Один з найважливіших показників для сучасного трейдера криптовалют - ринкова капіталізація того чи іншого цифрового активу. Якщо вас цікавить автоматична торгівля на біржі криптовалют або просто формування збалансованого портфоліо, то постійно відстежувати торгові обсяги і ринкову капіталізацію активів буде правильним рішенням.

Вступ: що таке домінування біткоїна?

Що таке домінування біткоїна

Bitcoin Dominance - популярний технічний індикатор, створений у 2017 році і прийнятий на озброєння більшістю великих аналітичних платформ. Домінація біткоїна - це відношення ринкової капіталізації біткоїна до сумарної ринкової капіталізації криптовалют. Вибираються 125 (це число може змінюватися залежно від типу індикатора) наступних за розміром токенів. Результат множиться на 100.

Головне завдання індексу домінування біткоїна - давати трейдерам та інвесторам більш повне уявлення про загальний характер ринкової ситуації та тренди, що формуються. Домінування криптовалют біткоїном знижується під час підвищення впевненості інвесторів в індустрії блокчейн і посилюється при стисненні ринку.

Зазначимо, що цей індикатор не є таким, що формує сигнали. Він дає змогу поглянути на зміни цін з нового кута і побачити потенційні зміни в майбутньому, використовуючи наявну на руках інформацію. Робити якісь висновки тільки на основі інформації, отриманої з графіка домінації біткоїна, не варто.

Вплив домінування біткоїна на інші криптовалюти

Сам по собі індикатор ні на що не впливає, але частка ринку, яку займає флагманський токен блокчейн-індустрії, часто говорить інвесторам про те, що найкраще робити. Якщо частка Біткоїна приростає, то нерідко за ним спрямовуються клони мережі Bitcoin. Продуктивність альткойнів Litecoin, ZCash та інших схожих на BTC мереж може значно зрости через інтерес з боку інвесторів.

З іншого боку, кореляція між альткойінами і біткойнами далеко не завжди очевидна. EVM-сумісні платформи повинні втрачати в ціні під час зростання $BTC, адже зараз Proof-of-Stake і Proof-of-Work мережі є радикально різноспрямованими гілками розвитку всього сектора блокчейн у глобальній економіці. За фактом, криптовалюти EVM-сумісних мереж часто отримують поштовх до зростання під час посилення домінації Біткоїна.

Відстежувати ціни на альткойни і ціни на біткойни вкрай цікаво в моменти посилення волатильності цього технічного індикатора. Можна помітити корелюючі активи і зв'язки всередині індустрії, які до цього здавалися абсолютно неможливими.

Які чинники сприяють домінуванню біткоїна на ринку криптовалют?

Індекс домінації біткоїна формується з двох метрик - ринкової капіталізації $BTC і суми ринкових капіталізацій наступних за ним за розміром 125 токенів. Саме такий формат розрахунку цього значення зараз прийнятий в індустрії блокчейн. Відповідно, фактори, що сприяють домінуванню біткойна на крипторинку, - це фактори, що впливають на ринкову капіталізацію і, як наслідок, ціни криптовалют загалом.

Рівень впровадження криптовалюти в глобальну економіку має величезне значення для цього індексу. Є кілька варіантів розвитку подій у разі зростання домінації біткоїна:

 • Інтеграція криптовалют прискорюється з більшою часткою використання $BTC і його клонів для підвищення анонімності та децентралізації. Тоді індекс збільшиться.
 • Інтеграція криптовалют сповільнюється із загальним скороченням ринку. Тоді індекс теж, найімовірніше, зросте через бажання інвесторів перевести капітал в усталені активи.
 • Інтеграція криптовалют прискорюється з більшою часткою використання EVM-сумісних і ERC-20 токенів. Тоді індекс значно знизиться через зростання популярності Ethereum-сумісних цифрових активів.

Додаткове значення має вплив економічної невизначеності на криптовалюту. Є кілька факторів, які посилюють рівень невизначеності:

 • Відсутність прозорості в індустрії блокчейн. Майже всі централізовані біржі перебільшують обсяги торгівлі та зацікавленість клієнтури в торгівлі криптовалютними активами, що не дає змоги правильно оцінювати деякі метрики, включно з ринковими капіталізаціями токенів.
 • Інфляційні механізми в індустрії. Поточні розрахунки ринкової капіталізації не беруть до уваги довгострокові перспективи. Випуск нових токенів $XRP, $ETH, $XLM, $ZEC та інших збільшать кількість токенів в обороті, але можуть не збільшити ринкову капіталізацію, хоча фактичний вплив Ripple, Ethereum, ZCash та інших токенів може зрости через збільшення їхньої частки в індустрії за обсягом токенів у циркуляції.
 • Free-float у криптовалютах. Величезну кількість токенів не враховують під час розрахунку ринкової капіталізації, адже деякі токени заблоковані на недоступних гаманцях, перебувають у стейкінгу або інакше ніяк не беруть участі в ринкових торгах. Ця інформація теж критично важлива, але в аналітиків її немає.

Економічна невизначеність формується і низкою інших факторів. Наприклад, ми не зовсім розуміємо ринкові тенденції в галузі DeFi за межами короткострокового ажіотажу. Немає усталених практик оцінки цінності токенів з точки зору фундаментального аналізу.

Є й проблема з розбіжністю даних. Наприклад, домінація біткоїна на Binance може відрізнятися від того ж показника на Coinbase або агрегаторах на кшталт Coinmarketcap. Це залежить від того, які джерела даних використовуються для розрахунків. З цієї ж причини можуть по-різному працювати й інші фінансові інструменти: крипторобот бінанс і такий самий бот на коінбейз будуть давати різні результати в довгостроковій перспективі.

Вивчення стратегій для мінімізації ризику інвестування в активи з домінуванням біткоїна

Інвестори повинні добре розуміти поточну ринкову ситуацію і балансувати свій портфель активів згідно з видимими трендами в індустрії. Обговоримо кілька цікавих підходів до менеджменту криптовалютного портфоліо з урахуванням біткоїн домінації:

 • Диверсифікація при ослабленні домінації. Якщо біткоїн починає втрачати свої позиції на ринку, то є сенс перерозподілити капітал за кількома типами активів. Зазначимо, що формула домінації може бути використана для будь-якої криптовалюти. Можна визначити найбільш домінантні активи і вкласти гроші в них.
 • Пропорційне балансування активів у портфоліо на основі домінації. Підхід із вимірюванням домінування всіх криптовалют можна використовувати для розподілу капіталу за активами згідно з їхнім рейтингом у списку валют, упорядкованому за індексом домінування.
 • Диверсифікація портфеля від криптовалютного ризику шляхом інвестування в різні типи цифрових активів. Це варто робити завжди, але метод менеджменту портфоліо часто визначається бажаним стилем ризику і ринковими факторами. Індекс біткоїна можна використовувати для того, щоб коригувати стиль ризику залежно від загального тренду в блокчейн індустрії.

Усім інвесторам потрібно пам'ятати про необхідність постійно відстежувати прибутковість портфеля та регулярно вносити зміни. Зараз є спеціальні інструменти для створення комплексних систем диверсифікації. Ось деякі з них:

 • Статистичний арбітраж за допомогою систем автоматизації. Раніше метод статистичного аналізу використовували тільки просунуті фінансові інститути, але сучасні трейдери можуть приділити кілька тижнів аналізу і потім просто налаштувати автоматичну систему для торгівлі за виробленим методом статистичного арбітражу.
 • Інструменти для моніторингу портфеля. Використовувати платформи для менеджменту портфоліо вкрай важливо для трейдера з диверсифікованим портфоліо. Скористатися можна найрізноманітнішими інструментами.
 • DCA боти для накопичення активів під час зниження домінації біткоїна. Такий підхід обирають деякі трейдери, зацікавлені в нарощуванні частки $BTC у портфоліо. Коли ринкова капіталізація $BTC скорочується або запізнюється в темпах зростання за іншими токенами, можна зосередитися на купівлі біткоїна.

Потенційні недоліки індикатора

Домінація Bitcoin часто піддається критиці з боку критиків, які вказують на великий вплив економічної невизначеності на рівень впевненості інвесторів у доцільності використання індексу для оцінки ринкової ситуації.

Є ще декілька недоліків цього індикатора:

 • Висока волатильність криптовалют. Сильні коливання цін у межах коротких інтервалів можуть позначитися на показниках домінації, створюючи неправильне уявлення про реальний вплив $BTC на ринок.
 • Обмеження зростання блокчейн-мережі. Пропускна спроможність мережі Біткоїн - ще один важливий фактор, який теж позначається на тому, як ми дивимося на індекс домінації бітка. Прямі транзакції часто відкладаються або скасовуються через зростання комісійних, що теж може позначитися на перспективах біткоїна.
 • Проблеми з розрахунком ринкової капіталізації, які ми вже обговорили вище. Оцінка самих метрик, що формують базис для обчислення індексу домінації, недосконала за своєю суттю, а тому вносить додаткову невизначеність у показники індикатора.

Підіб'ємо підсумки + відео

Домінування біткоїна може бути дуже інформативною метрикою, якщо не надавати їй надто великого значення і використовувати тільки для отримання більш повного контексту для оцінки поточної ситуації на ринку криптовалют.

Читайте також - Що таке HODL.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити