Питання зберігання криптовалюти завжди стоїть гостро - у міру зростання популярності цифрових грошей збільшується і кількість охочих їх вкрасти. Сьогодні редакція BiznesCat.com розгляне гаманці для криптовалют, які дадуть змогу бути спокійним за свої кошти, а також зручно керувати ними.

Що таке гаманець для криптовалют і що в ньому зберігається

Криптовалютний гаманець - елемент великої мережі, який зберігає дані про всі проведені в ній операції. У такому гаманці немає грошей як таких - там є лише інформація про те, що хтось перевів вам кошти або ви відправили їх іншому користувачеві. На основі цих операцій доходів і витрат формується поточний баланс.

Інша відмінність криптогаманців від віртуальних майданчиків - у відсутності центрального емітента. Немає єдиної компанії, що контролює перекази. Максимум, є компанія, яка здійснює технічне обслуговування програмної частини, яку ми бачимо як інтерфейс. Усі операції ж відбуваються всередині - на блокчейні - і втручання в них неможливе.

Інша суттєва відмінність криптовалютних гаманців від фіатних - можливість подивитися всю історію операції будь-якого користувача. Інформація записується в блокчейн, а спеціальні блокчейн-оглядачі надають на загальний огляд історію транзакцій і пов'язані з ними адресами. Щоправда, визначити, якій конкретно людині належить адреса, неможливо.

Які бувають типи криптовалютних гаманців

Розроблено декілька видів гаманців для зберігання криптовалюти:

Усі вони за своєю суттю можуть бути розділені на дві великі категорії - холодні та гарячі.Гаманці для зберігання криптовалюти

Що таке холодне зберігання (офлайн)

Такий метод затребуваний через свою високу надійність. Ключова особливість - гаманець не має доступу в інтернет і, відповідно, менш уразливий для хакерських атак. Холодний спосіб обирають ті, хто планує інвестувати у велику суму криптовалюти на довгий термін, не торкаючись зайвий раз депозиту.

До категорії "cold-depo" належить будь-який інструмент зберігання інформації, який не потребує постійного підключення до мережі. У випадку з програмними гаманцями користувачеві доведеться ще завантажити на свій комп'ютер весь блокчейн, щоб забезпечити працездатність застосунку. Доступ до гаманця здійснюється тільки за наявності ключа - спеціального закодованого файлу. Простого введення пароля тут недостатньо.

Що таке гаряче зберігання (онлайн)

Гарячі гаманці для криптовалют завжди з'єднані з мережею і мають доступ до блокчейну. До категорії належать криптобіржі та різні онлайн-сервіси. Перевага методу - у зручності використання. У будь-який момент можна швидко скористатися гаманцем, відправити або отримати гроші.

Мінус - у нижчій безпеці порівняно з попереднім варіантом. Сервіси й особливо біржі нерідко зламують, тому не рекомендується зберігати "на гарячу" великі суми.

А тепер перейдемо до більш детального розгляду актуальних видів гаманців.

Що таке програмні гаманці

До них належать локальні десктопні або мобільні застосунки. Десктопні діляться ще на два підвиди: "товсті" і "тонкі". У кожного варіанта є переваги та недоліки.

Наприклад, товсті гаманці мають дуже високий рівень безпеки. Під час встановлення його на комп'ютер, завантажується повний блокчейн (близько 300 Гб), і надалі під час виконання операцій програмі потрібно лише оновлювати ланцюжок, переконуючись у справжності блоків. Доступ до програми можливий тільки за наявності приватного ключа - це програмний файл, який потрібно зберігати в надійному місці. Його втрата загрожує повною втратою коштів, що зберігаються на рахунку.

Тонкі ж гаманці не скачують блокчейн, а постійно звертаються в мережу під час роботи. Підходять для роботи на ноутбуках/планшетах, мають зручний інтерфейс. Однак для перевірки транзакцій гаманець звертається до стороннього ресурсу, внаслідок чого можливий злам.

Приклади програмних гаманців:

 1. "Товстий" - насамперед, це Bitcoin Core. Офіційний клієнт, який можна завантажити з bitcoin.org. Доступні версії для всіх операційних систем.Bitcoin Core
 2. "Тонкий" - Electrum, популярний і зручний гаманець із високим рівнем безпеки. Існує версії для зберігання Біткоїна та його форків.Electrum

До "тонких" криптовалютних гаманців відносять: Exodus, JAXX, SatoWallet тощо.Exodus

Мобільні гаманці (додатки) бувають тільки тонкими, оскільки неможливо завантажити на пристрій повноцінний блокчейн, та й немає сенсу. Приклади таких застосунків - Coinomi, JAXX, Lumi, Blockchain, Mycelium, Infinito Wallet, Guarda, Kcash, Agama Wallet Mobile та інші.JAXX

Що таке онлайн зберігання (браузерні)

Онлайн-гаманці - це сервіси, які належать третій стороні, і розробники беруть на себе зобов'язання зберігати приватні ключі на своїх серверах. Найчастіше такі гаманці мультивалютні, причому їхній інтерфейс дає змогу швидко обміняти одну валюту на іншу.

До переваг можна віднести швидку реєстрацію, відсутність необхідності вводити особисті дані, швидкість і зручність роботи. Недолік - все та ж загроза злому. Жоден сервіс не застрахований на 100% від хакерської атаки. Крім того, майданчик стягує додаткову комісію на свою користь за кожну операцію.

Приклади популярних онлайн гаманців:

 1. Coinbase - дає змогу працювати з Bitcoin і Ethereum.Coinbase
 2. Blockchain - сайт зі зручним інтерфейсом і великою кількістю функцій для комфортної роботи. Підтримує роботу з криптовалютами: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Stellar Lumen.Blockchain
 3. MyEtherWallet. Інтерфейс для роботи з криптовалютою Ефіріум і токенами ERC-20.MyEtherWallet.

Акаунт на криптобіржі для зберігання криптовалюти

По-англійськи метод зберігання криптовалюти на біржі називається "custodial wallet". При цьому приватні ключі зберігаються в оператора послуг - тобто, на серверах біржі. Головний плюс, через який обирають такий спосіб - постійно доступна можливість торгівлі. Актуально для трейдерів, які заробляють на купівлі та продажу валюти. Зрештою, не потрібно завантажувати на комп'ютер жодного програмного забезпечення, всі операції відбуваються в онлайн-середовищі.

Мінуси - жодна біржа криптовалют не може гарантувати стовідсоткового збереження грошей. Практично всі майданчики стикалися з атаками, і це завжди призводило до більш-менш істотних втрат для користувачів.

Приклади криптобірж, що дають змогу безкоштовно зберігати кошти на рахунку:

 1. Binance. Один із найпопулярніших на сьогодні торговельних майданчиків, у рамках якого можна купити будь-яку із сотень криптовалют за BTC, USDT, ETH або BNB.Binance
 2. EXMO. Досить надійний майданчик, затребуваний серед користувачів з країн СНД. Підтримує також фіатну валюту окрім цифрової.EXMO

Що таке апаратні гаманці

Апаратний гаманець для криптовалюти - це сховище у вигляді фізичного пристрою розміром із флешку, де можна безпечно зберігати інформацію про баланс і приватні ключі, а скористатися таким гаманцем для переказу коштів можна лише під час під'єднання його до комп'ютера або іншого пристрою. Це практично виключає ймовірність злому.

Найбільш популярні серед апаратних гаманців два варіанти:

 1. Trezor. Випущений у 2013 році. Вартість становить від 69 до 149 євро залежно від моделі.Trezor
 2. Ledger Nano S. Випущений у 2016 році. Коштує близько 80 євро.Ledger Nano S

Обидва пристрої мають дисплей, за допомогою якого можна здійснити мінімальне управління рахунком або подивитися баланс.

Що таке паперові гаманці

Спосіб холодного offline-зберігання криптовалюти, який підходить для довгострокових інвесторів - користуватися грошима при цьому не дуже зручно.

Суть у тому, що на звичайному аркуші паперу роздруковуються два ключі (приватний і публічний) у вигляді QR-кодів. Аркуш потрібно зберігати в надійному місці, де він не може бути вкрадений або пошкоджений. Доступ до свого рахунку клієнт отримує шляхом сканування QR-коду.

Паперовий гаманець навряд чи знадобиться тим, хто збирається часто продавати і купувати криптовалюту. Але для тривалого зберігання варіант слушний.

Зробити паперовий гаманець допоможе одна з програм, яких багато в інтернеті. Вона випадковим чином згенерує коди, після чого дасть можливість роздрукувати їх. Усі такі програми мають відкритий вихідний код, тому кожен охочий (який розуміється на програмуванні) може подивитися й переконатися, що жодних зайвих дій вони не здійснюють.

Наприклад, онлайн генератор приватних ключів bitaddress:bitaddress

Для чого потрібні публічні та приватні ключі

Біткоїн і всі монети, що виникли пізніше за нього, ґрунтуються на парах криптографічних ключів:

 • Публічні - загальновідомі.
 • Приватний - приховані. Їх ретельно оберігають, адже якщо приватним ключем заволодіє зловмисник, то для нього не складе труднощів вкрасти кошти власника гаманця.

Візуально ключі виглядають як послідовність букв і цифр, це результат конвертації у WIF-формат. В оригіналі ж це просто дуже великі числа.

Приватні ключі формуються криптогаманцем, і з його ж допомогою зберігаються. Вони необхідні для шифрування даних і аутентифікації користувача, а також для генерації іншого ключа - публічного. Спрощена "версія" публічного ключа - адреса, на яку пересилаються транзакції в криптовалютній мережі.

Приватний ключ, по-перше, дає користувачеві доступ до його коштів, а по-друге, підписує транзакції, які він надсилає. Незважаючи на те, що транзакції в блокчейні видно всім, приватний ключ ніхто не бачить, він лише служить підтвердженням того, що відправник має право на вчинення такої дії.

Наприклад, такий вигляд мають приватні (нижня частина картинки) і публічні ключі або адреси криптовалюти Біткоїн (верхня частина) у різних форматах:Приватні та публічні ключі

До відома. У Bitcoin гаманцях використовуються адреси, які починаються на 1 або 3. Приватні ключі у Біткоїна зазвичай починаються "L" або "K" (формат WIF) і мають довжину 52 символи.

Сід фраза (seed фраза)

У разі втрати доступу до криптовалютного гаманця, його можна відновити за допомогою seed-фрази з 12 (24) незв'язаних слів. Ця фраза має приблизно такий вигляд:Сід фраза

Пропозиція не має жодного сенсу, її необхідно просто десь записати або запам'ятати. Тоді, що б не трапилося з гаманцем, завжди буде можливість відновити доступ до своїх коштів.

Користуватися такою перевагою можуть клієнти ієрархічних детермінованих гаманців - майже всі сучасні гаманці працюють з такою технологією. Сід-фраза генерується одночасно зі створенням гаманця, саме тоді ж її потрібно десь записати чи зберегти.

FAQ

Як зберігати криптовалюту?

Для цього існують спеціальні сервіси - криптовалютні гаманці. Вони можуть підтримувати один вид монет або відразу багато (мультивалютні).

Як зберігати гроші в криптовалюті?

Іноді кажуть, що біткоїн уже став альтернативою золоту як сховище вартості. А стейблкоїни - зручна цифрова альтернатива фіатним валютам. Щоб зберігати гроші таким чином, потрібно купити крипту за допомогою бірж, обмінників або p2p-платформ, а потім перевести на гаманець.

Як купувати і зберігати криптовалюту на біржах?

Зберігати криптовалюту на Бінанс або будь-якій ще біржі нерозумно - це централізовані платформи, де ви не контролюєте ваші кошти. Можливі атаки хакерів та інші небезпеки. Але для купівлі та торгових операцій криптобіржі цілком підходять, зокрема даючи змогу купувати цифрові монети за фіатні гроші.

Як безпечно зберігати криптовалюту?

Потрібно вибирати некастодіальні сховища - щоб приватний ключ зберігався на вашому пристрої, а не на сервері. Максимальну ж безпеку забезпечують апаратні криптогаманці, які не з'єднуються з інтернетом без потреби.

Як зберігати біткоїн?

Офіційний програмний гаманець - Bitcoin Core. Також BTC підтримується в багатьох мультивалютних гаманцях, таких як Trust Wallet, і зрозуміло, на всіх апаратних пристроях.

На якому гаманці зберігати криптовалюту ефіріум?

Популярні сховища для ефіру - MyEtherWallet, Metamask тощо.

Як вибрати гаманець для криптовалюти?

Крім того, що він має бути некастодіальним, рекомендується обирати рішення з відкритим вихідним кодом і хорошою репутацією. Наприклад, Bitcoin Core згідно з дослідженнями найзахищеніший криптогаманець із програмних.

Чи можна зберігати криптовалюту в паперовому гаманці?

Паперовий гаманець - це просто роздруковані на папері ключі. Це не дуже зручно, зате безпечно в плані ризиків хакерських атак.

Де зберігати криптовалюту в Україні?

Усе перераховане вище не залежить від країни перебування. Децентралізовані мережі працюють скрізь однаково, отже, і для українців діють ті самі елементарні правила безпеки.

Висновок + відео

Вибір відповідного способу зберігання криптовалюти залежить від цілей, які переслідує власник монет. Наприклад, якщо в пріоритеті швидкий заробіток і трейдинг, який залежить від миттєвих змін курсу валют, то можна зупинитися і на біржовому гаманці.

Якщо ж зберігати криптовалюту планується як довгострокову інвестицію, то краще вибрати варіанти холодного зберігання. Чималу роль відіграє зручність використання, особисті переваги користувача.

Головне - обирати гаманці, які вже встигли напрацювати чудову репутацію, довго і продуктивно працюючи на користь криптоспільноти.

Читайте також - Платформа для майнінгу Nicehash


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити