Чому зростає або падає ціна акції?

Ціна акції відображає те, як інвестори оцінюють поточний і майбутній стан справ у компанії: скільки коштують її активи, наскільки ефективне її керівництво, чи має компанія потенціал збільшувати прибуток надалі.

Ціна акції може зростати, коли компанія отримує прибуток протягом кількох років: інвестори чекають високих дивідендів і з великою охотою купують її акції.

Але навіть коли компанія вирішує не платити дивіденди і вкладає всі кошти в подальший розвиток свого бізнесу, це все одно може стати приводом для зростання її котирувань. Так відбувається тому, що інвестори сподіваються на збільшення частки компанії на ринку, а це означає потенційно більший обсяг прибутку в майбутньому.

І навпаки: ціна акції знижується, якщо компанія працює неефективно, нічого не заробляє і збирає борги. У цій ситуації інвестори розуміють, що чекати прибутку від такої компанії безглуздо, і починають позбуватися її акцій.

Однак завжди важливо пам'ятати, що розвиток економіки передбачити дуже важко і попереднє зростання компанії не гарантує її зростання в майбутньому. А сьогоднішнє зниження ціни на акції не означає, що вони будуть дешевшати і завтра.

Що таке ринкова капіталізація компанії? Як на ній заробити?

Капіталізація - це загальна вартість усіх акцій компанії.

Наприклад, якщо у компанії 100 акцій і вартість кожної акції на біржі становить 2 грн., то ринкова капіталізація дорівнює 200 грн.

Якщо одна акція стала коштувати 3 грн, то капіталізація зросте до 300 грн.

Щоб заробити на зростанні капіталізації, потрібно дочекатися вдалого моменту і продати акції. Поки акції не продані - по суті, у вас немає доходу. Таку ситуацію ще називають нереалізованим, або "паперовим", прибутком, тому що він є тільки "на папері", точніше - на екрані вашого смартфона.

Наприклад, ви купили акції по 50 грн. за штуку, і через місяць їхня ціна піднялася до 100 грн. Здається, що ви подвоїли свої вкладення, але це не зовсім так. Поки ви не продасте акції по 100 грн., у вас не буде цього доходу - але завжди є ймовірність, що наступного дня акції знову стануть коштувати 50 грн. або навіть впадуть до 25 грн.

Зазвичай капіталізація швидко зростає у молодих компаній, які тільки починають захоплювати свою частку ринку. Якщо вкластися в них ще на стадії малої капіталізації, можна отримати прибутковість, що багаторазово перевищує прибутковість за акціями та облігаціями великих компаній з усталеною часткою на ринку. Але й ризики теж дуже великі: адже ніхто достеменно не знає, чи вийде у молодої компанії стати новим гігантом у своїй індустрії.

Детальніше про те, що таке диверсифікація простими словами, ми розповіли в одній з наших статей.

Що таке розбавлений прибуток на акцію?

Це частка від чистого прибутку компанії, яка припадає на одну її звичайну акцію, з урахуванням можливої зміни загальної кількості акцій в обігу. Такі зміни можуть відбутися, наприклад, у разі додаткової емісії або зворотного викупу акцій.

Показник розбавленого прибутку, або diluted EPS, необхідний, щоб зрозуміти, наскільки ціна акції співвідноситься з тим доходом, який інвестор може потенційно від цієї акції отримати. І як цей дохід може зменшитися, якщо акцій компанії стане більше.

Для цього під час розрахунку diluted EPS враховують потенційну кількість нових звичайних акцій, які можуть з'явитися через конвертацію інших інструментів: привілейованих акцій, облігацій або опціонів.

Наприклад, за підсумками року компанія отримала прибуток у розмірі 100 000 гривень і готова розподілити його у вигляді дивідендів між 200 звичайними акціями. Тоді на одну акцію припадатиме: 100 000 грн. / 200 акцій = 500 грн.

Але, крім цього, компанія у вигляді бонусів виплачує менеджменту опціони, які можна обміняти ще на 300 звичайних акцій. І якщо менеджмент вирішить реалізувати свої опціони, сумарно у компанії стане вже 500 акцій.

У цьому випадку показник розбавленого прибутку буде таким: 100 000 грн / 500 акцій = 200 грн за акцію. Тобто дивідендний дохід для кожного окремого інвестора буде меншим.

Наявність опціонів або привілейованих акцій, які можна конвертувати у звичайні акції, має бути відображено у звітах компанії - їх зобов'язані публікувати щокварталу. Найчастіше там же вказується і сам показник розбавленого прибутку на одну акцію.

Що таке акції компаній зростання і компаній вартості?

Акції зростання - це цінні папери компаній, бізнес-модель яких дає їм змогу розширювати свою частку на ринку набагато швидше, ніж у середньому по галузі. Відповідно, і ціна на акції цих компаній зростає дуже високими темпами.

Акції вартості - це папери великих компаній з уже усталеним і добре передбачуваним бізнесом. Оскільки великому бізнесу складніше і далі збільшуватися в розмірах, ціна на акції цих компаній зростає набагато скромнішими темпами.

Серед учасників фондового ринку популярні дві інвестиційні стратегії.

  • Купівля акцій зростання - тут інвестори роблять ставку на те, що ціна на такі акції й надалі зростатиме випереджальними темпами, і у відповідний момент вони зможуть вигідно їх продати.

Мінуси цього підходу в тому, що, як правило, такі компанії не платять дивіденди, спрямовуючи весь вільний грошовий потік на розвиток і експансію бізнесу у своїй або суміжній галузі. Тобто фактично інвестор може отримати дохід, тільки продавши акції.

Наприклад, Amazon - це класична компанія зростання. Вона займається електронною комерцією і показує зростання виручки і капіталізації навіть у кризовий час за рахунок постійного розширення свого впливу на ринку. З 2016 року вартість акцій компанії зросла на 379%, тоді як американський ринок цінних паперів зріс на 105%.

  • Купівля акцій вартості - тут інвестори ставлять на стійку бізнес-модель компанії, яка дозволяє їй отримувати високий дохід і розподіляти його між акціонерами. Тобто інвестори отримують постійний грошовий потік у вигляді дивідендних виплат.

Читайте також статтю по темі - «Інвестиції в акції для початківців».

Мінуси цього підходу в тому, що зростання цін на акції таких компаній рідко перевищує загальногалузеві темпи.

Наприклад, до компаній вартості можна віднести телекомунікаційного гіганта на кшталт AT&T у США. Ця компанія платить хороші дивіденди, але ціна на її акції зростає на рівні всього ринку, тому що вона вже зайняла свою нішу і значного приросту клієнтської бази - а отже, і виручки - найближчим часом не передбачається.

Що таке акції першого, другого і третього ешелону?

Ешелон - це умовне поняття, яке показує популярність конкретних акцій серед інвесторів. Найчастіше виділяють три таких ешелони.

  1. Перший ешелон - це компанії з найгучнішими іменами, стабільним бізнесом і високою ринковою капіталізацією. Їхні акції завжди користуються великим попитом, тому їх можна легко купити або продати на біржі, а різкі стрибки цін на акції першого ешелону відбуваються рідко. Часто такі акції ще називають блакитними фішками.
  2. Другий ешелон - це вже не такі великі та відомі компанії, тому їхні акції набагато менш популярні серед інвесторів. Навіть в основну торгову сесію на біржі може не вийти швидко продати такі акції за вигідною ціною, тому що охочих купити їх не так багато. Через це ціни на акції другого ешелону можуть змінюватися на 10% і більше за одну торгову сесію.
  3. Третій ешелон - це маловідомі компанії середньої та малої капіталізації, які вважаються найбільш ризикованими для інвестицій. Охочих купити їх завжди дуже мало: буває, що за акціями третього ешелону за кілька днів не укладають жодної угоди. Тому ціна на них може змінюватися дуже різко - на 20% і більше всього за одну сесію.

Що таке блакитні фішки?

Так називають акції найвідоміших на ринку компаній з багаторічною історією, усталеною репутацією і стабільними фінансовими показниками

Блакитні фішки мають характеристики, які виділяють їх на тлі інших паперів на фондовому ринку:

  • Висока ліквідність - на блакитні фішки припадає основний обсяг торгів на ринку цінних паперів, тому такі активи легко купити або продати у великому обсязі в будь-який момент роботи біржі.
  • Хороші показники бізнесу - такі компанії мають стабільне зростання доходу, надійність і високу капіталізацію протягом щонайменше кількох років. Це може вказувати на те, що інтерес до компанії викликаний не тільки спекулятивним настроєм на ринку, а й реально працюючим бізнесом.
  • Лідерство у своїй галузі - зазвичай компанії, акції яких зараховують до блакитних фішок, є лідерами у своїй економічній галузі або входять до першої п'ятірки лідерів.

Хто такі дивідендні аристократи?

Це компанії, які щороку стабільно платять дивіденди і роблять це протягом багатьох років. Наприклад, багато американських компаній, які найчастіше і включають до списку дивідендних аристократів, платять стабільні дивіденди своїм акціонерам і навіть збільшують їхній розмір рік від року впродовж понад 25 років.

Щоб увійти до списку дивідендних аристократів, компанії повинні виконати ще кілька умов, зокрема мати капіталізацію не менше 3 млрд $ і середньоденний обсяг торгів їхніми акціями від 5 млрд $, а також входити до індексу S&P 500 - це список найбільших компаній у США.

Відео

Читайте також - Хто такий брокер (брокерська компанія) простими словами.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Коментарі  

-1 # Oleksandr 11.02.2020, 11:24
Які податки і скільки повинна сплатити фізична особа, яка продала акції через Forexclub?
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
+2 # Сергій Косенков 11.02.2020, 15:19
Доходи отримані від операцій на форексі оподатковуються за загальною схемою – 18% ПДФО+1,5% військового збору. При цьому податок стягується з різниці між витратами і доходом. Податок сплачує інвестор самостійно на підставі податкової декларації.(Джерело: minfin.com.ua/ua/2019/12/20/39876824/)
Звісно, якщо ви самі не заявите і не подасте декларацію, ніхто вас не примусить.
А вже як працювати вам, по "білому" чи в "чорну" - вирішувати тільки вам.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата