Знайти свій шлях у світі фінансів непросто, але за належного рівня зацікавленості та відповідальності з боку інвестора завжди є можливість створити ефективну торговельну стратегію, здатну стабільно приносити прибуток. Чи будете ви використовувати торгові боти для криптовалют або ж сконцентруєте увагу на торгівлі вручну, завжди можна підібрати оптимальний спосіб вивчення ринку.

Сучасні стратегії торгівлі криптовалютою засновані на системному використанні технічного аналізу. Прийоми фундаментального аналізу не працюють у криптовалютних ринках через відсутність надійних даних, малу кількість реальних інвестицій у стартапи і спекулятивний характер торгівлі.

Базові стратегії торгівлі на біржі криптовалют

Базові стратегії торгівлі на біржі криптовалют

Вироблення власного стилю займає час і вимагає наявності досвіду в галузі трейдингу. Ринок криптовалют особливо важкий для освоєння з декількох причин:

 • Велика кількість фінансових активів. Традиційні фінансові ринки зазвичай обмежені низкою взаємопов'язаних активів. Наприклад, ціни на метали позначаються на металообробній промисловості, а біржові індекси часто реагують на зміни відсоткових ставок за бондами. На ринку криптовалют сотні різних токенів, які далеко не завжди корелюють між собою навіть за наявності прямого технологічного зв'язку.
 • Недостатнє освоєння технології трейдерами. Пересічні інвестори у сфері криптовалют часто не до кінця розуміють усі особливості платформ, у які вкладають, купуючи токени. Децентралізовані фінансові компанії пропонують складні продукти, що відрізняються від тих, що стали звичними користувачами в індустрії fintech.
 • Висока і часто незрозуміла волатильність. Ціни на різні токени можуть змінюватися з різних причин, але іноді рухи котирувань неможливо пояснити жодними внутрішніми факторами. Відрізнити просто період тимчасової волатильності від роботи людей, зацікавлених у "накачуванні" активів, вкрай важко. Якщо не занурюватися в деталі кожного проекту на ринку, то важко розібратися в тому, що відбувається.

У криптовалютному трейдингу стратегії торгівлі часто виглядають хаотично, безсистемно, але це лише перше враження. Річ у тім, що багато трейдерів використовують різні прийоми автоматизації для розроблення торговельних систем, здатних регулярно приносити прибуток і водночас не збільшувати рівень ризику для портфоліо загалом.

Один і той самий трейдер може займатися статистичним арбітражем і агресивною скупкою за принципом DCA. Завдяки використанню спеціалізованих автоматизованих торгових систем, така стратегія може бути надзвичайно ефективною.

Стратегія денної торгівлі криптовалютою

Стратегія денної торгівлі криптовалютою

Одним із найпопулярніших методів трейдингу на сучасному криптовалютному ринку є денна торгівля. Криптовалютні біржі працюють цілодобово з рідкісними перервами на перерахунок і обслуговування серверів, а тому термін "денна" торгівля досить розмитий, адже кожен трейдер сам рахує, скільки часу займає його торговий день.

Набагато краще називати кожен "день" торговою сесією, протягом якої трейдер відкриває і закриває ринкові позиції. Дуже часто для отримання прибутку трейдер користується кредитним плечем і працює зі своїм рахунком для маржинальної торгівлі, а тому регулярно застосовує стратегії торгівлі ф'ючерсами та іншими деривативами, де позикові кошти дають змогу значно збільшити потенційний прибуток.

Розглянемо кілька популярних прийомів, які використовують у денній торгівлі:

 • Розвороти за RSI. Одна з найпростіших методик заробітку - пошук моментів розвороту тренда або тривалих корекцій за допомогою індикатора Relative Strength Index. Цей Індикатор показує рівень перекупленості або перепроданості активу. Якщо його значення наближається до 70, то варто готуватися до "ведмежого" тренду. Якщо значення наближається до 30, то потрібно починати купувати. Звісно ж, орієнтуватися тільки на показання RSI не варто і потрібно перевіряти сигнали ще раз.
 • Посилення тренда за 3MA. 3 Moving Averages - це давно відомий усім трейдерам індикатор, що складається з трьох ковзних кривих з різними періодами (часто використовують комбінацію "5, 9, 14", але можливі й інші варіації). Коли ці криві починають розходитися, то тренд посилюється і можна спробувати торгувати разом із ринком. Якщо ж криві починають сходитися і схрещуватися, то вірогідний розворот тренду найближчим часом.
 • Торгівля за RSI і Volumes. Скальпери часто намагаються не перевантажувати себе додатковими індикаторами, щоб було простіше приймати рішення "на льоту". RSI використовується для передбачення розворотів за тим самим принципом, що ми описали раніше, але обирають значення агресивніше (наприклад, 65 для верхньої межі і 35 - для нижньої). Для вибору оптимальних моментів для входу використовують показання індикатора Volumes, якщо обсяги торгівлі зростають, то можливий швидкий розворот тренду, адже перекупленість або перепроданість посилюються.

Ці методи трейдингу можуть бути чудовими стратегіями денної торгівлі криптовалютами, якщо протестувати їх і знайти оптимальні значення для налаштувань індикаторів.

Найкращі стратегії торгівлі криптовалютою

Як вибрати найкращу стратегію? Відповідь завжди ховається в загальній результативності обраної торгової системи. Якщо ви можете собі дозволити експериментувати зі справжніми активами в реальному часі, то зможете отримати цінний досвід і відрегулювати налаштування системи залежно від результатів, які спостерігаєте.

Більшість трейдерів з обмеженим капіталом змушені покладатися на back-testing (метод перевірки стратегій на історії ринку) і демо-рахунки. Такий підхід далеко не завжди здатний виявити недоліки торгової системи з кількох причин:

 • Трейдер ніколи не торгує "всерйоз", коли працює з демо-рахунком. Набагато простіше обирати ризиковані сигнали і торгувати без стратегічно розставлених стоп-лоссів.
 • Тестування системи проти ринкової історії теж не гарантує успіх роботи стратегії в реальних умовах.
 • Перевірка в теорії ніколи не враховує непередбачуваних обставин, здатних значно позначитися на прибутку.

Якщо тестування і робота з демо-рахунками не допомагають визначити найкращу стратегію, то як вибрати відповідну систему? Є декілька способів знайти метод торгівлі, який буде працювати:

 1. Спілкування зі спільнотою. Відома аналітична платформа TradingView активно підтримує співтовариство аналітиків-аматорів, дослідників ринку і практикуючих трейдерів. Тут завжди можна знайти свіжі обговорення "гарячих" ідей і результати інших інвесторів, які їх випробували.
 2. Глибокий back-testing. Якщо ви просто перевіряєте стратегії на терміналі, то результати будуть ненадійними, а ось робота з платформами автоматизації, де є спеціальний сервіс перевірки стратегій, може принести корисні відомості про те, що можна очікувати від торгівлі за обраним методом.
 3. Paper Trading. Це схоже на звичайну роботу з демо-рахунком, але з ретельнішим веденням звітності щодо ведення торговельної діяльності. Записуйте свої результати за умови використання різних значень take profit і stop-loss. Уважно фіксуйте, як ви приймаєте рішення і чому.

Ці методи дають змогу перевірити ефективність торгової системи до початку торгівлі за нею з використанням реальних грошей.

Де перевіряти стратегії?

Ми рекомендуємо використовувати платформи автоматизації торгівлі для отримання найкращих результатів за попередньою перевіркою стратегій. Сучасний бот для торгівлі криптовалютою став незамінним інструментів в арсеналі трейдера. Навіть якщо ви не зацікавлені в роботі з роботами, їх можна використовувати для швидкої перевірки ефективності торгової стратегії!

Є кілька платформ, які ідеально підходять для цих цілей:

 • Аналітичний вебсайт TradingView. Графіки TV вже давно використовують для роботи з найрізноманітнішими фінансовими активами, а сама платформа отримує дані безпосередньо з декількох бірж і провайдерів ліквідності. Тут можна запустити спеціальну торгову стратегію і перевірити її проти історії ринку.
 • Платформи автоматизації торгівлі. Це постачальники спеціалізованих продуктів для автоматичного трейдингу, які дають змогу протестувати стратегії торгівлі на Бінанс, KuCoin, ОКХ і декількох інших біржах. Просто запустіть бота, що працює за вашою системою і запустіть режим back-testing.

Використовуйте ці платформи для створення автоматичних систем і тестуйте всі свої стратегії до того, як почнете ними користуватися.

Стратегія торгівлі з використанням роботів

Ви можете змусити бота торгувати будь-яким зручним для вас способом, але можна скористатися і вже готовими рішеннями від постачальників автоматизації. Розглянемо кілька цікавих продуктів у цій сфері, які дають змогу вам істотно розширити портфоліо.

 • DCA. Distributed Cost Average - це усталена стратегія, яку трейдери з СНД набагато краще знають під назвою "усереднення витрат". Цей метод купівлі активів дає змогу істотно знизити середні витрати на придбання шляхом розподілу загальної суми на кілька ордерів. Оптимальним збігом обставин буде постійний "ведмежий" рух під час активної скупки активів. Боти можуть робити це без вашої активної участі.
 • GRID у перекладі з англійської означає "сітка". Саме її формують на графіку стратегічно розставлені ринкові позиції з вивіреними take-profit і stop-loss командами. Ви можете відрегулювати значення для цих ордерів. Боти працюють за тим самим принципом, що і DCA, але водночас захищають відкриті позиції стоп-лоссами і створюють довгі серії угод.
 • Арбітраж. Найчастіше у сфері криптовалют під цим словом розуміють внутрішньоринковий (трикутний) або статистичний арбітраж. Обидві стратегії вимагають запуску декількох десятків ботів, щоб досягти відчутного рівня прибутковості. Головною перевагою цього підходу до трейдингу є відносно низькі ризики.

Застосування ботів вважається необхідністю для тих, хто планує використовувати комплексну стратегію торгівлі на біржі криптовалют. Через велику кількість доступних для торгівлі активів і регулярне виникнення багатообіцяючих збігів обставин для арбітражу та агресивного скуповування активів потрібно активно моніторити кілька активів, а це не завжди вдається людям, які торгують вручну.

Як використовувати ботів для підвищення прибутковості

Як використовувати ботів для підвищення прибутковості

Незалежно від того, які саме фінансові активи ви плануєте активно купувати і продавати, використання інструментів автоматизації торгівлі дасть вам змогу поліпшити результативність і обсяги торгівлі, що, за умови використання правильної аналітичної системи, призведе до помітного збільшення прибутку.

Сучасні трейдери використовують ботів для стратегій торгівлі криптовалютою на ф'ючерсах, спотовому ринку і навіть для управління портфоліо. Наприклад, ви можете використовувати кілька сотень ботів для виконання завдань у сфері статистичного арбітражу. Таким чином можна збалансувати портфоліо з точки зору ризиків і забезпечити стабільний приріст капіталу.

У ботів є кілька вагомих переваг порівняно з трейдерами-людьми:

 • Вони працюють цілодобово. Криптовалютний ринок ніколи не спить, а тому можливості для відкриття вигідної угоди за вашою стратегією виникають постійно. Боти ніколи їх не втрачають! Їм не потрібен сон або відпочинок.
 • Боти не помиляються. Якщо у вашій стратегії немає жодних серйозних огріхів, то боти будуть ідеально її виконувати, ніколи не роблячи помилок. Люди схильні сумніватися у власних рішеннях або реагувати занадто повільно.
 • Ви можете замінити армію менеджерів ботами. За достатнього рівня ентузіазму один трейдер може вести широкомасштабну інвестиційну діяльність, на яку зазвичай здатні тільки скоординовані фінансові інститути.
 • Поріг для входу значно знизився. Лише два десятки років тому автоматизація торгівлі була доступна тільки великим фінансовим організаціям, а рівень ботів того часу не можна порівняти з тим, що доступно сьогодні пересічним інвесторам. Навіть зовсім невеликий капітал достатній для початку активного використання роботів!

Як сформувати прибуткову стратегію для торгівлі

Один із найкращих підходів, які використовують досвідчені трейдери - диверсифікація з використанням автоматизованих систем. Варто пам'ятати, що диверсифікувати свій капітал можна на кількох рівнях:

 1. Розподіл за класами активів. Ви можете вкладати в нерухомість, бонди з фіксованою прибутковістю або активно працювати з криптовалютою. Кожен із цих класів має свої переваги, особливості та недоліки.
 2. Розподіл усередині одного класу активів. Інвестиції в ринок криптовалют теж можуть бути абсолютно різними за рівнем ризику і стилем взаємодії з ними. Стейкінг, купівля токенів, арбітраж - усе це легітимні способи інвестування.

Індустрія автоматизації дає змогу всім користувачам знайти необхідні інструменти для диверсифікації навіть у межах однієї платформи. Наприклад, ви можете створити збалансоване портфоліо в межах такого сервісу з використанням наступних продуктів:

 • DCA і GRID боти для денної торгівлі за вашою системою або для повільного накопичення активів одного класу.
 • Статистичний арбітраж для балансування рівня ризиків або збільшення обсягів торгівлі.
 • Копі-трейдинг, що дає змогу вибрати менеджерів з відповідним профілем ризику для довірчого управління.

Якщо ви не будете складати всі яйця в один кошик, то обов'язково досягнете помітних успіхів у довгостроковій перспективі.

Чи існують стратегії з гарантованою прибутковістю?

Мрія будь-якого трейдера - знайти ідеальну торговельну систему, яка дасть змогу заробляти на кожній угоді. На жаль, досягти такого рівня стабільності та надійності не в змозі жодна сучасна аналітична система. Навіть найбільш просунуті роботи для торгівлі все одно залежать від рішень творця.

Вибір відповідного методу генерації сигналів для вашої торговельної системи відіграє вирішальну роль, а й ваші навички в галузі управління активами і ризиками теж позначаються на результатах інвестиційної діяльності найбезпосереднішим чином.

Сучасні системи автоматизації торгівлі та просунуті технічні індикатори покликані збільшувати ефективність уже наявних стратегій і доводити прибутковість до теоретичного максимуму. Ці системи не будуть приймати рішення за вас або робити гроші з повітря.

З точки зору технічного аналізу важко підшукати систему, яка працювала б у 100% випадків, для всіх типів активів і для всіх ринків. Аналітичні системи допомагають вам ухвалювати рішення про купівлю або продаж активів, але не дають точних прогнозів.

Не потрібно покладатися на сучасні інструменти для трейдингу, якщо у вас немає виробленої стратегії, здатної приносити прибуток без використання ботів.

Підіб'ємо підсумки + відео

Розробка торговельної стратегії будується на виборі оптимальних інструментів для аналізу ринку та автоматичного розміщення ордерів. Обирайте свою стратегію після детального вивчення популярних методів технічного аналізу та методів автоматизації торгівлі.

Читайте також - Що таке свічки в трейдингу криптовалют.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити