Як працюють CFD (контракти на різницю), що це таке і в чому їхня відмінність від Форекс та фондового ринку. Приклади активів та визначення простими словами.

Для тих інвесторів, яким не підходить традиційна торгівля акціями, є безліч гідних альтернатив. Однією з найперспективніших є CFD (Contract For Difference) або переклад «контракт на різницю».

Що таке CFD

Цікава особливість цього інструменту полягає в тому, що він не дає права на володіння певним активом, обраним для торгівлі, але все одно дозволяє заробити на русі цін.

Зараз із CFD працює більшість відомих брокерів, багато з яких навіть пропонують платформи, розроблені спеціально для торгівлі CFD.

Що таке CFD - визначення простими словами

Контракт на різницю або CFD - це дериватив (похідний фінансовий інструмент), який дозволяє торгувати не самим активом, а лише його ціною. Торгівля CFD дозволяє спекулювати на зростанні або падінні ціни, надаючи інвесторам усі переваги та ризики, пов'язані з обігом цінних паперів без фактичного володіння ними, або аналогічно до інших активів.

Якщо звернутися до Вікіпедії, можна отримати таке визначення: CFD (Контракт на різницю цін, англ. Contract For Difference) — це договір між двома сторонами (продавець і покупець) про передачу різниці між вартістю активу на момент відкриття позиції та його вартістю на момент закриття.

Офіційне визначення, розміщене у фінансовій онлайн-енциклопедії (Investopedia), майже не відрізняється.

За версією цього ресурсу, CFD — це контракт між клієнтом і брокером, що торгується, який дозволяє обмінюватися різницею між поточною вартістю акції, валюти, товару або індексу і його вартістю в кінці контракту.

Якщо говорити ще простіше, торгівля CFD дозволяє спекулювати на русі ціни цілого ряду фінансових ринків. Якщо протягом терміну дії контракту ціна активу збільшилася — покупець отримає від продавця різницю у ціні (різниця між ціною відкриття та ціною закриття).

Якщо ціна знизилася — продавець отримає різницю в ціні від покупця.

Цікаво - Форекс для початківців - 6 етапів навчання.

Як торгувати CFD та які активи бувають

Більшість трейдерів, що працюють із CFD, дозволяють торгувати наступними групами активів:

  • Валюти. Інструменти валютного ринку, наприклад, євро/долар, ієна/долар тощо.
  • Облігації. Емісійні боргові цінні папери, що дають їх власнику право отримати (в обумовлений термін) номінальну вартість активу від особи, яка його випустила.
  • Товари. Золото, нафта, платина тощо.
  • Акції. Дають можливість заробляти на дивідендах чи зміні ціни.
  • Індекси. Спеціальний фінансовий інструмент, що характеризує конкретну галузь економіки конкретного регіону.

Відкриваючи позицію CFD, інвестор вказує суму та напрямок угоди – зростання чи падіння.

Простіше кажучи, якщо інвестор думає, що ціна на обраному ринку актив йтиме вгору, він купує актив, і навпаки — продає. І якщо прогноз виявився вірним, прибуток зростатиме відповідно до збільшення цієї ціни.

Хеджування інвестиційного портфеля за допомогою CFD

Якщо інвестор уже вклав гроші в акції і побоюється, що їхня ціна незабаром сильно просяде, він може компенсувати можливі втрати за допомогою CFD.

Якщо говорити простою мовою, то продаючи свої акції у CFD, він можете спробувати отримати прибуток від короткострокового низхідного тренду, щоб перетворити втрати на дохід.

Наприклад, у нашому портфелі завалялися акції Boeing вартістю $352 і показники даних з економічного календаря дають нам підстави вважати, що в новій торговій сесії їхня вартість може впасти.

Але загалом, справи у компанії йдуть непогано, тому зовсім розлучатися з активом особливого бажання немає.

Як цим скористатися? Найкращий спосіб - продати еквівалентну вартість акцій у CFD. Потім втрата вартості фізичних акцій буде компенсована прибутком, отриманим від короткого продажу CFD.

Як видно, принцип використання CFD для хеджування фізичних портфелів акцій досить простий, тому подібні стратегії зниження ризиків дуже популярні у багатьох інвесторів, особливо на високоволатильних ринках.

Переваги контрактів на різницю

Вищі плечі. Контракти на різницю цін CFD забезпечують вищий рівень кредитного плеча, ніж традиційна торгівля акціями. Стандартне плече на ринку CFD може сягати 300%.

Доступ до глобальних ринків. Контракт на різницю цін є продуктом, доступним на всіх основних ринках світу, тому торгівлю можна вести цілодобово.

Низький поріг входження. Торгівля акціями потребує досить високих стартових інвестицій. Багато брокерів також встановлюють ліміти на кількість вільних ресурсів у залишку, які мають бути на рахунку. Ринок CFD не пов'язаний з цими обмеженнями. Впевнено торгувати можна хоч із $100 на депозиті, мінімальна угода може починатися від 1 долара, навіть якщо сам актив коштує 1000 USD — прибуток нараховуватиметься пропорційно до зміни ціни.

Різноманітність торгових можливостей. В даний час брокери пропонують біржові, індексні, казначейські, валютні, секторні та товарні CFD, тому спекулянти мають крайню свободу у виборі коштів.

Податкова ефективність. Оскільки, на відміну звичайної торгівлі акціями, угоди з CFD не передбачають зміну власника, трейдери зобов'язані платити стандартний податок. За бажанням можна самостійно сплатити податок на отриманий прибуток від фінансової діяльності.

Гнучкість. Торгівля контрактами на різницю однаково ефективна як на ринках, що ростуть, так і на падаючих.

Недоліки також є. Насамперед це:

  • Необхідність платити спред. Хоча CFD пропонують привабливу альтернативу традиційним ринкам, вони мають вузькі місця. Головний мінус у тому, що трейдер змушений оплачувати спред. Але спред все одно значно нижчий, ніж комісії при купівлі акцій.
  • Слабке галузеве регулювання. Оскільки цей ринок є порівняно молодим (близько 30 років), індустрія CFD поки не регулюється дуже суворо. Тому успіх заробітку більше залежить від авторитету брокера, ніж від гарантій уряду.

Порівняння CFD з Форекс

Контракти на різницю (CFD) та форекс мають важливі подібності та відмінності, про які трейдерам слід знати. І вони обоє можуть бути дуже корисним інструментом заробітку. Дізнавшись більше про те, що таке CFD та Forex, інвестори можуть вирішити, який інструмент найкраще відповідає їхнім цілям.

У деяких випадках трейдери можуть використовувати обидва варіанти відразу, залежно від ситуації.

Подібність між CFD та Форекс

CFD і на Форекс не передбачають передачу фізичних активів іншому власнику і, по суті, операції виконуються майже однаково. Щодо доступу до кредитного плеча — обидва мають доступ до маржі. Маржа, яку інвестори можуть використовувати для торгівлі CFD, зазвичай вказується як фіксований відсоток. Інша подібність між CFD і Форекс полягає в тому, що їхні торгові витрати йдуть за рахунок спреду.

Різниця між CFD та Форекс

Існує кілька помітних відмінностей між CFD та Форекс. Як говорилося вище, контракти — дуже універсальний інструмент, які забезпечують роботу з різними активами, включаючи цінні папери, криптовалюту, сировинні товари, фондові індекси та інші. Ринок Форекс відкритий 24 години на добу/5 днів на тиждень, пропонуючи інвесторам по всьому світу доступ до торгівлі на дозвіллі. Торговий час для CFD варіюється в залежності від вибраного ринку, товару чи активу.

Читайте також - Біржові фонди, або ETF: що це.

Відео


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити