Криптовалютний простір - один із найдинамічніших секторів, який постійно стикається з новими тенденціями та модними слівцями. Серед численних тенденцій децентралізовані фінанси (DeFi) - зростаюча фінансова технологія, спрямована на усунення посередників у фінансових транзакціях - відкрила інвесторам безліч можливостей для отримання пасивного доходу. Одним із таких напрямів є Yield farming, інвестиційна стратегія в DeFi, за якої інвестори повинні або робити ставки, або позичати свої криптоактиви в обмін на винагороду або відсотки.

Один з основних чинників, що сприяють буму прибуткового фермерства, можна віднести до токена COMP, токена управління екосистемою Compound Finance. Оскільки дедалі більше платформ постійно пропонували рішення, що дають змогу інвесторам отримувати відсотки, ідея дохідного фермерства продовжувала поширюватися, даючи потенційним дохідним фермерам стимул надавати ліквідність у різних пулах.

За даними coincodex.com, ринкова капіталізація галузі Yield Farming, або прибуткового фермерства, наразі становить 8,33 мільярда доларів, що становить 0,87% від загальної ринкової капіталізації криптовалюти. У цій статті редакція сайту BiznesCat.com розгляне концепцію дохідного фермерства, переваги та ризики, а також платформи для Yield Farming, які ви можете використовувати.

Що таке прибуткове фермерство?

Прибуткове фермерство - це процес, за якого власник криптовалюти блокує свої криптоактиви, щоб заробляти більше як пасивний дохід або винагороду. Простіше кажучи, фармінг - це процес, який дозволяє інвесторам отримувати фіксований або змінний відсоток, інвестуючи криптовалюту в ринок DeFi. Роблячи це, ви, по суті, додаєте ліквідності платформі та отримуєте винагороду у вигляді відсотків. Подібно до традиційних фінансів, коли позики видають із розрахунком на те, що їх повернуть із відсотками, прибуткове фермерство слідує тому ж процесу. Різниця тут у тому, що це робиться через протокол DeFi і замикається в смарт-контрактах, щоб отримати дохід.

Крім того, існують різні причини, через які часто застосовується фармінг:

 • Його часто використовують як засіб заохочення інвесторів вносити депозити та надавати ліквідність протоколу DeFi з метою збільшення TVL платформи.
  Наприклад, оскільки на децентралізованій біржі доступно більше ліквідності, це зменшує прослизання для користувачів і знижує волатильність певних токенів.
 • Розподіл власних/управлінських токенів додатка DeFi серед користувачів протоколу, які використовують можливість депонування своїх коштів на платформі. Це сприяє ширшій участі в процесах децентралізованого управління.

Як працює прибуткове фермерство?

Yield Farming дає інвесторам можливість позичати свої токени через децентралізований додаток (dApp), заснований на смарт-контрактах, утримуючи всі кошти без участі посередників або посередників. У світі прибуткового фермерства інвестори, які надають свої криптоактиви для підтримки функціональності протоколу DeFi, називаються постачальниками ліквідності (LPs).

Ці LPs блокують свої криптоактиви в пулі ліквідності на платформі DeFi, щоб отримувати комісію або генерувати відсотки. Розподіл залежить від унікальної реалізації протоколу. Головне тут те, що постачальники ліквідності будуть отримувати свій прибуток залежно від обсягу ліквідності, яку вони надають пулу.

Важливо зазначити, що відсоток може зменшуватися залежно від платформи в міру того, як все більше людей вкладають свої криптомонети або токени в цей пул ліквідності. Крім того, надання ліквідності обмежене мережею, в якій розміщена платформа. Наприклад, якщо ви надаєте ліквідність на платформі DeFi, побудованій у мережі Ethereum, винагороди можуть бути видані тільки у вигляді токенів на основі ERC-20, і те ж саме стосується інших різних мереж.

Переваги прибуткового фермерства:

 • З дохідним фермерством ви можете легко отримувати пасивний дохід від криптовалюти.
 • Вона пропонує широкий спектр можливостей для інвесторів, від консервативних ферм з низькою прибутковістю до агресивних ферм з високою прибутковістю.
 • Користувачі отримують можливість брати участь в ухваленні рішень по протоколу DeFi за допомогою винагороди за управління токенами.
 • Відкриває користувачам можливості навчання DeFi і формує базовий рівень навичок, які допоможуть багатьом інвесторам зрозуміти майбутнє інновацій DeFi.

Ризики прибуткового фермерства

 • Волатильність цін: ринок криптовалют дуже волатильний, і ринкова вартість токенів або монет, які ви вносите до пулу ліквідності, може як зростати, так і падати (за винятком випадків, коли це стейблкоїн). Якщо жетон винагороди, виданий вам, втрачає свою цінність, можливо, ви витратили даремно достатньо часу і коштів, які могли бути використані в набагато ціннішій фермі або пулі.
 • Ризик смарт-контракту: у світі DeFi смарт-контракти є важливою частиною проекту. Смарт-контракти значною мірою залежать від якості коду, навичок і досвіду команд розробників. Якщо смарт-контракт не буде ретельно запрограмований так, щоб не містити помилок, або якщо його не буде належним чином перевірено гарною та авторитетною аудиторською фірмою, злам протоколу DeFi буде неминучим, отже, вкладники можуть втратити кошти.
 • Непостійні збитки: у періоди високої волатильності постачальники ліквідності найчастіше зазнають непоправних збитків. Це відбувається, коли ціна токена в пулі ліквідності змінюється, згодом конвертуючи співвідношення токенів у пулі, щоб стабілізувати його загальну вартість.
 • Ризик Rugpull: це відбувається, коли зловмисники вирішують запустити токен тільки для того, щоб позбавити інвесторів, які нічого не підозрюють, їхніх коштів, перш ніж відмовитися від проєкту. Рагпули трапляються по-різному. Ці зловмисники можуть видалити значну частину ліквідності з AMM, перешкодити інвесторам продати контракт на токен або почати карбувати значну кількість нових токенів, тим самим створюючи надлишкову пропозицію, і багато іншого.

Приклади популярних платформ для прибуткового фермерства

1. Uniswap

Uniswap

Uniswap - перша платформа запозичення і кредитування, що отримала масову популярність під час буму DeFi. Він підтримує понад 200 інтеграцій з децентралізованими фінансовими платформами, такими як Compound, Aave і авторитетною централізованою платформою Coinbase.

Як друга за величиною децентралізована біржа (DEX), наразі вона має TVL у розмірі 3,87 млрд доларів, пропонує варіанти обміну з Ethereum і кількома токенами ERC-20, а також участь у пулах ліквідності для забезпечення ліквідності. За кожен своп постачальники ліквідності отримують відсоток від торгових комісій. Відсоткові ставки, які LP заробляють на Uniswap, залежать від пулу і ринкових коливань/умов.

Uniswap розвивався впродовж багатьох років, і зараз у нього є третя версія, яка пропонує "концентровану ліквідність". За концентрованої ліквідності користувачам дозволяється надавати активи в межах певного цінового діапазону. Це дає змогу кредиторам заробляти більше у вигляді винагород, оскільки вони надають вищу концентровану вартість, ніж за традиційного методу.

2. AAVE

AAVE

Aave - це платформа ліквідності, не пов'язана зі зберіганням, на Ethereum і сайдчейні Polygon, яка пропонує низькі відсотки для кредитування і запозичення криптовалют. Платформа Aave підтримує різні стейблкоїни, а також інші активи, зокрема DAI, USDT, BAT. Якщо ви позичите свій криптоактив на Aave, ви отримаєте aTokens як дохід, і чим довше ви позичаєте свої активи, тим більше aToken ви отримаєте.

Крім того, ці токени пов'язані у співвідношенні 1:1 з власним активом платформи, і ви можете перевести винагороду з платформи на іншу адресу ERC-20, якщо захочете.

3. PancakeSwap

PancakeSwap

PancakeSwap - одна з найвідоміших і провідних DEX, побудована на ланцюжку BNB, аналогічна Uniswap. Різниця між Uniswap і PancakeSwap полягає в тому, що Pancakeswap пропонує пари токенів BEP-20. Через високі комісії за газ в Ethereum багато інвесторів вважають за краще використовувати PancakeSwap, а не будь-які інші DEX на основі Ethereum, щоб уникнути надмірних комісій за транзакції. Згідно з DeFiLllama, TVL PancakeSwap наразі становить 2,86 млрд доларів.

Платформа пропонує свопи токенів BSC, відсотки за участь у пулах, азартну гру "DAOventures", яка дає змогу користувачам передбачати майбутню ціну BNB, а також кілька артів невзаємозамінних токенів (NFT).

4. Curve Finance

Curve Finance

Curve Finance - це децентралізована біржа, побудована на мережі Ethereum, яка віддає пріоритет торгівлі стейблкоїнами. Криптотрейдери використовують платформу для обміну різними стейблкоїнами, і вона забезпечує безпечні угоди з мінімальним прослизанням. Якщо ви зацікавлені в отриманні винагороди за стейблкоїни, то варіант прибуткового фермерства Curve Finance - один із найкращих.

На платформі є список пулів стейблкоїнів, прив'язаних до фіатної валюти (здебільшого, до долара США) з гарною річною відсотковою ставкою. Пули стейблкоїнів здебільшого безпечні, доки вони не втрачають свою прив'язку і їхні ціни не змінюються різко порівняно з іншими криптоактивами; отже, можна повністю уникнути непостійної втрати.

5. Yearn Finance

Yearn Finance

Yearn Finance - це децентралізована біржа, що працює на блокчейні Ethereum і дає змогу займатися фармінгом через свою кредитну платформу. Токен Yearn Finance називається "YFI", і користувачам надають можливість інвестувати в послугу під назвою "Сховища", групу інвестиційних стратегій прибуткового фермерства, точно так само, як це робиться в традиційних взаємних фондах фінансового ринку.

Крім того, Yearn Finance інтегрований з Curve Finance і має понад 30 пулів Curve, інтегрованих з Yearn, які дають змогу інвесторам вносити 1 з 5 різних криптовалют (ETH, WBTC, DAI, USDT або USDC) у смарт-контракт. Потім вони вносяться у відповідний пул Curve Finance для отримання відсотків. Доходи від смарт-контракту реінвестуються в пули, що ще більше збільшує доходи користувачів.

Як займатися фармінгом

Платформи для прибуткового фермерства відносно прості в навігації, особливо з урахуванням того, що особлива увага приділяється створенню більш зручного користувацького інтерфейсу для нетехнічних інвесторів. Проте є деякі, які потребують додаткових рекомендацій, перш ніж їх можна буде використовувати. Візьмемо, наприклад, UniSwap V3.

Щоб почати отримувати дохід від своїх криптоактивів, вам потрібно:

 • Завантажити програмний гаманець - Metamask або Trust wallet.
 • Необхідно придбати Ethereum, або BNB (залежно від хост-мережі), щоб покрити комісію за транзакції.
 • Після того, як це встановлено, перейдіть на обраний вами веб-сайт для фармінгу і натисніть "Підключити гаманець".
 • Щойно це буде вирішено, знайдіть пул або ферму, в яку ви хочете внести депозит, і дотримуйтесь інструкцій, наданих платформою.
 • Постарайтеся бути в курсі будь-яких серйозних коливань цін на випадок невиправних збитків.

Підіб'ємо підсумки + відео

Yield Farming - одна з найцікавіших ідей у світі криптовалют, де інвестори можуть отримувати пасивний дохід від своїх недіючих криптовалютних активів, не пред'являючи вимоги KYC. Оскільки переваги, безсумнівно, привабливі, важливо також звернути увагу на супутні ризики.

Заробіток у розмірі 100%, 200% або більше в річних відсотках може бути дуже привабливим. Проте важливо проявляти належну обачність, і ви не повинні брати участь, якщо ви повністю не розумієте, як працює фармінг, пов'язані з цим ризики і команди, що стоять за платформою прибуткового фермерства.

Читайте також - Що таке арбітраж криптовалют.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити