Пасивний дохід - це можливість отримувати прибуток не працюючи. Він поділяється на два основні типи:

 • перший - дохід від банківських вкладів з отриманням відсотків за депозитом або вкладення в інвестиційні фонди; 
 • другий - дохід, отриманий у результаті інтелектуальної роботи, наприклад, авторські права на винаходи.

 Криптовалютна індустрія надає такі самі можливості пасивного доходу, як і традиційна фінансова система. На сьогоднішній день існує кілька варіантів пасивного доходу за допомогою криптовалюти, в цій статті редакція BiznesCat.com розгляне найбільш популярні з них. 

Варіанти пасивного доходу в криптовалюті

Згідно з даними інформаційного сервісу Statista, за останні 13 років було створено понад 10 000 криптовалют. Зважаючи на високу волатильність і величезну кількість монет, пасивний дохід є більш практичним і менш ризикованим способом заробітку порівняно з торгівлею на біржі або довгостроковими інвестиціями.

Стейкінг

Стейкінг

Процес стекінгу передбачає, що власник криптовалют "заморожує" свої активи певним чином, отримуючи за це винагороду. Цей процес нагадує вклад грошових коштів у банк з отриманням відсотків за депозит. Однак у випадку з криптовалютами заблоковані монети дають змогу здійснювати певну діяльність, наприклад, підтримувати роботу блокчейн-мережі, у фундаменті якої закладений алгоритм консенсусу Proof-of-Stake - узяти участь у такому стекінгу можна за допомогою токенів, які створені на основі конкретного PoS-блокчейна.

Сьогодні популярними є стейкінг-пули на криптовалютних біржах. Перевага пулів полягає в тому, що чим більше в них заблоковано монет, тим вища сума винагороди, яку отримують учасники процесу. Комісія за внесок активів у пул залежить від поточного ринкового попиту на конкретну криптовалюту. 

Наприклад, на біржі Binance станом на 04.04.2024 найвища ставка фіксованого стейкінгу (locked staking) на 90 днів становила 106,57% річних - йдеться про стекінг токенів OM. Одним із ризиків цього варіанту є падіння вартості токена, тому що в період стекінгу токен продати не вийде. Альтернативою є стекінг стейблкоїнів, наприклад, прибутковість від стекінгу USDC становить близько 25% річних, але виключає ризики знецінення монети. Загальний недолік стекінгу в пулах - низька безпека порівняно з холодними гаманцями

"Холодний" стейкінг є одним із найбезпечніших, оскільки активи перебувають в апаратному гаманці. Гаманець не підключений до інтернету, тому виключається ризик кібератаки. Але такий вид стекінгу пропонує нижчу відсоткову ставку, наприклад, за умови "заморожування" стейблкоїна USDC на апаратному гаманці Ledger річний прибуток становитиме 7,07%. 

Лендінг

Лендінг

Лендинг можна коротко описати як здачу цифрових активів в оренду. Процедура схожа з банківським кредитуванням - "заморожені" кошти дають у борг під відсотки. Лендинг здійснюється на криптовалютних біржах і відповідних платформах. Механізм лендингу передбачає, що користувач здає активи в оренду біржі, за що отримує комісію. Біржа зі свого боку позичає ці активи маржинальним трейдерам під вищий відсоток. На інших платформах, власники монет надають позики маржинальним трейдерам безпосередньо, а сама платформа виступає гарантом повернення коштів.   

Наприклад, на платформі Bitfinex пропонується до 9,65% річних при здачі в оренду ETH. Одним з основних ризиків лендингу є невдалий вибір платформи - на ринку багато привабливих пропозицій, що обіцяють до 350% річних, тому можна потрапити в пастку шахраїв і втратити активи. Підхід до вибору майданчика для лендингу має бути уважним і обережним. Слід звертати увагу на відгуки про майданчик, репутацію його організаторів, статистику, тривалість роботи та інші фактори. 

Хмарний майнінг

Хмарний майнінг

Хмарний майнінг - інший варіант пасивного доходу в криптовалюті, коли користувач орендує обчислювальні потужності в хмарних сервісах і отримує прибуток від створення нових блоків цією фермою. При цьому фізично інвестор може перебувати на іншому континенті. Існує низка переваг хмарного майнінгу порівняно зі стандартним майнінгом: 

 • немає необхідності збирати ферму і купувати обладнання;
 • весь процес обчислення і стан обладнання контролюється фахівцями хмарного сервісу;
 • обладнання пропонує можливість майнінгу одразу декількох монет, також можна вибрати відповідний з декількох видів контрактів; 
 • можливість участі в майнінгу з тієї країни, в якій він заборонений, оскільки сам процес здійснюється в країні, де майнінг легальний.

Одними з найпопулярніших сервісів хмарного майнінгу є: Shamining, Genesis Mining і Ecos. Мінімальний внесок для участі в хмарному майнінгу сервісу Shamining становить $250, а середня прибутковість - х1,43 на місяць. Такий вид пасивного доходу передбачає і ризики, які необхідно враховувати перш, ніж вкладати свої гроші: 

 • як правило, відсутня детальна інформація про ферму і немає доступу до повних звітів;
 • на ринку існує безліч проєктів, які пропонують високу прибутковість і є шахрайськими;
 • якщо вартість видобутих монет впаде, то передбачуваний дохід знизиться або перетвориться на збитки; 
 • інвестор не може контролювати користування орендованим обладнанням, тому що воно перебуває в розпорядженні фахівців сервісу;
 • майнінговий сервіс може зупинити роботу через зростання складності видобутку блоків.

Пул ліквідності

Пул ліквідності

На відміну від централізованих сервісів із книгами замовлень, торгівля на децентралізованих майданчиках здійснюється за системою peer-to-peer (P2P), тобто без посередників. Для того щоб трейдери змогли купувати криптовалюту, у такий спосіб було створено пули ліквідності.

Пул ліквідності - це смарт контракт, де провайдерами ліквідності блокується торгова пара токенів. Провайдерами ліквідності є інвестори, які надають торговельну пару в пулі й отримують комісію за купівлю та продаж монет трейдерами. У цій системі також присутні маркет-мейкери, які забезпечують рівновагу кількості обох токенів у парі. 

Один із найперших децентралізованих сервісів із пулами ліквідності є Uniswap. Сервіс пропонує комісію від 0,01% до 1% залежно від торгової пари. 

Основним ризиком пулу ліквідності є ефект непостійної втрати, який створює ілюзію заробітку через зростання однієї з монет пари. Крім цього, пули ліквідності є повністю децентралізованими смарт-контактами і в разі системних помилок або хакерських атак - кошти можуть бути втрачені.  

Мінтінг NFT

Мінтінг NFT

Мінтинг NFT - це процес створення невзаємозамінного токена, який передбачає автоматичну фіксацію авторського права в мережі блокчейн. Найпопулярнішою мережею для мінтингу NFT сьогодні є Ethereum. Одним із провідних майданчиків для торгів невзаємозамінними токенами є OpenSea, який пропонує авторські відрахування до 10% від вартості токена. 

Мінус такого виду пасивного доходу полягає в імовірності вкластися в невдалий проєкт, оскільки не всі токени мають попит, а ціна активу може впасти нижче за суму, витрачену на його створення. Крім цього, з кожним днем частішають кібератаки на платформи і гаманці з NFT.  

Висновок + відео

Загалом, з розвитком криптовалютної індустрії можливостей для пасивного доходу за допомогою цифрових активів стає більше. Порівняно з традиційними фінансовими інструментами, пасивний дохід у блокчейн-проектах пропонує вищу прибутковість і більше варіантів для інвестицій. 

Будь-яка інвестиційна діяльність передбачає певні ризики і у випадку з блокчейн-проектами - ризиків більше, ніж під час роботи з класичними інвестиційними інструментами. Водночас індустрія розвивається, тож є всі підстави вважати, що з часом інвестиції в криптовалютні проєкти стануть безпечнішими та надійнішими, хоча водночас вони можуть стати і менш прибутковими. 

Читайте також - Як стати трейдером криптовалют.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити