережевих комісій. Наприклад, у мережі Біткоїн нагорода за блок у 2024 році становить 3,125 BTC. Редакція BiznesCat.com розглянула і підготувала детальний огляд процесу майнінгу криптовалюти.

Що таке майнінг криптовалют

Блоки, з яких складається ланцюжок (блокчейн), мають низку параметрів. Один із них - хеш, якесь число, яке потрібно з'ясувати для генерації блоку. Пошук здійснюється шляхом перебору значень. Конкретні моделі обчислень різняться у різних криптовалют, проте всі вони мають схожі риси: знаходження хеша відбувається дуже довго, а перевірка готового результату - дуже швидко.

Криптовалютний майнінг гарантує надійність, цілісність і нормальне функціонування криптомережі (а саме - підтвердження чесності транзакцій, захист від хакерських атак і фальшивих блоків, забезпечення децентралізації).

Коли два учасники мережі обмінялися транзакцією, вона обов'язково має бути підтверджена. Підтвердження являє собою включення в блок. Тільки після цього кошти, передані шляхом транзакції, можуть використовуватися далі. Можливість підтвердження підробленої транзакції виключається.

З точки зору пересічних користувачів, майнінг - джерело додаткового заробітку. Але, перш ніж починати ним займатися, потрібно ретельно розрахувати окупність обладнання, можливий прибуток і загалом перспективність обраної криптовалюти.

Процес майнінгу

Під час майнінгу криптовалюти створення нових блоків відбувається за таким алгоритмом:

 1. Користувачі шукають хеш, проводячи для цього обчислювальні операції.
 2. Коли код розшифровано, відкривається новий блок, що має криптографічний підпис.
 3. Підпис містить у собі всі хеші попередніх блоків.
 4. Перший майнер, який вгадав хеш, отримує винагороду.

У нових криптовалютах хеш шукається легко, а в таких як біткоїн та інші топові монети - поодинці знайти його не вистачить життя. Тому майнери об'єднуються в пули, щоб швидше створювати блоки. А нагорода ділиться на всіх по справедливості.Майнінг криптовалюти

Де продати здобуту криптовалюту

Добуту майнінгом криптовалюту можна приберегти як інвестиції або продати й отримати реальний дохід. Продаж крипти здійснюється за допомогою спеціальних сервісів - криптобірж та/або криптовалютних обмінників, які відрізняються за функціоналом, інтерфейсом, величиною комісій.

Складність криптовалютного майнінгу

Емісія більшості криптовалют кінцева. Наприклад, біткоїнів не може бути більше 21 000 000 (за розрахунками, їх добудуть до 2140 року). Але у зв'язку зі зростанням популярності індустрії приходить все більше нових майнерів.

Розробники при створенні біткоїна задали приблизний час знаходження блоку - 10 хвилин, і цей період часу не повинен змінюватися, незалежно від того, скільки людей підтримує мережу. Це захист від безконтрольного створення монет. Параметр складності майнінгу створений для того, щоб утримувати 10-хвилинний інтервал на одному рівні.

Складність автоматично коригується через кожні 2016 видобутих блоків (приблизно раз на 2 тижні). Якщо, за розрахунками системи, майнери добули цю кількість блоків занадто швидко, то складність збільшується, і навпаки.

Причини, через які було запроваджено складність видобутку криптовалюти:

 • Контрольована емісія. Виключає ймовірність занадто раннього створення всіх блоків.
 • Підвищення цінності криптовалюти. Чим складніше добувати монети, тим вище вони цінуються на ринку.

Є і ще один непрямий плюс складності майнінгу. Це дає стимул до розвитку нових технологій. Регулярно випускається нове обладнання з більш високою потужністю, що впливає на економіку світу.

Динаміка зростання складності майнінгу криптовалюти біткоїн:Поточна складність майнінгу Біткоїна

Хешрейт мережі, алгоритми майнінгу

Хешрейт (hashrate) - показник, що відображає те, скільки сумарно обчислювальної потужності майнери віддають мережі для її безперервного функціонування. Мережа споживає масу енергії, оскільки вона повинна постійно перебирати коди для формування чергового блоку. Щоб пошук не був надто простим, існують алгоритми хешування.

Хешрейт мережі Bitcoin (сумарна потужність становить 395.645 E hash/s)Хешрейт мережі Bitcoin

Алгоритм майнінгу перетворює будь-які цифрові дані на перманентний рядок із букв і цифр. Залежно від того, яка хеш-функція використовується, варіюється і розмір фіксованого біта. Алгоритм має дві основні властивості: являє собою односторонню функцію і видає унікальні результати. Відповідно, йому притаманне лінійне виконання - з готового хеша не можна відновити мережу.

У мережі Bitcoin застосовується алгоритм SHA-256. Для успішної генерації блоку "шахтар" повинен підібрати заголовок блоку так, щоб він дорівнював або був меншим за цільове значення. Цільове значення - це число з 256 bit. Чим нижча мета, тим генерація блоку буде важчою. Для майнінгу ефіріума застосовується алгоритм Ethash.

Винагорода за видобутий блок

При закритті блоку майнерам завжди видається винагорода. Для біткоїна це:

 1. З 2009 по 2012 р. - 50 монет.
 2. З 2012 по 2016 р.- 25 монет.
 3. З 2016 по 2020 р. - 12,5 монет.
 4. З 2020 по 2024 р. - 6,25 монет.

Нагорода продовжуватиме зменшуватися вдвічі через кожні 210000 створених блоків. Це явище називається халвінгом, або наполовину зменшуємо біткоїна, і виконує схожі функції зі збільшенням складності, зокрема підвищує цінність активу.Майнінг криптовалюти

Види майнінгу

Різновидів майнінгу існує досить багато, але не всі з них будуть ефективні для конкретної криптовалюти.

Майнінг на процесорах (CPU)

Майнінг на процесорах

Колись на процесорі можна було майнити біткоїн. Не потрібно було купувати взагалі ніякого додаткового обладнання. Але зараз ці часи давно пішли в минуле - складність мережі не дозволяє використовувати CPU для видобутку біткоїнів.

Однак свіжі криптовалюти, які поки що мають низьку складність, доступні для майнінгу на процесорі. Інше питання, що неможливо заздалегідь сказати, чи буде валюта перспективною і чи є сенс витрачати на неї час і електрику.

На відеокартах (GPU)

Майнінг на відеокартах

Більшість популярних криптовалют, окрім Bitcoin, зараз успішно майняться за допомогою "ферм" GPU - сукупності декількох потужних відеокарт (у середньому від 4 до 12). Відеокарти здатні швидко обробляти інформацію, оскільки їх від початку для цього створювали - мається на увазі підтримка вимогливих ігор або відео високої роздільної здатності.

Інтегровані моделі або картки від ноутбуків не підходять, тільки повноцінні дискретні відеоадаптери.

На жорсткому диску (HDD)

Майнінг на жорсткому диску

Майнінг на жорсткому диску здійснюється відповідно до алгоритму PoC (Proof of Capacity). Спосіб став відомим у той момент, коли на ринку раптово стався дефіцит інших важливих комплектуючих для майнінгу (GPU, материнські плати). Вартість криптовалюти піднімалася, майнерів ставало дедалі більше, і виробники просто не справлялися з попитом.

Тоді розробники крипти винайшли нову технологію, яка за хорошої ефективності не вимагає захмарних потужностей. Зараз криптовалютний майнінг на HDD досить поширений.

Видобуток криптовалют на асіках (ASIC)

ASIC майнер

Асік-майнер - це спеціальна інтегральна схема, що має високу потужність, проте запрограмована лише на один алгоритм (інколи - на кілька споріднених). На 2019 рік це найбільш високотехнологічний вид майнінгу.

Асіки (ASIC) зараз - єдиний спосіб ефективно майнити біткоїн. Однак розробники криптовалют не люблять їх за шкоду децентралізації. Через дорожнечу обладнання та довгу окупність далеко не всі домашні майнери зупиняються на цьому варіанті, натомість великі корпорації бачать у цьому вигоду. Таким чином мережа стає менш централізованою.

Браузерний майнінг

Браузерний майнінг

Видобуток криптовалюти здійснюється шляхом використання обладнання користувача, але тільки в той період часу, коли в нього відкрита вкладка з відповідним сайтом. Відсоток використання ресурсів залежить від конкретного проекту і може дорівнювати як 10 %, так і всім вільним ресурсам. Налаштуваннями можна обмежувати показники.

Якщо виставити потужність на максимум, комп'ютер буде гальмувати, проте прибуток зросте. Зменшення потужності прибере гальма, але й знизить прибуток. Найкраще поєднувати два варіанти - виставляти потужність на максимальні значення вночі або коли нікого немає вдома, а зменшувати під час використання ПК.

Хмарний майнінг

Хмарний майнінг

Під час використання сервісів хмарного майнінгу користувач оплачує певну кількість потужностей шляхом купівлі контракту. Більше йому нічого робити не потрібно. Майнінг проводиться на обладнанні власників сайту, а користувач, який оплатив контракт, отримує дохід відповідно до куплених потужностей.

Майнінг на мобільному телефоні

Майнінг на мобільному телефоні

Для майнінгу на телефоні потрібно завантажити на айфон або андроїд спеціальну програму. Цей варіант належить до найменш ефективних - телефон або планшет буде сильно нагріватися, що може призвести до поломки. При цьому прибуток явно того не вартий, заробити таким методом можна буквально копійки.

Що таке прихований майнінг криптовалют

Прихований майнінг

Прихований майнінг - це видобуток монет на комп'ютері користувача, який про це навіть не підозрює. Здійснюється шляхом таємного встановлення на ПК програми-ботнету. Помітити прихований майнер можна по збільшеному навантаженню - відеокарта або процесор зазвичай завантажені на 100 %, навіть якщо не запущено жодного застосунку. Однак існують хитріші різновиди, які забирають лише частину ресурсів, через що їх складніше виявити.

Перші приховані майнери з'явилися у 2011 році, а ще через декілька років це перетворилося на епідемію. Були заражені тисячі комп'ютерів по всьому світу. Найчастіше ботнети передавалися через Skype. Найнебезпечніше, що вони не просто майнили, а й крали конфіденційну інформацію і доступ до криптогаманців.

Як зайнятися майнінгом вдома

Як зайнятися майнінгом вдома

Майнінг криптовалюти вдома потрібно почати з вибору криптовалюти. Тим, хто зупинився на найпопулярнішій (Bitcoin), потрібно бути готовими віддати 50-100 тисяч гривень на ASIC, а потім до 5 тисяч гривень щомісяця на електрику.

Якщо вибір припав на одну з менш розкручених, але теж перспективних криптовалют, то доведеться зібрати майнінг-ферму, що містить декілька відеокарт, материнську плату, процесор, жорсткий диск. Усе це об'єднується в рамках одного корпусу і потребує високопотужного охолодження.

А якщо вирішено спробувати свої сили в майнінгу свіжоспеченої крипти без зайвих витрат, то достатньо просто завантажити програму для майнінгу і починати добувати її за допомогою процесора. Потрібно переконатися, що створено відповідний гаманець для криптовалюти, де зароблені кошти зберігатимуться.Обладнання для майнінгу

Обладнання для майнінгу криптовалют

Трохи історії. Як розвивалися пристрої для видобутку криптовалюти:

 1. Процесор. Був актуальним із 2009 до червня 2010 року.
 2. Відеокарти. Починаючи з 2010 року.
 3. FGPA - з 2011 року. Це потужні, але водночас компактні пристрої, які вже пішли в небуття через те, що розробка чипів не окупалася, і виробники відмовилися від них.
 4. ASIC. Починаючи з 2012 року.

Звичайно, прогрес не стоїть на місці. У міру того як розвиваються криптовалюти і з'являються нові алгоритми майнінгу, посилено працюють і винахідники. Майже щороку виходять нові моделі ASIC, і поки цьому не видно кінця.

Обладнання для майнінгу криптовалюти від виробника Bitmain (Antminer T15, S11, S9 та інші):Обладнання для майнінгу криптовалюти від виробника Bitmain

Вартість майнерів - від 307 $ до 710 $ без доставки.

Майнінг-пули

Майнінг-пули

Майнінг-пул - це сервер, який забезпечує розподіл масштабних обчислювальних завдань на більш маленькі та розподіл їх на всі підключені до сервера пристрої.

Майнінг-пули дають змогу в тисячі разів зменшити час, необхідний на генерацію блоку, завдяки об'єднанню потужностей обладнання учасників. Таким чином, навіть той майнер, у кого немає в наявності істотних потужностей, може розраховувати на деяку частку винагороди.

Чим вищий загальний хешрейт пулу, тим вища і його "вдача" - шанс підписання нового блоку. Тому великі пули працюють значно ефективніше за дрібні.

Програми для видобутку криптовалют

Придбавши обладнання та зареєструвавши гаманець, час переходити до вибору програмного забезпечення для майнінгу. Найбільшою популярністю користуються декілька програм:

 1. Minergate xFast GUI Miner.
 2. Bitmint. Майнить на алгоритмі SHA-256.
 3. CUDA miner. Майнить на MaxCoin, SHA-256D і Scrypt.
 4. CGMiner. Майнить на NeoScrypt, CryptoNight.
 5. BFGMiner. Майнить на RPC, Scrypt.
 6. MultiMiner. Майнить на безлічі алгоритмів, серед яких є всі популярні.

Застосунки різняться не тільки за алгоритмом, а й за рівнем комісії розробникам. У середньому 1-2 % заробітку завжди відходить творцям програми.

Переваги та недоліки майнінгу

Переваги:

 • Можливість заробітку популярних криптовалют.
 • Гарантоване отримання "чистих" монет.
 • На майнерах тримається блокчейн-мережа, тож це важлива функція для всієї екосистеми.
 • Можливість майнити як на ПК, так і на потужнішому обладнанні, якщо вибрати відповідну монету.
 • Хмарний майнінг як зручна альтернатива.

Недоліки:

 • Необхідність вкладень, найчастіше серйозних.
 • Далеко не всі криптовалюти добуваються майнінгом.
 • Потрібні значні технічні пізнання та навички.
 • Висока конкуренція і зростаюча складність.

FAQ

Що таке майнінг криптовалюти?

Простими словами, це спосіб заробітку винагороди за підтримку блокчейн-мережі.

Як відбувається майнінг криптовалюти?

Майнер підключає своє обладнання до блокчейн-мережі та дозволяє використовувати його обчислювальні потужності. Обладнання розв'язує видані мережею завдання, щоб надати "доказ роботи", досягаючи консенсусу з іншими майнерами щодо транзакцій у мережі. Підтверджені транзакції збираються в блоки, а ті - у ланцюжок (блокчейн). За кожен блок мережа генерує винагороду у вигляді свіжих монет, що випускаються в обіг.

Яке актуальне обладнання для майнінгу криптовалют у 2024 році?

Для різних криптовалют можна використовувати різне обладнання. Наприклад, біткоїн майниться тільки за допомогою потужних пристроїв ASIC, а менш вимогливі до ресурсів монети можна добувати і на відеокартах, процесорах.

Для чого використовувати калькулятори крипто майнінгу?

Ці сервіси необхідні для визначення потенційної прибутковості майнінгу на основі заданих параметрів - потужності та енергоспоживання обладнання, курсу валют, складності видобутку тощо. Калькулятори обов'язкові до використання, щоб визначити, чи виправданими будуть інвестиції.

Які для крипто майнінгу потрібні вкладення?

Залежить від обраної монети для видобутку і планованого рівня доходу. Вкладення можуть доходити до кількох мільйонів гривень, якщо планується серйозно добувати біткоїн, для інших монет менше.

Які криптовалюти доступні для майнінгу на відеокарті?

Наприклад, Ethereum Classic, Litecoin, ZCash, Dogecoin.

Чи можливо майнити крипту на домашньому ПК?

Так, наприклад, Monero. Але таких криптовалют, яким достатньо невеликих потужностей, не дуже багато.

Чи можливо майнити крипту на телефоні?

Навряд чи це виправдано з економічної точки зору. Телефон буде швидко розряджатися, перегріватися і зношуватися, а заробіток при цьому буде мізерним.

Як зібрати ферму для майнінгу криптовалют?

Для ферми з відеокарт потрібні безпосередньо самі відеокарти, корпус, система охолодження (повітряна або водяна), оперативна пам'ять, процесор, жорсткий диск, блок живлення, материнська плата. Одним словом, збирається повноцінний комп'ютер, але з можливістю підключення до 12 відеокарт одночасно.

Що таке хмарний майнінг криптовалют?

У цьому випадку обладнання купувати і налаштовувати не потрібно. Про це подбає компанія-постачальник послуг. А ви просто купуєте онлайн-контракт, за умовами якого маєте право на певний час використовувати частку обчислювальних потужностей компанії та отримувати дохід з майнінгу за вирахуванням комісії за обслуговування.

Чи буває майнінг криптовалюти без вкладень?

Ні, в будь-якому разі потрібно інвестувати або в обладнання, або в контракти, і навіть якщо нічого не купувати і майнити на ПК, це передбачає підвищений знос техніки і зростання рахунків за електроенергію.

Чи існують криптовалюти без майнінгу?

Так, наприклад, Ripple (всі монети видобуто спочатку). А також усі токени, що працюють на інших блокчейнах. Багато криптовалют видобуваються не доказом роботи, а доказом ставки, з 2022 року до них належить і Ефіріум, хоча раніше його можна було майнити.

Чи законний майнінг криптовалют в Україні?

Принаймні, не заборонений, якщо платити податки. Щоправда, повноцінної правової бази для нього поки що немає, вона в розробці.

Чи вигідний майнінг криптовалют

Точної відповіді на це питання не дають навіть експерти. Утім, якщо дивитися за фактами - окупність ферми або ASIC за рік уже стала нереальною витівкою. Ті, хто обзавівся обладнанням раніше, продовжують майнити за інерцією. Приплив нових майнерів в індустрію мінімальний: занадто високі ризики і низькі перспективи. Період хайпу залишився в минулому, ціна тримається на відносно стабільному рівні.Чи вигідний майнінг криптовалют

Відео


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити