Зміст[Сховати]

З моменту появи першої криптовалюти у 2009 році кількість її послідовників стабільно збільшується. Зацікавленість не слабшає, які б злети і падіння не спостерігалися в криптосфері. Пропонуємо вашій увазі детальну оглядову статтю про криптовалюту від редакції BiznesCat.com - її технологію, історію появи, способи використання та отримання.

Також в огляді представлено таблицю з курсами та основними характеристиками монет (капіталізація, емісія, обсяг торгів) і онлайн-графік. Ми розповімо, де купити або продати віртуальні монети, наведемо список бірж, обмінників і криптовалютних сервісів, опишемо способи заробітку без вкладень (крани) і з ними.

Криптовалюта - це цифрові одиниці, емісія яких відбувається в інтернеті, а принципи базуються на криптографії. В основі створення всіх криптомонет лежить технологія блокчейн - упорядкований за певними правилами ланцюжок блоків, незмінність яких забезпечується застосуванням криптографії.

Усі транзакції проходять закрито та із застосуванням ключів. Варто розрізняти поняття "криптовалюта (коїн)" і "токен". Токен не використовує власний блокчейн і створюється на сторонній платформі (наприклад, Ethereum) за стандартним шаблоном.

Простими словами, криптографічна валюта - це платіжний засіб, що існує винятково в електронному вигляді і являє собою певний математичний код. У процесі обігу цих активів використовується електронний підпис, зашифрований за методами криптографії - звідси і назва. Окремо взяті одиниці криптовалют називаються coins (монети, коїни). Ці монети існують тільки на просторах інтернету і не мають жодного фізичного втілення.

Нині існує величезна кількість криптомонет. На 2024 рік представлено понад 15 000 криптовалют і токенів, які торгуються на біржах і мають ланцюжок блоків. Більшість людей знає тільки найпопулярніші з них: біткоїн (Bitcoin, BTC), ефіріум (Ethereum, ETH), лайткоїн (Litecoin, LTC), не здогадуючись про існування інших криптовалют, на яких можна добре заробити.

Офіційний статус криптовалюти як платіжного засобу визнано в Японії, тим самим легалізовано їх використання. Ця подія і зіграла головну роль у зростанні курсу криптовалют протягом 2017 року. На сьогодні Країна висхідного сонця є найбільшим ринком за обсягом торгівлі криптовалютами, на другому місці - США. В Україні законів, які визначають статус віртуальних монет, немає. 

Як і де купити/продати криптовалюту

Купити криптовалюту на біржі

Якщо необхідно купити криптомонету, якої немає в обміннику, або є бажання заробити, торгуючи криптовалютою, то потрібно створити рахунок на криптобіржі. Ще одна перевага - це більш вигідні курси обміну.

Якщо розглядати криптобіржі, то можна виділити наступні популярні майданчики:

Біржа Кількість криптовалют / торгових пар Торгівля з плечем Фіат
Binance 362/1456 так так
Bybit 216/261 так так
Currency.com 53/386 так так
ОКХ 351/602 так так
Huobi 600/1026 так так
МЕХС 1513/2097 так так
ЕХМО 54/177 так так
BitMEX 7 контрактів так так

Наведемо як приклад біржу EXMO.

На ній можна обміняти фіатні валюти на 97 криптовалют і торгувати 132 валютними парами:ЕХМО

Алгоритм дій на EXMO:

 • Зареєструватися і створити акаунт, вказавши адресу пошти та пароль. Обов'язково підтвердити реєстрацію, перейшовши за посиланням у листі, який буде отримано від біржі. Якщо потрібно використовувати для введення і виведення грошей з балансу картки Visa/MasterСard, банківський переказ, Нетеллер, Скрілл або деякі інші платіжні системи з підвищеним рівнем безпеки, то необхідна верифікація.
 • Поповнити рахунок будь-яким доступним способом. Для цього перейти в розділ "Гаманець" і навпроти потрібної валюти рахунку натиснути "Поповнити".
 • Для швидкого поповнення або виведення можна використовувати EX-code (внутрішні коди EXMO). Придбати або обміняти їх необхідно в обмінниках. Потім на сайті exmo.me перейти в розділ "Гаманець" - "Ex-code" - "Поповнити". У такий самий спосіб можна і виводити гроші з біржі ("Вивести"). Обмінники для купівлі кодів: ProstoCash, Xchange, 60cek або через платіжну систему AdvCash.
 • Далі здійснити купівлю або продаж криптовалюти у вкладці "Обмін" або шляхом створення лімітного, ринкового ордерів у розділі "Торги".

У криптообмінниках

Криптообмінники - найшвидший варіант купівлі криптовалюти. Він передбачає велику кількість платіжних рішень для здійснення обміну в потрібному напрямку. Обмінників на просторах інтернету дуже багато. Купувати краще у перевірених і надійних. Якщо дуже низький курс купівлі або високий під час продажу, то це привід задуматися і подивитися відгуки в інтернеті.

В онлайн-обмінниках можна придбати тільки найбільш "ходові" та ліквідні віртуальні монети. Тим, хто шукає "екзотику", потрібно йти на біржі криптовалют.

Які обмінники надійні для купівлі криптовалюти? З досвіду та відгуків користувачів можна рекомендувати:

Криптовалютний обмінник Криптовалюти Фіат
100btc

Bitcoin, Tether, Ethereum, Litecoin, Monero, Zcash, Dash, Ripple,

Dogecoin, Binance Coin, Bitcoin Gold, Ethereum classic, Stellar, Neo,

EOS, TRON, NEM

USD, EUR, UAH
USDinBTC.com

Bitcoin, Ethereum, Litecoin, USD Coin, Tether (USDT), Ripple,

Bitcoin Cas ABC, Zcash Monero, Ethereum classic, EOS, Stellar,

Cardano, Neo, Dogecoin, NEM, 0x, Binance Coin

USD, UAH, ЕUR
changeit Bitcoin, Ethereum, Litecoin USD, UAH
coin24

Bitcoin, Tether, Ethereum, Zcash, Litecoin, Ripple,

Dash, Dogecoin, Monero, Neo

USD, EUR, UAH
Bitcoin24

Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Zcash, Litecoin, Ripple,

Dash, Dogecoin, Monero, Ethereum classic

USD, EUR, UAH
Buybank Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Stellar, Litecoin, Dash, Monero USD, EUR, UAH

Наприклад, на сайті обмінника changeit можна придбати, обміняти криптовалюту: Bitcoin, Ethereum, Zcash, Litecoin, Dash та інші. Процес обміну зазвичай триває 10-15 хвилин. Працює обмінник цілодобово. Якщо щось з обміну не зрозуміло, то потрібно відразу звертатися в онлайн-чат служби підтримки. Реєстрація не обов'язкова, але після її проходження можна отримати знижку на наступні обмінні операції.

За які платіжні системи можна придбати крипту? Доступні практично всі популярні електронні гроші: AdvCash, Payeer, Perfect Money; ПриватБанк, А-банк, Монобанк, ПУМБ; картки Visa/MasterСard будь-якого банку України та інші варіанти. Можливо придбати коди бірж: Livecoin-code, EXMO-code.

Алгоритм купівлі криптовалюти наступний:

 1. Перейти на сайт обмінника, пройти реєстрацію (необов'язково).
 2. Обрати напрямок обміну.
 3. Вказати суму обміну з урахуванням мінімальних і максимальних лімітів, резерву валют.
 4. Ввести інші дані (номер картки або гаманця, інформацію про власника картки) та адресу криптовалюти.
 5. Перевірити правильність внесених даних і суворо дотримуватися інструкцій від обмінного пункту.
 6. За відведений час переказати кошти на реквізити обмінника.
 7. Почекати, поки обмінний сервіс, отримавши переказ, відправить криптовалюту на вказану адресу отримання, отримавши необхідну кількість підтверджень у мережі блокчейн криптовалюти.

Процес обміну займає небагато часу, після чого можна стати володарем віртуальних монет. Під час продажу криптовалюти процес аналогічний: потрібно перевести її на адресу гаманця обмінника.

Онлайн-графік

Онлайн-графік будь-якої криптовалюти представлений на сайті TradingView. Котирування надходять з найбільш ліквідних криптобірж. У лівому верхньому кутку можна вказати потрібну криптомонету. Досить ввести її тикер, щоб з'явилися доступні пропозиції. За замовчуванням відображається графік BTC/USD. Час вказано у форматі UTC (світовий час). Можна вибрати необхідний таймфрейм, індикатори технічного аналізу тощо.

Як отримати та заробити криптовалюту

Цікавість до цифрових грошей не обмежується теорією - виникає питання, як можна заробити криптовалюту на свій рахунок для подальшого використання. Способів досить багато, розглянемо п'ять основних і найпоширеніших.

Майнінг

Під майнінгом розуміють процес видобутку криптомонет за допомогою особливого програмного забезпечення. Оскільки майнінг пов'язаний з великим обсягом обчислень, то для його здійснення потрібне високопотужне обладнання. Програмне забезпечення слугує для підключення майнера до системи, а для проведення транзакцій (платежів) потрібен програмний гаманець.

Принцип майнінгу заснований на децентралізації. Кожна нова транзакція записується в ланцюжок - блокчейн, копія якого є у кожного підключеного до мережі учасника. Між записами в блокчейн проходить певний час, він потрібен для обміну інформацією між усіма клієнтами системи про дії, що відбулися за цей період.Майнінг

Як відбувається майнінг криптовалюти:

 1. Усі майнери одночасно розв'язують видані системою математичні задачі, намагаючись відшукати якийсь код (хеш).
 2. Комп'ютер користувача здійснює пошук методом перебору, відшукуючи відповідний код.
 3. Щойно рішення знайдено, формується блок. Блок - сумарна інформація про всі транзакції, що відбулися за останній час.
 4. Блок закріплюється в кінці блокчейна, де вже ніяк не може бути змінений або видалений.
 5. Оновлений блокчейн копіюється всім клієнтам.

Таким чином, майнінг - важлива складова роботи криптовалютної мережі. Щоб стимулювати людей ним займатися, запроваджено систему нагород - учасник, який закрив блок, отримує певну кількість монет.

Хмарний майнінг

Хмарний майнінг дає змогу добувати криптовалюту з мінімальними вкладеннями. При цьому способі відбувається оренда майнінгових потужностей у спеціалізованих компаній. Усі взаєморозрахунки (купівля, розподіл прибутку тощо) відбуваються онлайн.

Потрібно пройти реєстрацію на сайті хмарного майнінгу, вибрати контракт, алгоритм, кількість потужності (хешрейту). Оплата здійснюється криптовалютою або фіатом. Багато хмарних сервісів приймають банківські картки. Прибуток можна отримати вже в перший день після інвестування.Хмарний майнінг

Маржинальна торгівля криптовалютою

Маржинальний трейдинг - це торгівля криптовалютою на біржі з використанням коштів, які позичає сам майданчик під заставу внесеного депозиту. "Кредит" дається не безоплатно, а за певний відсоток на користь біржі. Щоправда, відсоток зазвичай невеликий (у районі 0,1 %).

Ключові особливості маржинальної крипто-торгівлі:

 1. Кредит видається з метою придбання валюти, наприклад, BTC, і такий метод називається трейдингом "з плечем". Коли користувач купує актив, то купує не стільки монет, на скільки вистачило б його депозиту, а більше - решта валюти сплачується коштами, взятими в кредит у біржі. Таким чином, плече - це цільовий кредит, що тимчасово збільшує суму депозиту користувача в кілька разів (залежить від коефіцієнта плеча).
 2. Біржа піклується про свою безпеку і намагається звести ризики до мінімуму. Якщо курс купленої криптовалюти поступово почне знижуватися, тривалий час система не звертатиме на це уваги; але в разі різкого обвалу ціни (наприклад, удвічі), коли під загрозою опиняться вже кредитні кошти, а не лише особистий депозит, позицію буде примусово закрито. Явище називається "margin call".
 3. Криптовалюту, придбану з використанням позики, не можна вивести з системи як власну.
 4. Для отримання маржинальної позики не потрібно укладати з майданчиком додаткові контракти. Головне, щоб на рахунку були депозитні кошти.

Існує низка біржових інструментів, здатних зробити процес маржинальної торгівлі успішнішим. Зокрема, алерти і стоп-лосcи.

Торговий термінал біржі BitMEX, яка посідає перше місце за обсягом маржинальної торгівлі:Торговий термінал біржі BitMEX

Обмінники криптовалют

Обмінник - це сервіс, що дає змогу швидко перевести кошти з однієї платіжної системи в іншу. Це один із найзручніших способів купівлі криптовалюти, хоча часто зустрічаються майданчики з великими комісіями.

Вибрати найкращий обмінник допоможе відомий сервіс BestChange. Досить вказати в ньому валюту, що віддається, і ту, яку є бажання отримати. Миттєво виведеться таблиця, що дає змогу легко вибрати обмінник з найкращим на поточний момент курсом. Далі залишається перейти на обраний сайт і слідувати інструкціям.

Інтерфейс обмінника USDinBTC.com:USDinBTC.com

Криптовалютні крани

Кран криптовалюти - сайт, що надає можливість безкоштовного отримання малих часток віртуальних монет. Для цього достатньо раз у певний період часу вводити капчу або здійснювати іншу просту дію.

З одного або двох кранів прибуток незначний, обчислюється копійками, якщо переводити на фіатні гроші. Тому ті, хто хоче заробляти на них відчутну суму, відкривають у різних вкладках відразу по 10-20 ресурсів, благо їх сьогодні в інтернеті багато, і безперервно збирають прибуток.

ICO криптовалют та баунті

Більшість криптовалютних стартапів для збору коштів на свій розвиток організовують ICO. Це інвестиційне підприємство, де інвесторам за внесок у майбутній проект видаються токени - монети цього проекту. Оскільки 80 % ICO розвалюються ще до завершення робіт над проектом, це досить ризикований спосіб інвестування.

Однак є можливість інвестувати не гроші, а свій час - розміщувати на різних майданчиках огляди стартапу, відео, прикладати посилання. А натомість отримувати ті самі токени. Це називається баунті-програмою (bounty - багатство).ICO

Рейтинг криптовалют топ-10

Наведемо рейтинг криптовалют топ-10 за ринковою капіталізацією:

Криптовалюта Bitcoin

Криптовалюта Bitcoin

Біткоїн - це найперша криптовалюта, вперше випущена в 2009 році. На думку вчених із різних галузей науки (математиків, криптографів), технологія стала фундаментальним проривом і втіленням усього того, що розробляли і доводили до розуму протягом 40 років.

На 2024 рік курс біткоїна дорівнює 44 000 USD, ринкова капіталізація - 564 501 476 527 USD, що робить монету безперечним лідером, навіть незважаючи на нещодавні просадки.

Криптовалюта Ethereum

Криптовалюта Ethereum

Ефіріум був створений Віталіком Бутеріним. Платформа позиціонується як інструмент для створення різноманітних децентралізованих додатків. Саме на базі ефіру сьогодні створюється більшість нових криптовалют. Крім того, в Ethereum Віталік переробив технологію смарт-контрактів, зробивши їх більш гнучкими і надійними.

Курс Ethereum дорівнює 1 842 USD, ринкова капіталізація - 221 249 990 308 USD.

Криптовалюта Ripple

Криптовалюта Ripple

Ripple - цей криптовалютний майданчик орієнтований на проведення швидких і дешевих платежів. Він показує справді чудову ефективність, тому протокол уже взяли в обіг такі великі компанії, як American Express, а також близько 50 великих банків по всьому світу.

Курс Ripple дорівнює 0,69 USD, ринкова капіталізація - 36 274 545 517 USD. Через свою низьку вартість монета вважається вдалим варіантом для вкладення коштів.

Криптовалюта Litecoin

Криптовалюта Litecoin

Другий (після Namecoin) форк, тобто відгалуження біткоїна. Лайткоїн схожий на свого прабатька майже в усьому, проте використовує інший алгоритм хешування - Scrypt. Це дає більш гнучкі умови для майнінгу, збільшену масштабованість і пропускну здатність. Також відзначають низькі комісії всередині мережі.

Курс Litecoin дорівнює 89 USD, ринкова капіталізація - 6 488 545 915 USD.

Криптовалюта Cardano

Криптовалюта Cardano

Ще одна платформа смарт-контрактів, яка прагне представити користувачам і розробникам ширший набір функцій, ніж у конкурентів.

Курс Cardano дорівнює 0,3 USD, ринкова капіталізація - 10 632 980 236 USD.

Криптовалюта Stellar

Криптовалюта Stellar

Майданчик для здійснення валютних операцій, що працює в режимі реального часу. Працює на власному однойменному протоколі. Stellar був обраний для співпраці компанією IBM.

Курс Stellar дорівнює 0,14 USD, ринкова капіталізація - 3 977 370 237 USD.

Binance Coin

Binance Coin

Криптовалюта бінанс коїн є токеном біржі Binance. Він випущений 2017 року на платформі Ethereum, але в 2019 році переїхав на власну блокчейн-мережу.

Використовується для участі в токейсейлі IEO (Initial Exchange Offering), зниження торгової комісії та підвищення реферального відрахування з 20 % до 40 %. На 2024 рік BNB торгується на рівні 237 $.

Історія еволюції криптовалюти

Перші ідеї криптовалют з'явилися ще в 1998 році, коли було запропоновано забезпечувати електронні гроші криптографічними підписами. Це зробило б кожну монету унікальною і позбавило від багатьох проблем валют цифрового формату. Тоді ж з'явилися перші напрацювання ідеї смарт-контрактів.

У серпні 2008 року якийсь Сатоші Накамото опублікував на форумі документ, у якому було прописано основи придуманої ним криптовалюти. Так світ уперше почув про Bitcoin. Але хто такий Сатоші Накамото, досі невідомо, незважаючи на те, що будувалося безліч теорій.Історія еволюції криптовалюти

У січні 2009 року було сформовано Genesis - "нульовий" блок у мережі біткоїнів. Майнінг тоді був гранично простий через малий сумарний хешрейт мережі - кількість підключених комп'ютерів була дуже малою. Тому біткоїн вільно майнився на процесорах, і за кожен знайдений блок давали по 50 BTC.

Поступово ідея стала набирати популярність, "нові гроші" знаходили все більше прихильників. Звичайно, не обійшлося без талановитих ентузіастів: починаючи з 2011 року створюються інші криптовалюти, зокрема Ethereum.

До розквіту популярності крипта прийшла у 2015 році. А в грудні 2017 за один біткоїн на біржах давали $20 000, і це рекордний показник, який валюта так згодом і не змогла побити. Регулярно з'являються нові криптостартапи, і Bitcoin багато хто вже не вважає вартим уваги, хоча є й інша думка - що саме за першопрохідцем майбутнє.

Принцип роботи криптовалюти

Блокчейн-платформи, зокрема Bitcoin, мають одну важливу особливість: за збереженими в ланцюжку записами можна відстежити абсолютно всі платежі всередині мережі - від нової до найпершої транзакції. Інформація про платежі та баланси гаманців не належить до конфіденційної інформації, теоретично можна дізнатися стан рахунку будь-якого користувача.Принцип роботи криптовалюти

Проте при цьому криптовалюти вирізняються високим рівнем анонімності. Для їх використання не потрібно надавати жодних особистих даних. Неможливо визначити, якій конкретно людині належить криптовалютний гаманець, якщо вона сама не дасть таку інформацію. А за рахунок незмінності блокчейна криптовалютні системи вкрай стійкі. Є в цьому і недолік - помилкову транзакцію скасувати неможливо.

Відмінності фіата та криптовалюти

Цифрові гроші значно менше, ніж фіатні, схильні до контролю з боку держави за рахунок своєї анонімності. Є й низка інших важливих відмінностей:

 1. Децентралізація. Випускають крипту всі охочі, а не тільки держава або інший централізований орган. Відповідно, всі мають право на управління нею (вплив на розмір комісій, курс).
 2. Інфляція. Фіатні гроші більше схильні до знецінення через необмежений їхній випуск. Що стосується криптовалют, то майже всі мають обмежену емісію.
 3. Фіатні гроші мають матеріальні аналоги, їх легко зняти в банкоматі або розміняти в магазині. Цифровими грошима можна платити тільки в інтернеті.
 4. Розплачуючись у магазині банківською картою, людина одразу передає дані про платіж у банк, де знають її конфіденційні дані. Відсутня анонімність.
 5. Фіатні гроші поки що набагато популярніші за криптовалюти. Не можна точно сказати, коли ситуація зміниться, у найближчі кілька років точно ні.

Що стосується безпеки, вона кульгає в обох видів грошей. Криптосистеми схильні до хакерських атак, а гаманець із фіатними грошима можуть вкрасти, PIN-код - підібрати. Є над чим працювати і там, і там.

Чим забезпечені криптовалюти

За біткоїном або іншою цифровою валютою не стоїть держава або будь-яка компанія, яка могла б відповідати за його цінність своїми ресурсами. Тому, щоб визначити реальну "вагу" монети, застосовуються інші методики. Економісти вигадали цікаву аналогію порівняння криптовалют із рідкісними речовинами, що існують у світі в об'ємі лише 1-2 грами, які створювалися роками. Перша думка - вони безцінні. Однак ні, є три фактори, за якими їх все ж можна оцінити:

 • Собівартість виготовлення.
 • Ринкова ціна.
 • Оціночна вартість.

За фактом виходить, що цінність речовини (так само, як і біткоїна) визначається головним чином кількістю попиту і тим, скільки ресурсів готові віддати за неї покупці.

Застосування криптовалюти

Способи використання цифрових грошей не вирізняються оригінальністю, вони фактично ті самі, що й у фіата. За криптовалюту можна купити товари або послуги (щоправда, тільки в мережі). При цьому покупка буде повністю анонімною.

Також електронні валюти вважаються зручним інструментом для довгострокових вкладень. Інвестор купує монети і чекає, поки їхній курс зросте. Для цього потрібно бути впевненим у світлому майбутньому конкретної валюти. Ті, хто не помилився в Bitcoin, змогли отримати прибуток у тисячі відсотків.

Нарешті, криптоактиви придатні для спекуляцій на біржах, де за допомогою торгів і постійного спостереження за стрибками курсу теж можна отримати додатковий дохід.

Переваги та недоліки

Переваги та недоліки

Переваги цифрових монет:

 • Анонімність.
 • Стійкість до інфляції.
 • Прозорість усіх операцій.
 • Відсутність географічних обмежень на платежі.
 • Комісії за транскордонні перекази значно менші, ніж у банків.

Мінуси криптовалют:

 • Проблеми з масштабованістю, через що транзакції стають дедалі повільнішими з розростанням мережі.
 • Складність розробки, мала кількість фахівців з блокчейну.
 • Висока волатильність, складність прогнозування ціни.
 • Відсутність визнання в більшості країн світу.
 • Регулярні зломи і хакерські атаки, багато шахрайських проєктів.

Варто зазначити, що більшу частину недоліків можна усунути шляхом удосконалення коду, і розробники цим активно займаються.

Гаманці для криптовалют

Основні типи гаманців для зберігання криптовалют:

 1. Десктопні. Встановлюються на комп'ютер або ноутбук. Мають два підвиди - "товсті" і "тонкі". Товстий гаманець завантажує на ПК увесь блокчейн і тому потребує близько 200 Гб вільного місця на диску та 2-3 дні безперервного з'єднання з інтернетом для синхронізації. Тонкий не завантажує блокчейн, а звертається до нього в мережу для проведення кожної операції, і, отже, менш безпечний.
 2. Браузерні. Це сайти з особистим кабінетом, де можна зберігати свої приватні та публічні ключі, а також проводити транзакції.
 3. Мобільні. Завантажуються у вигляді додатків на смартфон/планшет, зазвичай мають урізаний функціонал.
 4. Апаратні (Ledger, Trezor). Зовні схожі на флешки, іноді з невеликим екраном. Записати на апаратний гаманець можна тільки свої особисті ключі, а проведення транзакцій доступне винятково в разі під'єднання пристрою до комп'ютера з доступом в інтернет.
 5. Паперові. Паперовий гаманець - це просто аркуш паперу, на якому роздруковані ключі для доступу до балансу. З точки зору захисту від хакерських атак варіант найбільш безпечний, підходить для довгострокових інвесторів.

Гаманець для криптовалюти Bitcoin

Щоб зберігати біткоїни, можна використати можливості офіційного сайту розробників і завантажити потрібну програму або скористатися запропонованими онлайн-сервісами, апаратними пристроями, мобільними додатками. Для цього потрібно перейти на сайт bitcoin.org у розділ "Ресурси" - "Гаманці".Гаманець для криптовалюти Біткоїн

Популярні гаманці у користувачів для встановлення на комп'ютер:

 • "Товстий" - Bitcoin Core.
 • "Тонкий" - Electrum.

Потрібно враховувати, що після встановлення "товстого гаманця" запускається процес синхронізації з блокчейн-мережею Bitcoin. Відбувається скачування всіх блоків з інформацією про транзакції, розмір файлів, що завантажуються, складе понад 200 Гб. Тому бажано придбати зовнішній диск і записати файли на нього. Процес займе значний час, потребує постійного доступу в інтернет.

Рекомендація: після запуску гаманця обов'язково потрібно зробити його бекап (збереження), виконавши переказ на нього невеликої суми і потім видаливши програму з комп'ютера. Потім відновити, використовуючи бекап, і якщо все вийде, то зберігати на ньому суми побільше.

Простіший варіант - це завести біткоїн-гаманець, використовуючи онлайн-сервіси. Можна перейти у вкладку "Веб" на офіційному сайті криптовалюти bitcoin.org у розділі вибору гаманців або скористатися популярним сайтом Blockchain. Потрібно дотримуватися інструкції, зберегти паролі - і протягом кількох хвилин гаманець буде створено. Оскільки це онлайн-гаманець, завантажувати файли ніякі не потрібно, що є перевагою цього способу зберігання криптомонет.

Для зберігання і торгівлі криптовалютами можна використовувати криптобіржі.

Гаманець для криптовалюти Ethereum

Потрібно завантажити програму Ethereum Wallet з офіційного сайту ethereum.org, зберегти і запустити, після чого відбувається стандартний процес синхронізації з мережею Ethereum. Зробити копію гаманця для відновлення, для цього перейти в пункт "Аккаунт", вибрати "Резервне копіювання" і потім скопіювати файл із розширенням JSON. Для перевірки здійснити пробний переказ невеликої суми.Ethereum Wallet

Існує і варіант полегшеного онлайн-гаманця без встановлення на комп'ютер. Потрібно зайти на Myetherwallet і створити гаманець ефіріума на офіційному сайті цього сервісу.

Гаманець для криптовалюти Litecoin

Для створення гаманця для криптовалюти лайткоїн потрібно перейти на сайт розробників litecoin.com, вибрати пристрій, куди будуть завантажені файли та операційну систему.Гаманець для криптовалюти Litecoin

Після встановлення потрібно зробити резервне копіювання файлу wallet.data і зберегти його в надійному місці. Для бекапа необхідно перейти в "Файл" і вибрати "Резервне копіювання".

Гаманець для Bitcoin Сash

Як відомо, найбезпечніший спосіб зберігання криптовалюти - це використовувати офіційні ресурси. Так і для біткоїн кеш: потрібно перейти на bitcoincash.org і вибрати вкладку "Wallet". На вибір буде запропоновано кілька гаманців для використання криптомонети Bitcoin Cash.Гаманець для Bitcoin Сash

Звертаємо увагу, що іноді для отримання крипти простіше зареєструватися на криптовалютній біржі. Постійно зберігати монети на ній, звісно, не варто. Але для купівлі або торгівлі це найкращий спосіб. У будь-який момент з біржі можна зробити переказ криптовалюти на інший гаманець.

Наприклад, на біржі EXMO після реєстрації доступні гаманці для зберігання найпопулярніших криптомонет, а на самому майданчику можлива їх купівля як за фіатні валюти, так і обмін криптовалюти між собою.

Приватні ключі та адреса криптовалюти (публічна)

Приватний ключ, званий ще закритим, являє собою 256-бітове число, яке візуально виглядає як буквено-цифрова комбінація. Зовнішній вигляд ключа змінюється залежно від формату кодування, що іноді збиває з пантелику новачків. Приклади ключів у різних кодуваннях:

 • Hex: 1E99423A4ED27609A15A1813A2B0E9E52CED330AC530EDCC32C8FFC6A526AEDD.
 • WIF: 5J3mBbAH58CpQ3Y9RNJpPUK.
 • WIF-стислий: KxFC1jmwwCoACiCAWZ3eXa96nVN6tb9TYzGmf7YwgdGWY.

Формати легко перетворюються між собою. Приватний ключ необхідний для того, щоб отримати доступ до управління криптовалютним гаманцем - побачити баланс, здійснити платіж. На основі приватного ключа генерується публічний.

Публічний, або відкритий, ключ є унікальним набором цифр і букв, який доступний до перегляду будь-якому учаснику мережі. Він виконує роль адреси криптовалюти, на яку можна переслати гроші.

Наприклад, публічний і приватний ключ Bitcoin:Публічний і приватний ключ Bitcoin

Стейблкоїни

Під стейблкоїном (stablecoin) розуміють криптовалюту, вартість якої прив'язана до вартості будь-якого реального активу. Яскравий приклад - монета Tether (USDT), курс якої завжди становить 1 долар, плюс-мінус частки відсотка.Tether (USDT)

Мета створення таких валют полягає в усуненні волатильності - одного з головних недоліків цифрових грошей. Але й тут є свої мінуси: порушуються принципи децентралізації та вільного формування цін, від самого початку закладені в ідеї криптовалют.

Особливості

Назвемо деякі головні особливості криптовалют порівняно зі звичайними грошима:

 • Відсутність центрального органу управління та емісії.
 • Анонімність. Визначити власника можна, тільки якщо гаманець використовувався публічно.
 • Прозорість операцій у блокчейні. Історія транзакцій доступна кожному, але зрозуміти, хто за ними стоїть, неможливо.
 • Швидкість. Достатньо кількох хвилин для переказу криптовалюти з одного кінця світу в інший. У банку цей процес займе кілька днів.
 • Невеликі комісії порівняно з банківським переказом.

Правовий статус

Держави по-різному ставляться до біткоїна - від повного неприйняття і навіть заборони до заохочення. У тих країнах, де операції з криптою легалізовані, цифрові гроші розцінюють як інвестиційні активи або товари. У Німеччині та Японії BTC визнано розрахунковою одиницею. А ось у Китаї криптовалютні операції дозволені тільки фізичним особам.

Найбільш лояльною вважається Швейцарія, де біткоїн сприймають на тих самих умовах, що й іноземну валюту. Вважається, що саме у Швейцарії найбільш сприятливе середовище для запуску блокчейн-стартапів.

В Україні обговорення криптовалют тривають давно, але конкретного статусу їм поки що не надали, хоча більшість чиновників висловлюється в негативному ключі.

FAQ

Що таке криптовалюта простими словами?

Коротко - цифрові гроші. Відрізняються від звичайних (фіатних) за двома ключовими ознаками: 1) не існують у фізичному втіленні. 2) випускаються не урядом і банками, а децентралізовано, зусиллями спільноти, на базі технології блокчейн.

Як формується курс криптовалют?

За винятком окремих токенів (т. зв. стейблкоїнів), ціна криптовалют нічим не підтримується і формується винятково на основі попиту і пропозиції в умовах вільного ринку.

Як роблять прогнози криптовалют?

Є два основних види аналізу - технічний і фундаментальний. Перший дає змогу складати прогнози на основі історичних даних, оцінюючи, як поводився курс у минулому в такій самій ситуації. Другий оцінює загальні перспективи ринку на основі політичних, економічних, технологічних факторів, і дає довгострокові прогнози. Однак ні той, ні інший метод не дає 100% гарантії, що ціна буде змінюватися саме так, а не інакше. Це лише припущення.

Що таке гаманець для криптовалюти?

Децентралізоване сховище, суть якого полягає в управлінні закритими і відкритими криптографічними ключами; за їхньою допомогою можна відправляти й отримувати транзакції. Гаманці бувають і централізованими (кастодіальними), коли користувач просто реєструє акаунт, але не має доступу до ключів, ними керує компанія-розробник гаманця.

Що таке біржі криптовалют?

Спеціальні платформи для торгівлі криптовалютами, їхнього обміну на стейблкоїни і назад, фіатні гроші. Часто включають також додаткові функції, такі як інвестиційні інструменти для пасивного доходу. Серед найпопулярніших бірж - Binance, Bybit, OKX.

Де ще можна купити криптовалюту?

Крім бірж, для купівлі/продажу використовують обмінники, p2p-майданчики, телеграм-боти та інші способи.

Чи законна криптовалюта в Україні?

Крипту в більшості країн заборонено використовувати як засіб платежу, аналогічний національній валюті. Але просто купувати і продавати її, майнити, зберігати, заробляти на ній не заборонено (за умови сплати податків відповідно до законодавства конкретної країни).

Що таке арбітраж криптовалюти?

Один із видів заробітку на торгівлі, коли прибуток трейдер отримує з різниці ціни одного і того ж активу на різних біржах або в різних торгових парах.

Що таке майнінг криптовалюти?

Різні криптомонети генеруються різними способами. Наприклад, біткоїн - за допомогою майнінгу. Майнери використовують обчислювальні потужності свого обладнання, щоб підтверджувати транзакції в мережі, і отримують за це винагороди у вигляді нових згенерованих мережею монет.

Як заробляти на криптовалюті?

Основні способи - трейдинг, майнінг, стейкінг, лендинг, крани, блокчейн-ігри, довгострокові інвестиції, DeFi фармінг. Є й безліч інших більш рідкісних напрямків.

Які найкращі криптовалюти?

Найкращими вважаються монети з найвищою ринковою капіталізацією. Можна зайти на сайт Coingecko і подивитися актуальний список монет, упорядкований за цим показником. Вважається, що монети з топ-15 - найбільш якісні і їм можна довіряти.

Які перспективи у криптовалюти?

Скоріше позитивні. Це вже давно не схоже на звичайний хайп, а стало сферою, що охоплює майже весь світ, яку не можуть оминути увагою ні інституційні інвестори, ні державна влада. До масового прийняття ще далеко, але це й на краще - є куди прагнути і розвиватися далі.

Майбутнє криптовалют

Майбутнє криптовалютної індустрії тісно пов'язане зі ставленням до неї влади. Будь-які позитивні рухи, пов'язані з цим сегментом, миттєво позначаються на вартості крипти.

Помітно, що світ хоча й повільно, але рухається до прийняття цифрових грошей.

Нещодавно відкрилася перша регульована криптобіржа Currency.com, що дає змогу безпосередньо за допомогою BTC або ETH торгувати сировинними товарами, індексами великих світових компаній і фінансовими активами.

А буквально днями у США, а конкретно у штаті Вайомінг, запропонували законопроєкт, за яким криптовалюти можуть отримати фактично такий самий юридичний статус, що й фіатні кошти. Якщо закон схвалять, то це зробить переворот у криптосегменті.

Відео


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити