Незважаючи на те, що біткоїн останніми роками то зростає, то падає, майнінг продовжує залишатися актуальним, а його складність зростає. У користувачів звичайних комп'ютерів уже немає жодних шансів. Але не варто зосереджуватися тільки на біткоїні - можна використовувати майнінг на процесорі для видобутку молодих криптовалют, які можуть у перспективі принести прибуток.

Редакція BiznesCat.com розглянула, які є можливості для CPU майнінгу у 2024 році та яке обладнання для цього краще використовувати.

Особливості майнінгу на процесорі

CPU (Central Processing Unit) - елемент, який розподіляє ресурси комп'ютера для виконання потрібних користувачеві завдань. Але також це один із найекономніших способів видобутку криптовалюти. Звісно, відеокарти набагато швидше і продуктивніше показують себе в майнінгу, але вони і значно дорожчі, і споживають багато електроенергії.

Тож для первинного входу в майнінг розумно використовувати хороший продуктивний процесор і добувати на ньому перспективну криптовалюту. Звичайно, всі мріють про біткоїн, але доведеться змиритися з тим, що його видобуток зараз доступний далеко не кожному і вимагає величезних вкладень.

Тим часом багато альткоїнів вельми доброзичливі до процесорів і навіть забороняють використовувати відразу кілька установок, щоб у кожного був справедливий шанс отримати винагороду.

Як вибрати оптимальний для майнінгу процесор

Як вибрати оптимальний для майнінгу процесор

По суті, є два основні критерії вибору:

 • Підтримка материнської плати. Якщо процесор буде купуватися для тієї материнської плати, яка у вас зараз є, то потрібно знати її модель і подивитися, з якими процесорами вона сумісна. Якщо ви збираєте новий ПК для майнінгу, то також звертайте увагу на цей нюанс. Конкретно, потрібно знати тип сокета. Або просто зайти на сайт виробника материнської плати і знайти на ній список процесорів, з якими сумісна конкретна модель.
 • Ціна. Потрібно провести попередні розрахунки і знайти варіант, який забезпечить найкращу окупність. Немає сенсу брати найдорожчу модель на ринку, інакше ви ще довго не побачите прибутку зі своїх інвестицій, незважаючи на те, що з ним зможете заробляти на місяць $30 і більше.

Щодо виробників, то між лідерами (AMD та Intel) частіше обирають Intel, оскільки вони широко підтримуються майже всіма материнськими платами, і серед їхнього асортименту легше знайти варіант з оптимальним співвідношенням ціна/якість. Однак для певних видів майнінгу (наприклад, на алгоритмі RandomX) краще показують себе процесори від AMD.

Найкращі CPU для майнінгу: таблиця та огляд процесорів

Розглянемо актуальні на 2024 рік процесори, які можуть принести прибуток. Тут же вкажемо приклади монет, які ефективно видобуваються на цих процесорах. Хоча за фактом варіантів криптовалют, звісно, набагато більше.

Модель

процесора

Сокет

Хешрейт

RandomX

Енергоспоживання Вартість, грн
Intel Core i7-9700K LGA-1151 1,97 kh/s 95 Вт 15 000
Intel Core i5-7600K FCLGA1151 230 H/s 91 Вт 14 500
AMD Ryzen 5 1600X АМ4 480 h/s 95 Вт 7 000
AMD Ryzen Threadripper 1920X SP3r2 1,3 kh/s 180 Вт 13 200
AMD Ryzen Threadripper 1950X SP3r2 1,4 kh/s 180 Вт 20 000

Intel Core i7-9700K

Intel Core i7-9700K

Підходить для видобутку Ravencoin, Zcash, Electroneum, Monero. Потужна модель, здатна відмінно обробляти багатопотокові завдання. Дає можливості для розгону. Однак недоцільно купувати його суто під майнінг - скоріше, це варіант підійде тим, хто одночасно потребує якісного ігрового процесора.

 • 8 ядер
 • 8 потоків
 • Базова тактова частота 3.60 GHz
 • Максимальна тактова частота 4.90 GHz

Intel Core i5-7600K

Intel Core i5-7600K

Процесор Intel Core i5-7600K підходить для видобутку Monero, Zcash, Ravencoin, Electroneum, EpicCash. Має менше ядер і потоків, ніж аналоги, але коштує дорожче - проте його перевага полягає у високій потужності ядер, яку додатково ще можна розігнати. Процесор підходить одночасно і для майнінгу, і для ігор.

 • 4 ядра
 • 4 потоки
 • Базова тактова частота 3.80 GHz
 • Максимальна тактова частота 4.20 GHz

AMD Ryzen 5 1600X

AMD Ryzen 5 1600X

Процесор AMD Ryzen 5 1600X підходить для видобутку Monero, Electroneum, EpicCash, Ravencoin, Zcash. AMD - гарні процесори для майнінгу та будь-яких інших багатопотокових завдань. Ця модель має прийнятну вартість і достатню потужність для видобутку крипти. За рахунок його ціни підійде тим, хто хоче просто спробувати майнінг, але не готовий до великих вкладень на старті.

 • 6 ядер
 • 12 потоків
 • Базова тактова частота 3.60 GHz
 • Максимальна тактова частота 4.00 GHz

AMD Ryzen Threadripper 1920X

AMD Ryzen Threadripper 1920X

Процесор AMD Ryzen Threadripper 1920X підходить для видобутку Monero, Electroneum, EpicCash, Zcash, Ravencoin. Відносно недорогий і економічний процесор. Хороший вибір як для початківців, так і для більш досвідчених майнерів, тому що має гарний баланс між продуктивністю, споживанням і вартістю.

 • 12 ядер
 • 24 потоки
 • Базова тактова частота 3.50 GHz
 • Максимальна тактова частота 4.00 GHz

AMD Ryzen Threadripper 1950X

AMD Ryzen Threadripper 1950X

Процесор AMD Ryzen Threadripper 1950X підходить для видобутку Monero, Ravencoin, Electroneum, EpicCash, Zcash. Потужний процесор, справжній "звір майнінгу". Звісно, і ціна за такі показники доволі висока. Новачкові краще зупинити вибір на більш бюджетних варіантах, а за необхідності завжди можна зробити апгрейд.

 • 16 ядер
 • 32 потоки
 • Базова тактова частота 3.40 GHz
 • Максимальна тактова частота 4.00 GHz

Розрахунок прибутковості та вибір валюти для майнінгу

Перед тим, як купувати обладнання і починати майнінг на процесорі, потрібно переконатися, що це буде прибутково.

Для прикладу візьмемо процесор AMD Ryzen Threadripper 1920X. Вартість електрики в регіоні становить 0,05$ за кіловат. Виходячи з цього, розрахуємо прибуток за допомогою калькулятора NiceHash.

Зайшовши на сторінку https://www.nicehash.com/profitability-calculator/, заповніть усі виділені поля і натисніть Calculate. Нижче з'явиться інформація про очікуваний прибуток на день, у нашому випадку це 44 центи. При ціні процесора 260$ окупність (ROI) складе 590 днів.Калькулятор Nicehash

Перспективні криптовалюти для CPU майнінгу

Монети, які можна прибутково добувати у 2024 році за допомогою майнінгу на процесорах CPU:

 1. Monero. Криптовалюта, орієнтована головним чином на конфіденційність. Команда проекту постійно вживає заходів, щоб уберегти її від ASIC-майнінгу, залишаючи перевагу процесорам і відеокартам. Так, нещодавно було введено новий алгоритм RandomX, оптимізований саме під майнінг на процесорах. Його опірність асік-майнінгу набагато вища, ніж у попереднього алгоритму CryptoNight, і очікується, що це довгострокове рішення.
 2. Zcash. Ще одна з конфіденційних криптовалют, тут максимальна анонімність досягається за допомогою алгоритму zk-SNARKs. Майнінг здійснюється на алгоритмі Equihash - його особливість у тому, що він потребує певного об'єму оперативної пам'яті, виробникам ASIC поки що важко цього досягти, хоча вони й намагаються. Про Zcash позитивно висловлювався Віталік Бутерін, висловивши думку, що цей проєкт точно не може бути провальним.
 3. Electroneum. Проєкт, орієнтований на ринок мобільних і азартних ігор. Блокчейн використовує алгоритм CryptoNight і має непоганий опір ASIC-майнерам.
 4. Ravencoin. Використовує X16Rv2, ще один стійкий до асиків алгоритм майнінгу. Він об'єднує в собі 16 різних функцій хешування і використовує їх у рандомному порядку. Для виробників ASIC складно налаштувати свої пристрої для кожної з цих функцій.

Перспективні криптовалюти для CPU майнінгу

Як запустити майнінг на процесорі

Майнити на процесорі набагато простіше, ніж на відеокартах або асіках. Все, що потрібно - це придбати або встановити відповідний процесор. Для цього можна зібрати окремий комп'ютер або використовувати свій, яким постійно користуєтеся. Залежить від потреб - чи збираєтеся ви серйозно займатися майнінгом, чи просто запускати його час від часу без мети серйозного заробітку.

Коли процесор встановлено, то знадобиться лише кілька хвилин, щоб почати добувати криптовалюту. Припускаємо, що у вас уже створено криптовалютний гаманець, куди надходитиме дохід.

Необхідно вибрати майнінговий пул. Пул являє собою об'єднання обчислювальних потужностей тисяч користувачів з метою швидше генерувати блоки. Нагорода за блоки ділиться за справедливістю між усіма учасниками, комісію в розмірі 1-2% пул залишає собі за послуги. Зареєструвавшись на сайті пулу, який вам підходить, додайте там нового воркера (worker) і вкажіть адресу гаманця.

Потім потрібно завантажити програмне забезпечення. Наприклад, для майнінгу Monero найпопулярніший додаток - XMR-STAK-CPU. Більшість криптовалют мають свої власні майнери, завантажити їх можна з сайту GitHub.Програмні забезпечення на сайті GitHub

Тепер від початку заробітку відділяють лише кілька налаштувань. Відкрийте файл config.txt, що лежить в архіві зі скачаною вами програмою-майнером, і внесіть до нього зміни. Які саме - завжди описано на сайті пулу. Головним чином це адреса пулу та адреса гаманця.

Потім цей файл зберігається з розширенням .bat і запускається. Якщо все зроблено правильно, то майнінг негайно почнеться, і його процес буде відображатися в консолі. Подивитися свою статистику й оцінити ефективність також у будь-який момент можна на сайті пулу, увійшовши під своїм акаунтом.

Приклад затребуваних пулів, що пропонує велику кількість можливостей - MinerGate і NiceHash. Серед іншого, з них можна завантажити софт для майнінгу зі зручним графічним інтерфейсом: MinerGate xFast GUI Miner і NiceHash Miner.

Рекомендації

Кілька порад для тих, хто замислюється про CPU-майнінг:

 • Обов'язково користуйтеся калькуляторами й уважно розраховуйте майбутній прибуток, щоб не піти в мінус. Але й калькулятори дають лише орієнтовний результат, оскільки курс криптовалют змінюється щодня в більший або менший бік.
 • Можна поєднувати майнінг на процесорі та на відеокарті. Це поширений спосіб, що дає змогу помітно збільшити прибуток. Але і вкладень він вимагає більше.
 • Дохід, одержуваний з CPU-майнінгу, можна збирати на організацію ферми GPU. Це теж шлях, який досить часто зустрічається. Однак потрібно шляхом попередніх розрахунків переконатися, що збирати доведеться не надто довго.
 • Можна інвестувати і в хмарний майнінг.

Переваги та недоліки

Переваги:

 • Можливість з найменшими витратами зайти в індустрію майнінгу.
 • Можливість добувати молоді, але перспективні монети.
 • Жодної шкоди для децентралізації.
 • Мінімальне енергоспоживання.

Недоліки:

 • Неможливо добувати топові монети.
 • Пристрій сильно нагрівається і швидше зношується.
 • Невисока прибутковість.

Основні поняття

 • Центральний процесор (CPU) - частина комп'ютера, яка виконує машинні інструкції програм. Відповідає за обробку потоків даних, а також організовує роботу різних частин системи.
 • CPU-майнінг - це процес розв'язання обчислювальних задач для пошуку хешу, мета якого - генерувати блоки транзакцій. При цьому всі обчислення проводяться з активним використанням ядер процесора.
 • Майнінг-пул - об'єднання деякої кількості майнерів з метою швидше видобувати винагороду за блоки і розподіляти її на основі внеску кожного учасника в процес.
 • Софт для майнінгу - програмне забезпечення, що віддає процесору команди, пов'язані з обчисленнями і пошуком хешу.
 • Алгоритм майнінгу - набір функцій, за їхньою допомогою зашифровано хеш, який потрібно відшукати.
 • Хешрейт - швидкість, з якою процесор або інше обладнання може перебирати хеші в пошуках потрібного. Вимірюється в h/s (хеші за секунду).

FAQ

Який процесор краще для майнінгу?

Два основні виробники - це Intel і AMD. При виборі потрібно враховувати потужність, енергоспоживання і вартість. Бюджетні варіанти - Intel Core i5-7600K, AMD Ryzen 5 1600X.

Чи вигідний CPU майнінг?

Гіперприбуток він не принесе, але якщо добувати перспективні валюти, то надалі вони можуть стати джерелом доходу.

Чи зашкодить майнінг процесору?

Процесор під час майнінгу буде зношуватися швидше, ніж при звичайному використанні. Це єдина неминуча небезпека. Решта пов'язані з неналежним охолодженням, тому приділіть цьому моменту більше уваги - пристрій буде сильно нагріватися.

Як порахувати дохід і окупність майнінгу на процесорах?

За допомогою майнінг-калькулятора. Приклад калькулятора прибутковості майнінгу на процесорі - Nicehash.

Як швидко почати майнити на процесорі?

Скачайте програми-майнери від NiceHash або MinerGate.

Чи можливий майнінг на процесорі Xeon?

Xeon - "подвійні процесори", часто використовувані в серверному та іншому потужному обладнанні. За допомогою майнінг-калькуляторів потрібно заздалегідь розрахувати рентабельність. З досвіду майнерів же, спеціально купувати такий процесор не раціонально, за продуктивністю це приблизно дорівнює хешрейту відеокарти.

Чи можна добувати біткоїн за допомогою процесора?

Ні, таке було можливо в 2009-2010 роках, коли кількість майнерів була ще зовсім маленькою. За наявної сьогодні конкуренції ефективно добувати BTC можуть тільки власники асіка, і бажано більш ніж одного.

Що майнити на процесорі у 2024 році?

Виділяють такі валюти, як Monero, Zcash. Для актуальних розрахунків використовуйте калькулятори майнінгу.

Як продати зароблені монети?

Скористайтеся біржами криптовалют, які дають можливість обміняти криптовалюту на фіат, або ж обмінниками. Краще обмінювати великі суми, щоб менше втрачати на комісіях.

Як здійснюється майнінг Монеро на процесорі?

1. Створити гаманець. 2. Вибрати пул. 3. Завантажити ПЗ - наприклад, XMR Stack Miner,. 4. Налаштувати ПЗ, ввівши адресу пулу, адресу гаманця. 5. Зберегти налаштування і запустити файл start.bat. Відразу після цього зазвичай починається видобуток і на процесорі, і на відеокарті, але останній варіант можна відключити. Для цього зайти в файл від відеокарти (nvidia.txt або amd.txt) і виставити значення "gpu_threads_conf": null".

Які є програми для майнінгу на процесорі?

Hive OS, XMR Stack Miner, EasyMiner тощо.

Висновок + відео

Охочі майнити на процесорі повинні ретельно зважити всі плюси і мінуси такого напряму - з одного боку, не потрібно великих вкладень, з іншого боку - високий дохід процес теж не принесе, а до того ж обладнання з часом зношується. Використовуйте калькулятори майнінгу, щоб оцінити потенційні можливості для заробітку і вибрати криптовалюту, яку найвигідніше добувати на процесорі.

Читайте також - Блокчейн (Blockchain) технологія: що це?


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити