Без глибокого розуміння технічного аналізу важко придумати стратегію, здатну приносити прибуток стабільно і надійно. Першою сходинкою до розуміння особливостей і нюансів є вивчення цінових графіків. Це міцний фундамент для поглиблення аналітичних навичок і джерело цінної інформації про поточну ситуацію на ринку.

Що таке криптоаналіз?

Що таке криптоаналіз?

Головним завданням технічного аналізу є створення прогнозів зміни ціни в найближчому доступному для огляду майбутньому або в довгостроковій перспективі. Залежно від обраного періоду, підхід до формування прогнозів буде різним. Підбір технічних індикаторів і торгової системи багато в чому визначається саме періодом графіка.

Аналіз графіків криптовалют майже нічим не відрізняється від стандартного технічного аналізу, але потрібно враховувати деякі особливості криптовалютного ринку і використовувати спеціалізовані індикатори. Наприклад, одним із важливих інструментів визначення трендів для Біткоїна є індикатор Hash Ribbons.

Він збирає дані про поточний обсяг майнінгу і зіставляє його з обсягом торгівлі та ціновою динамікою, виявляючи оптимальні моменти для відкриття довгої ринкової позиції. Використовувати цей інструмент слід з обережністю, але він уже не раз довів свою здатність передбачати затяжні тренди зростання ціни.

В іншому, вивчення графіків криптовалют зводиться до застосування тих самих прийомів технічного аналізу, що використовують під час аналізу ф'ючерсів, валютних пар або акцій компаній.

Фундаментальний аналіз криптовалют

Основним підходом фундаментального аналізу вважають визначення цінності активу і порівняння його з актуальною ціною на ринку. Якщо реальна цінність нижча за ринкову ціну, то вкладати в нього не варто.

Цей метод можна застосувати до акцій, боргових облігацій компаній і держав, але він представляє набагато менший інтерес для тих, хто хоче інвестувати в криптовалюти. Для цього є декілька причин:

 • Точні фінансові показники криптовалютних DeFi проєктів часто недоступні навіть експертам, а їхнє недовге існування робить аналіз історії неефективним.
 • Переважну частку активів на ринку представлено спекулятивними токенами і проектами-одноденками, а тому визначити для них реальну цінність важко.
 • Більшість проєктів не орієнтовані на просування якогось специфічного продукту, що створює труднощі у визначенні їхньої потенційної прибутковості.

Фундаментальний підхід в умовах відсутності цінної непрямої інформації про проєкти, що випускають токени, і криптоіндустрію загалом підходить далеко не для всіх монет. Загальні принципи фундаментального аналізу можна використовувати під час аналізу мейнстрімових токенів, які вже сформували співтовариства і визначилися зі своїм продуктів.

Це цікаво - Рейтинг найкращих карт для криптовалюти.

До усталених проектів слід віднести Bitcoin, Ethereum, Cardano, Tether і деякі інші. Ці токени вже володіють істотною цінністю, а низка аналітиків вважає, що Біткоїн уже перетнув критично важливу позначку і став глобальним обмінним медіумом. За висловом керівника рахункової палати США: "Біткоїн став занадто великим, щоб упасти".

Технічний аналіз графіків криптовалют

Головним підходом до вивчення цінової динаміки і настроїв трейдерів став технічний аналіз. Це метод оцінювання ринкової ситуації з використанням двох основних загальнодоступних метрик:

 1. Цінова активність (Price action) або динаміка зміни вартості активів в окремо взятий період. Сама по собі ціна не несе в собі цінної інформації, але її зміна може розповісти досвідченому трейдеру багато чого.
 2. Обсяг торгівлі (Trading volume) означає кількість лотів або одиниць активу, проданих за окремо взятий період. Це значення показує, наскільки ринок дотримується тренду або як гостро реагує на різні події.

Ці два типи даних можуть бути проаналізовані окремо з використанням спеціалізованих індикаторів:

 1. Relative Strength Index і 3 Moving Averages - це два індикатори, що працюють тільки на основі даних про динаміку ціни. Вони показують силу тренду і можуть підказати, коли ринок коригуватиметься або змінюватиме напрямок.
 2. Money Flow Index і Volume RSI аналізують поточну ситуацію з урахуванням обсягу торгівлі та забезпечують більше розуміння настрою інвесторів і трейдерів щодо досліджуваного активу.

У технічному аналізі існує широкий спектр стратегій і систем, створених для визначення моментів формування трендів, цінової корекції (price retracement) і розворотів (swings і reversals). Усі вони можуть бути успішно застосовані до криптовалютного ринку і навіть мають більшу точність через спекулятивний характер торгівлі.

На ринку криптовалют користуються популярністю деривативи токенів. Ф'ючерси і поновлювані ф'ючерси торгують на централізованих біржах (CEX платформи), де є послуги з маржинальної торгівлі. Ціни на деривативи прийнято аналізувати переважно за допомогою технічних індикаторів.

Де дивитися графіки криптовалют?

Де дивитися графіки криптовалют?

На вибір трейдеру запропоновано найрізноманітніші варіації програмного забезпечення для спостереження за цінами:

 • Термінали бірж і брокерів. Зазвичай вони мають обмежений функціонал порівняно зі спеціалізованими платформами.
 • Спеціальні офлайн термінали. Прикладами є інструменти MetaTrader4 і MetaTrader5, вони мають серйозний набір аналітичних функцій.
 • Онлайн платформи. Серед них найпопулярнішою став вебсайт TradingView, який зараз застосовується майже всіма інвесторами у сфері криптовалют.

Професійні трейдери та експерти віддають перевагу саме останньому варіанту. Усі обчислення відбуваються автоматично в хмарі, а каталоги технічних індикаторів і стратегій постійно поповнюються новинками.

Ще одна перевага роботи на TradingView - наявність великої спільноти ветеранів і новачків, які діляться знаннями і досвідом між собою. Тут можна знайти просунуті торгові системи, випробувані шанованими членами ком'юніті і рядовими трейдерами. Вони можуть бути безпосередньо додані до графіка.

Як читати графік криптовалют?

Інформацію для всіх технічних індикаторів витягують із ціни та динаміки її змін, а тому правильно читати графік - вкрай важлива навичка для сучасного інвестора. На всіх графіках є три основні компоненти:

 1. Вісь X, за якою відкладається час. Ви можете вибрати будь-який період, який вас цікавить. Денна торгівля зазвичай вимагає аналізу на графіках з періодом 1, 5, 15 або 30 хвилин. Аналіз довгострокових перспектив виконується на годинних, денних або навіть тижневих графіках.
 2. Вісь Y означає ціну активу в обраних одиницях. Централізовані криптовалютні біржі показують ціну, деноміновану в стейблкоїнах. Найпопулярнішими з них є Tether (USDT) і Binance USD (BUSD). Масштаб осі теж можна змінити.
 3. Графік зміни ціни. Він може бути відображений у вигляді ламаної або кривої лінії, але загальноприйнятим форматом вважається свічковий графік (Candlestick Bars), де кожен період показано у вигляді цінової свічки (тіло - діапазон цін відкриття і закриття на момент початку і кінця періоду, а тоненькі лінії (тіні) - максимальні та мінімальні значення в цей же період).

Усім трейдерам потрібно навчитися, як читати графіки на біржі або на платформі TradingView. Остання активно використовується не тільки як аналітичний інструмент, а й для генерації спеціальних сигналів і сповіщень для просунутих торгових систем, що використовують автоматизацію.

Як аналізувати крипторинок?

Основне завдання інвестора - складання збалансованого портфоліо, захищеного від ризиків, що генерує стабільний прибуток. Пошук правильного балансу між відкритими ринковими позиціями зводиться до технічного аналізу обраних для роботи активів. Крипторинок насичений активами і може налякати недосвідчених трейдерів.

Тип стратегії підбирають залежно від бажаного стилю торгівлі.

 • Якщо ви хочете збільшити ризики і спробувати заробити побільше в стислі терміни, то слід сконцентрувати увагу на торгівлі ф'ючерсами і денній торгівлі. Маржинальний рахунок завжди асоційований з високими ризиками, але й прибутку набагато більше порівняно з торгівлею на спотовому ринку.
 • Довгострокові стратегії вимагають ретельного аналізу цінового графіка і точного передбачення поведінки ціни протягом декількох років. Тут головним завданням стає саме пошук оптимальних ринкових позицій з перспективою на рік або два.

Як проводити аналіз ринку криптовалют

Спільнота TradngView регулярно обговорює передові аналітичні системи, розроблені досвідченими користувачами. Щоб створювати їх самостійно, потрібно вивчити мову для написання сценаріїв Pine Code, розроблену творцями платформи TradingView. Робити це необов'язково.

Головне розуміти, як працює та чи інша стратегія. Розглянемо найпростіший спосіб аналізу ціни та вибору моменту для відкриття ринкової позиції з використанням технічного індикатора RSI (Relative Strength Index):

 1. Додайте RSI зі списку індикаторів до графіка.
 2. Стежте за поведінкою кривої.
 3. Якщо крива піднімається вище 50, готуйтеся відкривати коротку ринкову позицію.
 4. Якщо крива знижується нижче 50, готуйтеся до довгої.
 5. Відкриття позиції зазвичай здійснюють після досягнення критичних позначок 75 або 25.

RSI має високий потенціал і дає змогу знаходити моменти розвороту ціни, коли актив перекуплений або перепроданий. Це один з базових підходів до аналізу ринкової ціни активу і пошуку потенційно прибуткових ринкових позицій. Використовують цей метод і на коротких таймфреймах, і на довгих.

Більшість трейдерів обирає свою торгову стратегію шляхом спроб і помилок. Сучасні інструменти дають змогу протестувати будь-яку систему, використовуючи історичні дані, але їх однаково потрібно перевіряти в практиці.

Автоматизовані стратегії можна перевірити методом back testing, що означає запуск бота й оцінку його роботи проти історії ціни на TradingView. Це важливий інструмент під час аналізу торгової стратегії та її потенційного прибутку.

Як навчитися читати графіки криптовалют? + відео

Платформа TradingView пропонує своїм користувачам велику базу знань і цікаві статті з корисною інформацією про технічний аналіз і популярні аналітичні інструменти, але обмежувати себе тільки такими джерелами інформації не варто.

Читайте спеціальні книжки та посібники, намагайтеся розібратися самостійно, дивіться відео туторіали та експериментуйте з різними стратегіями.

Ще один хороший метод зрозуміти принципи роботи ринку - скористатися ботами. Процес їхнього налаштування досить простий, а необхідність вибору оптимального алгоритму стає гарним стимулом для вивчення графіків і ефективних інструментів. 

Сконцентруйте зусилля на самонавчанні та не очікуйте результатів у перший же день. Технічний аналіз - це ціла дисципліна, а вивчення її нюансів зазвичай займає кілька місяців і навіть років.

Читайте також - Програми для скальпінгу криптовалют.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити