Як новачкам торгувати на фондовій біржі

Торгівля на біржі - один зі способів примножити особистий капітал. Воррен Баффетт заробив на інвестуванні в акції понад 120 млрд. доларів. Джордж Сорос - понад 8 мільярдів. Раніше для купівлі акцій потрібно було приходити на біржу фізично, а добувати інформацію про компанії, що торгуються на біржі, було складно. Сьогодні торгівля цінними паперами доступна онлайн практично кожному, а отримати повну інформацію про публічну компанію, яка вас цікавить, можна за декілька хвилин.

У цій статті редакція BiznesCat.com розгляне основи торгів на біржі.

Читайте також статтю по темі - "Трейдер - це хто і чим займається".

З чого почати торгівлю

Приходити на ринок без знань - небезпечно, це може призвести до втрати грошей. Для початку варто вивчити матчастину. Для цього читайте літературу за темою і дивіться вебінари. Наступний етап - відповісти на три запитання:

 • Мета: "Навіщо я хочу почати інвестувати на біржі?".
 • Час: "Чи є у мене вільний час, щоб розібратися в темі?"
 • Гроші: "Чи є у мене вільний капітал для початкових вкладень?"

Відповіді на них дадуть роздоріжжя, якими піде новачок.

Детальніше про заробіток на біржі читайте в окремій статті.

Якщо є час і гроші, але немає мети - значить потрібно з нею визначитися, щоб розуміти, заради чого ви зібралися торгувати. Цілі можуть бути різними:

 • Зробити трейдинг своєю професією.
 • Створити пасивний дохід не менше 5/25/50 тисяч гривень на місяць.
 • Накопичити на квартиру, машину, освіту дітей.

Що чіткіше сформульовано мету інвестицій, то простіше визначитися з подальшими діями.

Якщо немає грошей для старту, почніть з опису своїх доходів і витрат. Опишіть їх, занесіть у таблицю і подумайте, що можна зробити - можливо, вийде відмовитися від частини необов'язкових витрат? Якщо ж причина відсутності заощаджень у низькому доході, насамперед радимо вирішувати саме цю проблему. Наприклад, попросити підвищення на роботі, або пройти підвищення кваліфікації для нової, більш високооплачуваної позиції.

Якщо немає часу занурюватися в тему, підійде варіант купівлі продуктів довірчого управління, пайових інвестиційних фондів, БПІФ або стратегій довірчого управління. Працює це так: людина передає гроші компанії з професійними інвесторами, які розміщують гроші на ринку, намагаючись заробити дохід клієнту.

Перевага в тому, що клієнт не витрачає час і нерви, а отримує пасивний дохід, але за управління грошима інвестор платить комісії. Також, жодна керуюча компанія не може гарантувати прибутковість, навіть професіонали можуть показати збитки, до цього важливо бути готовим.

Про те як заробити на Форекс, читайте в нашій статті.

Як почати торгівлю на біржі

Якщо довірче управління не підходить і хочеться спробувати самому - потрібно отримати доступ до біржових торгів. Це робиться онлайн через посередника - брокера.

Брокер - це фінансова організація зі спеціальною ліцензією. Часто брокером є банк, іноді це окрема організація.

Брокерів на ринку багато, один інвестор може мати хоч 10 брокерських рахунків у різних компаніях.

Відкрийте рахунок

Є два варіанти, як це зробити:

 • Прийти в офіс компанії з необхідними документами.
 • Відкрити рахунок на сайті брокера або його партнера.

Переведіть гроші

Це робиться за допомогою банківської картки, банківського переказу або у відділенні брокера. Найкращий варіант - банківський переказ, тому що за нього зазвичай не стягується комісія і він проводиться онлайн.

Встановіть торговий термінал

Це програма, через яку здійснюються угоди. Найпростіший варіант - мобільний додаток, такі рішення зараз є майже у кожного брокера. Більш "просунутий" варіант - торговий "термінал" для комп'ютера - у ньому більше функцій, більше можливостей для налаштування інтерфейсу.

Виберіть актив для вкладень

На біржах є декілька ринків, серед яких: фондовий, строковий, валютний, грошовий і товарний. Більшість починає свій шлях в інвестиціях з інструментів фондового ринку, на якому торгуються базові інструменти - акції, облігації, фонди.

Облігації - борговий інструмент з, як правило, заздалегідь відомою прибутковістю до погашення. По суті, компанія бере гроші в борг у інвесторів, а потім потроху виплачує цей борг.

Акції - цінний папір, який дає право брати участь в управлінні компанією та отримувати частину її прибутку у вигляді дивідендів, якщо компанія буде їх виплачувати. Також акції можна продати, якщо їхня ціна зросла з моменту купівлі.

ETF (Exchange-Traded Funds) і БПІФи - інвестиційні фонди, частки в яких торгуються на біржі. Фонд - це готовий портфель із цінних паперів, складений професіоналами. Фонди бувають різними - як для обережних інвесторів, так і для більш "сміливих".

Різні активи передбачають різний рівень ризику. Тому перед купівлею цінних паперів важливо визначити свій ризик-профіль.

Купіть папери

Заявки на купівлю або продаж надсилають онлайн, також брокери приймають торгові доручення телефоном. Останній спосіб - найповільніший і найнезручніший.

Торгівля через інтернет ведеться за допомогою торгового терміналу або додатка. Термінал встановлюється на комп'ютер або на смартфон. 

Скільки можна заробити на біржі

Дохід залежить від стратегії та обраних інструментів.

Акції великих компаній у середньому можуть приносити 12-17% на рік з урахуванням дивідендів. Папери невеликих компаній приносять більше, але ризики там вищі.

Прибутковість ETF і біржових ПІФів залежить від активів, які в них входять: акції, облігації, товари.

Збільшити прибуток допомагають спеціальні податкові пільги для приватних інвесторів. Наприклад, пільги для власників індивідуальних інвестиційних рахунків (ІІР).

Як торгувати на біржі новачкові - запам'ятати + відео

 • Не чекайте на швидкий прибуток.
 • Спочатку інвестуйте невеликі суми.
 • Не плутайте інвестування та спекуляції.
 • Стежте за комісіями.
 • Диверсифікуйте вкладення, купуйте різне.
 • Не засмучуйтеся через помилки.

Читайте також статтю по темі - «Як грати на біржі і вигравати».


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити