У традиційній фінансовій системі користувачі багато в чому залежать від банків, страхових компаній, кредитних організацій та інших посередників. Останніми роками в різних країнах стрімко набирає популярності екосистема DeFi, до якої входить комплекс фінансових інструментів, заснованих на технології блокчейн з відкритим вихідним кодом. Система децентралізованих фінансів використовується як альтернатива банківському сектору - будь-який учасник DeFi проєктів може без обмежень здійснювати фінансові операції безпосередньо з іншими користувачами, без участі посередників. Такий підхід не тільки дає змогу вільно розпоряджатися фінансами, а й відкриває нові можливості для кредитування та інвестування в криптовалютні активи.

У цій статті редакція сайту BiznesCat.com розгляне, як працює система DeFi, чи є перспективи у цього напряму і розбере способи заробітку на децентралізованих токенах.

Що таке DeFi?

Незалежна фінансова екосистема DeFi являє собою сукупність фінансових інструментів у форматі сервісів і додатків, заснованих на технології блокчейн. Основне завдання сектора децентралізованих фінансів - замінити прийняті технології чинної фінансової системи інструментами з відкритим кодом. Зі зростанням популярності екосистеми DeFi дедалі більше користувачів по всьому світу отримають доступ до вигідних кредитів, зможуть оперативно здійснювати фінансові операції та отримувати дохід від торгівлі цифровими активами. Це перспективне рішення для жителів країн, що розвиваються, і держав, для яких обмежений доступ до банківських і кредитних сервісів. На поточний момент система DeFi надає повний спектр фінансових операцій:

 • Отримання та надання позик.
 • Оформлення депозитів.
 • Проведення грошових переказів.
 • Проведення торгових транзакцій.
 • Управління фінансовими активами за допомогою пірингових (р2р) і децентралізованих додатків (dApps) тощо.

Станом на 2024 рік грошовий оборот у DeFi індустрії досяг позначки 322,41 мільярда доларів. Експерти прогнозують бурхливий розвиток цього напряму й надалі. У проєктах децентралізованого фінансування існують кілька напрямів заробітку на своїх активах - користувачі можуть вигідно купувати та зберігати криптовалюти, відкривати депозити, залучати та видавати кредити, торгувати на випередження та інше.

Екосистема DeFi проектів

З розвитком цифрових технологій стрімко набирає популярності екосистема DeFi, максимально зручна для здійснення однорангових фінансових транзакцій. Децентралізовані платформи використовують захищені протоколи смарт-контрактів з відкритим кодом, що працюють на блокчейні. З їхньою допомогою будь-який користувач Мережі може отримувати позики, купувати цифрові активи, заробляти на зберіганні та розподілі криптовалют, виконувати грошові перекази в усьому світі без черг і паперової бюрократії.

Екосистема децентралізованих фінансів розвивається в кількох напрямках:

 1. Децентралізовані біржі
  Децентралізовані біржі (DEX) - на цих майданчиках клієнти можуть придбати або продати токени за реальні гроші або цифрові активи, без внесення коштів на рахунок біржі. До таких майданчиків належать Uniswap і Kyber.
 2. Сервіси страхування
  Сервіси страхування - їхні користувачі зберігають кошти у смарт-контрактах і можуть укладати договори страхування майна. Приклади сервісів - Mutual, Opyn і Nexus.
 3. Кредитно-депозитні майданчики
  Кредитно-депозитні майданчики, що надають послуги видачі кредитів і оформлення депозитів безпосередньо між користувачами, без участі посередників. Найпопулярніші платформи - MakerDAO і Compound.
 4. DeFi гаманці
  DeFi гаманці - децентралізовані гаманці, що дають змогу безпечно зберігати, накопичувати і розпоряджатися цифровими активами. Серед найбільш затребуваних майданчиків InstaDApp і Melon.
 5. Обмінники
  Обмінні сервіси, що дають змогу оперативно обмінювати одні криптовалюти на інші на вигідних умовах без посередників.
 6. Деривативи
  На платформах UMA Synthetix користувачі можуть заробляти на торгівлі похідними цифровими паперами (ф'ючерсами, форвардами, опціонами тощо);
 7. Децентралізовані оракули
  Майданчики для заробітку на прогнозах - у сервісах Augur і Synetix реалізовано функцію здійснення прогнозів на результат певної події. У разі правильного результату учасники отримують винагороду.

Індустрія децентралізованих фінансів швидко набирає обертів, у ній постійно з'являються нові напрямки для розвитку. Експерти прогнозують появу нових сервісів у сфері DeFi і збільшення оборотів у чинних проєктах найближчими роками.

Приклади DeFi проектів

Кількість DeFi проєктів у світі вже обчислюється сотнями. Деякі з них уже досягли значних успіхів. Розповімо про деякі приклади успішних проєктів.

1. MakerDao

MakerDao

Найвідомішим проектом у сфері DeFi стала платформа MakerDAO - запуск додатка відбувся у 2017 році. Зараз на цей майданчик припадає понад половина заблокованих токенів ефіріума. Майданчик має широкий функціонал, але особливою популярністю в його учасників користується опція "Заставні боргові позиції", заснована на смарт-контрактах. З їхньою допомогою користувачі можуть створювати токени DAI, відправляючи в смарт-контракт задану кількість ETH. По суті, учасник бере позику на платформі MakerDAO, забезпечену заставою в ліквідній криптовалюті. Отримані кошти можуть використовуватися клієнтами у своїх цілях, створюючи альтернативу дорогим банківським кредитам.

Chainlink

Існування багатьох децентралізованих проєктів неможливе без оракулів. Це необхідно для взаємодії з різними видами інформації. І платформа Chainlink на даний момент є лідером у цій сфері. Вона надає децентралізований набір даних через систему оракулів і смарт-контрактів. З 2019 року Chainlink відкрила понад 75 цінових каналів для 300 смарт-контрактів. У платформи є власний токен LINK, який використовується всередині платформи. Він використовується для надання грантів крипто-ініціативам, які екосистема вважає корисними для себе, а також для операцій всередині системи.

3. Avalanche

Avalanche

Avalanche - це платформа смарт-контрактів, розроблена для створення децентралізованих додатків. Вона орієнтована на фінансову сферу - додатки, активи для галузі тощо. Avalanche заснований на віртуальній машині Ethereum, він дає змогу проводити сегментацію для окремих додатків. Також платформа заслужила популярність за підтримку програмованості сервісів на рівні мережі і підтримку NFT. Власний токен Avalanche - AVAX працює за алгоритмом консенсусу Proof-of-Stake. Завдяки цьому доступна підтримка стейкінгу. Важливою особливістю токена і системи загалом є висока швидкість транзакцій, де вони підтверджуються менш ніж за секунду.

4. Uniswap

Uniswap

Uniswap - це найбільша платформа з децентралізованого обміну криптовалют. Вона працює з 2017 року і заснована на мережі Ethereum. Торговий протокол в Uniswap працює, як автоматичний маркет-мейкер. Він автоматично визначає вартість криптовалюти на підставі співвідношення 2 цифрових валют у пулі. Важлива особливість полягає в тому, що на Uniswap можна обмінювати навіть токени постачальника ліквідності. Якщо будь-якого токена немає безпосередньо на Uniswap, але він є у постачальника ліквідності, відповідно, він буде доступний для обміну. Користувачі можуть створювати нові пули ліквідності. На платформі використовується власний токен Uniswap (UNI). Він використовується для внутрішніх операцій всередині платформи.

5. Synthetix

Synthetix

Synthetix - одна з компаній, що найбільш активно розвиваються в секторі децентралізованих фінансів. Цей протокол забезпечує страхування активів. Він заснований на платформі Ethereum. Synthetix дає змогу розробляти синтетичні уявлення реальних активів у вигляді токенів. Ці токени прив'язані до ціни активу, на якому вони засновані. Активи підтримують прив'язку, завдяки відсутності арбітражу. Крім того, на Synthetix доступна ліквідність відкритого ринку для синтів на інших DeFi біржах. Платформа використовує внутрішній токен SNX.

Переваги DeFi

Екосистема DeFi полегшують управління активами пересічним користувачам і відкривають нові можливості для інвестування. Розберемо ключові переваги децентралізованих сервісів:

 • Самоврядування та мінімальний вплив людського фактора. У системі DeFi не передбачено централізованої структури управління - послідовність і правила виконання бізнес-операцій закладені в смарт-контракті. Після запуску протоколу застосунок починає функціонувати самостійно, з мінімальною участю людини;
 • Прозорість. Децентралізована фінансова система використовує протоколи з відкритим вихідним кодом. Ця особливість дозволяє користувачам проводити аудит і виявляти можливі баги, а також використовувати протоколи для інтеграції з іншими сервісами. Усі транзакції майданчиків публічні, на більшості майданчиків не потрібне проходження верифікації;
 • Доступність. Усі платформи DeFi доступні в режимі 24/7 будь-якому користувачеві Інтернет. Для управління фінансами не потрібно йти в банк, стояти в черзі або заповнювати паперові бланки;
 • Можливість самостійно створювати додатки. Завдяки відкритому вихідному коду додатки на смарт-контрактах можна комбінувати між собою і збирати на їхній основі нові продукти - DEF біржі, стейблкоїни, сервіси передбачень тощо.

Недоліки DeFi

Проте у сфери DeFi є й певні недоліки. Їх необхідно враховувати при інвестиціях у такі проєкти. Основні з них такі:

 • Висока волатильність. Фактор волатильності створює значні ризики ліквідності, а також кредитні ризики. Якщо ціна базових активів, заблокованих у CDP, знижується, то можлива масова ліквідація активів. Зрештою це може призвести до колапсу всієї системи. DeFi-системи борються з цими ризиками, шляхом забезпечення кредитів надмірною кількістю активів.
 • Злам смарт-контрактів. Існує технічна можливість втручання в роботу смарт-контрактів. Через це смарт-контракт може не виконатися навіть при виконанні всіх необхідних умов.
 • Централізований потік даних. Децентралізовані протоколи отримують інформацію про зовнішній світ за допомогою оракулів. Однак якщо роботу оракула буде змінено і заточено під певні новини, робота смарт-контракту може опинитися під загрозою. Цей ризик може бути нівельований розробкою децентралізованих оракулів. Відповідна робота вже ведеться.
 • Нестача капіталу в DeFi. Головна проблема позик полягає в тому, що коштів для кредитування в цій сфері поки що недостатньо. Суми можна отримати під відповідну заставу, і поки що вони невеликі.

DeFi - це відносно нова технологія, тому знадобиться певний час для того, щоб усунути ключові недоліки, однак робота над цим активно ведеться, і вже найближчим часом основні мінуси можуть бути усунені.

Як інвестувати в DeFi токени?

Існує два основних способи інвестицій у DeFi - це купівля токенів за стратегією "купи і тримай", а також "дохідне фермерство". Перший спосіб такий самий, як і для низки інших інвестиційних активів. Суть його полягає в купівлі децентралізованих токенів у розрахунку на зростання їхньої вартості. Якщо ціна зростає, то інвестор отримує відповідний прибуток.

"Прибуткове фермерство" - це альтернативний спосіб отримання доходу. Це спеціальний механізм, який передбачає отримання нативних токенів за взаємодію з DeFi-протоколами. Інвестор може отримати токени за допомогою надання ліквідності децентралізованим біржам, отримувати позики і винагороди за них у формі DeFi-токенів, брати участь у різних голосуваннях для поліпшення екосистеми тощо. За виконання тих чи інших дій, передбачених системою, трейдеру нараховується винагорода.

Також важливо знати, як вибрати токени для інвестування. Під час вибору зверніть увагу на такі показники:

 • Загальна заблокована вартість (TVL) - це сума коштів, заблокованих у смарт-контрактах. Що більша загальна заблокована вартість, то активніше з платформою взаємодіють користувачі, і це прямо впливає на перспективи проєкту.
 • Ринкова капіталізація - це сумарна вартість активів, розрахована на підставі поточних біржових цін. Капіталізація зростає з підвищенням котирувань на біржах.
 • Відсоткові ставки в DeFi протоколах. У сфері DeFi ставки розраховуються окремо для кожного активу. Логічним рішенням буде інвестиція в цифровий актив, який пропонує вищу ставку.
 • Кількість випущених токенів і модель роботи. Модель може бути інфляційною (без обмеження емісії) або дефляційною (зі строго обмеженою емісією). Прикладом дефляційної криптовалюти є Bitcoin, якого не може бути випущено більше ніж 21 млн криптомонет. Утім, існує безліч проєктів без обмежень, і що більше монет потрапляє на ринок, то нижча їхня ціна.

Найкращим рішенням буде розподіл бюджету для інвестицій у кілька видів токенів. Це дасть змогу диверсифікувати ризики.

Читайте також - Найперспективніші DeFi проекти.

Де купити DeFi токени?

Найкращим вибором для купівлі DeFi-токенів є криптовалютна біржа Binance. Це провідна світова криптобіржа, на якій торгується понад 300 видів криптовалют і токенів, включно з токенами DeFi. Binance пропонує багаторівневу політику комісій Maker/Taker. Чим більше трейдер торгує на платформі, чим вищий обсяг торгів за 30 днів, тим меншим буде рівень комісій, які він платить.

Крім безпосередньо торгівлі на біржі, у Binance також є можливість купувати токени безпосередньо через обмінник або через P2P-обмін. Також криптобіржа пропонує пасивний дохід у вигляді стейкінга. Ви можете заморозити певну суму в криптовалютах на певний термін, після чого отримати дохід разом із відсотковою ставкою.

FAQ

За яку валюту можна купити DeFi токени?

Залежно від біржі. Якщо біржа підтримує фіатні валюти, можна використовувати USD або EUR. Якщо тільки криптовалюти - як правило, використовують USDT.

Як зберігати DeFi-токени?

Для зберігання DeFi-токенів необхідно відкрити криптовалютний гаманець, що підтримує той вид токенів, які ви плануєте купити. Наприклад, Metamask.

Чи є ризики шахрайства в DeFi?

Є. Наприклад, тут може використовуватися схема Pump and Dump. Тому рекомендуємо відповідально підходити до вибору.

Висновок + відео

Децентралізовані фінанси вважають майбутнім світовою фінансовою системою. DeFi-проєкти вже зараз набули великої популярності, і вона продовжує зростати. Перспективи у сфери DeFi хороші, і кількість проєктів, як очікується, тільки зростатиме. Тому інвестиції в них можуть бути дуже перспективними.

Але перед тим як вкласти кошти, необхідно правильно обрати проєкт. Пам'ятайте, що інвестування в DeFi несе в собі ризики втрати коштів. Тому важливо пам'ятати про правила ризик-менеджменту.

Читайте також - ТОП-13 міксерів криптовалют.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити