Досвідчений трейдер вміє заробляти під час будь-якого тренду. Один із найзнаменитіших випадків шортингу в сучасній історії - коротка ринкова позиція Майкла Б'юррі 2008 року, коли його фонд Scion Capital заробив понад 2.69 мільярда доларів на колапсі іпотечного ринку США, який призвів до світової економічної кризи.

Незважаючи на повний крах системи іпотечного кредитування, Майкл Б'юррі зумів заробити на біржі. Цей приклад є яскравою ілюстрацією того, що може зробити досвідчений професіонал, якщо зуміє вгадати ринок за допомогою стратегічної шорт-позиції.

Редакція сайту BiznesCat.com вирішила розібратися з цим питанням і детально написати в даній статті про використання цього методу трейдингу.

Що таке шорт у криптовалюті

Що таке шорт у криптовалюті

Шорт (англ. Short) - це продаж позикових активів на ринку з метою подальшого викупу за заниженою ціною. Наприклад, якщо ви вважаєте, що Bitcoin впаде в ціні протягом наступного місяця, то ви можете створити шорт-позицію (можливо тільки під час торгівлі на акаунті для маржинальної торгівлі) за допомогою позикових коштів, які позичила біржа. Коли ціна впаде, ви викупите активи дешевше, повернете борг біржі й отримаєте прибуток у розмірі різниці між угодами.

Цей самий приклад у цифрах:

 1. Ви продаєте зайнятий BTC за ціною в $20,000 на початку місяця.
 2. Наприкінці місяця ціна опускається до $19,000. Ви викуповуєте 1 BTC за цією ціною.
 3. Тепер повертаємо борг в 1 BTC назад і отримуємо $1000 у вигляді прибутку.

Якби біржа і спеціальні фонди видавали кошти без відсоткової ставки у вигляді преміуму за ризик, то цей прибуток був би чистим. В абсолютній більшості випадків трейдер повинен платити відсоток за використання позикових активів. Якщо у вас на балансі маржинального облікового запису недостатньо коштів для погашення своїх боргових зобов'язань, то вам оголошують так званий "Margin Call", а угоду закривають автоматично.

У разі, коли все йде за планом і ціна падає в той період часу, на який ви позичали активи, то ліквідація шортів біткойна здійснюється вручну або автоматично (якщо ви використовуєте торгових ботів і автоматичні торгові системи), але вже з прибутком. Сучасні централізовані криптовалютні біржі, що пропонують маржинальні рахунки, автоматично зроблять необхідні розрахунки, щоб ви повернули позичальникові не тільки його активи, а й належні йому відсотки.

Говорячи найпростішою мовою, шорт у трейдингу криптовалюти означає угоду на зниження, тобто сподіваєтеся на зниження ціни активу в найближчому майбутньому. Це також називають короткою ринковою позицією і грою на пониження. Цей прийом дає змогу трейдерам створювати динамічні ринкові позиції і страхувати свої довгострокові інвестиції за допомогою укорочених позицій.

Використання методу шорт торгівлі криптовалютою

Використання методу шорт торгівлі криптовалютою

Для чого взагалі використовувати такий тип угоди? Одне з головних завдань цього методу - хеджування довгих позицій від ризиків, пов'язаних з непередбаченою зміною ситуації на ринку. При цьому розмір ставки за позикою для короткої позиції повинен завжди перекриватися прибутковістю з довгої позиції, інакше ніякого сенсу в хеджуванні немає.

Короткі угоди включають у портфоліо для створення балансу і формування більш стабільного каталогу фінансових активів, здатних витримувати сильні ринкові коливання і забезпечувати прибутковість у довгостроковій перспективі незалежно від поточного рівня волатильності або короткострокових змін ринкових трендів.

Є й інші способи хеджування за допомогою коротких позицій:

 • Захист непов'язаних з обраним активом інвестицій. Наприклад, коротка позиція на ринку криптовалют може захищати реальні інвестиції в DeFi платформи або навіть знижувати ризики, пов'язані зі стейкінгом криптовалют.
 • Створення стратегій статистичного арбітражу, коли використовують десятки і сотні різних активів і їх протилежно спрямовані позиції на ринку для створення складних систем з мінімальним ризиком для інвестора.

Як заробити на шорті криптовалюти

Як заробити на шорті криптовалюти

Головне завдання трейдера для отримання прибутку за короткою ринковою позицією - правильний прогноз цінової динаміки в короткостроковій перспективі. Одна з причин, чому ці угоди називають короткими, полягає саме в часі життя позиції. Через підвищений ризик, пов'язаний з потенційно нескінченним зростанням ціни активу і відсотками за позикою, такі позиції зазвичай створюють на відносно невеликий період.

Для оцінки ринкової ситуації традиційно використовують два методи:

 1. Фундаментальний аналіз. Це оцінка реальної вартості активу і порівняння її з ціною на ринку. Якщо ви вважаєте, що ринок переоцінює цінність фінансового інструменту, то є сенс ставати в коротку позицію. Якщо ви вірите в те, що ринок недооцінює актив, то слід купувати і тримати його в довгостроковій перспективі.
 2. Технічний аналіз. Використання спеціальних прийомів технічного аналізу - найкращий варіант для тих, хто зацікавлений у денній торгівлі або аналізі на основі конкретних змін цінової динаміки (price action) та обсягів торгівлі (volume). Зазвичай застосовується для спекулятивних активів, цінність яких важко оцінити.

Фундаментальний аналіз більше підходить для тих трейдерів, які працюють з фондовим ринком і можуть реально оцінити ті чи інші акції, ґрунтуючись на недавніх звітах компанії, інсайдерській інформації та інших типах реальних даних. Технічний використовують у випадках, коли отримати достовірні відомості неможливо з різних причин.

Криптовалюти, за своєю натурою, є спекулятивними активами через відсутність будь-яких реальних інвестицій у біткоїни, ефір або будь-яку іншу монету. Якщо під час оцінки цінності компанії Coca-Cola можна завжди спиратися на вартість наявних у компанії активів і боргових зобов'язань, то під час аналізу біткоїна такої інформації просто немає, а тому виходити доводиться тільки з цінової динаміки.

Відкриття угоди на зниження

Що означає шортити біткоїн? Це означає створити коротку ринкову позицію з позикою у вигляді активу BTC. Це можна зробити тільки під час торгівлі на маржинальному акаунті, а такий надають далеко не всі біржі. Трейдери можуть скористатися послугами найрізноманітніших брокерів на ринку для купівлі та продажу крипти:

 • Обмінні пункти. Різноманітні обмінні сервіси та спеціальні своп-функції в гаманцях - це один з найпопулярніших способів купівлі криптовалюти, але тут можливості обмежені тільки реальним обміном цифрових активів.
 • Децентралізовані біржі. Майже всі такі платформи являють собою P2P проєкти (Peer-to-Peer), а отже, обмін ведеться безпосередньо між учасниками угоди з невеликою участю біржі для медіації можливих конфліктів і захисту трейдерів. Тут не надаються позики, а тому відкриття коротких угод неможливе.
 • Централізовані біржі. CEX платформи пропонують своїм користувачам найрізноманітніші послуги, включно з торгівлею деривативами, стейкінгом, NFT та іншими. Більшість великих бірж також дають можливість своїм клієнтам відкрити акаунт для маржинальної торгівлі. Саме тут можна торгувати на зниження.

Серед найпопулярніших CEX платформ Kraken, KuCoin і, звісно ж, Binance. Остання - найбільша централізована криптовалютна біржа у світі, що контролює 17% усієї індустрії.

Як торгувати в шорт на Бінансі

Як торгувати в шорт на Бінансі

Ця біржа стала однією з перших, де почали пропонувати доступ до маржинальної торгівлі з використанням кредитного плеча та позикових цифрових активів. Тут є багато механізмів отримання позики, а тому ліквідність залишається вкрай високою і дає змогу трейдерам швидко знаходити найвигідніші умови для отримання кредиту.

У більшості випадків використовуються стандартні умови з можливістю прямої позики на платформі.

Алгоритм створення короткої ринкової позиції вкрай простий:

 1. Зайдіть на біржу і перейдіть на акаунт для маржинальної торгівлі.
 2. Виберіть Trade -> Margin у верхньому меню сторінки.
 3. Внесіть заставні кошти на баланс свого маржинального акаунта.
 4. Виберіть Sell -> Cross x3 -> Limit -> Borrow і введіть потрібну кількість активів для продажу.
 5. Коли ціна опуститься до відповідного рівня, перейдіть у вкладку Buy -> Repay.

Зазначимо, що цей процес можна автоматизувати для підвищення ефективності та роботи на надкоротких інтервалах (до 5 хвилин). Шанувальники денної торгівлі також часто використовують ботів для відкриття і закриття позицій. Біржа Binance має хороший сервіс API, що дозволяє провайдерам автоматизації безпосередньо підключатися до платформи.

Переваги використання автоматичних торгових систем

Короткі позиції часто створюють як реакцію на локальну зміну тренда зі збереженням довгострокової довгої позиції. Це означає, що трейдер може купити Bitcoin на спотовому ринку і тримати активи навіть під час ведмежого тренду, але при цьому все одно відкривати короткі позиції на позикові кошти для капіталізації на зниженні курсу.

Через реакційний характер цих позицій їх часто автоматизують з використанням спеціальних платформ (TradingView), щоб в автоматичному режимі захищати свої "довгі" ринкові позиції від короткочасних коливань.

У ботів є низка очевидних переваг порівняно з трейдерами-людьми:

 • Алгоритм виконується цілодобово без перерв на сон, їжу і відпочинок. Це дає змогу ботам знаходити моменти для відкриття позиції набагато частіше, ніж це роблять люди.
 • Автоматичні торгові системи ніколи не помиляються під тиском. Людина може вагатися під час ухвалення рішення, зволікати і сумніватися, а машина завжди дотримується інструкцій.
 • Боти швидші за будь-яку людину. Алгоритм просто надсилає команди через API біржі, повністю оминаючи користувацький інтерфейс. Люди повинні клацати по кнопках на сайті, чекати завантаження сторінки і втрачати час на взаємодію з інтерфейсом.
 • Бот може торгувати на кількох фінансових інструментах одночасно, а люди зазвичай обмежені одним або двома активами.

Сучасне поєднання інтернет-сервісів між собою створює унікальну екосистему, де платформи можуть взаємодіяти між собою, а користувачам потрібно лише задати інструкції та межі, всередині яких будуть здійснюватися взаємодії.

Прискорений процес відкриття угод, можливість автоматичного виставлення заздалегідь заданих рівнів тейк-профіт і стоп-лосс, а також низка інших цікавих функцій роблять автоматизацію саме процесу створення коротких ринкових позицій вкрай цікавим підприємством для трейдера криптовалют.

Як грати на зниження криптовалют

Як грати на зниження криптовалют

Пам'ятайте, що прибутковість залежить не тільки від кінцевої різниці між ціною продажу і купівлі цифрового активу, а й від тривалості життя позиції. Якщо ви платите за підтримання позиції 10 доларів на день і протягом місяця заробляєте 300 доларів на різниці між купівлею та продажем, то виходите в нуль навіть за досить великої різниці.

Важливо правильно оцінювати ризики з погляду часу життя ринкової позиції та вчасно їх ліквідувати, якщо ситуація змінюється в гірший для вас бік. Є кілька критично важливих ризиків, які потрібно враховувати за бажання торгувати з використанням переважно коротких ринкових позицій:

 • Можливість втрати 100% депозиту. Це головний ризик маржинальної торгівлі з кредитним плечем і при відкритті коротких позицій. Ціна активу може рухатися вгору нескінченно довго і призвести до повної втрати початкового депозиту. Трейдер повинен вміти вчасно зупинитися і ліквідувати позицію до того, як вона призведе до непоправних фінансових наслідків.
 • Нейтралізація прибутковості виплатою відсотків. Вартість короткої позиції складається з позики і відсотків за нею. У довгостроковій перспективі майже всі короткі позиції виявляються збитковими, якщо їх не закривати досить довгий час. Весь прибуток часто "з'їдається" відсотками за позикою.
 • Імовірність утворення шорт-сквіза. Це явище реакції ринку на дії трейдерів. Купівля активів при відкритті коротких позицій часто призводить до зворотної реакції, коли ціна на актив починає зростати. Це призводить до негайної ліквідації низки коротких позицій, що знову збільшує ціну активу. Створюється нескінченне коло, в якому всі трейдери, які відкрили шорт, втрачають гроші.

Ці ризики потрібно враховувати під час торгівлі на зниження. Саме через недооцінку можливих проблем на ринку трейдери втрачають гроші на коротких позиціях. Відсутність контролю і нервозність теж можуть призводити до втрат коштів. Якщо "перетримати" позицію або ж закрити її занадто рано, то можна закрити угоду у збиток.

Чому шорт криптовалюти на біржах особливий?

Усі криптовалюти мають одну спільну властивість - високу волатильність. Навіть відносно стабільні активи в цій індустрії (наприклад, Bitcoin і Ethereum) однаково схильні до найсильніших ринкових коливань і можуть значно втрачати і набирати в ціні протягом дня.

Волатильність може бути на руку досвідченим денним трейдерам, які знаходять відповідні умови для відкриття довгих і коротких позицій. Використання стратегій на кшталт свінг-трейдингу, скальпінгу та інших методів для роботи на коротких інтервалах дає змогу отримувати прибуток під час будь-якого руху ціни, крім бокового.

У цьому головна перевага трейдерів, які регулярно використовують шорти. Якщо консервативно налаштовані інвестори працюють тільки на спотовому ринку і вважають за краще безпосередньо купувати і продавати активи, оперуючи довгими ринковими позиціями, то активні трейдери з маржинальними акаунтами можуть отримувати прибуток навіть при зниженні ціни.

Ще одна важлива особливість цього ринку - корелюючі зміни ціни майже для всіх активів, що дає змогу трейдерам відкривати серії коротких позицій за кількома типами криптовалют одночасно, коли ринкова ситуація віщує ведмежий тренд. Ціни на всі цифрові активи рухаються в унісон, а рухи проти загального тренду трапляються вкрай рідко

Наприклад, при зниженні ціни $BTC, майже всі схожі токени негайно починають втрачати в ціні (ZCash, Monero, LiteCoin та інші). Будь-які коливання ціни Ethereum позначаються на активах мереж другого рівня (Polygon, PolkaDot) і низки EVM-сумісних платформ. Взаємозв'язки всередині індустрії очевидні для тих, хто добре знайомий із ландшафтом криптовалютної екосистеми.

Знаючи такі закономірності, багато трейдерів можуть відкривати кілька шорт-позицій одночасно для зниження ризику і диверсифікації свого короткочасного портфоліо відкритих ордерів.

Чи варто вам заходити в шорт на крипту?

Чи варто вам заходити в шорт на крипту

У коротких ринкових позицій є незаперечні переваги, а тому всі трейдери повинні бути знайомі з концепцією угод шорт і лонг. Через високу волатильність вам точно доведеться виконувати кілька прийомів:

 • Захист довгих позицій від ринкових коливань. Наприклад, якщо у вас є кілька BTC у портфоліо, то за потенційного формування ведмежого тренду варто відкрити коротку угоду для компенсації частини збитків у разі потенційно збиткової ліквідації біткоїна в портфоліо.
 • Захоплення прибутку при зниженні ціни активу. Більшість криптовалют регулярно падають або зростають у ціні протягом години, дня, тижня або місяця. Акції або бонди поводяться набагато передбачуваніше, а тому і короткі угоди за ними відкривають набагато рідше.
 • Формування збалансованого портфоліо. Ті, хто добре розбираються в арбітражі та оцінці ризиків, зобов'язані відкривати короткі позиції для балансування свого портфоліо в режимі реального часу.

Ці заходи зниження ризиків обов'язково використовуються досвідченими трейдерами, а тому навіть новачкам краще мати акаунт для маржинальної торгівлі і час від часу практикуватися в роботі з короткими ринковими позиціями. З іншого боку, необдуманий вхід у шорт може призвести до катастрофічних наслідків.

Підіб'ємо підсумки + відео

Технічний аналіз - це основа будь-якої стратегії для торгівлі криптовалютами через спекулятивний характер усіх цифрових активів у цій індустрії, а тому тестувати свої стратегії та підходи до прогнозування трендів - життєво важливий компонент у роботі будь-якого досвідченого трейдера.

Якщо ви хочете торгувати на зниження з максимальною ефективністю і використовувати шорт-позиції для захисту свого портфоліо, то обов'язково практикуйтеся з використанням ботів, демонстраційних маржинальних акаунтів і так званої "паперової" торгівлі (paper trading).

Читайте також - Що таке домінація біткоїна.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити