Якщо ви коли-небудь цікавилися світом блокчейн, то напевно чули слово "HODL". Чи використовується трейдерами для купівлі активів автоматична платформа для торгівлі криповалютами, чи якийсь інший метод, це слово регулярно з'являється на різноманітних форумах і в обговореннях у соціальних мережах.

Що таке HODL і як це пов'язано з криптовалютою?

HODL - це стратегія інвестування в криптовалюти, сфокусована на утримуванні довгих ринкових позицій протягом максимально тривалого періоду часу незалежно від актуальної ринкової ситуації.

Саме слово увійшло в ужиток після появи цікавої публікації на платформі Bitcoin Forum, де ранні інвестори обговорювали свої думки щодо нової криптовалюти та економіки загалом. 18 грудня 2013 року користувач під ніком GameKyuubi опублікував пост, який був підписаний словами "I AM HODLING". Усіх одразу ж привернуло неправильне написання слова "HOLDING" (укр. - тримати).

2013 рік став роком прориву Біткоїна в мейнстрим. Різкий ривок ціни від рівня $15 у січні до позначки в $1100 на початок грудня склав 7230%! На жаль, всього двома тижнями після досягнення найвищої ціни за весь час існування $BTC обвалився на 39% до позначки в $438, що призвело до невеликої паніки серед інвесторів, які боялися повернення токена до показників до початку 2013 року.

На тлі цих побоювань публікація від GameKyuubi, в якій він розповідав про свій намір продовжувати тримати свої токени навіть після несподіваного обвалу, мотивуючи рішення небажанням витрачати нерви на переживання з приводу того, що станеться з ринком криптовалюти та вірою в майбутнє децентралізованої економіки. Той факт, що GameKyuubi перебував у сильному алкогольному сп'янінні на момент написання публікації, тільки додав змісту привабливості.

Згодом цей підхід до інвестування стали просто називати "стратегія hodl". Попри гумористичний підтекст поста, така методика розміщення капіталу в індустрії криптовалют довела свою доцільність і дала змогу десяткам тисяч ранніх інвесторів збагатитися. Чому ж утримування довгих ринкових позицій всупереч ринковим сигналам, що вимагають ліквідувати активи, приносить дохід у довгостроковій перспективі?

Коли використовується підхід hodl, криптовалюта стає не просто об'єктом інвестування, а й певною мірою життєвою філософією, що ґрунтується на вірі в неминучість виникнення глобальної децентралізованої монетарної системи та на сумнівах в ефективності, прозорості та надійності економік, зав'язаних на використанні фіатних грошей.

Основні принципи стратегії HODL в інвестуванні в криптовалюту

На думку Бена Гагнона, одного з керівників майнінгової компанії BitFarms, стратегія hodl - чудовий підхід до боротьби з волатильністю. Замість спроб спрогнозувати рух цін інвестор просто ігнорує ринкові коливання і повністю видаляє волатильність зі своїх розрахунків прибутковості в довгостроковій перспективі, орієнтуючись тільки на значні зміни.

Інвестування в довгострокову перспективу криптовалютної індустрії, тобто hodl криптовалюти - це усвідомлення того факту, що цей відносно новий ринок дає змогу швидко заробити величезні гроші, але також може призвести до непоправних фінансових втрат. Часто остаточний результат активної торгівлі не залежить від рішень самого інвестора. Тому підхід "купив і забув" підходить найкраще.

За період з кінця 2013 по березень 2024 року ціна Bitcoin зросла на 15000% з урахуванням нещодавньої "крипто зими". Багато інвесторів вирішили до кінця дотримуватися своєї стратегії і навіть не ліквідували свої активи після досягнення біткоїном свого історичного максимуму.

Якщо використовується стратегія hodl, інвестиції залишають "маринуватися" в портфоліо до того моменту, коли ліквідація активів неминуча (у разі виникнення екстреної ситуації або інших умов непереборної сили).

Які принципи використовують інвестори, яких цікавить довгострокове зберігання криптовалюти?

 • Потрібно підібрати метод купівлі цифрових активів. Деякі інвестори намагаються вгадати оптимальний момент для входу в ринкову позицію, використовуючи прийоми технічного та фундаментального аналізу. Інші вважають за краще довіряти перевіреній методиці DCA (Distributed Cost Average), яка може бути реалізована стандартними ринковими ботами.
 • Обов'язково зберігати токени в "холодному сховищі". Варто убезпечити активи від хакерів або загроз технологічного характеру, щоб не втратити портфоліо через помилку або неправильне введення адреси під час здійснення транзакції.
 • Не можна піддаватися сумнівам і страхам. Одна з головних характеристик криптовалютного ринку - висока волатильність. Поки біткоїн або ефір не стануть повсюдно визнаними і широко використовуваними валютами, вони залишаються спекулятивними активами, а тому схильні до волатильності. Не варто ліквідовувати активи, коли ціна починає падати.
 • Стратегія орієнтована на вкрай тривалий період інвестування. Якщо ціна досягає нового ATH, то продавати активи теж не варто, якщо ви по-справжньому вірите в майбутнє криптовалютного ринку. На думку деяких експертів, вартість $BTC може дійти до $100 000 і більше.

HODL vs Торгівля: Як обрати правильний підхід для досягнення фінансових цілей?

Що краще для отримання найкращого результату, торгівля криптовалютою чи зберігання (HODL)? Відповідь на це питання зазвичай залежить від вашої індивідуальної переносимості ризику (risk tolerance). Якщо ви готові ризикувати і працювати за методикою "buy low, sell high" (укр. - купуй дешево, продавай дорого), то активна торгівля здасться вам оптимальною стратегією. Інвестори, зацікавлені в менш агресивному розміщенні капіталу, майже завжди обирають пасивні методи заробітку.

Є кілька способів відносно безпечного вкладення коштів в індустрію криптовалют:

 • HODL. Утримання довгих ринкових позицій і постійне нарощування портфоліо з метою накопичення ресурсів і забезпечення величезної прибутковості на відрізку в кілька десятків років. Пам'ятайте, що криптовалюти відрізняються від акцій тим, що немає виплат за дивідендами, а тому збільшити портфоліо реінвестуванням не вдасться.
 • Стейкінг. Це відносно новий інвестиційний продукт в індустрії блокчейн. Його пропонують мережі, що використовують механізм валідації Proof-of-Stake, де валідаторами виступають не майнери, а власники великих часток (стейків). За свою роботу вони отримують винагороди у вигляді комісій або фіксованої річної ставки. Якщо ви вірите в майбутнє певного проєкту, то можна вкласти в нього гроші за допомогою стейкінгу. Bitcoin не використовує PoS.
 • Арбітраж. Криптовалютний арбітраж - одна з найбезпечніших стратегій, яка може бути повністю автоматизована за допомогою торгових ботів. Деякі платформи пропонують своїм клієнтам уже готові рішення для створення повністю автоматичної системи арбітражу. З цією системою пов'язані деякі ризики (наприклад, конвергенція цін), але вони набагато нижчі порівняно з активною торгівлею за будь-якою іншою стратегією.

Тепер трохи про саму дилему "довгострокові інвестиції vs. короткострокова спекуляція". Який підхід краще обрати інвестору-початківцю? Розглянемо переваги цих двох стратегій.

Переваги методу hodl та інших консервативних способів розміщення капіталу:

 • Немає необхідності вивчати ринок і стежити за коливаннями цін;
 • Портфоліо легко контролювати й упорядковувати;
 • Ви не залежите від централізованих фінансових інститутів;
 • Менше ризиків у короткостроковій і середньостроковій перспективі.

Переваги спекулятивної торгівлі:

 • Ви занурюєтеся в нюанси індустрії блокчейн;
 • Можна використовувати різні стратегії торгівлі для пошуку прибуткової методики;
 • Завжди є шанс заробити величезні гроші за допомогою кредитного плеча;
 • Портфоліо більш гнучке і може бути швидко адаптоване під поточні ринкові реалії.

Головним недоліком консервативних стратегій є інертність портфоліо і неможливість швидко реорганізувати активи, щоб переключитися на більш перпективні токени. Наприклад, продаж Біткоїнів для переміщення капіталу в Ефір не має жодного сенсу при використанні стратегії hodl. Незалежно від поточної ситуації на ринку, токен $BTC має явно більший потенціал. Ліквідація активів майже ніколи не буде доцільною.

Агресивна диверсифікація теж навряд чи буде правильним підходом, якщо весь підхід до інвестування будується на непорушній вірі у світле майбутнє окремо взятих токенів. З іншого боку, десятки тисяч інвесторів використовують гібридні підходи або диверсифікують вкладення в межах криптовалютної індустрії, щоб убезпечити свій капітал від різних ризиків.

HODL та безпека: Як зберегти свої криптовалютні активи в довгостроковій перспективі

Правильне зберігання токенів - запорука успіху стратегій, заснованих на утриманні довгих ринкових позицій протягом десятків років. На жаль, блокчейн-технологія все ще залишається надто складною для пересічного інвестора, а призначений для користувача інтерфейс і метод взаємодії з активами вимагає зосередженості та повторної перевірки даних на кожному етапі будь-якого процесу, пов'язаного зі зберіганням, переміщенням і використанням токенів.

Безпечне зберігання криптовалюти - обов'язкова умова використання стратегії hodl. Чому саме на інвестора падає вся відповідальність?

 • Децентралізація передбачає відсутність єдиного наглядового органу або будь-яких інших централізованих інститутів, що забезпечують безпеку і прозорість операцій. Замість цього, всі дані доступні всім, а тому кожен користувач відповідає за безпеку своїх активів сам.
 • Централізовані біржі вже не раз ставали об'єктами нападів з боку хакерів або ж виявлялися компаніями-пустушками, як у випадку з нині сумнозвісною біржею FTX. Довіряти свої токени таким інститутам не можна!
 • Уразливості виникають постійно, а тому при активному використанні токенів завжди є ризик втратити активи. Навіть децентралізовані платформи не можуть забезпечити повну безпеку коштів інвесторів. Траплялися проблеми з роботою смарт-контрактів і несподівані експлойти в архітектурах мереж, що призводило до втрати активів усіма учасниками.

Щоб уникнути потенційних ризиків, пов'язаних із безпосереднім використанням криптовалют і здійсненням транзакцій між учасниками торговельних операцій, дотримуйтесь декількох базових правил:

 1. Після купівлі активів негайно переводьте їх у "холодні" гаманці. Не потрібно відкладати цей важливий момент. Намагайтеся відразу ж виводити свої токени з платформ, які можуть піддатися атакам хакерів.
 2. Намагайтеся використовувати декілька гаманців для роботи з криптовалютами. Досвідчені інвестори зазвичай заводять одну адресу для "холодного" зберігання, яка взаємодіє тільки з одним "зовнішнім" гаманцем. Його створюють для здійснення транзакцій на ринку P2P, покупок товарів і послуг або переказу грошей на біржові рахунки.
 3. Уникайте будь-яких контактів з невідомими адресами і кілька разів перевіряйте точність адреси до здійснення транзакції. Навіть під час роботи з довіреними гаманцями необхідно переконатися в тому, що немає жодних змін або взаємодій з децентралізованими додатками.
 4. Обмежуйте роботу з ринком торгівлею на P2P-платформах, що забезпечують безпеку за допомогою escrow смарт-контрактів або рахунків, щоб не платити додаткових комісій і не тримати свої активи на балансі централізованої біржі.

Нижче представлені гаманці для hodl стратегії:

 • Ledger Nano S Plus. Це флагманський пристрій компанії Ledger. У девайса невеликий розмір, він має вигляд звичайного USB-накопичувача, а невеликий візуальний інтерфейс дає змогу легко керувати активами.Ledger Nano S Plus
 • Trezor Model One - головний конкурент Ledger Nano на ринку фізичних криптовалютних гаманців. Як і Nano S, цей пристрій забезпечує підвищений рівень захисту від будь-яких хакерських атак.Trezor Model One
 • SafePal S1. Деякі моделі холодних гаманців можуть виявитися не по кишені інвестору-початківцю, але SafePal S1 коштує всього $49. Пристрій зручний у використанні і забезпечує весь необхідний функціонал для безпечного зберігання даних.SafePal S1

Чому HODL є важливим елементом стратегії інвестування в криптовалюту

Є багато варіантів інвестування в ринок криптовалют. Деякі трейдери вважають, що один торговий робот Binance з ефективною стратегією замінює будь-які інші інструменти інвестування. Інші вважають, що найкраще займатися активною торгівлею самостійно без використання сучасних сервісів автоматизації або генерування торгових сигналів.

Більшість інвесторів-початківців женуться за величезними прибутками, мріючи стати мільйонерами за один день. Стримані люди, впевнені в майбутньому децентралізованої економіки, вважають за краще просто купувати активи і тримати їх у портфоліо, поки вони не досягнуть піку своєї цінності.

Відео

Читайте також - Маржинальна торгівля криптовалютою.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити