Зміст[Сховати]

Вітаю вас, шановні читачі "BiznesCat.com"! Cьогодні мова піде про брокерський рахунок: що це таке, для чого він потрібен, як на ньому заробити і яку брокерську компанію краще вибрати для цих цілей.

Зі статті ви також дізнаєтеся:

 • як користуватися брокерським рахунком;
 • які види брокерських рахунків бувають;
 • які плюси і мінуси брокерських рахунків для фізичних осіб.

Крім того, в кінці публікації ви знайдете відповіді на найпопулярніші питання по даній темі.

Отже, почнемо!

брокерський рахунок

Що таке брокерський рахунок і як це працює ?

Брокерський рахунок - це за своєю суттю особливий гаманець (рахунок) клієнта, в якому він зберігає гроші і фінансові інструменти (акції компаній, облігації, ф'ючерси, валюти).

Такий рахунок відкривається в компанії (брокері), який в обов'язковому порядку отримує ліцензію на здійснення своєї діяльності. Він призначений для здійснення транзакцій з різними фінансовими інструментами на іноземних біржових ринках.

Слід розуміти: без брокерського рахунку фізична особа не може здійснювати операції на біржі. Відкриті в банку рахунки не дозволяють проводити подібні транзакції.

Алгоритм роботи брокерського рахунку наступний:

 1. Клієнт звертається в брокерську компанію. Тут укладається угода про відкриття брокерського рахунку.
 2. На депозит вносяться грошові кошти.
 3. Клієнт управляє рахунком і грошима за допомогою спеціального програмного забезпечення (ПЗ).

При бажанні придбати який-небудь фінансовий інструмент необхідно здійснити запит на відкриття угоди. Зробити це можна через додаток, комп'ютерну програму або телефонний дзвінок. Далі брокерська компанія підтверджує проведення операції.

В результаті з брокерського рахунку списуються грошові кошти в розмірі, що включає вартість придбаних активів, а також комісію брокера. На рахунку клієнта здійснюється запис про те, що він став власником придбаних фінансових інструментів.

Про те, як торгувати на біржі, ми детально розповідали в минулому випуску.

Види брокерських рахунків - 4 основних типи ?

Існує кілька видів брокерських рахунків. Вони поділяються в залежності від форми взаємодії, а також типу проведених угод.

Основні види брокерських рахунків наступні:

 1. Готівковий брокерський рахунок є найпростішим і тому найбільш популярним видом. Для нього характерно те, що відразу після процедури реєстрації, а також поповнення депозиту можна приступати до проведення транзакцій з метою інвестування;
 2. Маржинальний рахунок відкривається тоді, коли брокерська компанія надає власнику рахунку різні додаткові послуги, в тому числі кредитні кошти для використання в процесі роботи на фондовій біржі;
 3. Індивідуальний інвестиційний рахунок дозволяє власнику щороку отримувати відшкодування прибуткового податку. Однак на таку можливість є певне обмеження: не можна закрити ІІР і зняти грошові кошти раніше, ніж через 3 роки після початку його роботи. Якщо порушити дане обмеження, доведеться повернути державі кошти, отримані у формі відшкодування;
 4. Опціонний брокерський рахунок дозволяє працювати з опціонами.

Більш детально з різновидами брокерських рахунків можна ознайомитися в таблиці нижче:

Категорія Тип Короткий опис
За формою оплати, співпраці та типом угод Готівковий Угоди здійснюються з використанням коштів, що знаходяться на брокерському рахунку клієнта.
Маржинальний Угоди можуть здійснюватися із залученням коштів брокера для компенсації відсутніх сум.
Опціонний Дозволяє здійснювати торгівлю бінарними опціонами.
Пенсійний Дозволяє отримувати економію на податках.
За методами обслуговування Класичний Передбачає управління капіталом за допомогою постановки наказів брокеру.
Довірчий Передбачає самостійне укладення угод брокером від імені інвестора.
За кількістю власників рахунків Індивідуальний У володінні однієї людини.
Спільний Відкритий на декількох осіб відразу. Поділяються на рахунки з правом або без права спадкування.

Для чого потрібен брокерський рахунок фіз особі ?

Брокерський рахунок необхідний, щоб вкладати кошти в різні цінні папери, в тому числі в акції та облігації.

З одного боку, такий інструмент є прекрасною альтернативою депозитам, що відкриваються в банку. Брокерський рахунок дозволяє заробити набагато більше⇑. Але з іншого боку, використання його набагато більш ризиковано. При цьому абсолютно всі ризики, що виникають при проведенні транзакцій, лягають на плечі інвесторів, тобто власників брокерського рахунку.

Брокери надають своїм клієнтам посередницькі послуги, надаючи доступ на біржу. При цьому такі компанії не несуть відповідальності за здійснювані їх клієнтами операції.

Зберігання придбаних фінансових інструментів здійснюється на брокерському рахунку їх власника. При цьому активи належать інвестору, а брокерська компанія тільки здійснює виконання розпоряджень, які віддають клієнти. Саме тому вся відповідальність за прийняті рішення лежить на плечах інвесторів.

Отримувати дохід від брокерського рахунку можна, наприклад, за наступним алгоритмом:

 1. Інвестор купує цінні папери, наприклад, акції на наявну у нього грошову суму.
 2. Якщо куплені акції, їх власник має право на отримання дивідендів. Однак воно виникає тільки в тому випадку, якщо емітент приймає рішення про їх виплату.
 3. Якщо дочекатися підвищення курсу, з'являється можливість заробити ще одним способом. Дохід в цьому випадку складається як різниця між ціною покупки і ціною продажу.

На нашому сайті є стаття, в якій детально розповідається, як заробити на акціях і цінних паперах.

Ті, хто в основному заробляє за рахунок дивідендів, називаються інвесторами. Той же, хто отримує прибуток у вигляді курсової різниці, називається трейдером. Основні відмінності цих двох учасників ринку представлені в таблиці нижче.

Критерій порівняння Інвестор Трейдер
Термін вкладень Купує цінні папери на тривалий термін-зазвичай не менше 3 років Отримує дохід від коливань ціни на короткостроковому часовому періоді. Найчастіше трейдери тримають угоду відкритою протягом декількох годин і навіть хвилин
Наявність додаткового доходу У більшості випадків мають основну роботу або бізнес, які не мають нічого спільного з біржею. Вкладення у фінансові інструменти для них виступають тільки джерелом додаткового доходу Для професійного трейдера спекуляції з фінансовими інструментами є основним заняттям і виступають основним джерелом доходу

Незважаючи на суттєві відмінності інвесторів і трейдерів, вони мають певні подібності. Одне з них полягає в необхідності відкривати брокерські рахунки для проведення операцій на біржі.

Які переваги дає брокерський рахунок - 4 головних плюси ➕

Величезна кількість людей цікавиться відкриттям брокерських рахунків. Щодня їх число тільки зростає. Причина популярності брокерських рахунків досить проста. Депозити, що відкриваються в банку, незважаючи на мінімальний рівень ризику, не забезпечують досить високої прибутковості.

Серед переваг брокерських рахунків можна виділити наступні:

 1. Цей інструмент є чудовою альтернативою банківським депозитам. Останні забезпечують прибутковість, яка в кращому випадку тільки трохи перевищує інфляцію. Використання брокерських рахунків дозволяє заробити набагато більше. Але слід мати на увазі, що на рівень прибутку роблять істотний вплив економічна і політична обстановка в світі, фінансові показники діяльності компанії-емітента, відповідність демонстрованих результатів очікуванням учасників ринку і багато інших факторів.
 2. Можливість сформувати джерело додаткового пасивного доходу. Якщо інвестор вкладає кошти в акції, він може розраховувати на отримання дивідендів, які виплачуються при отриманні прибутку емітентом. Якщо портфель складається з великої кількості цінних паперів, розмір пасивного доходу може бути досить великим.
 3. Брокерський рахунок дозволяє стати власником цінних паперів, як світових лідируючих компаній (наприклад, Amazon, Гугл), так і українських емітентів. В результаті звичайна людина отримує право на дохід у вигляді дивідендів, а також курсової різниці.
 4. Забезпечення високого рівня ліквідності активів. Іншими словами, в будь-який момент можна досить швидко продати придбані фінансові інструменти. Купуючи цінні папери найнадійніших емітентів, інвестор може розраховувати, що в будь-який час швидко продасть їх за ринковою ціною.

Представлені вище переваги істотно підвищують популярність брокерських рахунків серед фізичних осіб. Сьогодні багато хто хоче використовувати такий інструмент, щоб підвищити свій дохід.

Як заробити на брокерському рахунку - 3 популярних способи ?

Отримання доходу від різних типів цінних паперів вимагає від інвестора наявності певного рівня знань. При їх відсутності гра на біржі схожа тільки на гру в рулетку.

Зверніть увагу! Якщо немає зважених інвестиційних рішень, втратити вкладені в цінні папери кошти можна дуже швидко.

Існує кілька способів отримання доходу від брокерських рахунків. Найбільш популярні з них представлені нижче.

Спосіб 1. Прибуток від зростання курсу фінансового інструменту

В цьому випадку необхідно купувати фінансові інструменти дешевше↓, а потім продавати через певний проміжок часу дорожче↑. Залежно від терміну, протягом якого буде відкрита угода, їх поділяють на коротко, середньо і довгострокові.

Спосіб 2. Дохід від зниження вартості фінансового інструменту

Незважаючи на складнощі розуміння для людини, далекої від фінансового світу, брокерський рахунок дозволяє заробляти і на зниженні вартості фінансового інструменту.

У цьому випадку власник рахунку бере в борг фінансовий інструмент у брокера і продає його за поточною ціною. Далі він чекає, поки курс впаде. Після цього угода закривається, тобто купується фінансовий інструмент. Куплені активи повертаються брокеру з метою погашення позики, а різниця у вартості формує прибуток власника рахунку.

Спосіб 3. Дивіденди

Компанії-емітенти можуть розподіляти чистий прибуток, що утворився в результаті звітного періоду, між власниками своїх акцій. Розмір доходу залежить від того, наскільки успішною була діяльність організації.


Незважаючи на те, що процес інвестування виглядає просто, адже для цього достатньо придбати або продати фінансовий інструмент, отримувати дохід таким способом можуть далеко не всі. Буде потрібно зважений і холоднокровний підхід до роботи.

Радимо прочитати нашу статтю: "Як заробити на біржі".

Крім того, необхідно навчитися проводити аналіз ринкової ситуації. Для цього доведеться врахувати величезну кількість факторів, в тому числі:

 • звітність емітента;
 • подальші перспективи розвитку ринку;
 • соціальну, економічну і політичну ситуацію в країні і в світі;
 • багато інших факторів.

Однак відсутність досвіду і знань не означає, що людина не зможе отримувати дохід від брокерського рахунку.

Можна передати грошові кошти в управління професіоналам. В цьому випадку досвідчені трейдери будуть самостійно здійснювати операції, отримуючи за це комісію, як відсоток від прибутку. ⚠ Однак слід розуміти, що в разі збитків керуючий не несе відповідальності за них, всі ризики лягають на плечі клієнта.

Яку компанію вибрати для відкриття брокерського рахунку - огляд ТОП-3 кращих брокерів ?

Вибір брокера при відкритті брокерського рахунку може зробити істотний вплив на подальше його використання. При цьому самостійно проаналізувати умови, пропоновані величезною кількістю брокерських компаній, що працюють на ринку, досить складно. Це вимагає величезної кількості часу і сил.

Щоб заощадити їх, можна скористатися рейтингами, які складаються фахівцями. Нижче представлений один з них.

1) Forex Club

Forex Club є однією з найвідоміших компаній у світі. На ринку брокер з'явився в 1997 році. З цього часу компанія завоювала довіру і повагу величезної кількості клієнтів. Сьогодні у брокера більше 100 офісів в різних країнах по всьому світу.

Forex Club дає можливість працювати практично з усіма існуючими фінансовими інструментами. У тому числі, інвестори можуть вкладати капітал в цінні папери найвідоміших у світі корпорацій.

Forex Club активно підтримує новачків. Тут пропонують величезну кількість навчальних програм. Співробітники брокера створили більше 50 фінансових бестселерів, які були переведені на величезну кількість мов у всьому світі.

Форекс Клуб надає своїм клієнтам наступні умови обслуговування:

 • можливість вибору з декількох платформ для трейдингу;
 • якщо на депозиті розміщена сума, що перевищує 5 000 американських доларів (або еквівалентна), на нього нараховуються відсотки;
 • якщо статус використовуваного рахунку дорівнює або перевищує Gold, за транзакції зі збитком відшкодовують суму, рівну спреду.

Власники брокерських рахунків в Форекс Клуб має право підвищувати їх статус. Цей показник визначається в залежності від суми, розміщеної на рахунку, а також активності інвестора, яка вимірюється в статусних балах.

2) Фінам

Фінам являє собою велику фінансову групу. Тут клієнти можуть отримати повний спектр послуг у сфері фінансів та інвестицій.

Фінам має ліцензію на здійснення наступних видів діяльності:

 1. брокерська;
 2. депозитарна;
 3. дилерська;
 4. управління активами.

Фінам - один з найперших учасників фінансового ринку. Брокер працює тут практично з дня його утворення.

Клієнтам цієї компанії пропонують наступні умови обслуговування:

 • Мінімальна сума на рахунку - 12 000 грн;
 • Фінам надає доступ до багатьох популярних бірж;
 • якщо грошові кошти з депозиту виводяться на рахунок, який відкритий у банку Фінам, комісія не стягується;
 • брокер надає широкий вибір як платних, так і безкоштовних варіантів програмного забезпечення;
 • клієнти Фінам можуть відкрити рахунок в режимі онлайн.

3) БКС

БКС являє собою одну з найбільших брокерських компаній. Першорядним напрямком її діяльності є інвестиції. Це важливий плюс для клієнтів, які прийняли рішення працювати з індивідуальними інвестиційними рахунками.

БКС - це не просто брокер, а ціла фінансова група. Вона включає банк, депозитарій, а також керуючу компанію.

Компанія пропонує наступні умови обслуговування:

 • розмір мінімального депозиту встановлений на рівні 20 000 грн;
 • існують способи, за допомогою яких поповнити рахунок, а також вивести з нього гроші можна без комісії;
 • на вибір клієнту пропонується величезна кількість торгових терміналів, серед яких можна знайти безкоштовні, а також працюють без комісії в разі виконання зазначених умов.

Правильно вибрати оптимальну брокерську компанію неможливо, якщо не провести аналіз умов в кожній з них. У таблиці зібрані основні переваги і недоліки брокерів, включених в представлений вище рейтинг.

Таблиця: "ТОП-3 брокерських компаній, їх переваги та недоліки обслуговування"

Брокерська компанія Плюси (+) Мінуси (−)
Forex Club
 • Не встановлено обмеження щодо мінімального депозиту;
 • Різноманітність фінансових інструментів;
 • Широкий спектр послуг для власників рахунків підвищеного статусу;
 • Наявність навчальних курсів;
 • Власна торгова платформа
Серйозні недоліки відсутні
Фінам
 • Низький рівень комісій, що стягуються з торгового обороту;
 • Високі професіоналізм і компетентність співробітників;
Поповнити рахунок і зняти з нього кошти безкоштовно можна тільки в офісі компанії
БКС
 • При депозиті більше 12 000 грн щомісячні комісії не передбачені;
 • Високий рівень компетентності служби підтримки, в яку можна звернутися цілодобово;
 • Широка лінійка тарифів і пропонованих послуг;
 • Можливість звернутися за консультацією до досвідчених аналітиків;
 • Можливість відкрити рахунок в режимі онлайн
 • Поповнення без комісії тільки у відділеннях і банкоматах банку БКС
 • Мінімальний розмір вкладень - 20 000 грн

Пропонуємо також ознайомитися з рейтингом кращих брокерів Форекс.

Підводні камені брокерських рахунків, які важливо враховувати кожному ⚠

Нерідко реклама брокерських компаній стверджує, що, скориставшись їх послугами, можна дуже швидко розбагатіти. У подібних роликах демонструються успішні люди, які без особливих проблем в короткі терміни отримують величезні гроші. Однак в подібній рекламі не згадується про те, які ризики таїть в собі співпрацю з брокерами.

Основні підводні камені роботи з брокерськими рахунками, про які важливо знати:

 1. Істотну частину доходу брокера становить комісія. Тому всіма правдами і неправдами такі компанії спонукають клієнтів здійснювати якомога більше транзакцій, що в підсумку призведе до зростання↑ доходу брокера;
 2. Клієнтам, які не знають, який актив віддати перевагу, брокерські компанії пропонують використовувати платну аналітику. Це допомагає їм збільшити↑ власний дохід;
 3. Більшість професіоналів сходяться на думці, що для отримання стабільно високого прибутку слід використовувати довгострокове інвестування. При цьому важливо максимально диверсифікувати формований портфель;
 4. Некоректно використовувати технічний аналіз, сподіваючись, що він допоможе зрозуміти, куди далі буде рухатися вартість фінансового інструменту. Насправді такі методи дозволяють тільки визначити найбільш підходящий момент для входу на ринок і виходу з нього;
 5. На фінансовому ринку діє чимало шахраїв, які видають себе за брокерські компанії. З цією метою вони навіть розміщують на своїх сайтах підроблені ліцензії. Такі компанії пропонують відкрити брокерський рахунок, незважаючи на те, що вони не мають права здійснювати брокерську діяльність. Основною їх метою є привласнення грошових коштів наївних громадян. Щоб уникнути негативних наслідків, варто перевірити справжність ліцензії на сайті контролюючих органів.

Реальність підтверджує, що брокерські компанії в першу чергу зацікавлені в залученні клієнтів і їх грошових коштів. Для них важливо, щоб власники рахунків проводили максимальну кількість транзакцій. Пояснюється це просто: дохід брокерів складається за рахунок комісій, що виплачуються їм клієнтами.

FAQ: часті питання ?

Відкриття брокерських рахунків викликає чимало запитань. Щоб заощадити Ваш час, сьогодні ми відповідаємо на найпопулярніші з них.

Питання 1. Чим відрізняється брокерський рахунок від ІІР (індивідуального інвестиційного рахунку)?

Популярність різних напрямків інвестування неухильно зростає. При цьому чимала кількість доморощених фінансистів дають пораду відкрити індивідуальний інвестиційний рахунок. При цьому вони роблять акцент на можливості отримати податкове відшкодування. Однак, не знаючи всіх нюансів ІІР, можна зіткнутися з цілим рядом неприємних несподіванок.

Важливо уважно вивчити основні особливості індивідуальних інвестиційних рахунків:

 1. Грошові кошти повинні розміщуватися на ІВС не менше, ніж на 3 роки. Якщо з'явиться необхідність скористатися капіталом раніше, доведеться повернути отримані в якості податкового забезпечення кошти.
 2. Право на отримання вирахування мають тільки ті, хто платить податок на доходи за ставкою 13%. Іншими словами, пенсіонери, безробітні, а також підприємці на режимах оподаткування, відмінних від основного, відшкодування отримати не зможуть.

Читайте також статтю про пайові інвестиційні фонди (ПІФи): що це таке і як вони працюють.

Питання 2. Яким чином здійснюється доступ до брокерського рахунку?

Коли клієнт відкриває брокерський рахунок, компанія пропонує йому на вибір кілька варіантів його обслуговування. Здійснення транзакцій здійснюється з використанням спеціальних програм, які називаються термінали.

Найвідомішим терміналом для роботи на фондовій біржі виступає QUIK. Завантажити цю програму можна абсолютно безкоштовно. При цьому вона дозволяє отримати повний доступ до трейдингу.

Але слід враховувати важливий недолік QUIK: користуватися ним можна тільки на комп'ютері або ноутбуці.

Якщо є бажання і необхідність стежити за ринком і здійснювати операції з мобільних пристроїв, доведеться встановити спеціалізований додаток. Кожен брокер розробляє свої варіанти, які надають повний функціонал для трейдингу на біржі.

Питання 3. Скільки коштує обслуговування брокерського рахунку?

Відкриваючи брокерський рахунок, слід мати на увазі, що на його відкриття та обслуговування доведеться витрачати гроші.

До складу витрат за обслуговування брокерського рахунку входять наступні показники:

 1. Разовий платіж за відкриття рахунку. На сучасному фінансовому ринку велика частина брокерських компаній не стягують таку комісію. Вони відкривають рахунки абсолютно безкоштовно.
 2. Щомісячна комісія, що стягується в разі відсутності транзакцій на рахунку. Якщо прийнято рішення відкрити рахунок без впевненості регулярно здійснювати транзакції в майбутньому, є сенс перевірити на наявність подібних платежів перелік тарифів брокера.
 3. Комісія біржі. Цей платіж являє собою відсоток від обороту, здійсненого власником брокерського рахунку протягом дня.
 4. Плата за здійснення транзакцій з фінансовими інструментами. У більшості випадків являє собою кілька сотих або тисячних відсотка від досконалого протягом дня обороту за рахунком. Однак ряд брокерів включає в тарифи підвищену комісію за певні операції. Перш ніж відкрити рахунок, варто перевірити наявність подібних платежів.
 5. Щомісячна комісія депозитарію являє собою плату за надання послуг з обліку та зберігання придбаних Клієнтом фінансових активів. Найчастіше вона не перевищує 80-100 грн щомісяця.

Крім описаних вище основних комісій деякі брокерські компанії стягують плату:

 • за надання доступу до торгового терміналу (програмі, що дозволяє здійснювати операції на ринку);
 • за можливість використовувати в роботі різні аналітичні, а також інформаційні послуги.

Перш ніж відкрити рахунок в брокерській компанії, важливо уважно ознайомитися з усіма стягуються нею комісіями. Для цього доведеться вивчити документ-тарифи обслуговування.

Слід заздалегідь обміркувати основні параметри майбутньої торгівлі. При грамотному підході клієнт може збільшити↑ розмір власного прибутку за рахунок скорочення↓ витрат.

Питання 4. Як вибрати брокера для відкриття рахунку?

При виборі брокера слід перевірити і врахувати кілька моментів:

 • чи є у брокера Ліцензія. Це гарантує вам, що брокер має право здійснювати торгівлю на ринках цінних паперів. Найчастіше брокери відкрито розміщують свої ліцензії.
 • який у брокера рейтинг надійності. Цей показник повинен бути вказаний на офіційному сайті, а перевірити його можна на сайтах рейтингових агентств. Сам рейтинг позначається буквами від A до E. Найбільш надійні брокери з рейтингами від AAA+ до BB-;
 • які тарифи пропонує брокер і як вони співвідносяться з вашими планами: як часто ви будете здійснювати операції і на які суми. Виходячи з цього можна вибрати найвигідніший для себе тариф;
 • чи є у брокера вимога до мінімального розміру коштів на рахунку. Якщо є, то чи збігається ця сума з вашими інвестиційними планами. В принципі, у найпопулярніших брокерів зараз немає ніякого мінімуму, ви можете починати інвестувати хоч зі 100 грн;
 • чи є у брокера доступ до майданчиків, які цікавлять вас. Крім СНД бірж, ви можете захотіти інвестувати в міжнародний ринок, тоді вибирайте брокера, у якого є доступ на іноземні біржі;
 • зручність спілкування з вашим брокером і доступу до Вашого рахунку. Зараз у багатьох великих брокерських компаній є і особисті кабінети онлайн, де можна приймати рішення про угоди, і мобільні додатки.

Висновок + відео

Брокерський рахунок являє собою одне з основних понять фінансового ринку. Без нього простим фізичним особам здійснювати взаємодію з біржею не вдасться.

Використання брокерського рахунку дозволяє створити джерело доходу. При цьому його розмір може істотно перевищувати величину прибутку, одержуваного від вкладення коштів в банківські депозити.

Однак не все так просто. Не варто вірити, що відкриття рахунку є основним кроком на шляху до стрімкого збагачення. Насправді його використання вимагає від власника грамотного зваженого підходу. Величезне значення тут мають витримка і стресостійкість.

На цьому у нас все.

Ми бажаємо нашим читачам отримувати якомога більший дохід від використання брокерського рахунку. Перш ніж заробляти, обов'язково проаналізуйте всі ЗА і проти!

Якщо вам сподобалася стаття - не забудьте поділитися нею в соц мережах зі своїми друзями.

До нових зустрічей на сторінках онлайн-журналу "БізнесКіт.com"!


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити