Перспективні DeFi проєкти використовують програмне забезпечення з відкритим початковим кодом для надання фінансових послуг без посередників, прозоро й анонімно. На 2024 рік в децентралізованих протоколах заблоковано вже понад 48 мільярдів доларів, і це число швидко зростає. DeFi допомагає зробити процес користування фінансовими послугами демократичнішим і містить у собі різні компоненти, починаючи від управління даними й закінчуючи страхуванням, кредитами та стабільними монетами (стейблкоїнами).

 • На 2024 рік існує понад 2400 різних DeFi рішень, згідно з даними сайту DeFiLllama.
 • Найкращі токени DeFi за ринковою капіталізацією представлені на сайті Binance.
 • Найкращі токени DeFi за TVL представлені на Bybit.

Редакція BiznesCat.com розглянула найперспективніші DeFi з них станом на 2024 рік.

Топові децентралізовані протоколи:

Назва Посилання на сайт Призначення, функціонал Власний токен TVL (обсяг заблокованих коштів)
Lido lido.fi ліквідний стейкінг LDO $11,49 млрд
MakerDAO makerdao.com

забезпечені заставні позиції

для випуску стейблкоїна DAI

MKR $7,39 млрд
Curve curve.fi децентралізована біржа CRV $4,43 млрд
Uniswap uniswap.org децентралізована біржа UNI $4,07 млрд
AAVE v2 aave.com лендінг AAVE $3,87 млрд
JustLend justlend.just.network лендінг JST $3,67 млрд
Convex Finance convexfinance.com прибуткове фермерство CVX $3,07 млрд
PancakeSwap pancakeswap.finance децентралізована біржа CAKE $2,23 млрд
Instadapp instadapp.io кросчейн-міст INST $2,08 млрд
Compound compound.finance лендінг COMP $1,91 млрд

Що таке DeFi проєкти і якими вони бувають

DeFi - абревіатура, яка розшифровується як децентралізовані фінанси. В основі цієї концепції лежить ідея поєднання двох напрямів:

 • Можливість користування послугами, аналогічними банківським, страховим та іншим традиційним послугам.
 • Надання кожній людині право повного контролю над її коштами.

З технічного погляду децентралізовані фінансові системи призначені максимально демократизувати структуру управління активами, а також зробити торгівлю, інвестиції, кредитування, депонування та інші функції повністю безшовними.

Більшість проектів DeFi працюють на блокчейні Ethereum, хоча все частіше починають з'являтися альтернативні варіанти (наприклад, на Binance Chain). Перевага Ethereum у тому, що він від самого початку був створений як екосистема для розробки децентралізованих застосунків і надає великий функціонал для розробників у цій сфері. Це дає змогу розробникам створювати проєкти і ділитися ними без потреби у великих спонсорах або посередниках.

Найбільш затребувані наступні типи перспективних DeFi-проєктів:

 • Кредитні протоколи, засновані на роботі пулів з активами. Користувачі можуть позичати криптовалюти і токени під заставу інших активів, а також вносити свої кошти в пул під відсотки.
 • Децентралізовані торгові біржі (DEX). Мережеві протоколи, що також використовують пули ліквідності для забезпечення миттєвого обміну активами з мінімальними комісіями.
 • Синтетичні активи. Створення похідних активів на блокчейні дає змогу користувачам отримувати доступ до різних реальних ринків (від фіата до золота), зберігаючи водночас переваги, якими вирізняється децентралізована мережа.
 • Платіжні мережі. Дозволяють обробляти одноразово тисячі операцій з низькими комісійними зборами.
 • Активи. Токенізовані активи, що переносять цінність різних зовнішніх продуктів на блокчейн Ефіріум. Наприклад, різноманітні стейблкоїни, токенізований біткоїн тощо.

Є чимало інших категорій, як-от лотереї, страхування чи ринки передбачень. Але вони дещо специфічні і тому використовуються рідше, ніж загальнозастосовні, які ми перерахували вище.

Думки експертів про перспективність і майбутнє DeFi

Чанпен Чжао, голова Binance

Чжао сказав в одному з інтерв'ю, що в довгостроковій перспективі Бінанс планує всіляко просувати децентралізацію, незважаючи на те, що сама залишатиметься централізованим проектом. Запущений ланцюжок Binance Smart Chain створено, щоб дати альтернативу користувачам і розробникам, які хочуть уникнути зростаючих транзакційних зборів Ethereum.

Бінанс активно просуває DeFi проекти, дає їм можливість розміщуватися на своєму блокчейні, додає в лістинг їхні токени. Деякі з цих проєктів зазнали невдачі, через що політика біржі зазнала критики в Твіттері. Чжао зауважив на це, що на Ethereum є маса проєктів, які провалилися, але ніхто не скаржиться з цього приводу Віталіку Бутеріну.

DeFi стає дедалі популярнішим на ринках Китаю, Таїланду, Сінгапуру, і Бінанс має намір і далі експериментувати в цьому напрямку.

#DeFi time!#BNB https://t.co/6TgXvOXkIG

— CZ Binance (@cz_binance) September 1, 2020

Марія Станкевич, директор із розвитку EXMO

Команда EXMO схвально ставиться до просування ДеФі, вважаючи, що з децентралізованими фінансовими продуктами життя людей може істотно полегшитися - не потрібно збирати документи і довідки, щоб взяти кредит або створити депозит, не потрібно підтверджувати кредитну історію. Усе відбувається миттєво і прозоро. Крім того, ДеФі стирає кордони між країнами.

Віталік Бутерін, співзасновник Ethereum

Незважаючи на те, що переважна більшість перспективних DeFi проєктів розміщується на блокчейні Ethereum, Бутерін закликає ставитися до економіки, що розвивається в них, з обережністю. Він порівнює "прибуткове фермерство" з тим, як держава друкує гроші. Прибуткове фермерство (отримання відсоткової винагороди за надання ліквідності) - це справжній бум у DeFi, але Віталік наголошує на факті агресивної інфляції багатьох токенів, що чинить знижувальний тиск на ціни.

Такої думки дотримується не тільки він один. Користувачі Twitter уже охрестили прибуткове фермерство "гігантською схемою Понці".

Майк Новограц, голова криптоінвестиційної компанії Galaxy Digital

Новограц не так давно інвестував у компанію з управління активами децентралізованого фінансування ParaFi Capital. Він вважає, що потенціал DeFi просто приголомшливий і потрібно якомога активніше допомагати цьому напрямку розвиватися й охоплювати нові сфери ринку. А глава ParaFi Бен Форман додав, що DeFi являє собою архітектуру, що зароджується, для нової відкритої фінансової мережі. Біткоїн свого часу успішно продемонстрував переваги децентралізації, але тепер настав час створити гнучку інвестиційну структуру вже в ширшому сенсі.

Юрій Мазур, керівник відділу аналізу даних CEX.IO Broker

Мазур зазначає, що багато інвесторів зараз переходять із традиційного інвестування в ДеФі-проекти і нагадує, що вкладати в цю сферу варто не більше ніж 10-15% капіталу. Крипторинок завжди був і залишається волатильним, але DeFi-токени на ньому - це найризикованіший напрямок, який ніяк не можна робити основним ядром інвестицій.

Раян Селкіс, засновник ринкового агрегатора Messari

На переконання Раяна, у сфері DeFi зараз надувається бульбашка. У своєму Twitter він сказав, що цей ринок наповнений фінансовими пірамідами, і закликав усіх бути готовими до його краху.

The DeFi bubble will pop sooner than people expect.

We're nearing the apex of ponzi economics, rug pulls, and "yield" hopping, and ETH fees are going to eat too heavily into non-whale profits.

— Ryan Selkis (@twobitidiot) September 10, 2020

Як інвестувати та заробити

Перспективні DeFi проєкти дають можливість отримувати додатковий дохід різними способами. Найбільш затребувані:

 • Прибуткове фермерство. Отримання токенів за внесення ліквідності в протокол. Концепція стала популярною завдяки проєкту COMP, який почав роздавати свої керуючі токени і тим самим стимулював користувачів здійснювати операції в кредитному протоколі. У вересні 2020 року біржа Binance запустила платформу Binance Launchpool для фармінгу DeFi. Зараз на ній представлені перспективні DeFi проєкти: Bella, Wing, Flamingo, Venus, Alpha Finance.
 • Постачання ліквідності. Децентралізовані торгові біржі працюють на механізмі пулів ліквідності, яким необхідні постачальники, що вкладають свої активи. Винагорода дає змогу ефективно стимулювати учасників.
 • Стейкінг. Користувач блокує свої кошти в гаманці та не чіпає їх певний час, тим самим підтримуючи працездатність мережі та отримуючи за це винагороду.
 • Інвестування. Багато токенів мають хороший ціновий потенціал і можуть бути використані як інвестиційні активи з метою подальшого перепродажу. Проте це дуже ризиковано, спостерігалися злети і падіння курсів таких токенів на тисячі відсотків за лічені години.
 • Лендінг (р2р-кредитування). Власники криптовалюти, які поки що нею не користуються, можуть віддати її в обіг і отримати відсотковий прибуток з цієї операції. Криптовалюта використовується для видачі забезпечених кредитів іншим користувачам.
 • Кредитне плече. Біржі DEX, які підтримують маржинальну торгівлю, потребують кредиторів, які б надавали кредитне плече трейдерам. За цю дію нараховується процентний дохід.

Різні способи мають свої переваги і недоліки, тому вибір оптимального варіанту або їх поєднання може зайняти якийсь час.

Ризики роботи з DeFi

Нинішню ситуацію у сфері DeFi часто порівнюють із захопленням ICO у 2017 році. Звичайно, ДеФі не настільки схильна до агресивних спекуляцій порівняно з ICO, але значний рівень прибутковості, який пропонують децентралізовані проєкти, змушує задуматися про ризики, про які інвестори часто забувають. Серед них:

 • Уразливість смарт-контракту. Хоч би які заходи безпеки вигадували розробники, хакери теж не стоять на місці й відшукують шпарини, що дають змогу вкрасти кошти або змінити протокол на свою користь.
 • Уразливості на стороні користувачів. Не кожен користувач належною мірою стежить за збереженням своїх приватних ключів і паролів. Як мінімум, рекомендується користуватися апаратними гаманцями і двофакторною аутентифікацією.
 • Невдалі оновлення протоколу. Багато DeFi проєктів управляються за допомогою DAO, тобто за участю голосів усіх власників токенів. Але думка більшості не завжди може збігатися з особисто вашою.
 • Фінансові ризики, основний з яких - падіння вартості того чи іншого активу. Передбачити стрибки курсу практично неможливо через відсутність історичних даних.

Найкращий спосіб дізнатися про особливості та ризики ДеФі-продуктів - спробувати самостійно з невеликими сумами, водночас завжди враховуючи, що цей вид інвестицій належить до високоризикових.

Переваги та недоліки порівняно з CeFi

Розглянемо, чим перспективні DeFi майданчики відрізняються від аналогічних централізованих сервісів CeFi.

Перваги:

 • Анонімність, відсутність верифікації та будь-яких вимог до особистості користувача.
 • Низькі комісійні збори та висока швидкість транзакцій.
 • Самостійний контроль власних коштів.
 • Відкритий початковий код.

Недоліки:

 • Ризики вразливостей у протоколах.
 • Менш зрозумілий для користувача інтерфейс.
 • Висока волатильність токенів.
 • Багато неякісних проєктів на ринку.

За якими критеріями оцінюють DeFi платформи

Щоб знайти дійсно перспективні майданчики ДеФі, можна проаналізувати їх самостійно або (що розумніше) довіритися думці фахівців. У мережі є сайти й агрегатори, які оцінюють проєкти за тими чи іншими параметрами, щоб скласти список найкращих.

Основні фактори, які враховуються в аналітиці:

 • кількість активних користувачів;
 • капіталізація токена платформи;
 • загальний обсяг заблокованої в протоколі цінності;
 • наявність відкритого коду;
 • безпека смарт-контрактів, які піддаються аудиту;
 • фінансові ризики (чи забезпечені активи, чи їхня вартість підтримується тільки алгоритмічно).

Ми пропонуємо список із 10 DeFi платформ, які заслуговують на увагу. Вони перераховані в порядку зниження заблокованої вартості станом на 2024 рік.

Найперспективніші DeFi проекти

Uniswap

Uniswap

Uniswap - децентралізований протокол, створений для обміну активами на блокчейні Ethereum. Традиційні книги ордерів тут замінені на пули ліквідності, тож охочий може миттєво обміняти між собою токени ERC-20 і безпосередньо ETH. Також тут можна заробляти, надаючи ліквідність протоколу. Для винагороди постачальників ліквідності використовуються обмінні комісії (0,3% за угоду).

Примітно, що за бажання будь-який користувач може також і створити власний пул ліквідності, внісши в протокол рівноцінну суму ETH і токена ERC-20. Маркет-мейкер встановлює обмінний курс, який під час торгівлі коригується. Коли з одного боку активів стає менше, а з іншого більше, ціна змінюється, щоб зберігати баланс.

Maker

Maker

MakerDAO - кредитна платформа, також на базі Ефіріум, що підтримує доларовий стейблкоїн DAI. Користувач Maker може відкрити сховище, заблокувати там криптовалюту як заставу, і на її основі створити рівноцінну кількість DAI. Плата за стабільність виражається у вигляді безперервно нарахованих відсотків на вкладену криптовалюту. При погашенні боргу відсотки виплачуються.

Можна позичати DAI в обсязі до 66% від вартості застави (таким чином, коефіцієнт забезпечення становить 150%). Якщо вартість падає нижче цього рівня, то загрожує штраф і ліквідація забезпечення. Власники нативного токена MKR беруть участь в управлінні системою, голосуючи за різними параметрами.

Curve Finance

DeFi проект Curve Finance

Curve - біржовий пул ліквідності, що працює на Ethereum і орієнтований головним чином на взаємодію зі стейблкоїнами. Учасники отримують можливість торгувати стабільними монетами з низькою комісією і низьким рівнем прослизання.

Платформа пропонує до використання сім різних пулів, які розрізняються підтримуваними в них активами і додатковими умовами. На поточний момент це пули Compound, BUSD, Y, PAX, sBTC і ren, які дають можливість працювати з дійсно широким діапазоном валют ERC-20. Для стимулювання постачальників ліквідності використовується токен CRV, яким винагороджуються вкладення в той чи інший пул.

Aave

DeFi проект Aave

Aave - некастодіальний протокол з відкритим вихідним кодом для децентралізованого кредитування і запозичення. Вносячи ліквідність у протокол, користувач конвертує свою криптовалюту в ERC20-сумісні aTokens. На ці токени відразу ж починають нараховуватися відсотки.

З іншого боку, користувачі можуть позичати будь-які з підтримуваних активів під заставу криптовалюти. Такі параметри, як поріг ліквідації, ліквідаційний штраф або коефіцієнт забезпечення залежать від конкретного активу. Відсоткові ставки також постійно регулюються на основі попиту та пропозиції на конкретний актив, хоч учасник може обрати варіант зі стабільнішою ставкою.

WBTC

Defi проект WBTC

WBTC - це підтримуваний біткоїном токен ERC-20. Основна ідея полягає в тому, щоб усю масштабну ліквідність, яка є у Bitcoin-мережі, перенести в більш гнучкий простір Ethereum. Первісне зберігання забезпечує BitGo, а первісну ліквідність - Kyber і Ren. WBTC доступний для торгівлі на різних децентралізованих і централізованих біржах.

Будь-хто може переконатися в повноцінному забезпеченні WBTC, це відкрита інформація. Структура управління WBTC являє собою DAO, де право голосу має кожен із шістнадцяти проєктів, що беруть участь, включно з Compound, Dharma, MakerDAO та ін. Процес відкритий, але контролюється мультипідписним контрактом, який підтримують учасники DAO.

Compound

DeFi проект Compound

Compound - алгоритмічний фінансовий ринок на блокчейні Ефіріум, що дає змогу брати забезпечені кредити або ж заробляти відсотки на депозитах. Відсотки починають нараховувати миттєво після внесення коштів у протокол, а ставки змінюються кожні 15 секунд, виходячи з положення ринку. Усі поставки ліквідності представлені у вигляді cTokens, і учасник має можливість позичати займати до 75% від загальної вартості cTokens.

Це цікаво - Що таке криптовалюта простими словами.

У будь-який момент можна ввести або вивести кошти, головне, завжди утримувати потрібний рівень забезпечення, щоб уникнути ліквідації позиції. 10% від виплачуваних відсотків ідуть у резерв, а решту виплачують постачальникам у вигляді керуючих токенів COMP, випущених у травні 2020 року.

yearn.finance

DeFi проект yearn.finance

yearn.finance - це екосистема, що являє собою агрегатор кредитних послуг. Дає доступ до протоколів Compound, Dydx, Aave, Fulcrum і автоматично підбирає той варіант, який виглядає найвигіднішим у кожен момент часу. Щойно клієнт вкладає токени, система конвертує його в yTokens і регулює баланс таким чином, щоб оптимізувати вклад.

Токен YFI служить для управління платформою і поширюється серед постачальників ліквідності. Контроль над випуском токена належить multisig-гаманцю, що вимагає для кожної зміни згоди мінімум шести з дев'яти учасників.

Synthetix

DeFi проект Synthetix

Synthetix - це Ethereum-платформа для створення синтів (так званих синтетичних активів). Вартість цих активів завжди відповідає вартості реальних, чи то криповалюта, чи то фіатна валюта, чи то сировинний товар тощо. (близько тридцяти варіантів синтів, у планах розширення списку). Власний токен платформи називається SNX, користувачам необхідно заблокувати його або ETH як заставу, щоб створювати вільно торговані синти.

Власники SNX, які створюють синтетичні активи, отримують дохід із транзакційних зборів, коли синти обмінюються на внутрішній біржі Synthetix.Exchange.

Balancer

DeFi проект Balancer

Balancer - це AMM (автоматизований маркет-мейкер), за допомогою якого будь-який учасник може створювати пули ліквідності або додавати в них активи. Принцип схожий на Uniswap, але там внесені активи автоматично діляться за цінністю 50/50, а в Balancer можна регулювати співвідношення.

У межах протоколу є різні види пулів: приватні (один власник має право додавати ліквідність і вільно редагувати будь-які параметри), загальні (додавати ліквідність може кожен охочий, привілеї у всіх рівні), смарт-пули (різновид приватного, але з тією відмінністю, що параметри здебільшого контролює смарт-контракт).

FAQ

Що таке DeFi проєкти?

Протоколи, які дають змогу використовувати послуги, аналогічні банківським та іншим, у повністю децентралізованому форматі на блокчейні (зазвичай застосовується блокчейн Ethereum, а також BNB Chain, рідше інші).

Де подивитися список DeFi проєктів на 2024 рік?

Актуальні рейтинги DeFi протоколів є на спеціальних агрегаторах, де вони постійно оновлюються.

Які найкращі агрегатори DeFi проектів?

Вельми зручні та інформативні агрегатори Defillama, Defiprime.

Як заробити на DeFi проєктах у криптовалюті?

Можна торгувати на децентралізованих біржах, постачати ліквідність у проєкти, брати участь у кредитуванні, отримуючи процентний дохід, і багато іншого.

Як знаходити нові та іксові проєкти в DeFi?

Вибрати перспективний DeFi проєкт для інвестування допоможе ключове правило - DYOR ("проведи своє власне дослідження"). Необхідно вивчити сайт, технічну документацію, дорожню карту, токеноміку. Важливо також звертати увагу на інвесторів і партнерів. Так, майже завжди ікси дають проєкти, які запускаються через IEO на Binance або інших великих біржах криптовалют.

Як брати участь у тестуванні DeFi проєктів?

На сайтах для пошуку роботи нерідко зустрічаються вакансії тестувальника DeFi протоколів. Зрозуміло, для цієї роботи необхідно мати певний обсяг знань і навичок, що дають змогу оцінити протокол, вказати на можливі недоліки і вразливості.

Висновок + відео

Сьогодні ми можемо в реальному часі спостерігати зародження абсолютно нової глобальної, гнучкої та прозорої фінансової структури. Нові DeFi проєкти з'являються майже щодня, але, звісно, успіху досягають далеко не всі, а тільки найперспективніші з погляду безпеки та корисності. Перед тим, як вкладати кошти в маловідомий протокол, вивчіть його як належить.

Читайте також - Гаманці з мультипідписом.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити