Зміст[Сховати]

Вітаємо читачів BiznesCat.com! У цій статті я розповім, як купувати і продавати акції компаній, де можна купити акції фізичній особі для отримання дивідендів, як приватному інвестору купувати акції на біржі і заробляти.

Прочитавши публікацію від початку і до кінця, ви також дізнаєтеся:

 • як відбувається купівля та продаж акцій онлайн;
 • скільки потрібно грошей, щоб придбати акції;
 • як вигідно продати або купити акції.

Крім того, в статті ви знайдете поради та рекомендації по операціях з акціями для початківців інвесторів, а також відповіді на найпопулярніші питання.

Отже, поїхали!

Як купити акції

Навіщо купувати акції компаній ?‍♂️

Вкладення в акції виступають доступним кожному варіантом, який дозволяє отримувати пасивний дохід у вигляді дивідендів і/або прибуток за рахунок зростання ціни акцій і, в кінцевому підсумку, знайти фінансову незалежність.

Для отримання доходів від акцій зовсім не обов'язково бути професіоналом в сфері трейдингу, досить мати тверезий погляд на ринкову ситуацію і невелику суму грошових коштів для початкових вкладень.

Акції можуть виступати в якості фінансової подушки безпеки, а також варіанту, що допомагає зберігати і примножувати капітал. Якщо зрозуміти принципи роботи розглянутого інструменту, можна набути впевненості у власному майбутньому і дозволити собі багато з того, про що раніше навіть не мріяли.

Однак почати заробляти не вдасться, якщо вірити в міфи, які гуляють в суспільстві щодо біржової торгівлі.

Основні помилки, в які вірить величезна кількість українців:

 • торгівля на біржі являє собою звичайну лотерею, покликану обманювати чесних громадян;
 • брокери є шахраями (про те, хто такий брокер і чим він займається, читайте в нашій статті);
 • трейдинг є дуже складним процесом і підходить далеко не всім;
 • щоб купувати акції, потрібен величезний капітал;
 • всі цінні папери з високим рівнем доходу вже давно розкуплені.

Сьогоднішньою публікацією ми постараємося в тому числі розвіяти представлені вище міфи.

Перш за все, важливо позбутися від головної помилки, що акції являють собою тільки обман і шахрайство. Звичайно, недобросовісних осіб на ринку акцій досить багато. Однак їх чимало і в будь-якій іншій сфері, яка стосується грошей.

Якщо працювати виключно через біржі, а також брокерів, у яких є ліцензії, можна звести до мінімуму ймовірність шахрайства. На щастя, вже минули часи фінансових пірамід.

Насправді більшість українців бояться бірж через непорозуміння. Вони плутають їх з Інтернет-казино та іншими сервісами, які призначені для виманювання грошових коштів у населення.

Більш того, в мережі дійсно працює чимала кількість так званих брокерів, які обіцяють нечувану щоденну прибутковість і стверджують, що існують беззбиткові стратегії, які можна придбати за невелику плату.

Однак будь-яка фінансово грамотна людина без клопоту розпізнає серед реальних компаній шахраїв. Для цього достатньо знати основні ознаки недобросовісних компаній: обіцянки величезного доходу, відсутність реального юридичної адреси, а також справжніх контактів для зв'язку.

Також важливо розібратися з непередбачуваністю зміни курсу. Така думка помилкова. Звичайно, акції відрізняються високим ступенем волатильності, тобто їх вартість може змінюватися досить різко. Але слід враховувати кілька обставин:

 1. занадто різка зміна вартості акцій буває досить рідко;
 2. грамотні інвестори завжди знають, яким чином скоротити↓ рівень ризику.

Таким чином, називати акції грою в рулетку як мінімум некоректно. Шанси виграти в лотерею мінімальні і абсолютно не залежать від гравця. На біржі при грамотному підході прибутковість цілком реально контролювати. Інвестор при цьому може самостійно управляти співвідношенням прибутковості і ризику.

Всі інвестори повинні пам'ятати, що вкладення в акції розраховані виключно на довгостроковий період. Якщо метою власника капіталу є швидке збільшення суми вкладених коштів, на ринок цінних паперів виходити не має ніякого сенсу.

Цей варіант підходить тим, хто має намір заробити протягом приблизно 2-3 років. В ідеалі вкладати гроші в ринок цінних паперів потрібно не менше ніж на 5-10 років.

Вартість акцій відрізняється стійкою тенденцією до зростання. Однак це можна побачити тільки на довгострокових таймфреймах. Протягом року капітал може просідати, тобто скорочуватися досить істотно. Але з часом акції надійних емітентів в будь-якому випадку виростуть↑ в ціні.

 • Кошти, вкладені на банківський депозит, завжди втрачають свою вартість за рахунок дії інфляції.
 • У той же час інвестиції в акції практично ніколи в рамках довгострокового періоду не скорочуються.

Важливо також поговорити і про складнощі таких вкладень. Звичайно, інвестиції в цінні папери істотно важчі, ніж просте відкриття банківського депозиту. Однак зовсім не обов'язково мати спеціалізовану освіту. Для заробітку на акціях досить розбиратися в дії ринкового механізму.

? Про депозити в банках читайте в нашій окремій статті.

Як відбувається купівля та продаж акцій фізичними особами ? ?

Найважливішими процесами, які регулюють існування фінансового ринку, є угоди з купівлі та продажу. Саме вони дозволяють ринку розширюватися, а його учасникам – отримувати дохід.

Придбання та реалізація акцій здійснюються на фондовому ринку, який являє собою сукупність бірж – організацій, що забезпечують можливість здійснювати операції з цінними паперами. Про фондовий ринок: що це таке і як відбувається торгівля цінними паперами - є окрема стаття. Радимо її прочитати.

Будь-яка приватна (фізична) особа може купувати і продавати акції. Однак безпосередньо на біржі їм це робити заборонено. Тому доведеться співпрацювати з посередником – брокерською компанією. Така організація повинна мати необхідне обладнання, а також ліцензію професійного учасника фінансового ринку.

Для початку співпраці доведеться укласти спеціальний договір, після його підписання клієнту відкривається 2 рахунки:

 1. Рахунок депо в депозитарії. Ця організація займається зберіганням і обліком куплених акцій. Саме тут знаходяться відомості про належні клієнту цінні папери.
 2. Грошовий рахунок у брокера використовується для проведення розрахунків за операціями на біржі. Поповнення такого рахунку здійснюється банківським переказом, в тому числі з карти, або оплатою через електронні платіжні системи.

Коли кошти внесені на рахунок, відкритий у брокера, необхідно завантажити на комп'ютері спеціальну торгову програму, яка називається термінал. Цих дій вже достатньо, щоб почати торгувати акціями в режимі онлайн.

 • Для придбання цінних паперів необхідно віддати в торговому терміналі наказ на покупку за заданим курсом. Коли на біржі складеться ситуація, яка задовольняє необхідним інвестору умовам, угода укладається. У цей момент з рахунку клієнта у брокера списуються грошові кошти на користь продавця акцій. При цьому в депозитарії перереєстровуються права власності на придбані цінні папери.
 • Для продажу акцій в терміналі необхідно віддати відповідний наказ. Угода буде здійснена, коли на ринку складеться задовольняє умовам наказу ситуація. При цьому грошові кошти будуть списані з рахунку покупця і переведені на ваш брокерський рахунок. У депозитарії ж також відбудеться перереєстрація прав власності на користь нового власника акцій.

Скільки буде потрібно грошей, щоб купити акції ?

Існує думка, що для отримання стабільного доходу від акцій необхідно вкласти кілька мільйонів грн. Однак таке судження помилкове.

Можна почати з суми приблизно 20-40 тисяч грн. Таких вкладень цілком достатньо, щоб приступити до торгівлі акціями.

До речі, деякі брокери надають доступ на біржу вже за умови внесення 2-4 тисяч грн. Такої суми достатньо, щоб купити кілька сотень акцій, у тому числі досить великих емітентів.

Де купити акції - ТОП-4 популярних способи ?

Більшість інвесторів не задаються питанням, де можна купити акції. Вони діють виключно через біржу, не замислюючись про інші варіанти. Тим не менш, існує кілька способів купити акції. Будь-кому, хто хоче заробляти таким способом, буде незайвим знати їх.

Спосіб №1. На біржі

За своєю суттю біржа дуже схожа на будь-який товарний ринок. Основна відмінність сучасних бірж полягає в тому, що торгівля в більшості випадків ведеться через Інтернет. В іншому є чимало подібностей: великий вибір інструментів для покупки, різноманітність учасників ринку, представники великої кількості країн.

Купуючи акції на біржі, інвестор розраховує виключно на свої досвід і знання. Існує можливість купити тут як акції перспективних компаній, так і фінансові інструменти, які не мають ніякого потенціалу і цінності.

Спосіб №2. Безпосередньо у емітента

Емітентом називають організацію, яка здійснила випуск акцій. Виробничі компанії, інвестиційні фонди, а також державні структури мають право займатися реалізацією своїх цінних паперів безпосередньо, не вдаючись до допомоги брокера.

Важливо розуміти, що при такому продажу акцій їх вартість є фіксованою. Тому чекати або просити зниження вартості не має сенсу.

Спосіб №3. У банківській організації

Багато банків займаються продажем акцій, незважаючи на те, що це не є основним видом їх діяльності. Найчастіше такі організації займаються реалізацією власних активів. Але іноді вони надають послуги з продажу і стороннім компаніям.

Спосіб №4. У приватних інвесторів і компаній

Початківцям інвесторам професіонали не рекомендують купувати акції на позабіржовому ринку. Без наявності певного досвіду це може виявитися занадто ризиковано.

Нерідко спроби заощадити на послугах брокерських компаній можуть закінчитися сумно. Особливо високий↑ рівень ризику при спробі зробити покупку у приватної особи.

 • По-перше, такі угоди суперечать чинному законодавству.
 • По-друге, можна купити підроблені акції або і зовсім цінні папери неіснуючих в реальності компаній.

Щоб було легше порівняти представлені вище способи покупки акцій, основні їх особливості ми наводимо в таблиці нижче.

Таблиця: "Основні особливості різних варіантів придбання акцій"

Спосіб покупки Рівень ризику шахрайства Особливість
1) на біржі Мінімальний, так як тут торгуються акції тільки перевірених емітентів Будуть потрібні певні знання або допомога професіоналів
2) безпосередньо у емітента Якщо ретельно перевірити емітента, ризики відсутні Вартість акцій фіксована
3) у банку Ризиків практично немає Вибір цінних паперів для покупки обмежений
4) у приватних інвесторів і компаній Максимальний Найчастіше угоди йдуть в розріз із законодавством

Як купити акції приватній (фізичній) особі - 7 основних етапів ?

Купуючи акції, інвестори стають співвласниками компанії, що випустила їх, і отримують права на частину її доходу і майна. Але не варто думати, що однієї тільки угоди на покупку досить, щоб почати отримувати прибуток або дохід від дивідендів.

Ніхто не може дати гарантії, що придбання акцій виявиться вигідним. Існує ймовірність, що емітент збанкрутує або почне продавати своє майно, щоб розрахуватися за боргами.

Щоб мінімізувати ризики, доведеться проводити ретельний аналіз ринкової ситуації. Також скоротити ризик втрати вкладених коштів дозволяє придбання виключно акцій стабільних великих світових організацій, які діють на ринку велику кількість часу.

Ідеальним варіантом для інвестицій є цінні папери так званих блакитних фішок, для яких характерно наступне:

 • не завжди високий, але стабільний прибуток;
 • волатильність на досить низькому рівні;
 • висока↑ ліквідність – в будь-який час такі акції можуть бути з легкістю продані.

Щоб звести ризики від покупки акцій до мінімуму, ми рекомендуємо використовувати представлену нижче інструкцію. Вона також допоможе уникнути помилок, які роблять більшість новачків.

Етап 1. Оцінка наявних фінансових ресурсів

Щоб приступити до торгівлі акціями, в першу чергу потрібно відкрити брокерський рахунок. Зробити це неможливо без внесення початкового капіталу.

Кожен брокер самостійно розробляє умови відкриття рахунків. Одні вимагають внесення суми не менше 4 тисяч грн, у інших для початку роботи буде потрібно не менше 40 тисяч грн. Незалежно від того, яка сума буде вкладена, всі ці кошти можна буде використовувати для придбання акцій.

Інвестор повинен розуміти, що для отримання відчутного прибутку знадобиться велика сума вкладень. Прибутковість завжди вимірюється у відсотках від інвестованої суми. Відповідно, чим більший капітал вкласти, тим більше вдасться заробити. Однак і ризик збільшується↑ пропорційно величині прибутку.

⚠ Фахівці попереджають: не можна вкладати в акції останні кошти, тобто гроші, які необхідні для оплати обов'язкових витрат. Якщо порушити це правило, можливе істотне зниження рівня життя. Торгівля акціями являє собою довгострокове інвестування. Про вкладені кошти доведеться забути на тривалий термін. Відповідно вони не повинні знадобитися в найближчому майбутньому.

Вкладаючи гроші в акції, власник капіталу розраховує на отримання 2-х видів доходу:

 1. Дивіденди являють собою частину прибутку, яку емітент розподіляє між акціонерами. Не всі компанії виробляють подібні виплати. Більш того, періодичність їх регулюється самою організацією. Одні компанії здійснюють виплати щоквартально, інші щорічно або ще рідше. Деякі керівники компаній обіцяють виплату дивідендів. Але під впливом певних обставин відмовляють у ній. Це можуть бути недостатня прибуток або інші проблеми в компанії.
 2. Капіталізація, тобто підвищення↑ курсу акцій. Досвідчені інвестори, купуючи акції, не надто сподіваються на виплату дивідендів. Вони прагнуть заробляти саме за рахунок збільшення капіталізації, яка відбувається при зростанні вартості активів компанії.

Вкладаючи капітал в Акції, необхідно враховувати, що навіть світові лідери далеко не завжди показують позитивну прибутковість. Тому інвестори в обов'язковому порядку повинні дотримуватися принципів диверсифікації, тобто розподіляти свої кошти між різними цінними паперами. ? Читайте окрему статтю з цієї теми - «Диверсифікація: що це таке простими словами».

Етап 2. Вибір торгової стратегії

Залежно від того, як надовго вкладаються грошові кошти, виділяють кілька груп інвестицій:

 • довгострокові - здійснюються на 5-10 років;
 • середньострокові - на 2-3 роки;
 • короткострокові - на 1-2 роки або навіть менше.

Крім того, є інвестори, які примудряються заробляти на хвилинних і миттєвих коливаннях курсу. Таких трейдерів зазвичай називають скальперами.

Однак навіть у тих випадках, коли інвестор приходить на ринок виключно заради експерименту і збирається працювати за допомогою керуючих, він повинен розуміти основні механізми дії ринку, вивчити базову термінологію.

Існує величезна кількість книг, а також інформаційних матеріалів в Інтернеті, які присвячені торгівлі акціями. Вони допоможуть розібратися в основах заробітку на цінних паперах і досягти успіху в цій справі.

Величезне значення для отримання доходу має правильний вибір стратегії. Фахівці рекомендують новачкам вкрай обережно торгувати акціями, вибираючи тільки цінні папери найбільш стабільних компаній.

Читайте також нашу статтю про торгові стратегії Форекс.

При цьому найрозумнішим рішенням є робота з досвідченим посередником. Професіонали краще розбираються в тому, як грамотно диверсифікувати ризики і на скільки частин розділити капітал, щоб інвестиції були максимально ефективними.

Етап 3. Вибір брокера

Брокером називають фінансову організацію, яка діє на ринку від імені Клієнта. У деяких випадках такі функції можуть виконувати банки, але найчастіше посередницькі послуги надають окремі організації, що мають вузьку спеціалізацію.

Приватним інвесторам заборонено безпосередньо здійснювати операції на біржі. Тому їм не обійтися без брокера.

Брокерська компанія виконує цілий ряд важливих функцій:

 • купівля-продаж цінних паперів, укладання контрактів;
 • реєстрація клієнта на біржі;
 • облік активів інвесторів;
 • ведення угод, передача відомостей про ситуацію на ринку;
 • формування звітів про операції, а також рухах акцій;
 • брокер виступає в якості податкового агента своїх клієнтів.

Саме від правильного вибору брокерської компанії багато в чому залежить прибутковість, а також спокій інвестора. При співпраці з надійними посередниками істотно скорочується рівень ризику.

Деякі компанії на вибір клієнту пропонують кілька тарифів, наприклад:

 • самостійна торгівля;
 • трейдинг з підказками;
 • торгівля за допомогою фінансових аналітиків;
 • фіксована комісія за кожну угоду.

? Важливо враховувати той факт, що надійні брокери ніколи не залучають клієнтів, вказуючи конкретний розмір прибутку. Тому, якщо інвестор бачить рекламу з обіцянками до 100% прибутковості на тиждень, швидше за все, він зіткнувся з шахраями.

Етап 4. Укладення договору

Якщо інвестор бажає захистити власний капітал, йому обов'язково слід укласти договір у письмовій формі. В ідеалі угода підписується в офісі брокерської компанії.

Хоча на сьогоднішній день велика частина договорів укладається через Інтернет, власники великих капіталів воліють з цією метою відвідувати відділення організації.

Коли договір буде підписаний, а рахунок у брокера відкритий, залишиться зарахувати на нього кошти і приступити до торгівлі акціями. Всі подальші дії інвестора визначаються виключно обраним ним тарифом і стратегією.

Етап 5. Встановлення та налаштування торгового терміналу

Щоб продати або купити акції онлайн, необхідно встановити на комп'ютер або мобільний пристрій спеціалізоване програмне забезпечення, зване торговим терміналом.

Більшості новачків вдається без зусиль розібратися в доступному інтерфейсі. Однак перш ніж приступити до торгівлі реальними грошима, варто потренуватися на демо-рахунках.

Етап 6. Аналіз і прогнозування вартості акцій

Коли попередні кроки пройдені, залишається покладатися на власні знання і навички. Якщо їх недостатньо, є сенс використовувати підказки досвідчених трейдерів.

Важливо розуміти: в процесі торгівлі акціями не варто покладатися виключно на інтуїцію. Початківцям інвесторам можуть також перешкодити зайва впевненість, а також езотерика.

Навіть професіонали при торгівлі акціями практично ніколи не покладаються на чуття. Вони здійснюють угоди виключно відповідно до проведеного ними аналізом і математичними прогнозами.

Етап 7. Купівля акцій

Фахівці дають універсальну пораду, яка підходить всім інвесторам-початківцям: вкладати кошти слід тільки в акції надійних емітентів. Досить вибрати приблизно 5-7 компаній і розподілити капітал між їх цінними паперами.


Якщо точно дотримуватися представленої вище поетапної інструкції, можна досить просто освоїти торгівлю акціями і уникнути цілого ряду помилок. Також експерти рекомендують дотримуватися правила, яке допомогло заробити величезній кількості інвесторів: чим простіше використовувана стратегія, тим вище↑ рівень її надійності.

? Радимо вам прочитати нашу статтю про те, як заробляти на біржі гроші новачкові.

Як і де продати акції - особливості продажу + порядок угоди?

Щоб отримувати дохід від акцій, недостатньо просто купити їх. Величезне значення має грамотна їх продаж. Щоб здійснити операцію з максимальною вигодою, будуть потрібні певні знання.

6.1. Особливості проведення операції

Одним з найважливіших параметрів, що впливають на угоду з продажу акцій, є спосіб їх покупки. Він визначає, яким чином буде проводитися операція з продажу.

1) Реалізація акцій, які були отримані в ході приватизації

Такі акції купувалися в 90-ті роки. Продати їх можна, скориставшись допомогою посередників, в якості яких можуть виступати перекупники і брокери.

 • Перекупниками зазвичай є приватні особи, які купують акції з метою подальшого їх перепродажу. Такий варіант є самим невигідним, так як перекупники зазвичай дають мінімальну суму за купуються цінні папери.
 • Продаж через брокерів підходить тим, у кого є досить велика кількість акцій, а також власникам високоліквідних цінних паперів. Звертаючись до таких посередників, можна розраховувати на продаж за ринковою вартістю.

2) Реалізація акцій, придбаних через брокера

Якщо акції були куплені класичним способом, тобто за допомогою брокера, їх власник зазвичай має загальне уявлення про принципи роботи фондового ринку, а також є власником брокерського рахунку.

У такій ситуації найкраще дочекатися зростання↑ курсу акцій і тільки після цього продати їх.

Власникам акцій брокерські компанії пропонують різне програмне забезпечення, а також додатки для мобільних пристроїв, які допомагають відстежувати курс і самостійно здійснювати операції з акціями в режимі онлайн.

6.2. Де продаються акції

Найбільш часто використовуваним майданчиком для продажу акцій є фондова біржа. Щоб здійснювати операції тут, потрібно розуміння особливостей процесу торгів, починаючи від факторів, що впливають на курс цінних паперів, і, закінчуючи покроковим керівництвом з продажу акцій. Якщо не вивчити заздалегідь цю інформацію, отримання прибутку від продажу виявиться практично неможливим.

Якщо знань для самостійного проведення угод недостатньо, можна звернутися за допомогою до інвестиційних компаній. Але слід мати на увазі, що здійснення угоди в цьому випадку є багатоетапним процесом. Тому воно вимагає досить великої кількості часу. Фахівці не рекомендують використовувати цей варіант тим, чиї акції користуються популярністю на біржі, так як там їх вдасться реалізувати за ринковим курсом.

6.3. Процедура продажу

Порядок здійснення угоди визначається тим, який спосіб буде використаний для продажу акцій.

1) Продаж через брокерську компанію

Щоб без особливих проблем провести операцію з продажу акцій, більшість їх власників вдаються до допомоги брокерських компаній.

У цьому випадку угода включає в себе наступні етапи:

 1. укладення договору на надання брокерських послуг;
 2. підписання угоди з депозитарієм;
 3. переказ акцій з рахунку їх власника на рахунок брокера. При цьому, якщо зберігання цінних паперів здійснюється у емітента, необхідно скласти передавальне розпорядження;
 4. заповнення заявки на переказ цінних паперів в особистому кабінеті торгового терміналу, що використовується для управління активами;
 5. реалізація цінних паперів;
 6. отримання грошових коштів в касі брокерської компанії або переказом на банківський рахунок (здійснюється найчастіше в 1-ий робочий день, який слідує за днем проведення розрахунків, але не пізніше, ніж через 4 дні).

Важливо розуміти, що за брокерські послуги доведеться платити комісію.

2) Продаж без використання послуг брокера

Продаж акцій без брокерських послуг здійснюється в кілька етапів:

✔ На першому етапі необхідно підтвердити право власності на цінні папери.

Для цього доведеться зробити кілька дій:

 1. звернутися до власника реєстру, в якості якого може виступати емітент або реєстратор;
 2. запросити виписку за рахунком акціонера, яка містить інформацію про кількість акцій у їх власника;
 3. отримати затребувані документи протягом 3 робочих днів з дня направлення запиту.

Важливо пам'ятати, що виписка оформляється станом на певну дату. Тому такий документ має обмежений термін дії.

✔ На другому етапі переоформляються права власності. Щоб зробити це, необхідно звернутися в 2 інстанції: до реєстратора і до нотаріуса. Для проходження процедури перереєстрації, власник цінних паперів в обов'язковому порядку повинен мати при собі документ, що підтверджує його особу.

✔ На третьому етапі відбувається оформлення угоди, яке включає в себе наступні кроки:

 1. оформлення договору купівлі-продажу між власником акцій і приватною особою;
 2. переуступка прав володіння на цінні папери;
 3. викуп акцій з передачею грошових коштів у сумі, зазначеній у договорі.

6.4. Як продати акції з максимальною вигодою - поради експертів

Щоб процедура продажу акцій виявилася максимально вигідною, необхідно слідувати ряду порад:

 1. Відповідально підійдіть до вибору посередника. Слід не тільки вивчити умови проведення угоди і вартість послуг, а й проаналізувати репутацію компанії.
 2. Запросіть регулярне направлення звітів про всі здійснювані з акціями операції, а також про стан рахунку.
 3. В обов'язковому порядку проводите сплату податку з отриманого доходу. Якщо не робити цього, великий ризик втрати всього прибутку за рахунок штрафних санкцій з боку ИФНС.

Основною рекомендацією для новачків, яку дають світові аналітики є ставка на довгострокові інвестиції, а не на регулярні операції з продажу акцій.

Також величезне значення має самостійне відстеження ринкової ситуації і аналіз ліквідності наявних активів. Регулярні записи інформації дозволяють робити максимально точні прогнози щодо зростання або зниження курсу акцій.

6.5. Продаж акцій напередодні дивідендного відсічення

Дивідендним відсіченням називають дату, коли збори акціонерів емітента акцій приймає рішення про те, хто має право на отримання частини його прибутку у формі дивідендів.

Важливо запам'ятати, що вигода від продажу наявних цінних паперів мало відрізняється, якщо робити її напередодні дивідендної відсічення або після неї.

У більшості випадків вже на наступний день після виплати дивідендів курс акцій знижується саме на величину виплат за одну акцію.

 • Продаючи акції напередодні дивідендного відсічення, інвестор отримує всю їх вартість відразу.
 • Якщо ж вирішено здійснити операцію після цієї дати, частина суми буде отримана відразу від покупця, а інша частина у вигляді дивідендів.

Поради та рекомендації щодо купівлі та продажу акцій для інвесторів-початківців ?

Початківці інвестори неминуче роблять при покупці і продажу акцій ряд помилок. Щоб уникнути їх, слід прислухатися до порад і рекомендацій професіоналів. Нижче представлені найпопулярніші з них. Вони допоможуть мінімізувати↓ рівень ризику, максимізувати ↓ прибутковість, зберегти і примножити вкладений капітал.

Порада 1. Пам'ятайте, що акції-один з найвигідніших інструментів інвестування

Це навіть не порада, а просто констатація факту.

Джеремі Сігел вивчав середньорічну прибутковість різних фінансових інструментів з 1802 по 2012 рік. В результаті він з'ясував, що їх середня прибутковість на рік становила б:

 • по акціях - 8,1%;
 • за облігаціями - 5,1%;
 • за векселями - 4,2%;
 • по золоту - 2,1%.

У 96% випадків прибутковість акцій випереджала облігації, що випускаються на 20 років, і в 99% відсотках – облігації, що випускаються на 30 років.

Порада 2. До купівлі-продажу акцій слід приступати тільки тоді, коли є впевненість у повній готовності до цього процесу

Інвестор повинен бути готовий до вкладень в акції в першу чергу психологічно. Крім того, буде потрібно підготувати певний капітал для вкладень.

Інвестувати слід тільки грошові кошти, які не будуть потрібні протягом 5-10 років. Якщо порушити дане правило, виникнуть додаткові причини для емоційної нестабільності.

Не варто забувати, що курс акцій рухається циклічно. Вартість їх то падає↓, то зростає↑. Падіння може бути нижче рівня, на якому була проведена покупка. При цьому якщо відсутня термінова необхідність в грошових коштах, інвестор може спокійно перенести тимчасове скорочення капіталу.

Якщо ж подібні умови вас не влаштовують, є бажання отримати великий прибуток швидко, слід відкласти вкладення в акції до тих пір, поки не буде вироблено правильне мислення інвестора.

Порада 3. Навчіться керувати власними емоціями

Для інвесторів величезне значення має вміння управляти власними емоціями. У процесі вкладення в акції недозволено покладатися на емоції та інтуїцію. Будь-які рішення на ринку повинні прийматися виключно на підставі холодних математичних і логічних розрахунків.

Важливо позбутися від паніки і страхів. Не можна дозволяти їм опановувати інвестором в процесі прийняття рішень. Статистика підтверджує, що приблизно в 90% випадків новачки зливають вкладений капітал саме через те, що їм не вдається впоратися зі своїми емоціями.

Порада 4. Постійно вчіться

Відсутність досвіду і знань неминуче призводить до здійснення помилок і втрати частини грошових коштів. Однак чим більший↑ досвід буде придбаний, тим менше↓ буде рівень ризику.

Нарощування досвіду інвестування включає в себе 2 основних етапи:

 1. вивчення теоретичних матеріалів;
 2. застосування отриманих знань на практиці.

Фахівці рекомендують новачкам постійно читати книги, написані успішними інвесторами, біографії досвідчених трейдерів, іншу спеціалізовану літературу, а також матеріали про фондовий ринок, що розміщуються на надійних інтернет-сайтах. Коли отримані нові знання, їх слід відразу випробувати на практиці.

Не варто забувати і про те, що ринок постійно змінюється. Тому торгова стратегія повинна коригуватися відповідно до поточної ринкової ситуації.

Представлені правила допоможуть новачкам скоротити рівень ризику, мінімізувати збитки і наростити капітал в більш короткі терміни.

Порада 5. Чітко дотримуйтесь обраної стратегії в процесі інвестування капіталу в акції

Дотримання обраної торгової стратегії приходить на допомогу, коли ринок виявляється нестабільним. Якщо інвестор здійснює абсолютно всі дії з акціями виключно в рамках торгового плану, він майже напевно не піддасться впливу ринку.

У процесі інвестицій в акції ринок постійно тисне на інвесторів. Він знаходиться в безперервному русі, курс акцій змінюється під впливом навіть таких подій, які, здавалося б, абсолютно не пов'язані з емітентом. Чи не загрузнути в безодні потоку новин, роздутих фактів, а також всіляких інтриг допомагає саме точне дотримання інвестиційної стратегії.

Також не варто забувати, що ймовірність багато заробити на незнайомій стратегії також висока, як і ймовірність втратити вкладений капітал. Тому не варто гнатися за швидким разовим прибутком.

Досвідчені інвестори прагнуть домогтися стабільної, нехай і не дуже високою, прибутку. Якщо при цьому вдається не виводити доходи з біржі протягом тривалого часу, дія капіталізації ще більше збільшує↑ рівень доходу.

Порада 6. Змиріться з тим, що втрати неминучі

Жоден, навіть професійний, інвестор не застрахований від збитків. Важливо прийняти той факт, що в процесі вкладення в цінні папери втрати неминучі. Якщо вийде усвідомити цей факт, вдасться уникнути непотрібних нервових зривів в разі тимчасового просідання капіталу.

Важливо розуміти, що власник капіталу не отримав збитку до тих пір, поки він не продав цінні папери дешевше, ніж купив їх.

Таким чином, втрати інвесторів у процесі торгівлі акціями можуть бути:

 • фактичними;
 • капітальними.

Поки інвестор тримає такі акції в портфелі, він несе тільки капітальні збитки. При грамотному аналізі ринку і правильному виборі моменту покупки такі збитки носять тимчасовий характер.

Щоб збитки не стали фактичними, важливо:

 • купувати тільки акції якісних емітентів, які на сьогоднішній день недооцінені на ринку.
 • грамотно застосовувати фундаментальний і технічний аналізи в процесі пошуку кращих цінних паперів, а також моменту входу на ринок.

Поступово, коли інвестор накопичує певний досвід, частота і розміри його збитків скорочуються, а прибуток, одержуваний протягом року, збільшується↑.


Важливо не тільки уважно вивчити представлені вище рекомендації, але і постаратися застосовувати їх на практиці. Це допоможе збільшити швидкість виходу в стабільний прибуток.

Плюси і мінуси покупки окремих акцій

Плюси:

 1. Пряме інвестування дає вам точний контроль над складом ваших активів
 2. Вибір окремих компаній набагато веселіше і цікавіше, ніж вибір між загальними фондами акцій.
 3. Застосовуючи критерії, ви можете створити портфель, який відповідає Вашим інвестиційним цілям, таким як пошук дивідендів або зростання капіталу.
 4. Керуючи власним портфелем, ви не будете платити "щорічні збори за управління" з інвесторів до фондів, які можуть перевищувати 1,5%.

Мінуси:

 1. Контроль означає відповідальність. Ви можете відчувати більший тиск (і жаль), приймаючи всі рішення самостійно.
 2. Вибір компаній вимагатиме тривалих досліджень.
 3. Портфель "Зроби сам" потребуватиме перебалансування щороку, щоб більш успішні холдинги не домінували над іншими.

FAQ - часті питання ?

Процедура купівлі та продажу акцій досить складна для розуміння. Саме тому у новачків в процесі вивчення цієї теми виникає величезна кількість питань. Щоб заощадити Ваш час на пошуках, далі ми відповідаємо на найпопулярніші з них.

Питання 1. Як купити акції приватній особі і отримувати дивіденди?

Щоб придбати акції, які звертаються на біржі, приватному інвестору необхідно укласти договір з брокерською компанією. Після цього приватна особа дає розпорядження брокеру на придбання акцій.

Крім того, існує можливість придбати цінні папери, які торгуються поза ринком. З цією метою спочатку доведеться проаналізувати Статут емітента на предмет процедури придбання його акцій. Після цього слід звернутися до нотаріуса з метою укладення договору купівлі-продажу.

Дивідендні акції - це акції, які передбачають регулярну виплату дивідендів, розмір яких можна порівняти з прибутковістю банківських депозитів. Як і всі акції, такі цінні папери є високоризикованими↑ фінансовими інструментами.

Основні ризики купівлі акцій фізичними особами для отримання дивідендів:

 1. Відмова від виплати дивідендів - насправді нарахування доходу по акціях не є обов'язковим. Виплата здійснюється лише у разі, якщо емітент у звітному періоді отримав прибуток;
 2. Скорочення виплат, пов'язане з можливим зменшенням прибутковості акцій;
 3. Існує ймовірність зниження ринкового курсу цінних паперів;
 4. У разі низького рівня ліквідності акцію досить складно продати, коли це необхідно.
 5. Емітент може зіткнутися з різного роду проблемами, в тому числі збанкрутувати.

Терміни виплати дивідендів визначаються рішенням Ради директорів або загальними зборами акціонерів. Більшість емітентів здійснюють виплати 1 раз на рік через кілька місяців після закінчення звітного періоду.

Крім того, зустрічаються ситуації, коли компанії здійснюють проміжні виплати дивідендів, наприклад 1 раз на квартал.

Коли прийнято рішення про виплату дивідендів, компанія визначає так звану дату дивідендної відсічення або закриття реєстру.

Дата відсічення - це день, коли визначається перелік осіб, які мають право отримати дивідендні виплати по акціях.

Максимальний термін, який проходить від моменту прийняття рішення про виплату дивідендів до дати відсічення не повинен перевищувати 20 днів.

Виплата дивідендів повинна здійснюватися після дати відсічення протягом:

 • 10 днів професійним учасникам ринку, в якості яких виступають керуючі і брокери;
 • 25 днів на користь інших акціонерів, у тому числі фізичних осіб.

Розмір дивідендів визначається радою директорів. При цьому він може бути розрахований як одна з наступних величин:

 1. певний відсоток від прибутку емітента, розподілений між усіма акціями;
 2. фіксована сума до номіналу цінного паперу або до іншої величини;
 3. фіксований відсоток від номіналу акцій або іншої величини;
 4. фіксоване значення в негрошовій формі, в тому числі в акціях або інших цінних паперах;

Розмір дивідендів для звичайних і привілейованих акцій фіксується окремо. Можлива ситуація, при якій по одному типу цінних паперів проводиться виплата, а по-іншому ні.

При виплаті дивідендів приватним інвесторам емітент самостійно здійснює утримання податку на доходи фізичних осіб. В цьому випадку фізичній особі через брокерську компанію направляється повідомлення з податкової інспекції про те, що йому необхідно доплатити відсутню різницю. Однак такі ситуації зустрічаються вкрай рідко.

Порядок і форма виплати дивідендів, як і інші параметри, визначаються рішенням Ради директорів або зборами акціонерів.

 • Якщо встановлена негрошова форма дивідендів, обов'язково приймається порядок проведення їх виплати.
 • Якщо виплата здійснюється в грошовій формі, в більшості випадків вона проводиться на рахунок брокерської компанії.

Приймаючи рішення інвестувати кошти в дивідендні акції, необхідно знати, що основною їх особливістю є часта перекупленість. Іншими словами, їх вартість знаходиться на завищеному рівні або визначається відповідно до ситуації на ринку.

У разі загального падіння фондового ринку найпопулярніші дивідендні акції набагато менше схильні до зниження курсу. Це пов'язано з тим, що попит на такі цінні папери істотно перевищує їх пропозицію, так як небагато власників дивідендних акцій бажають з ними розлучитися.

Більш того, якщо вартість таких фінансових інструментів тимчасово скорочується, більшість власників нарощує свої позиції.

Можна виділити кілька періодів, в які фахівці рекомендують купувати дивідендні акції:

 1. Приблизно за 2 місяці то дати дивідендної відсічення. Якщо вдасться визначити найбільш оптимальну дату придбання акцій, можна розраховувати на максимальний рівень прибутковості, так як термін утримання цінного паперу буде менше 12 місяців.

 2. У моменти загального падіння біржі також вигідно купувати дивідендні акції. Протягом року зазвичай буває не менше 2-х глобальних зниження, розмір яких перевищує 10%, а також не менше 4-х локальних, рівень яких становить 2-8%. Такий підхід дозволяє згладити ризик, а також трохи підвищити↑ рівень прибутковості акцій.
 3. Після дати дивідендної відсічення. Відразу після цього дня відбувається зниження курсу цінного паперу, яке в більшості випадків порівнянне з величиною дивідендних виплат.
 4. Після додаткового випуску акцій емітентом. У більшості випадків цей процес супроводжується падінням курсу цінного паперу.

Також слід враховувати, що при появі публічних відомостей про збільшення↑ фонду виплат відбувається зростання↑ курсу акцій. Якщо придбати цінний папір в цей момент, прибуток по ній буде знижена↓.

Важливо вміти вибрати кращий момент не тільки для покупки, але і для продажу дивідендних акцій. При цьому слід враховувати наступні найбільш вигідні моменти для продажу:

 1. При неадекватному зростанні протягом невеликого проміжку часу, який перевищує 100% від вартості акцій.
 2. Напередодні дати дивідендної відсічення-заново придбати цінні папери в цьому випадку можна після дати закриття реєстру.
 3. У разі появи інформації про відмову від виплати дивідендів або про їх скорочення. При цьому важливо проаналізувати ситуацію, яка може виявитися тимчасовою і піддаватися паніці було б зайве.
 4. Інші спекулятивні дії-підвищення вартості акцій в темпах швидше ринкових, або коли емітент утримує вартість, а ринок вже розвернувся. Однак така спекулятивна стратегія відрізняється підвищеним↑ рівнем ризику.

Якщо призначені дивіденди не були виплачені, їх одержувач або його законний представник мають право звернутися до судових органів з метою вимоги виплат, а також неустойки.

Термін позовної давності для подібних справ становить 3 роки. Більш того, на підставі Статуту емітента він може бути збільшений до 5 років. Якщо протягом цього часу заяву подано не буде, компанія звільняється від сплати.

Питання 2. Як вибирати акції для покупки правильно?

Фахівці рекомендують дотримуватися певного алгоритму вибору акцій для придбання:

 1. Визначення цілей вкладення грошових коштів, горизонту інвестування, а також вироблення торгової стратегії.
 2. Визначення розмірів вкладеного капіталу, а також кількості емітентів, яке слід включити в портфель.
 3. Початковий вибір цінних паперів за формальними ознаками: рейтинг, репутація, перспективи, а також чи зрозумілий бізнес інвестору. Можна також виключно на підставі інтуїції вибрати акції, які цікавлять інвестора.
 4. Проведення аналізу фінансових показників і звітів обраних компаній.
 5. Остаточний відбір акцій за допомогою мультиплікаторів.

Багато новачків у сфері інвестицій в акції роблять найважливішу помилку: вони оцінюють не емітента і його бізнес, а ринковий курс його акцій.

Слід враховувати, що ринок не є раціональним. Тому цінні папери можуть бути як переоцінені, так недооцінені.

У такій ситуації завданням довгострокового інвестора стає правильний пошук недооцінених акцій з метою їх покупки до того моменту, поки їх вартість не зрівнялася з оптимальним значенням.

Щоб зробити правильний вибір акцій для придбання, слід знайти у вільному доступі звітність цікавлять емітентів цінних паперів і провести аналіз фінансових показників відповідно до мультиплікаторами, представленими в таблиці нижче.

Таблиця: "Різні фінансові показники для проведення аналізу компанії-емітента"

Показник Опис Можливі значення та їх інтерпретація
P / E Цей показник є ключовим і відображає відношення вартості до прибутку.
Розрахунок показника здійснюється як відношення ринкової капіталізації компанії емітента до чистого прибутку за рік. Він дозволяє оцінити, за скільки років компанія повністю себе окупає.

Величина від 0 до 5-компанія недооцінена
Більше 5-переоцінена

Менше 0-діяльність збиткова


P / S

Другий за значенням показник. Розраховується 2-ма способами:
1) як відношення вартості акції до доходу на один цінний папір.

2) як відношення капіталізації емітента до загальної виручки.


Величина нижче 1 - компанія недооцінена
Більше 2-переоцінена

У нормі розмір показника знаходиться в діапазоні від 1 до 2


P / BV Відображає відношення капіталізації компанії до вартості її активів. Дозволяє визначити, чи отримає виплати власник акцій, якщо емітент несподівано стане банкрутом В ідеалі значення має бути менше 1. Це означає, що на 1 гривню капіталізації припадає більше 1 гривні прибутку
E / V Відображає справедливу ціну компанії. Розраховується як сума капіталізації компанії та її боргів за вирахуванням доступних коштів.  
EBITDA Відображає величину чистого прибутку, тобто прибуток до сплати податків, заборгованості, амортизації та інших платежів.  
EV / EBITDA Показник, який дозволяє точніше оцінити вартість емітента. Дозволяє провести порівняння компаній, які працюють в різних галузях, країнах і використовують різні системи оподаткування. Менше 5-компанія сильно недооцінена
Борг / EBITDA Показує, за скільки років емітент може погасити борги за рахунок прибутку. Тобто відображає рейтинг кредитоспроможності компанії. Чим менше↓ значення, тим краще
ROE Рентабельність визначається як відношення чистого прибутку до активів компанії. Традиційно вимірюється у відсотках, тому при розрахунку значення прийнято множити на 100. Чим вище↑ значення, тим грамотніше емітент використовує власні ресурси

Порівнюючи емітентів відповідно до наведених вище мультиплікаторів, важливо враховувати ряд особливостей:

 1. Некоректно проводити порівняння компаній, що працюють в різних галузях. У таких емітентів відрізняються принципи ведення бізнесу. Відповідно, вихідні дані для розрахунків також можуть бути різними.
 2. Порівнювати між собою рентабельність бізнесу доцільно тільки для компаній, що мають однакові масштаби.
 3. При оцінці банківських та інвестиційних компаній більшість мультиплікаторів не має сенсу застосовувати у зв'язку з особливостями діяльності. В цьому випадку слід використовувати тільки базові показники - P / E і P / BV.

Фахівці рекомендують вибрати кілька компаній в 3-4 галузях і провести їх порівняння. Після цього необхідно виділити 2-3 найбільш надійних емітента.

 Не варто забувати, що придбання акцій дозволяє отримувати додатковий прибуток. Якщо утримувати акції в момент виплати дивідендів, інвестор має повне право на них. При цьому не варто забувати про оподаткування такого виду доходів.

Щоб уникнути додаткових витрат, слід вибирати брокерські компанії, які надають можливість відкриття індивідуального інвестиційного рахунку (ІІР). Такі рахунки дають право їх власникам на податкові пільги.

Питання 3. Чи можна купити акції і не продавати їх?

Інвестор може просто придбати акції і згодом нічого з ними не робити. Коли йому знадобляться гроші, необхідно продати наявні цінні папери. Подібні довгострокові інвестиційні стратегії можуть приносити близько 15-20% прибутковості щорічно. Такий прибуток вдасться отримати, якщо робити вкладення на 5-20 років з урахуванням отримання дивідендів.

Момент покупки, а також курс, за яким здійснюються угоди, визначаються виключно власником капіталу. Тому вся відповідальність за результат інвестицій в акції лежить саме на ньому.

Питання 4. Чи потрібно платити податок з продажу акцій?

З доходу від продажу акцій, а також дивідендів фізична особа зобов'язана сплачувати податок на прибуток, який становить 13%.

Так, якщо інвестору вдалося отримати прибуток від продажу наявних у нього акцій у розмірі 100 000 грн, доведеться перерахувати до бюджету 13 000 грн. З дивідендами ситуація точно така ж. Якщо інвестор отримує такий дохід у розмірі 10 000 грн, в якості податків він перераховує 1 300 грн.

Великі ліцензовані брокерські компанії виступають податковими агентами своїх клієнтів. Іншими словами, вони самостійно звітують за доходами інвесторів, які відкрили у них рахунок. Це звільняє клієнтів від необхідності відвідувати податкові органи. Податки з доходу можуть оплачуватися за підсумками року або при виведенні капіталу з біржі.

Питання 5. Які найкращі акції для початківців?

Biznescat.com настійно рекомендує інвестувати кошти в недорогі індексні фонди. Однак, якщо ви хочете додати кілька окремих акцій у свій портфель (ми пропонуємо розподіляти не більше 10% вашого портфеля на окремі акції), новачки можуть розглянути акції блакитних фішок з S&P 500. Це одні з найстабільніших компаній з перевіреною репутацією, що забезпечує довгострокові прибутки для інвесторів. До них відносяться такі компанії, як Microsoft, Amazon, Johnson & Johnson, Home Depot і AT&T.

Питання 6. Скільки грошей мені потрібно, щоб купити акції?

Якщо ви відкриєте брокерський рахунок з мінімальним депозитом $250, Ви все одно можете почати інвестувати з сумою, достатньою для покупки однієї акції. Залежно від компанії, це може бути всього 10 доларів (хоча пам'ятайте, що дешеві акції не обов'язково дають хороші результати).

Деякі брокерські контори дозволяють купувати дробові акції та використовувати кредитне плече, тобто, якщо у вас є лише 100 доларів для інвестування, ви можете акції, наприклад Google, які давно торгуються більш ніж за 1000 доларів за акцію. Звичайно, чим більше ви інвестуєте, тим вище потенційний прибуток у довгостроковій перспективі.

Питання 7. Як я дізнаюся, коли продавати акції?

Це залежить від ваших цілей і отриманого прибутку по компанії. Це пов'язано з волатильністю на фондовому ринку-можливо, вартість ваших акцій знизиться, перш ніж виросте. Ви можете розглянути можливість продажу своїх акцій, якщо вам потрібні гроші, і вони зросли у вартості.

Можливо більш важливо розглянути, коли не продавати акції. Коли ринок падає, у вас може виникнути спокуса продати, щоб запобігти подальшим втратам. Це широко визнано поганою стратегією, оскільки після продажу ви фіксуєте понесені вами збитки. Найкращою стратегією є подолання волатильності та прагнення до довгострокового прибутку з розумінням того, що ринок з часом відскочить назад.

Висновок + відео

Інвестиції в акції являють собою діяльність, яка в перспективі здатна приносити чималий дохід. Однак щоб домогтися прибутку, потрібно грамотно здійснювати покупку акцій і їх продаж. З цією метою необхідно уважно вивчити інструкцію і рекомендації фахівців.

Ми бажаємо всім читачам "БізнесКіт.сом" вигідних угод купівлі-продажу акцій. Нехай будь-яке придбання цінних паперів приносить максимальний прибуток!


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити