Поняття майнінгу виникло разом із появою Bitcoin у 2009 році. Сьогодні це слово на слуху у всіх і, в основному, має на увазі заробіток на криптовалютах. А майнери, відповідно, це ті, хто видобуває криптовалютні монети. У цій статті редакція сайту BiznesCat.com розповість у деталях про те, хто такі майнери і що вони роблять для отримання доходу.

Хто такі майнери Біткоїна та інших криптовалют

Хто такий майнер?

Майнер - це учасник криптовалютної мережі, який підтверджує транзакції та за допомогою обчислювальних пристроїв підбирає потрібний хеш для додавання блоку в блокчейн. Блок - це набір даних про здійснені транзакції. Для мережі Bitcoin розмір блоку - 1 Мб. За успішне додавання блоку майнер отримує нові монети. Тому майнінг - це ще й процес випуску монет.

Слово "майнер" у перекладі з англійської ("miner") означає "шахтар". Буквально, той, хто важкою працею видобуває корисні копалини. Такий процес видобутку криптовалют, і правда, не з легких. Але в підсумку зусилля майнерів винагороджуються біткоїнами або альткоїнами. Розберемося, як працює майнінг.

Суть майнінгу

Майнінг - це процес підбору єдино правильного хешу, який дасть змогу додати новий блок у блокчейн. Майнінг актуальний для систем, які працюють за алгоритмом Proof of Work ("доказ виконаної роботи"). Це означає, що валідність транзакції визначається роботою, витраченою на вирішення завдання, поставленого системою. З урахуванням того, що в мережі працює не один майнер, винагороду за рішення отримає той, хто знайшов його першим. Крім того, після знаходження хеша одним майнером його істинність повинні підтвердити інші ноди мережі. Цей механізм консенсусу був придуманий, щоб запобігти DDos-атакам на мережу і підтримувати децентралізацію з управління системою. За таким принципом, наприклад, працює Bitcoin.

Ось як виглядає процес майнінгу покроково:

  1. Коли в блокчейні проводять транзакцію (наприклад, переказ коштів), вона має бути підтверджена майнерами і записана в блок.
  2. Щойно блок створено, майнери змагаються у швидкості підбору унікального хешу.
  3. Хто першим обчислив хеш, той отримує право додати блок у блокчейн.
  4. Решта нод мережі повинні підтвердити правильність знайденого рішення.
  5. У разі верифікації майнер за додавання блоку отримує винагороду.

Сьогодні, крім алгоритму Proof of Work, у криптовалютних мережах використовують протоколи Proof of Stake, Proof of Burn та інші гібридні механізми. У таких алгоритмах підтвердження транзакцій не потрібно задіювати обчислювальну техніку.

У мережі Біткоїн складність обчислень зростає прямо пропорційно зростанню конкуренції серед майнерів. Біткоїн розрахований так, щоб блоки додавалися, в середньому, кожні 10 хвилин. Що більше пристроїв вирішують одне завдання, то швидше блок буде додано. Тому після майнінгу кожних 2016 блоків (близько двох тижнів) Біткоїн переглядає складність завдання. Якщо загальна потужність мережі підвищилася, завдання ускладнюється. І навпаки, зі зниженням потужності обчислення хешу спрощується. Тому, якщо на початку становлення Bitcoin для знаходження хешу було достатньо домашнього комп'ютера, сьогодні для прибуткового майнінгу потрібно мати набагато потужніше обладнання.

Що роблять майнери

Основна мета майнерів - заробіток. Майнери вибирають одну або декілька криптовалют і закуповують відповідне обладнання для обчислень.

Найпопулярніше обладнання для майнінгу сьогодні:

  • GPU-відеокарти. Здебільшого використовують від 4-х відеокарт, підключених до комп'ютера з відповідним для обчислень програмним забезпеченням. Основний плюс такого набору - його відносно легко перемикати на видобуток різних криптовалют.GPU-відеокарти
  • ASIC. Це обладнання спеціально розроблено для вирішення майнінгових завдань окремих криптовалют. Такі пристрої швидше обчислюють хеш, ніж система з відеокартами. Але один ASIC підходить для обчислень тільки всередині однієї криптовалютної мережі.ASIC

Зі зростанням популярності майнінгу та ускладненням видобутку криптовалют почали створюватися майнінгові ферми. Це об'єднання великої кількості обчислювального обладнання під одним дахом.

Але можна майнити і з меншими потужностями, підключившись до пулу майнерів. Пул - це об'єднання майнерів у групу з метою швидше розгадати хеш. У разі успіху винагорода розділяється між усіма учасниками пулу.

Хто платить майнерам

Кожна мережа криптовалют працює за своїм алгоритмом. Але розберемо, як проходять нарахування, на прикладі Bitcoin.

Майнери Біткоїн отримують монети після закриття блоку. Це випуск нових монет Bitcoin. Нарахування біткоїнів проводиться з першою новою транзакцією.

У 2009 році за додавання одного блоку можна було заробити 50 BTC. У 2012 ставка скоротилася вдвічі до 25 BTC, а в 2016 - до 12,5 BTC. Один блок у 2020 році коштує 6,5 BTC. Потенційний дохід ви можете розрахувати за поточним курсом.

На Blockchain.info доступна інформація про те, скільки блоків було додано за рік. Тут же ви можете дізнатися загальну суму випущених монет. Системою Bitcoin встановлено ліміт з випуску монет у 21 мільйон. За попередніми розрахунками, він може бути досягнутий тільки до 2140 року.

Майнінг сьогодні

Як ми вже з'ясували, одиночний майнінг сьогодні, фактично, не ефективний. Якщо ви хочете заробити на майнінгу, вам потрібно або займатися ним у промислових масштабах (ферми), або підключитися до майнінг-пулу. Що це таке, ми згадували вище, але тут розберемо докладніше нюанси кожного варіанта.

Створення ферми для майнінгу вимагає не тільки високоефективного обладнання, а й відповідного приміщення. У ньому має бути якісна вентиляція для охолодження. Крім того, потрібно враховувати витрати на електроенергію. Найчастіше ферми створюють у промислових приміщеннях, де ціни за електрику нижчі, ніж для квартир або приватних будинків.

Розрахувати приблизну прибутковість ферми для різних криптовалют ви можете за допомогою калькулятора, наприклад, на сайті Cryptocompare. Тут проводиться розрахунок на основі хешрейту вашого обладнання, споживаної потужності та вартості електроенергії.Сайт Cryptocompare

Майнінговими пулами зазвичай керують треті особи, які об'єднують майнерів у групи. Вони стежать за тим, щоб майнери не створювали однакові блоки, а також розподіляють винагороду між учасниками. Актуальну інформацію щодо наявних пулів Bitcoin можна подивитися тут - https://blockchain.info/pools. У кожного пулу свої умови розподілу заробітку, тому тут теж важливо попередньо враховувати ризики.

Висновок + відео

Отримувати прибуток за допомогою майнінгу у 2023 році набагато складніше, ніж на початку становлення криптовалют. Ризики майнінгу при великих вкладеннях досить високі через непередбачуваність ринку. Незважаючи на те, що постійно створюється нове більш енергоефективне обладнання для майнерів, витрати на електроенергію залишаються дуже великими. Крім того, якщо раніше майнінг був засобом децентралізації, зараз найвпливовіші центри - це пули/ферми з найвищими потужностями. Тому багато криптовалют створюються або переходять на нові алгоритми підтримки стабільності, децентралізації та безпеки мереж.

Читайте також - Як перевірити чистоту біткоїна перед тим, як здійснити операцію.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити