Децентралізовані фінанси - якісно новий підхід до формування монетарних та економічних систем без централізованого нагляду з боку фінансових інститутів. У цій екосистемі користувачі отримують повний контроль над своїм капіталом і можуть використовувати його за будь-якими призначеннями в неконтрольованому держорганами середовищі.

У сьогоднішній статті редакція сайту BiznesCat.com докладно розповість усе, що вам потрібно знати про децентралізовані автономні організації (DAO) та їхню роль у криптовалюті.

Вступ: що таке DAO і як це працює?

Що таке DAO

Не всі децентралізовані платформи обирають метод управління через DAO, але достатня кількість DeFi проєктів ставлять демократичність на чільне місце. DAO на основі блокчейна - це повністю децентралізована автономна організація, що займається загальним управлінням усією мережею шляхом анонімного голосування.

Як підтвердження права голосу і визначення його ваги при голосуванні використовуються нативна криптовалюта DAO. Це токени, випущені платформою, які використовуються для різних цілей, включно з формуванням смарт-контрактів, оплатою комісій всередині системи та іншими способами практичного застосування.

Деякі платформи випускають відразу кілька типів криптовалют. Наприклад, у DAO Maker криптовалюта представлена у формах MKR і DAI. Ці два токени мають абсолютно різні функції:

 1. Токен DAI використовується як фінансовий актив, що надається позичальникам платформи MakerDAO. DAI відповідає одному долару США і знищується відразу після повернення.
 2. Токен MKR дає змогу власникам отримувати дисконти всередині платформи, надавати ліквідність для здійснення операцій, а також голосувати в децентралізованій автономній організації.

Переваги використання DAO у криптовалютних транзакціях

Чому взагалі працює екосистема DeFi? Головним пріоритетом розробників у цій сфері є створення фінансового середовища, в якому не можна здійснювати жодні махінації за лаштунками. Це є однією з причин виникнення фінансових криз і рецесій, адже центральні банки та казначейства країн намагаються регулювати економічні процеси, постійно змінюючи загальну кількість фіатної валюти в обігу.

Неможливість визначення точної кількості банкнот, робота підробників та інші проблеми створюють важко контрольовані інфляційні та дефляційні процеси, а також позбавляють учасників економіки змоги повністю контролювати своє матеріальне благополуччя.

В основі філософії децентралізованих фінансів лягло саме бажання пересічних учасників економічних процесів вийти з під контролю централізованих систем.

Для чого використовується DAO?

DAO на основі блокчейна має кілька важливих особливостей:

 • Блокчейн мережу не можна змінити після додавання нового блоку, а тому інформація про криптовалюту залишається незмінною і повністю доступною будь-якому незалежному аудитору.
 • Будь-які взаємодії з самою мережею відбуваються тільки через смарт-контракти - міні-додатки, які запрограмовані виконувати чітко визначений набір дій у разі збігу необхідних для їх виконання умов.
 • Тільки безпосередні учасники децентралізованих автономних організацій. DAO - це спільнота користувачів, які спільно ухвалюють рішення про майбутнє платформи на основі демократичного голосування.

Це і є децентралізоване управління, здійснюване автоматичними програмами, функціональність яких визначається більшістю в DAO. Подібний підхід до управління забезпечує повну прозорість усіх процесів і не дає змоги людям і організаціям ззовні впливати на те, як працює DeFi платформа.

Безпеку всієї мережі забезпечують розподілені автономні організації, де кожен активний користувач, який керує нодою мережі блокчейн, має весь масив даних для звірки з основною мережею.

Як смарт-контракти працюють у DAO?

Як смарт-контракти працюють в DAO

Смарт-контракти являють собою спеціальні додатки, що працюють у межах децентралізованої системи. Деякі смарт-контракти мають більш комплексний дизайн, що дає змогу їм взаємодіяти з іншими платформами, але більшість DeFi проєктів вважають за краще використовувати їх тільки всередині власної екосистеми.

Власники токенів ДАО автоматично стають учасниками таких контрактів і виконують свої функції всередині екосистеми на основі функціональності смарт-контрактів. Це забезпечує повну незалежність окремих учасників платформи один від одного і від самої системи. Наявність самого міні-додатку достатня для визначення меж інтерактивності між користувачем і системою.

Хоча низка блокчейн-проєктів в екосистемі DeFi використовує власні мережі, є також безліч проєктів, які обирають уже наявні інфраструктури. Наразі є кілька значущих мереж, які дозволяють розробникам використовувати їхні стандарти технологічним платформам:

 • Ethereum - найпопулярніша блокчейн-мережа з механізмом консенсусу Proof-of-Stake. Токени стандарту ERC-20 використовуються layer-2 і layer-1 проєктами без будь-яких проблем із взаємною сумісністю. До найпопулярніших смарт-контрактів ефіріуму належать додатки платформ Loopring, Uma Voting і Gnosis.Ethereum
 • Polkadot - ця мережа продовжує свою масштабну роботу зі створення єдиної web 3.0 інфраструктури, в межах яких можна досягти максимальної взаємної сумісності. На Polkadot смарт-контракти підтримуються через парамережі PolkaDot і Kusama.Polkadot
 • Cardano - головний технологічний конкурент Ethereum, який запустив підтримку смарт-контрактів у 2021 році. Зараз на платформі Cardano працює відразу кілька DeFi платформ, а список нових стартапів регулярно розширюється.Cardano

Смарт-контракти є невід'ємною складовою DeFi економіки, адже вони забезпечують стандартизацію взаємодій між учасниками та системою, а також можуть вносити зміни в стан мережі лише за виконання суворо визначених умов.

Які є міркування безпеки для децентралізованої автономної організації?

Хоча концепція використання смарт-контрактів здається абсолютно безпечною для мережі, є ціла низка вразливостей, з якими змушені боротися творці DAO. До таких можна віднести кілька суттєвих ризиків:

 • Технологічні недоробки смарт-контрактів. Наявність багів і технічних помилок під час виконання коду - це гірка правда всієї екосистеми DeFi. Незважаючи на попереднє тестування і зусилля розробників, завжди є ризик виникнення проблем технічного характеру через недоробки в архітектурі смарт-контракту.
 • Уразливості сумісності. Якщо розробники хочуть створити смарт-контракт, сумісний із зовнішніми платформами, то завжди є ризики, пов'язані з непередбачуваними проблемами в плані безпеки і загальної функціональності при взаємодії з раніше несумісною архітектурою.
 • Атаки на DAO. Одним із найвідоміших випадків успішної атаки на DeFi проєкт став хакерський злам Maker DAO з використанням уразливості в смарт-контрактах. За час атаки хакерам вдалося вкрасти 3.6 мільйона $ETH (близько 4.3% загального обсягу токенів $ETH в обороті).

Навіть якщо провести прискіпливий аналіз вразливостей атак DAO і виявити всі потенційні загрози, інтеграція методів захисту часто стає каменем спотикання. Задовго до атаки на Maker DAO у 2016 році експерти вказували на вразливість і говорили про необхідність виправити її до закінчення попередніх продажів, але розробникам MakerDAO це не вдалося.

Знайти всі необхідні для захисту від технологічних загроз ресурси вдається далеко не всім децентралізованим платформам, а тому DeFi екосистема поки що являє собою різнопланову, але обмежену сферу діяльності, в якій тільки кільком компаніям вдалося досягти значущих результатів і знайти аудиторію.

Приклади успішних децентралізованих автономних децентралізованих організацій

Є декілька популярних децентралізованих проєктів, які досягли вражаючих результатів. Найкращі ДАОси в криптовалюті надають послуги величезній кількості користувачів і забезпечують їм можливість отримувати фінансові сервіси різного характеру за низькими цінами.

ТОП-3 найкращих DAO у 2024 році

1. MakerDAO

MakerDAO

MakerDAO продовжує залишатися одним з найбільш затребуваних кредитних сервісів у світі криптовалют. Автоматична видача позик у $DAI здійснюється за умови надання позичальником застави у вигляді інших цифрових активів, включно з усіма токенами ETH і ERC-20. Вартість $DAI майже завжди відповідає $1, що дає змогу інвесторам швидко отримувати необхідний капітал без потреби ліквідувати наявні активи.

2. PancakeSwap

PancakeSwap

PancakeSwap - це децентралізована платформа, що пропонує сервіс криптовалютної біржі, де можна обміняти будь-які типи криптовалют. Комісії надзвичайно низькі порівняно з централізованими біржами, а безпека платформи та відсутність централізованого управління зробили PancakeSwap одним із головних "притулків" для трейдерів, які бачили на власні очі руйнування CEX компанії FTX.

3. LIDO

LIDO

LIDO - сервіс ліквідного стейкінгу Ethereum та інших PoS токенів, що став популярним, який пропонує некастодіальні послуги зі стейкінгу криптовалют усім своїм клієнтам. Усі операції всередині екосистеми здійснюються на основі смарт-контрактів, а учасники можуть швидко ліквідувати свої активи в стейках без сплати додаткових комісій. Зараз TVL (Total Value Locked) становить понад $9 мільярдів доларів.

Є й інші успішні DAOси у 2024 році, які теж заслуговують на увагу:

 • UniSwap - популярна децентралізована біржа криптовалют.
 • Compound - борговий сервіс, схожий за принципом роботи на MakerDAO.
 • AAVE - спеціальна децентралізована платформа для пошуку позичальників і кредиторів за принципом Peer-to-Peer.
 • InstaDApp - сервіс сумісності для проєктів в екосистемі DeFi.

Хоча список DeFi платформ, у яких є функціональні DAO і TVL понад мільярд доларів, значний, більшість нових DeFi проєктів виявляються провальними та зазвичай втрачають усю первісну популярність у перші півроку.

Як інвестувати в DAO?

Найпростіший і найочевидніший спосіб інвестування в DAO платформи - купівля токенів, які дозволяють голосувати в них. Зазвичай ці токени також дають користувачам певні привілеї, а стейкінг забезпечує стабільний дохід деномінований у тій самій валюті.

Зазначимо, що є різниця між функціональними токенами і токенами, які дають право голосу. Наприклад, у MakerDAO є два типи токенів. Один використовується для надання сервісів платформи (DAI), а інший дає право голосувати і надавати ліквідність проєкту за винагороду.

Якщо DAI завжди коштує 1 долар США, то ціна MKR варіюється на ринку і становить близько $1,360 на момент написання цього огляду.

Деякі DAO вибирають екстравагантні способи залучення капіталу для виконання своїх функцій. Наприклад, у Rock DAO криптовалюта розподіляється на 90% між власниками RockDAO NFT, оригінальними розробниками і великими ранніми інвесторами. RockDAO працює на платформі Solana, а сама організація займається управлінням скарбницею, хоча вся функціональність платформи забезпечується протоколом Ninja.

Чи варто інвестувати в DAO?

Підтримувати децентралізовані автономні організації прямими інвестиціями в їхні основні токени варто тільки за бажання підтримати відповідну DeFi платформу. Деякі проєкти підтримують стейкінг та інші способи винагороди активних учасників, але інвесторам, які не хочуть брати активну участь у житті спільноти, краще підшукати інші типи активів.

DAO забезпечують функції колективного управління і нагляду, але самі по собі рідко генерують необхідний для інвесторів прибуток. Ціни на самі токени варіюються на ринку і не дають жодної впевненості в завтрашньому дні.

З іншого боку, активні користувачі DeFi платформ повинні подумати над тим, чи варто їм купувати токени для отримання привілеїв. Якщо вже користуєтеся платформою PancakeSwap, використання нативних токенів CAKE може допомогти вам оптимізувати торгівлю шляхом надання біржі додаткової ліквідності та голосування за зміни, які вам цікаві.

Велика частина децентралізованих фінансових платформ не можуть витримати конкуренцію всередині DeFi екосистеми. Токен CAKE втратив майже всю цінність на біржі Бінанс всього за рік після досягнення ATH на рівні $44. Зараз ціна токена коливається в районі $2,61. Такі обвали цін характерні для більшості DeFi проєктів, а тому вкладати в них варто тільки за наявності твердої переконаності в успішності проєкту в довгостроковій перспективі.

Підіб'ємо підсумки

DAO - це абсолютно новий спосіб колективного, демократичного управління фінансовими системами, але більшість проєктів, які з'являються в екосистемі DeFi, поки що не можуть дати впевненості в майбутньому ідеї децентралізованих автономних організацій. Це не означає, що не можна вкладати в них гроші, просто потрібно робити це з обережністю і після ретельного вивчення ринку.

Читайте також - Як заробляти на сигналах криптовалют.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити