Хоча на ринку криптовалют сьогодні перебувають в обігу тисячі монет і токенів, біткоїн був і залишається найцікавішим активом для інвестицій і трейдингу. Щоб зберігати свої BTC і керувати ними, тобто виконувати перекази, купувати і продавати, необхідний гаманець. Як створити біткойн-гаманець, де це зробити і якому виду віддати перевагу?

Що таке біткоїн-гаманець?

Що таке біткоїн-гаманець?

Біткоїн-гаманець - це програмне забезпечення, що дає змогу отримати доступ до блокчейн-мережі Bitcoin для обліку, надсилання та отримання BTC.

Оскільки біткоїн - цифрова (віртуальна) валюта, вся інформація, пов'язана з операціями з ним, зберігається тільки в електронному зашифрованому вигляді в базі даних. Ця база даних являє собою ланцюжки блоків (blockchain, блокчейн), що зберігаються на пов'язаних між собою пристроях, об'єднання яких називають блокчейн-мережею, а самі пристрої (комп'ютери) - вузлами блокчейн-мережі.

Блоки, що належать до операцій користувача, шифруються ключами. Зазвичай у криптографії таких ключів два - відкритий (публічний) і закритий (секретний). Публічним ключем користується той, хто оправляє монети. Знаючи цей ключ, можна зашифрувати інформацію. Однак розшифрувати її можна тільки за допомогою закритого ключа, доступ до якого має тільки кінцевий користувач (одержувач монет). 

Таким чином, біткоїн-гаманець - це додаток, який може:

 • отримувати доступ до блокчейну;
 • створювати секретні та публічні ключі;
 • розшифровувати отриману інформацію, призначену користувачеві, за допомогою секретного ключа;
 • використовувати відкриті ключі, передані іншими учасниками мережі, для шифрування інформації для них;
 • відображати отриману з блокчейна інформацію в зручному для користувача вигляді. 

Фактично цей набір функцій лише означає, що програма гаманця може відправити й отримати біткоїни, переглянути всю історію транзакцій і на цій основі обчислити баланс.

Важливо! З даних у самому гаманці зберігається тільки закритий ключ. Він дає змогу пройти ідентифікацію й отримати дані з блокчейна. Уся інша інформація знаходиться саме в цій базі даних.

Таким чином, теоретично, щоб мати біткойн-гаманець, потрібно всього лише володіти закритим (секретним) ключем. Для виконання дій з монетами знадобиться програмне забезпечення, яке може працювати з використовуваним форматом бази даних (блокчейном).

Важливо! Втрата секретного ключа повністю перекриває доступ користувачеві до гаманця і біткоїнів, що зберігаються в ньому. Без його відновлення неможливо побачити баланс, отримати або відправити монети. 

Для власників біткоїнів передбачено можливість відновлення закритого ключа. Для цього використовується seed-фраза. Вона являє собою набір із 12, 18 або 24 слів, обраних випадковим чином із зумовленого списку в 2048 слів. Ця фраза генерується першою під час створення гаманця, а потім на її основі з використанням криптографічних алгоритмів отримують секретний ключ. Тому маючи seed-фразу, завжди можна відновити і ключ, і доступ до гаманця. Під час генерації фраза може бути захищена паролем, який стає тринадцятим (при наборі з 12) словом.

Важливо! У разі втрати seed-фрази відновити ключі та доступ до гаманця неможливо. Перебором завдання не вирішується, оскільки порядок слів має значення, а це дає величезну кількість комбінацій (11 з 30 нулями), а з паролем шанси підбору стають взагалі нульовими. Тому отриману під час створення гаманця фразу необхідно записати і зберігати в надійному місці. Якщо її отримає сторонній, він зможе створити закритий ключ і, відповідно, матиме повний доступ до гаманця користувача. Аналогічну проблему створює потрапляння секретного ключа до рук стороннього. Він у цьому випадку також отримує повний доступ до гаманця.

Коротко про види біткоїн-гаманців

Біткойн-гаманці класифікують за кількома ознаками. Найчастіше звичайні користувачі вважають за краще говорити про види гаманців за типом обладнання, на якому вони працюють.

У цьому випадку йдеться:

 • про десктопні гаманці, які встановлюються на ПК;
 • мобільних, що працюють, відповідно, на мобільних пристроях під управлінням iOS і Android;
 • веб-гаманцях, розгорнутих на серверах у мережі, доступ до яких можна отримати з використанням браузера.

Десктопні гаманці мають безліч переваг, головні з яких:

 1. Надійність. До встановленого на ПК гаманця має доступ тільки сам користувач. При дотриманні всіх правил безпечної експлуатації втрата секретного ключа, що зберігається на жорсткому диску, неможлива, як і доступ до нього сторонніх. Крім того, для нього дуже легко відсікти взагалі всі можливості злому або проникнення, просто відключивши комп'ютер зі встановленим гаманцем від локальної мережі.
 2. Можливість роботи в режимі повного вузла мережі. Деякі десктопні (т. зв. товсті) гаманці завантажують на ПК повну копію блокчейна біткоїн. Звичайно, це висуває додаткові вимоги до апаратного забезпечення (розмір бази даних на початок 2024 року становив 435 Гб). Однак при цьому комп'ютер стає повним вузлом мережі, що підвищує її стійкість (мережа продовжує працювати, поки в ній є хоч один повний вузол), а у користувача з'являється можливість підтверджувати транзакції, отримуючи за це частину мережевих комісій.

На відміну від товстих, тонкі гаманці довантажують з мережі тільки частину інформації, тому менш вимогливі до обладнання і працюють швидше.

Мобільні гаманці являють собою додатки для гаджетів, які аналогічні тонким десктопним гаманцям за функціями. Їхній набір може бути розширено за рахунок використання альтернативних каналів зв'язку, наприклад технології NFC. Безпека мобільних версій дещо нижча, оскільки запущений застосунок завжди (принаймні, до вимкнення) залишається активним у пам'яті пристрою. Це збільшує ймовірність злому, якщо на гаджеті залишається увімкненим мобільний або Wi-Fi.

Однак такі гаманці, звісно, максимально зручні, оскільки користувач має доступ до своєї криптовалюти і можливість виконувати операції з нею в будь-який час незалежно від стаціонарного мережевого підключення.

Веб-гаманець принципово відрізняється від розглянутих. Його програмна частина запускається на сервер провайдера послуг (компанії - розробника гаманця), а користувач отримує тільки веб-інтерфейс для доступу до функцій. При цьому немає гарантії, крім, звісно, слів власників сервісу, що його фахівці не мають доступу до секретних ключів користувача. Тому веб-гаманці розглядаються як найгірші з точки зору надійності.

Апаратні гаманці

Усі розглянуті гаманці належать до програмних - від користувача вимагається встановлення програмного забезпечення та його запуск або доступ до його функцій. Альтернативою для них виступають апаратні гаманці. Вони являють собою окремі пристрої для зберігання закритих ключів. Щоб отримати повний доступ до гаманця на пристрої (ПК або мобільному), необхідний додаток гаманця.

Надалі залежно від обраного виробника пристрою можливі:

 • Імпорт секретного ключа в додаток.
 • Ідентифікація, а також підписання транзакцій або генерація відкритого ключа за допомогою секретного, закритого коду, що зберігається на пристрої. Так, наприклад, працюють найбільш популярні гаманці Ledger. При цьому для них обов'язкова спільна робота з додатком цього ж виробника. 

Основна перевага роботи з апаратним гаманцем - безпека, оскільки секретний ключ не зберігається на пристрої, з якого користувач працює з біткоїном. Це означає, що ймовірність його розкрадання навіть при постійному підключенні до інтернету практично дорівнює нулю.

На замітку! Деякі апаратні гаманці дають змогу виконати відновлення за seed-фразою. Її теж доведеться вводити в додатку на ПК або мобільному пристрої, після чого буде відновлено закритий ключ.

Паперові гаманці

Ще один варіант гаманця - паперовий. Він являє собою аркуш паперу, на якому записано закритий ключ. Цього достатньо, щоб надалі отримати доступ до балансу і транзакцій з будь-якого пристрою, на якому встановлено відповідне програмне забезпечення. Для такого повноцінного доступу потрібно просто імпортувати записаний секретний ключ у додаток, а після завершення всіх операцій видалити його.

Безпека такого підходу перебуває на тому самому рівні, що й під час роботи з апаратним гаманцем. Однак є в нього і додаткова перевага - передача такого записаного ключа рівносильна передачі контрагенту самого гаманця з усіма монетами, що зберігаються в ньому.

Гарячі та холодні гаманці

Ще один варіант класифікації біткоїн-гаманців - за присутністю в мережі.

У цьому плані розрізняють:

 1. Гарячі гаманці, які постійно залишаються на зв'язку з мережею (обчислювальною і блокчейн).
 2. Холодні, у яких зв'язок із мережею відсутній, а підключення здійснюється тільки на час виконання операцій.

Звісно, гарячі гаманці зручніші, оскільки завжди готові до роботи. Однак рівень безпеки холодних гаманців багаторазово вищий - секретні ключі, що зберігаються в них, не можуть бути отримані сторонніми, крім випадків, коли їх передає сам власник.

Холодними гаманцями завжди є апаратні та паперові. Веб-гаманці - постійно гарячі, як, утім, і мобільні. Десктопні можуть бути як гарячими, так і холодними, залежно від наявності фізичного з'єднання ПК з мережею. 

Кастодіальні та некастодіальні гаманці

В основі цього принципу класифікації лежить доступ провайдера або розробника ПЗ гаманця до закритих ключів користувача.

У некастодіальних гаманців такий доступ відсутній, у кастодіальних цілком можливий. Зрозуміло, що кастодіальний гаманець не може забезпечити безпеку зберігання коштів і транзакцій у біткоїнах. 

Який гаманець обрати?

Перш ніж створювати криптогаманець для себе, слід виважено підійти до питання його вибору. На першому місці в списку параметрів має стояти безпека. З цього погляду краще некастодіальні гаманці, кастодіальні краще не використовувати. Однак гарантувати, що гаманець є на 100% некастодіальним, не може ніхто. Так, наприклад, централізовані криптобіржі запевняють, що всі створені для користувача гаманці - некастодіальні, однак перевірити це практично неможливо. Привід же сумніватися в цьому доволі вагомий - усе ПЗ біржі обслуговується її співробітниками, і наскільки дотримуються правил експлуатації софту гаманців, користувачі не знають.

Наступним кроком необхідно вибрати між гарячим і холодним гаманцями. Як уже сказано, другі безпечніші, але коли йдеться про швидкість доступу і виконання операцій, краще перші.

Наступний етап - вибір конкретного виду гаманця і місця його встановлення:

 • Для холодного гаманця обирають між програмним десктопним, апаратним або паперовим.
 • Для гарячого - між десктопним, мобільним і веб.

Тут основний критерій - зручність використання. Дійсно, якщо обмінник виконує десятки операцій з біткоїнами за хвилину, використовувати для нього холодний гаманець немає сенсу. Якщо ж інвестор виконує операції з BTC раз на квартал, ребалансуючи власний криптопортфель, йому зручніше тримати монети на холодному гаманці.

В іншому потрібно керуватися зручністю і призначенням гаманця. Наприклад, для торгівлі на централізованих криптобіржах веб- або програмний десктопний гаманець цілком підійде (якщо тільки біржа не зробить цей вибір для свого клієнта). На децентралізованих криптобіржах для роботи потрібно підключити гаманець, і з яким інвестору працювати краще, десктопним або мобільним, вирішувати тільки йому.

Як створити біткоїн-гаманець?

Як створити біткойн-гаманець

Створення будь-якого криптогаманця, зокрема для роботи з біткоїном, включає кілька простих кроків:

 1. Вибрати провайдера. Для цього доведеться уважно вивчити властивості та характеристики пропонованого програмного забезпечення. Перевагу слід віддавати гаманцям з високим рівнем безпеки, потрібною функціональністю і зручним інтерфейсом. Для апаратних гаманців доведеться також вивчити характеристики і принцип роботи пристроїв, за необхідності також вибрати софт, з яким працюватиме пристрій (якщо такий вибір не диктує виробник).
 2. Залежно від обраного варіанту завантажити програму на ПК або мобільний пристрій, перейти на сайт у разі використання веб-гаманців.
 3. Встановити та запустити програму.
 4. У меню додатка вибрати пункт "Створення нового гаманця". Дотримуватися інструкцій на екрані. Дочекатися генерації seed-фрази й обов'язково записати її. Хоча це й необов'язково, варто захистити її паролем.
 5. Згенерувати закритий ключ. Продублювати його на окремий носій на випадок втрати. При роботі з апаратними гаманцями експортувати його на пристрій, з паперовим - виписати на аркуш паперу.
 6. Згенерувати один або кілька відкритих ключів для отримання біткоїнів. Надіслати тим, від кого користувач очікує надходження монет.

На замітку! Ця інструкція не претендує на звання керівництва до дії, оскільки у кожного творця гаманців є свої нюанси під час встановлення софту і створення гаманців. Загалом вона описує загальну послідовність дій. Подробиці можна подивитися в документації розробника гаманця. 

Надалі для холодних гаманців слід видалити в програмі закритий ключ. Обов'язково подбай про надійне зберігання паперової його копії та seed-фрази. За необхідності використання збереженого ключа потрібно запустити програму та виконати операцію його імпорту.

Мову в багатьох програмах гаманців можна вибрати в налаштуваннях інтерфейсу. Досвідчені криптоентузіасти воліють використовувати класичні програми гаманців. Тим більше що робота з англомовним інтерфейсом проблем у звичайного користувача ПК або мобільного пристрою не викликає.

Відео

Читайте також - Як вкластися в криптопроект і не втратити гроші.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити