Технічний аналіз - основоположна навичка для будь-якого успішного трейдера. Читати найпопулярніші графіки потрібно не тільки для загального розуміння поточної цінової динаміки, а й створення прогнозів на найближче майбутнє. Графік "Японська Свічка" широко застосовується на всіх фінансових ринках для розгорнутого аналізу і швидкого отримання інформації про позицію активу на даний момент часу.

У сьогоднішній статті редакція сайту BiznesCat.com зробила великий огляд на такі складові технічного аналізу, як свічки і патерни. А також розглянула важливі індикатори технічного аналізу, які допомагають багатьом трейдерам у своїй торгівлі.

Що таке свічка в трейдингу?

Будь-якому трейдеру, зацікавленому в роботі на фінансових ринках, потрібно зрозуміти, як читати японські свічки. Це один з найдавніших способів відстеження зміни динаміки цін протягом певного періоду часу. Методику розробив, за деякими даними, японський торговець Хонма Мунехіса, який розгорнув масштабну торгову операцію на початку 19-го століття.Японські свічки

Економіст та історик Стів Нісон вважає, що японські свічки з'явилися набагато пізніше, через майже століття наприкінці епохи Мейдзі. Саме в цей період активно почали торгувати цінними паперами, а економіка Японії зазнала значних змін.

Минуло вже 120 років з моменту винаходу цього методу запису цінових змін на ринку, а ми досі користуємося ним і не зуміли знайти нічого кращого. Японські свічки на графіку - це ідеальний спосіб швидко отримати інформацію про те, що відбувається на ринку. Деякі аналітики-експерти використовують свічкові графіки для прогнозування майбутніх змін на ринку.

Японські свічки для новачків

Базове визначення цього типу графіків - комбінація інтервального та лінійного графіків, що дає змогу побачити зміни цін з урахуванням певної періодичності. Наприклад, на ринку сільськогосподарських товарів використовують денний період (фрейм) під час сезону збирання врожаю, а от денні трейдери використовують періоди коротші за 1 годину, щоб встигати отримувати інформацію для відкриття та закриття ордерів упродовж торгової сесії.

Свічка показує інформацію про один такий інтервал і в одній елегантній формі відображає цінні дані, даючи змогу негайно порівнювати між собою характер формування ціни в окремо взятий період. Як читати свічки на біржі або будь-якому іншому терміналі?

Ось із чого складається свічка:

 1. Тіло свічки - це ціни закриття і відкриття торгового інтервалу.
 2. Верхня тінь - максимальна ціна, якої досяг актив протягом інтервалу.
 3. Нижня тінь - мінімальна ціна, до якої опустився актив протягом інтервалу.Бичача та ведмежа японські свічки

Саме тіло може бути забарвлене або залишене порожнім, заповнення тіла свічки теж має значення:

 • Зелена свічка (найбільш часто використовуваний колір) означає, що ціна закриття була вищою за ціну відкриття.
 • Червона свічка означає, що ціна закриття була нижчою за ціну відкриття.

Тіла і тіні свічок не завжди відображаються на графіку. Це пов'язано з тим, що ціни закриття і відкриття збігаються (тоді немає тіла) або ж мінімум і максимум відповідають значенням самого тіла. Сама по собі свічка не містить інформації про динаміку зміни ціни всередині інтервалу, а тому багато трейдерів постійно перемикаються між інтервалами, щоб краще бачити контекст.

Графік "Японські Свічки" найкраще досліджувати в контексті та динаміці. Свічки-сусіди можуть часто сказати багато чого про те, куди рухається ринок відносно свічки, що вивчається. Коли аналізують японські свічки, фігури, які вони формують, часто відіграють велику роль для ентузіастів технічного аналізу.

Зазначимо, що методики технічного аналізу не завжди підтверджуються на практиці, а тому ми рекомендуємо вивчати способи читання японських свічок, але завжди використовувати технічні індикатори для підтвердження сигналів і здогадок про те, що відбувається на ринку.

Це цікаво - Як заробляти на сигналах криптовалют.

Японські свічки - види та фігури

Хоча самі по собі свічки несуть обмежений обсяг інформації для трейдера, їхня форма все одно може дати уявлення про характер динаміки зміни ціни в межах заданого інтервалу.

Ось декілька базових видів свічок:

Довгі тіні часто говорять про те, що формується відповідний тренд, але довжина тіні має бути більшою за довжину тіла для того, щоб говорити про появу сигналу.

 • Молот - це форма, утворена коротким тілом і довгою тінню з одного боку і короткою - з іншого. Така свічка може свідчити про можливий розворот тренда.
 • Дзига - це відносно коротке тіло з невеликими тінями. Зазвичай така свічка свідчить про наявність нейтрального тренду без сильних тенденцій до зміни, але може нести цінну інформацію в комбінації з сусідніми свічками, підтверджуючи або спростовуючи сигнали.
 • Доджі і довгоногий доджі - ці види свічок мають схожі ціни відкриття і закриття, а ось друга версія також має геп (розрив) між тілами двох сусідніх свічок. Ці свічки підказують про можливу зміну тренда.
 • Марібодзу - назва свічок без тіней, якщо свічка зелена, то бики домінують, а якщо свічка має червоний колір, то виграють ведмеді.

Усі ці види свічок мають важливе значення для трейдерів, які намагаються знайти певні закономірності в інтервальному графіку.

Японські свічки - як читати деякі види свічок

Розглянемо простий приклад: звичайна дзиґа на годинному графіку, яка сама по собі свідчить про повністю нейтральну ситуацію в контексті денної торговельної сесії в обраному інтервалі, але варто подивитися на сусідні свічки і ситуація може змінитися.

Якщо перед дзиґою є свічка з довгою нижньою тінню і відносно коротким тілом, то це може свідчити про швидку зміну тренду або стабілізацію. Щоб уточнити потенціал сигналу, слід зменшити інтервал до 5 хвилин і подивитися, якою була загальна динаміка всередині годинного інтервалу.

Тут можна помітити формування кількох видів свічок, що підтверджують можливий розворот тренда і цінову корекцію, спровоковану ведмедями.

Постійне перемикання між інтервалами для оцінки поточної ситуації та розуміння контексту, в якому формується той чи інший вид свічки, дає змогу трейдеру ухвалювати виважені рішення або просто обирати слушний момент для відкриття ринкової позиції. Окремі свічки не можна розглядати як надійні торгові сигнали.

Види японських свічок потрібно запам'ятати і регулярно намагатися їх знаходити на графіках, формуючи "опорні" точки для подальшого детального аналізу ринкових ситуацій.

Фігури на свічкових графіках

Патерни технічного аналізу можна використовувати не тільки на лінійних графіках, а й на свічковому. Потрібно вибрати, які ціни використовувати в якості якірних точок для створення фігур. Наприклад, ви можете скористатися верхніми і нижніми межами тіл (ціни відкриття і закриття) для формування більш зважених і менш різких фігур. Якщо ж різкість має для вас велике значення, то слід використовувати кінчики тіней.

Трейдинг за свічками не завжди призводить до чудових результатів, якщо не використовувати додаткові аналітичні інструменти, але разом з індикаторами обсягів, RSI, Stochastic і MACD можна отримувати дуже хороші торгові сигнали.

Малювати фігури можна на більшості терміналів. Платформа TradingView містить велику кількість цікавих варіацій графічних інструментів для малювання, від прямих ліній до спеціальних патернів.

Ось декілька фігур, які можна побачити на свічковому графіку:

 • Подвійна вершина або подвійне дно формуються, коли біржові свічки показують два локальних максимуми або мінімуми поспіль з невеликою ціновою корекцією між ними. Лінії схожі на букву М або W відповідно, а сама фігура свідчить про можливий розворот тренда.
 • Голова та плечі - одна з найвідоміших фігур, які часто формують графік свічок. Тут є три локальні максимуми, між двома крайніми формується "голова" - максимум ціни на певному відрізку, затиснутий між "плечима". Це часто фігура, що говорить про швидкий початок домінування ведмедів.
 • Висхідний і низхідний клини. Клин формується, якщо можна провести дві прямі лінії, що сходяться, використовуючи нижні і верхні межі ціни. Такі лінії можуть розходитися, сходитися або навіть просто не формуватися. Якщо вони починають звужуватися, то говорять про ослаблення тренда і невпевненість ринку в заданому курсі.
 • Поглинання - цікавий підхід до трактування формування двох різних марібодзу поспіль, коли останній перевершує перший за розміром. Якщо зелена свічка прямує за червоною, то говорять про формування бичачого тренду і навпаки.
 • Хмари, харамі та пінцети - це все групи фігур з формуванням 2-3 дзиґ різних кольорів в оточенні тіней без тіл. Такі патерни говорять про невизначеність ринку і можуть вказувати на розворот тренда. Ці фігури слід перевіряти за допомогою індикаторів.

В історію розвитку технічного аналізу, сфокусованого на вивченні свічок, величезний внесок внесли Стів Нісон і Том Булковскі, два відомі історики та економісти. Якщо ви зацікавлені у вивченні прийомів технічного свічкового аналізу, то їхні основоположні роботи в цій галузі допоможуть вам розібратися в деталях.

Відповідні способи перевірки сигналів свічок

Використовувати свічки без контексту - не найкраща стратегія для сучасного трейдера. Свічки вказують на загальний характер взаємодії між биками та ведмедями, але не дають більш детальних висновків, окрім можливих формувань трендів і періодів невизначеності, а тому потрібно обов'язково використовувати інші інструменти для технічного аналізу.

Арсенал аналітика, який працює з різними видами фінансових активів, включно з криптовалютами і NFT, складається з найрізноманітніших технічних індикаторів.

Розглянемо деякі індикатори, які важливі під час аналізу свічкового графіка:

 • Volumes. Індикатор "обсягів" вказує на загальну кількість угод, укладених у межах інтервалу, забезпечуючи трейдера цінною інформацією про те, наскільки серйозно слід сприймати фігури, що формуються. Якщо формуються різні патерни, але обсяги торгівлі не піднімаються, це не свідчить про появу якихось трендів. Велика частина трейдерів просто не виходить на ринок.
 • RSI. Relative Strength Index - це, мабуть, найпопулярніший індикатор серед денних трейдерів, адже він показує рівень перекупленості або перепроданості того чи іншого активу на даний момент часу. Разом з показаннями індикатора Volumes він дає можливість підтвердити висновки, зроблені шляхом спостереження за свічковим графіком. Коли RSI наближається до 100, це свідчить про можливий розворот на користь ведмедів. Якщо RSI близький до нуля, то скоро можуть почати вигравати бики.
 • MACD. Moving Average Convergence/Divergence - це вкрай популярний індикатор тренду, який показує, коли тренд посилюється або послаблюється. Він влаштований дуже просто: MACD відстежує дві ковзні криві, що використовують різні періоди. Коли вони перетинаються, це означає, що тренд послаблюється, а якщо розходяться, то тренд посилюється. Цей індикатор допомагає виявити багатообіцяючі патерни.

Японські свічки та обсяги торгівлі

Свічки можна використовувати не тільки для визначення цінової динаміки, а й рівня волатильності. Обсяги торгівлі можуть значно зростати в періоди підвищеної активності трейдерів на ринку, що може бути спровоковано найрізноманітнішими факторами. Точні причини появи періодів волатильності зазвичай стають зрозумілими вже після формування чергової свічки.

Усередині інтервалу теж можуть відбуватися зміни рівня волатильності, коли потрібно утримуватися від відкриття довгострокових ринкових позицій. Якщо спостерігається сильна зміна характеру формування свічок, це може вказувати на можливий початок затяжного періоду волатильності, який варто підтверджувати спостереженням за обсягами.

Взаємозв'язок між видами свічок і обсягами торгівлі очевидний, але передбачити його майже неможливо. Більшість трейдерів покладаються на власні інстинкти і досвід роботи на ринку, щоб визначати ймовірність посилення волатильності на основі вивчення свічкового графіка.

На базовому рівні можна виявити чотири основні характери поведінки трейдерів, які формують свічки за наявності достатнього рівня обсягів торгівлі:

 1. Підвищення попиту при падінні пропозиції веде до утворення бичачого тренда з відповідними свічками, а ціни зростають.
 2. Зниження попиту при збільшенні пропозиції допомагає формуванню свічок, що свідчать про ведмежий тренд.
 3. Попит і пропозиція перебувають у стані рівноваги без збільшення обсягів торгівлі, а отже, починається період бічного руху.
 4. Різкий стрибок попиту або пропозиції часто веде до утворення періодів невпевненості ринку, після якого спостерігають розворот тренда.

Ці закономірності стають найпомітнішими при збільшенні обсягів торгівлі. Зміни показників взаємопов'язані в реальному часі, вони не є наслідком один одного, а лише характеризують ситуацію на ринку в цілому. Тому й аналізувати потрібно не окремі елементи графіка, а всі доступні дані.

Ефективність трейдингу за японськими свічками

Ефективність трейдингу за японськими свічками

Тим, хто полюбляє вивчати японські свічки, трейдинг видається абсолютно зрозумілим процесом, у якому всі рішення трейдерів обґрунтовані спостереженням за динамікою цін. Однак таке бачення торгівлі на фінансових ринках вкрай небезпечне, адже свічки формуються на основі тільки одного параметра - цінової активності.

Обсяги торгівлі на цей момент часу, вплив зовнішніх чинників на ринок і кореляції обраного активу з іншими - всі ці фактори не враховуються формуванням самих свічок. Усі ці фактори побічно впливають на те, які види свічок з'являються на графіку, але тільки постфактум, а тому на рішення трейдера ніяк не впливають, незважаючи на своє величезне значення для ринку.

Якщо ізолювати результати трейдерів, які використовують тільки свічки і патерни у своїй інвестиційній діяльності, то їхні усереднені результати завжди будуть набагато гіршими, ніж в інвесторів, які використовують комплексні підходи до менеджменту ризиків і аналізу ринку.

Наприклад, багато трейдерів використовують просунуті автоматизовані торговельні системи на основі власних систем технічного аналізу і досягають високої стабільності та надійності за допомогою статистичного арбітражу, парної торгівлі та інших прийомів, які прихильники свічкового аналізу просто не можуть використовувати.

Є низка стратегій, які приносять чудові результати при використанні звичайних методів технічного аналізу:

 • Трикутний арбітраж - безризикові угоди з використанням трьох і більше взаємопов'язаних активів.
 • Торгівля на спредах - одночасна купівля і продаж двох корелюючих активів для отримання прибутку на різниці між угодами.
 • Статистичний арбітраж - створення збалансованого портфоліо з десятками і навіть сотнями тих, що прямо і зворотно корелюють одне з одним.

Ці підходи до інвестування все одно вимагають від трейдера розуміння роботи свічкового графіка, але дають змогу працювати з консервативним профілем ризику. Розуміння японських свічок забезпечує трейдера необхідним контекстом для ухвалення рішень і визначення найбільш придатних для торговельних стратегій активів.

Підіб'ємо підсумки + відео

Торгівля за свічками на біржі може бути результативною і приносити стабільні прибутки, але в такій системі завжди будуть прогалини і вразливості, а тому покладатися тільки на свічковий аналіз не можна. Для підтвердження сигналів найкраще використовувати технічні індикатори і відстежувати торгові обсяги, а торгову стратегію формувати тільки з урахуванням можливих ризиків, пов'язаних з активною інвестиційною діяльністю.

Читайте також - Що таке DAO.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити