Інвестори часто говорять про те, що ринок стає бичачим або ведмежим. Що таке бичачий і ведмежий ринок криптовалют і як вони впливають на інвестиційну стратегію детально розгляне редакція BiznesCat.com у цій статті.

Говорячи про бичачий і ведмежий ринки, перше, що варто зазначити, це те, що вони описують, як працюють фондові ринки і в якому тренді буде здійснюватися майбутня торгівля. Ви також маєте пам'ятати, що напрямок ринку є основним фактором, який має величезний вплив на інвестиційний портфель. Тому важливо розуміти, як кожна з цих ринкових умов може вплинути на ваші інвестиції.

Що таке тренд?

Що таке тренд?

Однак, перш ніж ми перейдемо до розгляду бичачого і ведмежого фондового ринку, ми повинні визначити поняття тренда, оскільки воно лежить в основі цих термінів.

Тренд - це односпрямований рух ціни, який триває певний час. Інакше кажучи, це область зростання або падіння ціни, що візуально визначається графіками.

За допомогою трендів ви можете:

 1. Спрогнозувати, як зміниться ціна торгового активу в майбутньому;
 2. Створювати торгові стратегії;
 3. Використовувати фондові індикатори більш ефективно.

Отже, тренд на фондовому ринку - це поняття, яке вважається ключовою фігурою в біржовій торгівлі. Усі інструменти, якими користуються технічні аналітики, покликані вирішувати одне важливе завдання - визначення тренду, щоб грати на фондовому ринку суворо в його напрямку.

Хто такі бики та ведмеді?

Хто такі бики та ведмеді?

Визначення "бик проти ведмедя" - це два типи гравців на фондовому ринку, які задають рух тренду.

Інвестори діляться на биків і ведмедів залежно від їхньої торгової стратегії. Перші вірять у зростаючий ринок, а другі вірять у падаючий ринок і укладають угоди на основі цього. Фондовий ринок "ведмеді проти биків" - це вічне протистояння, яке ніколи не закінчиться.

Бики вважають, що активи - акції, облігації, валюта та інші фінансові інструменти - будуть тільки зростати в ціні. Вони купують їх і чекають, поки ціна зросте. Такі інвестори роблять ставку на майбутнє, а їхні угоди називаються довгими позиціями. Зростання всього ринку або окремих активів називається бичачим трендом.

Ведмеді впевнені в падінні цін на активи. Визначення стратегії ведмежого ринку - це падіння всього ринку або окремих активів. Використовуючи кредитне плече, ведмеді можуть як взяти актив у брокера, так і продати його за максимально можливою ціною. Потім вони чекають, коли ті самі активи впадуть у ціні, знову купують необхідну кількість, повертають її брокеру, а різницю між продажем і купівлею забирають собі як прибуток від угоди.

Чому ринок називають бичачим або ведмежим?

Немає єдиної думки, чому учасники біржі розділилися на биків і ведмедів. Є версія, що назви були прийняті через аналогію того, як кожна тварина нападає на свого суперника. 

Ведмідь тисне свою здобич лапою зверху вниз, а бик піднімається знизу вгору на своїх рогах - точно так само поводяться ринки, коли вони падають або піднімаються під тиском однієї зі сторін.

Інша популярна точка зору полягає в тому, що ці терміни вкоренилися після брошур шотландського сатирика 18-го століття Джона Арбетнота. Одного з його персонажів із тілом людини та головою бика звали Джон Булл. Він втілював у собі ознаки типового ділового англійця тих часів - носив тростину, високі чоботи, капелюх і жилетку кольорів британського прапора. В одній із брошур Джон Буль побився з іншим персонажем, Ведмедем, під час укладання угоди з акціями. Брокери відразу ж підхопили цю версію.

Як би там не було, фраза "ведмежий ринок vs бичачий ринок" міцно закріпилася на фондовому ринку, а бик навіть став талісманом, скульптури якого розміщені біля деяких бірж.

Бичачі та ведмежі ринки

Бичачі та ведмежі ринки

Нескладно здогадатися, що бичачі стратегії змінюють ведмежі і навпаки. Те ж саме можна сказати про бичачий і ведмежий ринки - одне змінює інше. Кожен з них має певні особливості, і вам потрібно знати їх, якщо ви хочете зрозуміти, ведмежий чи бичачий фондовий ринок просто зараз.

Умовним критерієм визначення бичачого ринку є 20-відсоткове зростання активів від мінімумів. Бичачий ринок це коли економіка зміцнюється: ВВП зростає, безробіття зникає, довіра інвесторів зростає, а компанії збільшують прибуток.

Джон Темплтон, засновник Templeton Growth Fund і один з найвідоміших інвесторів 20-го століття, виділив чотири основні етапи зростання ринку. Якщо ви хочете дізнатися відповідь на питання, що таке бичача акція? -Ви повинні прочитати їх.

 • Песимізм. Настає наприкінці ведмежого ринку, коли все найгірше вже позаду, але новинний фон залишається негативним.
 • Скептицизм. Негативні новини закінчилися, але інвестори, як і раніше, не впевнені в майбутньому зростанні. У цій фазі ринок може перебувати в бічному русі: ціна або зростає, або падає.
 • Оптимізм. Економіка поліпшується, і довіра інвесторів змінюється на позитивну. Волатильність знижується, і ринок починає стабільно зростати.
 • Ейфорія. Зростання прискорюється, і інвестори роблять легкі гроші. Проте щойно ейфорія закінчується, ринок розвертається, переходячи до ведмежої сили.

Коли актив падає на 20% від своїх максимумів, вважається, що він перебуває у фазі ведмежого ринку. Іншими словами, ведмежий ринок - це те, що протилежно бичачому ринку. Причини падіння можуть бути різні, але головна з них - погіршення стану економіки. Його ознаками є зростання безробіття, зниження особистих доходів і падіння корпоративних прибутків.

Востаннє це сталося через коронавірус і обмежувальні заходи, запроваджені по всьому світу. Заводи і фабрики зупинилися, впав попит на товари і послуги, почалися масові звільнення. Ринки по всьому світу перебували в ведмежому тренді.

Фази ведмежого ринку:

 • Оптимізм. Хоча ринок є високовартісним, інвестори зберігають оптимізм щодо майбутнього. Сценарій змінюється після завершення першої фази, коли інвестори починають отримувати прибуток і продавати активи.
 • Різке падіння. Ринок падає на тлі зниження економічних показників.
 • Спекулятивна фаза. Трейдери вливають у ринок великі гроші, але угоди короткострокові. Через це актив може ненадовго подорожчати, але ведмежий тренд все одно зберігається.
 • Повільне зниження. Інвестори бачать, що ринок уже дешевий, і купують активи на важливих позитивних новинах та ігнорують негативні новини. Остання фаза переходить у бичачий ринок.

Бики проти ведмедів на фондовому ринку

Фондовий ринок відображає процеси, що відбуваються в економіці. Світова економіка розвивалася століттями; з'явилися нові компанії та технології, відкрилися нові ринки. Тому, навіть незважаючи на військові конфлікти і кризи, у довгостроковій перспективі ринки зростають, тобто є бичачими.

Ведмеді проявляють ініціативу лише на певний час. Але назвати їх слабкими було б не правильно. Тобто доволі складно відповісти на запитання, чи краща ведмежа чи бичача стратегія.

У будь-який момент ведмідь може стати биком, а бик - ведмедем. Є думка, що позиція биків чесніша, тому що ведмеді використовують інсайдерську інформацію про компанії і взагалі "наживаються на бідах людей". По суті, обидва перебувають у рівних умовах, де все залежить від чуйності та професіоналізму трейдера або інвестора. Тому, перш ніж визначитися з інвестуванням биків і ведмедів, необхідно розібратися в стратегіях заробітку на кожному з цих ринків.

Як заробити на бичачому ринку?

Як заробити на бичачому ринку?

У інвесторів є популярна фраза: "На бичачому ринку кожен геній". Частково це вірно, тому що легко отримати прибуток, коли більшість активів зростають. Це змагання не за фактом, а за розміром: наприклад, заробити 10 або 30% річних.

З іншого боку, не слід випускати з уваги волатильність. Ринки нестабільні, і передбачити, де відбулося дно ціни і коли вона досягне вершини, складно. Ви можете або ризикнути і спробувати зірвати джекпот, або піти на прорахований ризик і поступово заробляти гроші. Але важливо розуміти що означає бичачий тренд і як на ньому працювати? Ось декілька тактик, які в порядку збільшення ризику і прибутковості підвищують ризик і прибутковість.

Buy and hold

Для багатьох це найтрадиційніший і найекономічніший метод. Мета проста: читати аналітиків, дивитися на показники, визначати респектабельні та довгострокові підприємства, а потім інвестувати в їхні акції. І що б потім не відбувалося на ринках, зберігайте їх у портфелі до кінця. Цей підхід найкраще підходить для тих, хто не планує фіксувати прибуток найближчим часом або жити здебільшого за рахунок своїх інвестицій. Ця політика розрахована на майбутнє, особливо на найближчі десятиліття.

Пошук корекції

Як би ринок не рвався вгору, неминуче відбуваються корекції - короткі періоди, коли ціни на активи знижуються на кілька відсотків, а інколи й на 15-20%. Зазвичай вони швидко відновлюються, але деякі інвестори вичікують і купують активи саме в такі моменти, тому що прибутковість стає ще вищою. Важливо розуміти, що таке ведмежий розворот і що таке, що таке бичачий розворот, і на основі цього ухвалювати торгові рішення. Ця навичка незамінна для кожного трейдера.

Воррен Баффет, наприклад, не тільки купив акції Coca-Cola, а й скористався корекцією після кризи 1987 року. Тоді цінні папери коштували близько 2,32 долара; у середині жовтня 2021 року вони коштували 53,94 долара. Грубий розрахунок дає 2225% прибутку. Якби Баффет купив акції до кризи, він заплатив би 3,03 долара: різниця невелика, а прибутковість змінюється катастрофічно - 1680,2%.

Торгівля з "кредитним плечем"

Цю стратегію використовують не інвестори, а трейдери - професійні учасники фондового ринку. Ідея полягає в тому, щоб інвестувати не тільки власні гроші, а й позикові кошти. Їх називають "важелі".

Наприклад, трейдер розраховує заробити на торгівлі акціями Apple. Він може інвестувати власний капітал, а може попросити у свого брокера додатковий капітал і помножити свої інвестиції в кілька разів, зазвичай у 2-5 разів.

Однак слід пам'ятати, що в цьому методі неможливо все передбачити. Трейдер може очікувати зростання акцій на 10-15%, але вони зростуть тільки на 2%. Це, як і раніше, прибуткова угода, але з поганим співвідношенням ризик/прибутковість: було б простіше домогтися того ж результату, просто купивши облігації. З цих причин кредити потрібно використовувати дуже обережно.

Як заробити на ведмежому ринку?

Як заробити на ведмежому ринку?

Якщо ви пам'ятаєте визначення ведмежого ринку, легко побачити, що ведмежий ринок є протилежністю бичачого ринку. Тож це той випадок, коли мета не втратити гроші стоїть на першому плані. Можуть звалитися всі види активів - від акцій і облігацій до нерухомості та важкої промисловості. Важливо визначити як довго триває ведмежий ринок і як скоро починається бичачий.

Диверсифікація

Якщо капітал буде розподілено за різними активами, зниження цін буде не таким болючим. Акції, облігації, готівка, нерухомість, золото і біткойни не можуть впасти відразу і сильно. Інвестор із широко диверсифікованим портфелем втратить менше, ніж його колега, який інвестував тільки в технологічні або нафтогазові компанії. Таким чином, диверсифікація вашого портфеля - це перше, про що ви маєте подбати, очікуючи на ведмежий ринок.

Не панікуйте і не продавайте активи

Ведмежий ринок не триває вічно, але кожен трейдер повинен вміти визначати, скільки триває ведмежий ринок, одного разу економіка знову підніметься, і активи відновлять свою вартість. Тож краще не розлучатися з хорошою інвестицією за безцінь.

Втрати на графіках і в брокерських додатках віртуальні, а не реальні. Справжні збитки стануть тільки тоді, коли інвестор продасть цінні папери і побачить, що на рахунку менше грошей, ніж він вклав. До цього фактично втрат немає.

Робіть ставку на захисні акції

Деякі галузі та компанії нециклічні: вони пропонують продукти, від яких споживачі не відмовляються навіть у кризу. Це, наприклад, продукти харчування, електрика, медичні послуги.

Прибуток таких компаній залишається відносно стабільним протягом усього бізнес-циклу. Такі акції вважаються захисними, і в них менше шансів впасти під час кризи, ніж у всіх інших. Коротше кажучи, коли з'являються перші ознаки ведмежого ринку, має сенс зосередити свій портфель на таких компаніях і секторах.

Тримайте вільні гроші та чекайте можливості

Однак, розуміючи, що ведмежий тренд ось-ось зміниться бичачим, не впадайте у відчай. Ведмежі ринки дають можливість купити чудові акції за низькими цінами. Якщо у вас є вільні гроші, ви можете це зробити. У дні, що передують рецесії, варто тримати щонайменше 10% у фіаті, щоб не упустити вигідну угоду, на якій пізніше можна заробити. Це також знизить загальний рівень ризику портфеля. Але пам'ятайте, найкраще зберігати свої гроші у валютах розвинених країн.

Короткі позиції

Короткі позиції - прибутковий, але ризикований спосіб заробити на зниженні курсів валют.

Трейдер позичає якісь активи, наприклад, акції компанії у брокера і швидко продає їх за поточною ціною. Річ у тім, що він очікує, що їхня вартість впаде в найближчому майбутньому. Якщо актив падає, трейдер купує його за нижчою ціною, повертає позикові активи брокеру і отримує дохід від різниці між сумами продажу і купівлі.

Ризик полягає в тому, що ціна акцій може зрости всупереч очікуванням і мінливість ринку не покаже бичачий і ведмежий розворот відповідно. І інвестор опиняється в складній ситуації. Він повинен віддати брокеру позикові цінні папери і для цього змушений купити їх за вищою ціною, ніж продавав раніше.

Підіб'ємо підсумки + відео

На закінчення можна сказати, що не існує методів, які можуть зі 100% упевненістю показати, що настав момент зміни тренду і ціна рухатиметься в потрібному напрямку. Також досить складно визначити, що краще - бичачий чи ведмежий ринок. Але, використовуючи різні інструменти фундаментального і технічного аналізу, можна визначити ймовірний розвиток подій. Крім того, завдяки таким інструментам можна заздалегідь з певною точністю передбачити бичачий розворот тренду або ведмежий і спробувати отримати з цього прибуток.

Читайте також - Найкращі стратегії торгівлі криптовалютою.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити