Зміст[Сховати]

Здрастуйте, дорогі читачі "BiznesCat.com"! У цій статті поговоримо про ПІФи (пайові інвестиційні фонди) - що це таке, як вони працюють і скільки можна на них заробити, а де знайти актуальний рейтинг Піфів прибутковості на поточний рік.

Дочитавши статтю до кінця, ви також дізнаєтеся:

 • які види ПІФів бувають;
 • як інвестувати в ПІФи, щоб заробити;
 • які ПІФи можна купити онлайн.

Крім того, в кінці публікації ми традиційно відповідаємо на найпопулярніші питання по темі.

Отже, почнемо!

ПІФ

Що таке ПІФ (пайовий інвестиційний фонд) ✍

Далеко не всім під силу вкладати кошти самостійно. Для цього може бути недостатньо знань у сфері фінансів. Піфи допомагають впоратися з цією проблемою.

Далі розповімо, що таке Піфи простими словами і як вони працюють.

Пайові інвестиційні фонди (ПІФи) – це компанії з частковою власністю. Метою їх діяльності є збереження і збільшення↑ капіталу, вкладеного учасниками.

По суті ПІФ являє собою одну з форм колективних інвестицій. Вона дозволяє отримувати доход від різних ефективних фінансових інструментів будь-якому бажаючому.

Насправді в Україні досить низький↓ рівень фінансової грамотності населення. Нерідко ті, у кого є певні накопичення, просто не знають, куди їх вкласти. У більшості українців інвестиційні пізнання полягають лише в тому, щоб відкрити банківський вклад. Однак не варто забувати, що рівень доходів такого інструменту в більшості випадків навіть не покриває рівень інфляції. Рекомендуємо прочитати нашу статтю про те, куди вигідно вкласти гроші.

Більшість розуміють, що тримати капітал під матрацом нерозумно. Якщо гроші лежать мертвим вантажем, вони втрачають у вартості не менше 10% щорічно. Ціни на ринку зростають безперервно. Однак у більшості випадків розмір доходу протягом багатьох років залишається незмінним. В результаті виникає закономірне питання: як бути в такій ситуації?

Кращим рішенням може стати передача капіталу в управління тому, хто знає, як його вкласти. Це допоможе досягти прибутковості, яка перевищить не тільки відсотки за вкладами, але і рівень інфляції.

Кошти інвесторів надходять в розпорядження керуючої компанії. В її штаті працює велика кількість фахівців у сфері фінансів. Вони завжди знають, які інвестиційні інструменти дозволять досягти максимальної прибутковості в конкретний момент часу. Такі фахівці відстежують економічну і ринкову ситуацію, докладають максимум зусиль для максимізації прибутку.

Існує й інша причина, по якій вкладення в інвестиційні фонди виявляються більш вигідними, ніж індивідуальні інвестиції. Об'єднання коштів великої кількості вкладників дозволяє істотно збільшити↑ сукупний капітал. У підсумку з'являється можливість вкладати кошти навіть в ті інвестиційні інструменти, в які неможливо вступити з невеликою грошовою сумою. Інвестування великих капіталів завжди прибутковіше, ніж робота з маленькими сумами.

Пайовим інвестиційним фондом називають майновий комплекс, в основі якого лежить довірче управління капіталом заради нарощування його вартості. Всі покупці паїв ПІФа отримують право на частину майна фонду і його погашення. Іншими словами, власник може продати належний йому пай за ринковою вартістю, тим самим забезпечуючи виведення грошей з фонду.

В обов'язки керуючої компанії входить розпорядження засобами пайовиків. Тобто вона здійснює їх інвестування для нарощування капіталу. Використовувані фінансові інструменти визначаються типом ПІФа. Власник капіталу має право самостійно вибрати фонд для вкладень, грунтуючись на власних перевагах.

Найчастіше ПІФи вкладають кошти в такі види активів:

 • цінні папери;
 • коштовний метал;
 • стартапи;
 • нерухомість;
 • іноземні валюти на ринку Форекс;
 • та ін.

За роботу з капіталом керуюча компанія отримує комісію, за рахунок якої формується її дохід. Винагорода може бути у формі фіксованої суми або у відсотках з отриманого прибутку. У будь-якому випадку керуюча компанія зацікавлена в максимальній прибутковості капіталу фонду.

Історично перші пайові інвестиційні фонди були створені в Америці в 1924 році. Однак пік їх розвитку настав значно пізніше-в 50-х роках. В Україну пайові фонди прийшли разом з ринковою економікою – на початку 1990-х років. Сьогодні в нашій країні працює кілька сотень ПІФів і не менше керуючих компаній.

Діяльність пайових фондів знаходиться під жорстким контролем держави. Такі компанії діють виключно відповідно до законодавства.

Можна виділити ряд переваг ПІФів:

 • великий↑ вибір фінансових інструментів, а також напрямків для вкладення коштів;
 • контроль на законодавчому рівні;
 • можливість отримувати прибутковість вище банківських вкладів, а також часто вище рівня інфляції;
 • відносно невисокий рівень ризику;
 • капіталом керують професіонали;
 • прозорість структури пайового інвестиційного фонду;
 • для початку інвестування досить невеликої суми – від 1 000 грн;
 • поточні операції з грошовими коштами ПІФа податком не обкладаються;
 • можливість продати паї в будь-який момент і вивести кошти з фонду.

Але незважаючи на велику кількість плюсів є у інвестицій в ПІФи і недоліки. В першу чергу це стосується ризиків. Якщо невірно вибрати фонд для вкладень, прибутку отримати не вдасться. Однак комісію керуюча компанія візьме в будь-якому випадку. Незважаючи на те, що діяльність ПІФів перебуває під жорстким контролем, законодавство не встановлює вимог щодо їх прибутковості.

Як працюють ПІФи - принцип роботи пайового фонду ⚙

Багато хто навіть не уявляє, які принципи роботи пайових інвестиційних фондів. Вперше з цим визначенням люди зазвичай стикаються при виборі варіанту для вкладення власних коштів.

За своєю суттю ПІФ є особливе об'єднання капіталів кількох людей. В ході складання грошових коштів інвесторів утворюється поняття інвестиційного паю. Так називають умовну частину майна ПІФа. Іншими словами, інвестиційний пай пайового інвестиційного фонду - це іменний цінний папір, що підтверджує право на частку в майні конкретного ПІФа.

Сукупним капіталом фонду розпоряджається керуюча компанія (КК). Вона являє собою організацію, основним завданням якої є отримання прибутку для пайовиків шляхом здійснення операцій від імені ПІФу. З цією метою здійснюється інвестування капіталу в різні фінансові інструменти. Якщо вкладення виявляться вдалими, і в ході них утворюється дохід, вартість майна пайового інвестиційного фонду зросте↑. В кінцевому підсумку це призведе до збільшення ціни паю на ринку.

Слід зазначити: жодна керуюча компанія не буде працювати з капіталом безкоштовно. За управління інвестиціями вона отримує комісію.

При цьому компанії вигідно, щоб вартість паїв керованих нею фонду зростала↑. Це допомагає привернути увагу більшої кількості власників капіталу. Коли зростає кількість інвесторів, що вкладають кошти в певний фонд, збільшується розмір його капіталу. Чим більше↑ сума, з якою працює КК, тим вище↑ її дохід.

За капітал пайовиків, з яким працює керуюча компанія, ця організація відповідає згідно із законодавством. Тому їй не вдасться зібрати кошти вкладників і зникнути з ними.

Перш ніж інвестувати кошти в пайовий інвестиційний фонд, власники капіталу повинні уважно проаналізувати правила довірчого управління. В цьому документі можна знайти всі умови, згідно з якими функціонує ПІФ. Тільки в тому випадку, якщо відомості, викладені у цьому документі, влаштують інвестора, він вкладає кошти в фонд. У підсумку його капітал стає частиною спільної часткової власності пайовиків. Забрати власні кошти з ПІФа можна тільки шляхом продажу належачого інвестору паю.

Якірний пайовик – це власник великого капіталу, який бажає інвестувати серйозну грошову суму в інвестиційний фонд. В середньому розмір капіталу такого пайовика становить 10 мільйонів грн. За такі великі вкладення він бажає, щоб пайовий інвестиційний фонд діяв на встановлюваних ним умовах.

У цьому випадку керуюча компанія організовує спеціальний інвестиційний фонд, всі паї якого знаходяться у власності єдиного великого пайовика. У підсумку організація займається управлінням капіталу, а його власник отримує дохід.

Якщо ж інвестору належить невелика грошова сума, він може вкласти її в будь-який діючий ПІФ. Один фонд акумулює кошти від великої кількості пайовиків. При цьому власники капіталу мають право розподілити кошти між кількома ПІФами.

Фонди з метою отримання прибутку вкладають майно в різні фінансові інструменти. При цьому роботу з капіталом здійснює керуюча компанія. Вона може співпрацювати відразу з декількома пайовими інвестиційними фондами. Частина грошових коштів, що знаходяться в управлінні, КК щомісяця забирають з усіх ПІФів в якості комісії за свою роботу.

Керуюча компанія досить щільно співпрацює зі спеціалізованим депозитарієм, який надає цілий ряд послуг:

 • оформлення згод на проведення угод;
 • ведення паралельного обліку майна, що належить різним пайовим інвестиційним фондам;
 • контроль роботи з капіталом фондів в інтересах інвесторів, що вклали в них кошти;
 • перевірка звітності керуючої компанії.

За всі надані послуги спеціалізований депозитарій також щомісяця отримує винагороду у вигляді комісії.

Контроль на фінансовому ринку здійснюється Національним банком. Їм же підзвітні керуючі компанії і спеціалізовані депозитарії. Ці організації зобов'язані дотримуватися всіх законодавчих актів НБУ, а також здавати звітність про ПІФи. Крім того, за запитом Національного банку надається вся необхідна інформація.

Контроль за діяльністю керуючої компанії здійснюють Нацбанк і спецдепозитарій. Саме вони стежать, щоб всі дії відбувалися виключно в інтересах пайовиків. Нацбанк в ході здійснення контролю має право запросити у спеціалізованого депозитарію будь-яку інформацію про керуючу компанію. При цьому спецдепозитарій не має права відмовити в наданні відомостей.

Види пайових інвестиційних фондів - 3 основних види ПІФів

Виділяють кілька основних класифікацій пайових інвестиційних фондів. Їх можна розділити на групи: за принципами управління, доступності інвестування, напрямку вкладення капіталу.

Для всього різноманіття фондів характерна однакова схема діяльності:

 1. спочатку власники передають капітал в ПІФ за допомогою придбання паїв;
 2. керуюча компанія інвестує кошти фонду в різні фінансові інструменти;
 3. отримувана прибуток збільшує↑ величину капіталу ПІФу. У підсумку зростає вартість паїв фонду, а значить, розмір вкладень окремих пайовиків.

Пайові інвестиційні фонди можна класифікувати в залежності від сфери, в яку вони вкладають капітал:

 • ПІФ акцій;
 • ПІФ облігацій;
 • кредитний ПІФ;
 • індексний ПІФ;
 • ПІФ грошового ринку.

Найбільшою популярністю користуються ПІФи цінних паперів.

Важливою також є класифікація пайових інвестиційних фондів за принципом їх доступності. Ще до початку вибору ПІФа варто визначитися, який їх вид підходить найбільше конкретному інвестору.

Вид 1. Відкритий ПІФ

Для відкритих пайових інвестиційних фондів характерна вільна торгівля паями. Вступити в нього і стати пайовиком можна в будь-який час за умови наявності бажання і грошових коштів.

Кількість учасників відкритого ПІФа не обмежена. Фонди цього типу вкладають капітал у фінансові інструменти з високим рівнем надійності та ліквідності.

Вид 2. Інтервальний ПІФ

Для інтервальних пайових інвестиційних фондів характерне визначення конкретних термінів, в які здійснюється купівля та продаж паїв. Угоди з цими цінними паперами повинні проводитися не рідше 1 разу на 12 місяців.

Інтервальні ПІФи найчастіше інвестують в цінні папери. Керуюча їх капіталом компанія здійснює професійну торгівлю на біржі.

Вид 3. Закритий ПІФ

Закритий пайовий інвестиційний фонд створюється на конкретний часовий проміжок. Паї тут реалізуються відразу після створення ПІФа. Коли їх поширення закінчено, продаж закривається.

Вивести кошти з такого фонду не вийде до закінчення терміну його існування. Однак можна спробувати продати свою частку іншим пайовикам.

У більшості випадків закриті пайові інвестиційні фонди вкладають капітал в конкретну галузь. Нерідко вони інвестують в будівельні об'єкти на етапі зведення, а також в інноваційні програми. Закритий ПІФ може існувати як своєрідний клуб, який організований з метою фінансування певного проекту. Вартість одного паю в подібних фондах часто досягає декількох мільйонів. Тому вступити в такий ПІФ можуть далеко не всі.


Щоб було легше порівняти описані вище типи пайових інвестиційних фондів і вибрати серед них найбільш підходящі, основні відмітні особливості кожного з них представлені в таблиці нижче.

Таблиця: "Основні види ПІФів за принципом їх доступності і використовувані ними напрямки інвестування"

Вид ПІФа Доступність Використовувані напрямки вкладення капіталу
Відкритий ПІФ Паї таких фондів можуть бути куплені і продані в будь-який час будь-яким бажаючим Фінансові інструменти з високим рівнем надійності і ліквідності. Найчастіше використовуються акції та облігації, можуть вкладати кошти в енергетичну сферу
Інтервальний ПІФ Продаж і купівля паїв здійснюються в заздалегідь визначені тимчасові проміжки, в інший час угоди з ними не відбуваються Найчастіше інвестують в акції
Закритий ПІФ Продаж паїв здійснюється в момент формування фонду, продаж – через певний проміжок часу при його ліквідації Найчастіше інвестують в певні проекти

Як заробити на ПІФах - 2 простих способи

З одного боку, просто так забрати капітал, інвестований в пайовий інвестиційний фонд, неможливо. Але з іншого боку, власник паїв має право обміняти їх на грошові кошти.

Зробити це можна 2 основними способами:

 1. погашення - керуюча компанія відшкодовує вартість паїв грошовими коштами.
 2. реалізація паїв – в цьому випадку власнику доведеться знайти покупця і узгодити з ним ціну угоди.

Приймаючи рішення продати паї, їх власник повинен враховувати, що деякі цінні папери можуть бути обмежені в обороті. Таке обмеження визначається призначенням пайового інвестиційного фонду. Якщо ПІФ створювався для висококваліфікованих інвесторів, продати паї в ньому на ринку неможливо.

Якщо ж дана умова відсутня, з реалізацією проблем не виникне. Паї призначені для некваліфікованих інвесторів, є необмеженими в обороті. Такими цінними паперами власник може розпоряджатися на свій розсуд. Він має право вільно продати або подарувати їх, передати в спадок або оформити в якості застави.

Будь-який бажаючий без особливих проблем може придбати, а також продати такі паї в будь-який момент часу за ціною, що діє на ринку. Завдяки цьому існує можливість отримувати спекулятивний дохід від таких цінних паперів. Для цього доведеться купити їх за нижчою ціною, щоб згодом продати за вищою.

Для кожного паю визначається 2 типи ціни:

 1. Поточна – фіксується в документації. Інформацію про таку ціну можна в будь-який момент знайти в Інтернеті на ресурсі керуючої компанії.
 2. Ринкова ціна. Така вартість може відрізнятися від поточної. На ринкову ціну впливає величезна кількість факторів.

Щоб були більш зрозумілі принципи отримання доходу від вкладень в пайові інвестиційні фонди, нижче наведено приклад.

Припустимо, інвестор купив паї ПІФа, який вкладає капітал в нерухоме майно. Після цього опубліковані статистичні дані щодо ринку нерухомості. На підставі їх аналізу стає зрозуміло, що ринок почав рости.

В цьому випадку вартість нерухомості, яка знаходиться у володінні фонду, буде збільшуватися. В кінцевому підсумку це призведе до зростання↑ ціни паїв. Якщо в цей момент власник таких цінних паперів вирішить їх продати, ціна буде вище↑, ніж поточна.

Якщо розглядати отримання доходу від вкладень у пайові інвестиційні фонди на прикладі ПІФів, які інвестують в нафтовидобувну галузь, доведеться аналізувати саме цю частину сировинного ринку.

Припустимо, що окремі домовленості країн ОПЕК призвели до невеликого зниження↓ вартості бареля нафти на ринку. Така ситуація робить істотний вплив на всю нафтовидобувну галузь. Якщо інвестор спробує реалізувати паї розглянутого фонду, їх придбають за ціною, яка нижче↓ поточної.

Як інвестувати в ПІФи - 5 головних етапів інвестування

Перш ніж приступити до вкладень в пайові інвестиційні фонди, слід визначити цілі інвестування. Важливо вибрати оптимальне поєднання прибутковості і ризику. Для цього слід пам'ятати правило: при зростанні↑ прибутку зростає↑ і рівень ризику.

Коли основне поєднання інвестицій визначено, слід встановити для себе суму вкладень, а також термін, на який вони будуть інвестовані.

Слід розуміти: на відміну від банківських вкладів, де прибутковість гарантована, при вкладеннях в пайові інвестиційні фонди рівень прибутку залежить від величезної кількості факторів. На нього впливають зміни ринку, грамотний вибір керуючої компанії, економічна ситуація в країні і в світі. Тому для інвестування потрібна серйозна підготовка.

Коли власник капіталу визначився зі співвідношенням прибутку і ризику, можна переходити безпосередньо до інвестування. Для цього варто попередньо вивчити представлений нижче алгоритм.

Етап 1. Вибір керуючої компанії

Саме керуюча компанія займається вкладенням капіталу з метою отримання прибутку. Професійні учасники ринку практично ніколи не займаються обманом власників капіталу. Тому ризик повністю втратити вкладені кошти невеликий. Більш того, КК законодавчо заборонено давати пайовикам будь-які обіцянки щодо передбачуваного рівня прибутковості.

Досвідчені керуючі компанії зазвичай працюють одночасно з декількома пайовими інвестиційними фондами. При цьому вони активно користуються принципами диверсифікації. Це означає, що капітал вкладається в різні фінансові інструменти. Такий підхід дозволяє істотно скоротити↓ рівень ризику, а також одночасно застосовувати в діяльності кілька різноманітних стратегій. Читайте на нашому сайті розгорнутий матеріал про диверсифікацію.

При виборі керуючої компанії фахівці рекомендують звертати увагу на наступні критерії:

 • час діяльності на фінансовому ринку;
 • кількість ПІФів, з капіталом яких вона працює – чим більше↑ фондів знаходиться в управлінні КК, тим більше↑ досвідченою вона є;
 • величина комісійних;
 • прибутковість, яку демонструють пайові інвестиційні фонди під управлінням компанії;
 • використання принципів диверсифікації – перевагу слід ту КК, яка поєднує вкладення в консервативні фінансові інструменти з високоризиковими;
 • рейтинг керуючої компанії, що визначається серйозними агентствами.

Крім того, слід проаналізувати, яким чином здійснюється розподіл прибутку. Нерідко керуючі компанії, які занадто велику частину отриманих коштів ділять між пайовиками, не зацікавлені в зростанні прибутковості. Їх основною метою стає максимальне збільшення↑ кількості клієнтів.

В кінцевому підсумку в подібних ситуаціях дохід визначається не ефективним інвестуванням капіталу, а безперервним припливом додаткових грошових коштів. Така схема дуже сильно схожа на звичайну фінансову піраміду. Тому слід уникати співпраці з подібними керуючими компаніями.

Етап 2. Відкриття рахунку в банку

Щоб придбати паї в будь-якому фонді, необхідно перерахувати кошти з використанням банківського рахунку. Крім того, він буде застосовуватися, коли власник вирішить погасити свої цінні папери.

При виборі банку для інвестування в ПІФи необхідно в першу чергу звертати увагу на розмір комісії, яку кредитна організація буде стягувати при перерахуванні на користь керуючої компанії. Чим менше↓ розмір цього платежу, тим краще.

Фахівці рекомендують у разі наявності такої можливості відкривати рахунок в банку, який входить до складу тієї ж фінансової групи, що і керуюча компанія. У цьому випадку, швидше за все, платити за перекази не доведеться.

Етап 3. Оформлення заявки на покупку паїв

На цьому кроці необхідно попрямувати в керуючу компанію. Важливо мати при собі документ, що засвідчує особу, а також реквізити пайового інвестиційного фонду. У КК оформляється заявка на покупку паїв.

Якщо інвестор співпрацює з керуючою компанією вперше, йому доведеться заповнити анкету. Після цього між організацією і власником капіталу здійснюється укладення договору. Звісно, до підписання цього документа інвестор в обов'язковому порядку повинен прочитати його від початку і до кінця. Якщо якісь пункти будуть незрозумілі, важливо звернутися за консультацією до фахівця.

Етап 4. Перерахування грошових коштів на користь керуючої компанії

Коли попередні кроки пройдені, залишається здійснити переказ грошових коштів на користь керуючої компанії.

Оформляючи платіжне доручення в банку, слід в обов'язковому порядку вказати в призначенні:

 • дату складання заявки на придбання паїв, а також присвоєний їй номер;
 • прізвище ім'я та по батькові інвестора.

Важливо враховувати: кожен фонд у правилах встановлює мінімальну суму для інвестування.

 • У більшості випадків в ПІФах, які працюють з приватними інвесторами, досить внести кілька тисяч грн.
 • Якщо ж фонд орієнтується на більш серйозних інвесторів, може знадобитися сума не менше 100 тисяч грн.

Етап 5. Зарахування придбаних паїв

Після надходження коштів в керуючу компанію вона зараховує придбані паї на інвестиційний рахунок інвестора. Отримати відповідне повідомлення при відвідуванні КК можна буде приблизно через 5-7 днів після переказу грошей.

Якщо ж чекати надходження такого документа поштою України, термін буде більш тривалим і може досягати 2 тижнів. Тут все буде залежати виключно від швидкості роботи пошти.


Багатьом описана процедура придбання паїв може здатися досить складною і тривалою. Однак сьогодні існує можливість вступити в пайовий інвестиційний фонд, не виходячи з дому.

Досить направити в керуючу компанію відповідну заявку через інтернет. Після цього залишиться дочекатися відповіді. Компанія повідомить інвестору детальну інформацію про те, яким чином зареєструватися в компанії і відкрити інвестиційний рахунок.

Рейтинг ПІФів і керуючих компаній (КК) - огляд ТОП-5 найперспективніших

Самостійно вибрати ПІФ і керуючу компанію буває досить складно. Найбільші труднощі при цьому виникають у початківців інвесторів. Полегшити собі завдання можна, скориставшись рейтингом, який складений професіоналами. Нижче представлені 5 керуючих компанії, які на думку експертів є кращими.

 1. ОТП Капітал. Заснований на базі відомого банку. Приріст в ціні за останній рік склав 16,45%. Є відкритим пайовим фондом.
 2. КІНТО-Народний. Приріст склав 10,69%. Є інтервальним пайовим фондом.
 3. Альтус-Збалансований. Приріст – 9,64%. Є відкритим пайовим фондом.
 4. Арт-Капітал Менеджмент. Приріст – 7,93%. Є пайовим інтервальним фондом.
 5. Озон-Капітал. Приріст – 6,09%. Є пайовим інтервальним фондом.

Представлені в нашому рейтингу компанії за тривалий період своєї роботи продемонстрували максимальну надійність. Тому можна сміливо інвестувати кошти в будь-яку з них, не боячись втратити капітал.

Візьміть на замітку!

Актуальний рейтинг ПІФів по прибутковості ви можете знайти на спеціалізованих ресурсах.

5 корисних порад з інвестицій в ПІФи

Інвестиції в пайові інвестиційні фонди, як і будь-який інший спосіб вкладення грошей, пов'язані з певним ризиком. Щоб скоротити його величину, важливо дотримуватися поради фахівців, представлені нижче.

Порада 1. Інвестуйте кошти тільки в найнадійніші пайові інвестиційні фонди

Якщо інвестор не бажає переживати з приводу вкладених коштів, йому варто використовувати консервативні стратегії. Найнадійнішими пайовими інвестиційними фондами, серед яких слід вибирати в цьому випадку, є ПІФи облігацій, змішані, а також ПІФи фондів.

Важливо максимально використовувати перевагу фондів, яка полягає в повній інформаційній відкритості. Абсолютно всі бажаючі мають право проаналізувати інформацію про розмір капіталу фонду, поточні ціни його паїв, що проводяться інвестиційних операціях.

Не слід нехтувати правами пайовика. Важливо задавати питання щодо незрозумілих моментів співробітникам керуючої компанії.

Порада 2. Підвищуйте рівень власної фінансової грамотності

Звичайно, отримувати пасивний дохід хочеться кожному. Однак, щоб максимально збільшити прибуток, доведеться стати кваліфікованим інвестором.

Для цього необхідно безперервно отримувати нові знання, в тому числі за допомогою читання спеціалізованих книг. Важливо читати класиків у сфері інвестування, наприклад Кійосаки і Грехема. Чим вище↑ буде рівень знань, тим більше↑ шансів робити дійсно ефективні та прибуткові вкладення.

Корисно також використовувати в якості безкоштовних джерел цінної інформації статті нашого сайту. Наприклад, ось цю — "Фінансова грамотність - з чого почати вивчення самостійно".

Порада 3. Спостерігайте за ринковою ситуацією

Величезне значення має правильний вибір моменту для здійснення угод з паями. Важливо ставати пайовиком після максимального падіння вартості цінних паперів ПІФа. Не можна продавати їх після кожного зниження ціни.

Ринок циклічний, і періодично трапляються зниження вартості. Щоб отримати великий прибуток, є сенс вкладати кошти в ПІФи на максимально тривалий термін.

Порада 4. В обов'язковому порядку диверсифікуйте ризики

Щоб мінімізувати ризики, слід розподіляти капітал між кількома пайовими інвестиційними фондами і навіть різними керуючими компаніями.

Чим більше ПІФ входить до складу портфеля інвестора, тим нижче↓ ризик втратити більшу частину вкладених коштів.

Порада 5. Міняйте паї в разі наявності такої можливості

Найчастіше керуючі компанії надають своїм клієнтам право обмінювати паї своїх фондів. Якщо уважно стежити за ринком, правильно вибирати момент для такої операції, можна істотно збільшити одержуваний прибуток.

Досвідченим інвесторам завдяки таким діям вдається підвищити↑ річний прибуток приблизно на 15%.


Постійно дотримуючись поданих вище порад, можна домогтися збільшення прибутку і скорочення ризику. Це дозволить стати успішним інвестором.

FAQ - відповіді на часті питання

Приймаючи рішення інвестувати кошти в пайові інвестиційні фонди, новачки стикаються з необхідністю вивчити величезний обсяг інформації. При цьому часто виникає велика кількість питань. Щоб заощадити Ваш час, ми відповідаємо на найпопулярніші з них.

Питання 1. Куди інвестують капітал пайові інвестиційні фонди?

Пайові інвестиційні фонди використовують величезну кількість фінансових інструментів для отримання доходу.

Найчастіше прибуток ПІФи витягують з наступних сфер:

 • цінні папери, в першу чергу акції та облігації;
 • різні валюти;
 • змішане інвестування в різні сфери;
 • нерухомість;
 • індекси;
 • прямі вкладення в реальну економіку;
 • товари;
 • венчурні інвестиції;
 • хеджування;
 • кредитування;
 • інші фонди.

Таким чином, капітал пайових інвестиційних фондів може вкладатися в усі сфери, які здатні приносити дохід. Однак слід розуміти, що рівень ризику і прибутковості кожного ПІФа багато в чому залежить саме від використовуваного ним фінансового інструменту.

Наприклад, пайові інвестиційні фонди, які вкладають капітал в індекси (наприклад, РТС і ММВБ), відрізняються невисоким ризиком. У той же час венчурні фонди вкладають кошти пайовиків у ризиковані проекти. В результаті ймовірність втрати вкладених коштів виявляється досить висока ↑. Однак при успішності вкладень їх прибутковість може становити кілька сотень відсотків.

Ще одним досить ризикованим, але в разі успіху високоприбутковим варіантом інвестування є вкладення в стартапи. Під ними розуміють проекти, які знаходяться на етапі створення і вимагають досить серйозних вкладень. У разі удачі такі інвестиції можуть принести величезний прибуток.

Питання 2. Яку прибутковість можна отримати, вкладаючи гроші в пайові інвестиційні фонди?

Українським законодавством заборонено пайовим інвестиційним фондам доносити до потенційних клієнтів який-небудь рівень прибутковості. Вони не мають права використовувати в рекламі приблизні дані. Це пов'язано з тим, що далеко не завжди придбання паїв може виявитися прибутковим.

На ринку зустрічаються ситуації, коли власник капіталу інвестує кошти в надійний ПІФ, який протягом тривалого часу демонструє непоганий прибуток. Однак на ринку складається непроста ситуація, або дії керуючої компанії в певний момент часу виявляються неефективними.

В результаті вкладення в пайовий інвестиційний фонд не приносять бажаного доходу. Більш того, в деяких випадках можна втратити вкладені кошти і навіть понести збитки. Остання ситуація може складатися через те, що комісія за надані керуючої компанії послуги оплачується в будь-якому випадку, навіть якщо дохід не був отриманий.

Але не варто занадто сильно переживати. Представлена вище ситуація є досить рідкісною. На практиці в більшості випадків пайовики отримують бажаний прибуток. Більш того, деякі з них частину доходу направляють на придбання нових паїв.

Важливо розуміти, що заздалегідь передбачити точну прибутковість від вкладень в пайові інвестиційні фонди неможливо. Однак можна бути впевненим, що прибуток від ПІФів в будь-якому випадку буде вище за добу, ніж відсоток за банківськими депозитами.

Фахівці попереджають: не можна судити про можливу прибутковість вкладень в пайові інвестиційні фонди тільки за демонстрованою в минулому періоді прибутку. Немає ніяких гарантій, що висока прибутковість, що показується сьогодні, залишиться такою ж в майбутньому.

Законодавчо розмір прибутку нічим не регулюється. Він залежить від величезної кількості факторів, у тому числі від ринкової ситуації, використовуваних інструментів інвестування, а також строків, на які купуються паї.

Питання 3. Які особливості оподаткування ПІФа?

У законодавстві передбачено декілька податкових привілеїв для інвесторів, які прийняли рішення вкласти кошти в пайові інвестиційні фонди. Перш за все слід розуміти: не підлягають оподаткуванню доходи, одержувані ПІФами від угод, а також як дивіденди. Завдяки цьому власники паїв отримують своєрідний позитивний ефект в якості відстрочки по сплаті до бюджету.

Капітал пайового інвестиційного фонду не зменшується на величину податків. Кошти в повному обсязі залишаються в складі ПІФа і продовжують використовуватися для отримання прибутку. У кінцевому підсумку на тривалих періодах часу загальна прибутковість від вкладень капіталу істотно зростає.

Більш того, фізособи мають право розраховувати на інвестиційне податкове відрахування. Іншими словами, база з податку на доходи фізичних осіб зменшується↓, якщо інвестор володіє цінними паперами більше 3 років.

Це призводить до зростання привабливості довгострокових вкладень в ПІФи і різні цінні папери.

 • У випадку з цінними паперами, щоб отримати податкову пільгу, доведеться тримати у власності акції та облігації протягом мінімум 3 років. В результаті може бути загублений зручний момент для вигідного продажу.
 • У ситуації з вкладеннями в ПІФи їх паями доведеться володіти протягом цього ж періоду часу. Однак фонд при цьому буде здійснювати угоди у вигідні моменти. Крім того, такі операції оподаткуванню не підлягають.

Між оподаткуванням при володінні паями і безпосередньо цінними паперами також є істотні відмінності:

 • У випадку з прямими інвестиціями в акції й облігації податкова база розраховується виключно за завершеними операціями. При цьому, якщо з інших цінних паперів, які ще не продані, спостерігається зниження↓ вартості, на його величину неможливо зменшити суму для розрахунку податку.
 • Водночас при володінні паями розрахунки їх вартості проводяться виходячи з поточної величини капіталу фонду. Іншими словами, в ціні такого цінного паперу враховується як позитивна, так і негативна переоцінка. Зрештою оподатковувана база не підлягає спотворенню.

Ще одним приємним бонусом є можливість використовувати індивідуальний інвестиційний рахунок.

Єдиною проблемою для власників капіталу при цьому є те, що далеко не всі брокерські компанії дозволяють купити паї зі свого рахунку. Однак сьогодні активно ведеться робота зі створення спеціалізованого сервісу для проведення таких угод.

Таким чином, інвестор отримує цілий ряд податкових переваг при вкладенні грошових коштів в пайові інвестиційні фонди.

Серед головних плюсів:

 • відсутність оподаткування всередині ПІФа, а також одержуваних дивідендів;
 • відсутність необхідності платити податок при володінні паями протягом 3 років;
 • можливість використання індивідуального інвестиційного рахунку.

Переваги ПІФів

 • Професійне управління капіталом є найголовнішою перевагою пайових інвестиційних фондів. Більшість пайовиків не мають знань, навичок або можливості самими торгувати на фінансових ринках. Тому виникає необхідність віддавати свій капітал в управління професіоналам (принаймні, в теорії), які продумають, оцінять, проаналізують і зроблять відповідні дії за вас.
 • Диверсифікація - одна з відмінних рис ПІФів. Інвестуючи в ПІФи, інвестори вкладають одночасно в безліч різних фінансових інструментів. Самі б приватні інвестори навряд чи б вклали свій капітал в таку велику кількість активів. Але важливо пам'ятати, що ризик втрати зменшується при збільшенні кількості інструментів у вашому портфоліо. Таким чином, грубо кажучи, чим більше портфоліо, тим менше ризик втрати грошей. Адміністрація пайового інвестиційного фонду зацікавлена застрахувати капітал за допомогою придбання різних цінних паперів з різних галузей.
 • Ціна за транзакцію значно зменшується з Піфом. Фонди виробляють багато операцій з придбання та продажу; для індивідуального інвестора або спекулянта такий обсяг операцій обійшовся б дорого, а для ПІФів такий обсяг прийнятний через великі обороти.
 • Конвертованість дозволяє вам продати ваш пай і отримати ваші гроші в будь-який момент.
 • Простота ПІФів робить їх досить привабливим фінансовим інструментом для багатьох інвесторів. Вибір ПІФів в Україні великий; мінімальний внесок порівняно малий, і не вимагає багато зусиль для вступу (паспорт, код і вперед).

Недоліки пайових інвестиційних фондів

 • Аналітики фонду повинні в теорії вибирати найбільш підходящі акції. Але, на жаль, трапляється, що "аналітики" фондів розбираються у фінансових ринках гірше інвесторів. На жаль, не всі ПІФи прибуткові. Але незалежно від вашого прибутку, Фонд свою комісію отримує в будь-якому випадку.
 • Так як метою ПІФу є прибуток, очевидно, що кожен пайовий інвестиційний фонд несе витрати і ризики. Витрати на ПІФ включають в себе багато статей крім комісії.
 • Часто буває, що зростання вартості частини активів знижується іншими фінансовими інструментами в Піфі. Зниження загальної вартості активів за рахунок диверсифікації — або недостатнє зростання) - цілком можливий результат. Оскільки адміністрація Фонду намагається не втратити капітал, сильне зростання певних цінних паперів не так помітний через велике портфоліо.
 • Прибуток від пайових інвестиційних фондів оподатковується. Так що в деяких випадках виходить прибутковіше продати пай ніж отримати прибуток від Фонду.

Висновок + відео

Пайові інвестиційні фонди є привабливим інструментом для інвестування. Щоб отримувати максимальний дохід і мінімізувати ризики, слід в першу чергу уважно вивчити теоретичну інформацію.

Ми бажаємо всім читачам "БізнесКіт.сом" успіхів на фінансовому ринку! Нехай будь-які вкладення в пайові інвестиційні фонди принесуть максимальний прибуток.

Залишилися питання? Пишіть їх в коментарях нижче. Ваші питання не залишаться без відповіді!

Якщо вам сподобався матеріал - не забудьте поділитися ним в соціальних мережах зі своїми друзями. До нових зустрічей!


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити