Скам - найпоширеніша схема "розводу", різновид шахрайства в Мережі, що передбачає обман інвесторів. Зазвичай цей термін використовується для характеристики криптопроектів, створених з єдиною метою - викачування грошей із довірливих користувачів крипти.

Скам - найпоширеніша схема "розводу"

Також це поняття застосовується для опису шахрайських дій з метою "розвести клієнта" і заволодіти його криптоактивами.

Як не потрапити на скам і не втратити свої гроші, інвестуючи в криптовалютні проєкти, редакція сайту BiznesCat.com розповість докладно в цій статті.

Які схеми використовують для виманювання у вас грошей

Схем для виманювання активів у новачків у крипті та довірливих інвесторів насправді більш ніж достатньо. Ось основні з них.

Pump and dump

Це один із найпоширеніших видів шахрайства з криптою. Полягає в необґрунтованому "розгоні" вартості криптовалюти для залучення інвестицій:

 • ціна на криптоактив різко зростає;
 • на піку шахраї продають усе під нуль і виводять гроші;
 • ціна криптоактиву різко падає;
 • інвестори втрачають усі вкладені кошти.

Як це працює? На ринок випускається криптовалюта, не забезпечена ні реальним продуктом, ні фінансуванням, ні командою... нічим. Далі шахраї починають хайпити: наполегливо, де тільки можна, розміщувати інформацію про перспективність криптопроєкту, замовляють платні огляди в блогерів, створюють фейковий сайт, дорожню карту, пишуть новини про успіхи й досягнення проєкту, публікують експертні думки тощо і т. д. і т. п. Якщо організувати ажіотаж і викликати інтерес трейдерів та інвесторів вдалося, то попит на токен зростатиме разом з його ціною, і на піку скамери "зіллють" усі свої токени, їхня ціна різко впаде до нуля, а трейдери втратять усе.

Звісно, можна зробити якийсь короткостроковий профіт на пампі, але тільки за схемою:

"О! Х100, пора. Заробив, відразу забрав гроші, видихнув із полегшенням".

Rug pull

У цій схемі все працює наступним чином:

 • шахраї створюють криптоактив, як правило, маскуючи його під якийсь популярний токен;
 • запускають торговельну пару та пул на DEX;
 • користувачі додають свої активи;
 • організатори схеми різко їх виводять, а "потерпілі" залишаються зі знеціненими токенами.

Honeypot

Цей вид шахрайства реалізується так: скамери створюють токен, випускають його на DEX і починають агресивну рекламну кампанію. При цьому продати його можуть тільки організатори схеми, це прописано в смарт-контракті токена. Тобто розрекламовану монету починають купувати, а коли ціна досягає більш-менш значного рівня, шахраї продають токени, поки вони хоч щось коштують. Ви ж їх позбутися не можете.

Фейковий token sale

Токенсейл - первинний продаж криптовалюти за фіксованою вартістю. Продаж здійснюється безпосередньо власником проєкту напряму раннім інвесторам.

Шахраї запускають сайт, присвячений "новому стартапу", наповнюють його контентом, вигадують опис "криптопроєкту", реєструють сторінки в соцмережах, загалом, роблять усе, щоб створити правдоподібне враження, що такий проєкт існує і що він перспективний. Далі оголошується первинний продаж токенів криптопроєкту, з інвесторів збирають реальні гроші, а скамери за певний час припиняють свою активність і зникають із привласненими коштами.

Фальшиві токени

Розсилка фальшивої крипти - вельми поширений різновид скаму. Мета таких розсилок полягає в отриманні доступу до криптоактивів одержувача. Головна небезпека фальшивих монет полягає в тому, що ви можете втратити контроль над своїм криптогаманцем.

Якщо спробувати продати фейкові токени, відобразиться помилка. Річ у тім, що таку криптовалюту неможливо продати, у смарт-контракті продаж не задумано - так би мовити, конструктивно, або він можливий тільки для адрес емітента. При спробі збути токен ви можете отримати запит від скамерів на доступ до вашого криптогаманця. Погодившись, ви передасте шахраям повний контроль над гаманцем і, як наслідок, позбудетеся всіх своїх активів, які на ньому зберігалися.

Екзит-скам

Криптовалюта - незнайомий світ для багатьох людей, а в Мережі може трапитися якась дуже доброзичлива, на ваш погляд, і щедра на корисні поради людина. Але таке завзяття поділитися важливою інформацією може бути частиною виверту. Мета - змусити вас інвестувати в шахрайську схему. Деякі такі схеми базуються на реферальних ланцюжках. "Соскамитися" може навіть криптовалютна біржа.

Схема Понці

Суть цієї шахрайської схеми полягає в тому, що скамери виконують свої зобов'язання перед клієнтами не завдяки реальним доходам, а за рахунок залучення дедалі нових і нових учасників перерозподілу грошових коштів. Загалом, фінансова піраміда у всій своїй красі.

Зловмисники:

 • створюють платформу, переконують перших клієнтів вкластися в "криптопроект";
 • приваблюють все нових і нових клієнтів, обіцяючи надприбутки;
 • витрачають залучені кошти нових клієнтів на виплату прибутку тим, хто інвестував раніше;
 • переконують інвесторів реінвестувати свій дохід (більшість погоджується, вважаючи проєкт законним і прибутковим, бо отримували дохід);
 • щойно приплив нових криптоактивів припиняється і платити більше нічим, компанія зникає.

Як перевірити криптопроект на скам

Головне, що потрібно зрозуміти: у криптоіндустрії немає інструменту, що дає змогу зі стовідсотковою гарантією визначити надійність криптопроєкту. Можна вивчити проєкт, скористатися спеціальними сервісами, що показують фактори ризику, але напевно ви ніколи не можете бути впевнені, що перед вами - "скам - золота жила".

У результаті вся відповідальність за прийняте рішення лягає на вас. Саме тому так важливо провести своє дослідження проєкту, в який ви збираєтеся інвестувати, проаналізувати нюанси, зважити всі за і проти і тільки потім вкладатися.

Ознаки скамної монети

 • Реклама надприбутку. Обіцянка збільшення ціни на актив за лічені дні на сотні відсотків - перша і найвірніша ознака скаму.
 • Відсутність документів. У нормальних проєктів завжди є детальна технічна документація, а у монет має бути white paper.
 • Монета відсутня на великих криптобіржах. Творці нескамних проєктів прагнуть якомога оперативніше поширювати інформацію про свою монету на великих криптовалютних майданчиках, оскільки це підвищує рівень довіри з боку трейдерів та інвесторів. Якщо ж монета продається тільки на сумнівних біржах - це явна ознака скама.
 • Повна анонімність. За серйозними криптопроектами завжди стоїть велика команда, партнери, фонди тощо. Якщо про проєкт немає жодної інформації, варто серйозно насторожитися.

Перевірити монету можна за допомогою спеціальних сервісів, де є багато корисної безкоштовної інформації: Token Sniffer, Etherscan, Solscan, BscScan, CoinMarketCap, CoinGecko, CertiKi.

Як не втрапити в халепу

Не поспішайте інвестувати, ретельно вивчіть криптопроєкт, який вас зацікавив:

 • оцініть стартап з точки зору затребуваності та готовності ідеї до реалізації;
 • отримайте інформацію про засновників проєкту, за ним мають стояти реальні люди, дані про яких можна знайти у вільному доступі (наприклад, у соцмережах);
 • вивчіть попередні проєкти розробників, почитайте відгуки про них;
 • проаналізуйте запропоновані творцями проєкту стратегії його розвитку;
 • зверніть увагу на прогнозований відсоток прибутковості, якщо він зашкалює, варто насторожитися;
 • оцініть надійність криптопроєкту з технічної точки зору;
 • пошукайте новини, думки експертів, яким ви довіряєте, щодо перспектив стартапу;
 • перевірте, чи не виявляється великий відсоток токенів на одному або декількох гаманцях, якщо це так, то краще не зв'язуйтеся;
 • перевірте присутність монети на великих криптобіржах;
 • вивчіть думку спільноти;
 • не довіряйте бездумно лідерам думок, їх теж купують скамери.

Також варто перевірити юридичну та фізичну адресу компанії. Якщо вона зареєстрована в офшорі, а тим більше в чорному офшорі, або інформації про місце реєстрації взагалі немає - з великою часткою ймовірності, це шахраї.

Не інвестуйте в проєкти, які у своїх обіцянках роблять акцент не на якісному продукті, а на надприбутку, та ще й гарантованому.

Коли торгуєте на DEX, будьте обережні з "клонами" монет. Уважно читайте назви тікерів і дивіться, який обсяг ліквідності в пулі.

Якщо ви хочете скористатися новим децентралізованим майданчиком, переконайтеся, що його код пройшов незалежний аудит. Відомі аудитори DeFi-платформ - Certik, Hacken, ConsenSys.

А що робити, якщо гроші вже вкладено, але з'явилася підозра, що криптопроект - скам?

Якщо ви виявили ознаки скаму в криптопроєкті, в який інвестували, найголовніше - терміново вивести свої кошти.

Що робити, якщо це неможливо зробити стандартними способами?

Як правило, виплати блокуються не всім учасникам одночасно. Регулярно перевіряйте можливість виведення. Якщо на платформі є внутрішні перекази, можна створити новий акаунт і спробувати вивести гроші через нього.

Буває так, що виводити виходить тільки невеликі суми. Тому можна спробувати вивести кошти частинами.

Якщо "зіскамилася" криптобіржа, можна спробувати виводити кошти в кожній із представлених на майданчику валют.

У будь-якому разі, не потрібно панікувати. Це точно не допоможе. Після появи перших ознак скаму проєкт нерідко функціонує ще якийсь час і може навіть частково здійснювати якісь виплати. А ось помітивши тотальну паніку серед інвесторів, скамери поспішать зникнути. Тому якщо ви хочете попередити нових користувачів про небезпеку інвестицій у проєкт, робити це потрібно не публічно, а в особистих повідомленнях.

Якщо нічого не допомагає, можна спробувати звернутися до техпідтримки проєкту і повідомити, що ви, наприклад, власник сайту з моніторингу крипторесурсів, і не можете вивести свої гроші, тому вам доведеться розповісти громадськості про ситуацію.

І головне, якщо ви бачите ознаки скам-проєкту, не треба надягати рожеві окуляри і думати, що вам здалося, все владнається, затримка з виплатами лише тимчасові труднощі тощо. Так, і таке буває, але тоді ви можете повернутися в проєкт пізніше. А от якщо вчасно не вистрибнете і дива не станеться, то втратите свої кошти.

Часто шахраї застосовують додаткові хитрощі для залучення останніх інвестицій. Це можуть бути фейкові акції на введення активів, нібито рестарт криптопроєкту тощо. Якщо ви не впевнені в проєкті, не ведіться на провокації.

І, звичайно ж, не забувайте про диверсифікацію ризиків. Старе як світ правило не класти всі яйця в один кошик відмінно працює. І вкладайте рівно стільки, скільки готові втратити. Інвестуйте в криптопроєкт гроші, при втраті яких ваш фінансовий стан глобально не зміниться.

Підіб'ємо підсумки

Інвестиції в криптовалюту завжди ризиковані, а спеціальних інструментів, які гарантували б вам, що проєкт не скам, та ще й прибутковий не скам, - немає.

І навіть якщо ви торгуєте або вкладаєтесь у нормальні, законні проєкти, потрібно пам'ятати, що криптоіндустрія досі відносно незріла та мінлива пані.

Найкращий захист від скаму в крипті - пильність. Якщо ви ретельно вивчаєте криптопроєкти, перевіряєте інформацію по кілька разів і перед кожною транзакцією, ваші шанси не втратити свої криптоактиви в рази вищі за ті, що у тих, хто інвестує бездумно.

Будь-якій фінансовій угоді має передувати вивчення, дослідження, аналіз пропозиції. Навіть якщо ваш друг із палаючими очима пропонує вам "вірняк", не вірте, а перевірте.

А взагалі в криптовалютах є два головні сценарії роботи: або високі ікси, або безпека. Ви можете обрати перший варіант, але тоді будьте готові втратити гроші. Або другий варіант, і тоді ви заробите менше, але з набагато більшими гарантіями.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити